دیجی پرایم - راهنمای خرید ویلچر

راهنمای خرید ویلچر

اگر قصد خرید ویلچر برای خودتان یا یکی از اطرافیان‌تان را دارید و نمی‌دانید چطور باید چنین وسیله ای را انتخاب کنید، باید اطلاعاتی حتی نه چندان کامل در مورد آن داشته باشید. به همین دلیل برای آشنایی بیشتر با این وسیله، با ادامه مقاله راهنمای خرید ویلچر همراهمان باشید.

ویلچر چیست؟

نشین‌بَر یا به انگلیسی ویلچِر یا بلیچر وسیله‌ای است که برای افراد و بیمارانی که به علت کهولت سن، بیماری نخاعی و یا ضعف شدید جسمانی قادر به حرکت نمی باشند، کاربردی و مورد استفاده است.

انواع ویلچر

به دلیل اینکه صندلی چرخدار توسط افراد مختلف با محدودیت‌های حرکتی متفاوت استفاده می‌شود، دارای انواع متنوعی می باشند.

به طور کلی ویلچر ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند؛

 1. معمولی یا دستی
 2. برقی یا اتوماتیک
دیجی پرایم - راهنمای خرید ویلچر
دیجی پرایم – ویلچر معمولی یا دستی
دیجی پرایم - راهنمای خرید ویلچر
دیجی پرایم – ویلچر برقی یا اتومات

دسته بندی فوق مربوط به نوع کارایی و نحوه استفاده از ویلچر است. اما هر کدام از این نمونه ها خود دارای انواع متنوعی می باشند. مانند: 

 1. ویلچرها  از نظر سنی که برای کودکان ، میان سالان و سالمندان مناسب باشد.
 2. ویلچرها از نظر کاربردی که در نمونه های ورزشی ، خانگی و خیابانی موجود می باشد.

در ادامه مقاله راهنمای خرید ویلچر به توضیح مختصری در مورد انواع آنها می پردازیم.

صندلی چرخدار دستی: ( این نوع صندلی ارزان‌ترین و سبک‌ترین صندلی چرخدار بوده که توسط نیروی دست جابجا می‌شود. )

صندلی چرخدار برقی: ( این نوع از صندلی‌های چرخدار سنگین و گران قیمت بوده و از باطری‌های قوی و یا موتور الکتریکی برای حرکت بهره می گیرند. این نوع صندلی‌ها دارای قابلیت های کاربردی زیادی می باشند. ) 

صندلی چرخدار ایستاده: ( این نوع صندلی در دو حالت ایستاده و نشسته برای فرد کاربری دارد. به این نحو که با یک پمپ هیدرولیک یا کمک الکتریکی می‌توان آن را از حالت ایستاده به حالت نشسته تغییر حالت داد. ) 

صندلی چرخدار ورزشی: ( این صندلی این سبک و بسیار مقاوم بوده و به راحتی قابلیت جابجایی دارد. همانطور که از نام این گونه ویلچر مشخص است، برای ورزش‌های معلولان در رشته‌های مختلفی مانند بسکتبال، تنیس یا ماراتن‌ها کاربردی می باشد. ) 

صندلی چرخدار سه چرخ: نمونه ای دیگر از قدیمی‌ترین و البته پرکاربردترین ویلچرها، مدل سه چرخ آن می باشد. این نوع از صندلی پایداری بسیار زیادی داشته و قدرت مانور و حرکت بیشتری به فرد می‌دهد برای مثال فرد می‌تواند بدون کمک دیگران از پله بالا یا پایین برود. )

صندلی چرخدار ساحلی: این نوع از صندلی برای استفاده در محیط‌های سخت مانند آب، ماسه و شن کاربردی بوده و به فرد قابلیت جابجایی آسانتر را می دهد. )

نکته: حال که با انواع ویلچر آشنا شده اید، ابتدا باید ببینید اصلا به ویلچر نیاز دارید یا خیر. گاهی اوقات ناتوانی در حرکت قابل‌ درمان بوده و به هیچ وجه نیازی به ویلچر نیست. در عین حال ممکن است حتی با ویلچر روند درمان‌ را هم به‌ تأخیر بیندازید. اما اگر به‌هیچ‌وجه قادر به راه رفتن حتی با کمک فرد دیگری نیستید و یا اینکه بعد از چند قدم خسته می‌شوید و دیگر نمی‌توانید حرکت کنید، به ویلچر نیاز دارید. 

برای انتخاب و خرید یک ویلچر کاربردی باید نکات مهمی را مورد بررسی قرار داده و سپس اقدام به خرید نمائید.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید ویلچر برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی محصولات شخصی از جمله لوازم آرایشی، بهداشتی و سلامت، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( آرایشی و سلامت ) می توانید مطالعه نمائید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

نکات مهم پیش از خرید ویلچر

اطلاع کلی فرد استفاده کننده

در قدم اول باید به خوبی بدانید که برای چه فردی با چه نوع ضایعه ای قرار است ویلچر تهیه کنید. بنابراین نکات زیر را مورد بررسی قرار دهید.

 1. سطح ضایعه یا آسیب
 2. سن
 3. مدل ظاهری بدن
 4. دامنه حرکت و قوای جسمانی
 5. مواقع استفاده از ویلچر(برنامه روزانه فرد)
 6. شرایط محل زندگی، کار و یا تحصیل فرد

مدت زمان استفاده

اینکه شما قرار است یک ماه از ویلچر استفاده کنید یا مدت زمانی طولانی، مسلما تاثیر بسیار زیادی در انتخاب نوع و هزینه پرداختی برای این وسیله خواهد داشت. بنابراین مدت زمان استفاده از ویلچر یکی از ابتدایی ترین نکاتی است که باید تعیین شود. شاید وقتی ویلچر را صرفا برای یک یا دو ماه استفاده کنید، به این فکر نمی‌کنید که هنگام خرابی چرخ ویلچر کجا می توانید آن را تعمیر کنید و یا اینکه روی جنس چرخ ها سخت گیری زیادی نخواهید داشت. اما تمامی این مسائل شاید در یک کلمه به نام قیمت ویلچر ختم شود. به عبارت دیگر تعیین مدت زمان استفاده از ویلچر رابطه مستقیم با هزینه پرداختی برای آن دارد.

محل استفاده از ویلچر

گاهاً ویلچر ها متناسب با محل استفاده، در نوع لاستیک، کمک فنر و استحکام تفاوت دارند.
ویلچری که قرار است در خارج از خانه استفاده شود، باید استحکام بیشتری داشته باشد. به این صورت در ناهمواری ها و آسیب ها مقاومت می کند. همچنین به یاد داشته باشید که آج لاستیک های ویلچر های بیرون از منزل درشت تر می باشد.

ابعاد و وزن

همیشه هنگام خرید ویلچر به یاد داشته باشید که نمونه انتخابی از نظر اندازه و وزن برایتان قابل حمل و جا به جایی باشد. خصوصا اگر دارنده ویلچر مجبور به تردد در محیط های غیر خانگی است، حتما بایستی اندازه و وزن صندلی چرخدار وی بگونه‌ای باشد که لااقل بتوان آن را به سادگی توسط خودرو و دیگر وسایل موتوری حمل کرد.

میزان انعطاف پذیری 

اینکه ویلچر مورد نظر شما از قابلیت های منعطف بودن برخوردار باشد، یک مزیت بزرگ و قابل توجه است. زیرا شما قادر خواهید بود حالت نشیمنگاهی و یا پشتی صندلی خود را به شکل دلخواه تغییر دهید. همچنین از راحتی بیشتری نیز در طول نشستن های طولانی مدت بر روی این نوع از صندلی های چرخدار، بهره مند شوید. شایان ذکر است که این ویژگی شامل تغییر ارتفاع صندلی نیز می شود.

نحوه کنترل و ایمنی 

حفظ ایمنی فرد بیمار و یا کهنسال در استفاده از این محصول بسیار حائز اهمیت می باشد. بنابراین هنگام انتخاب و خرید ویلچر باید به نحوه کنترل آن دقت کافی داشت. در نمونه های برقی به روش‌های مختلفی مانند استفاده از انگشت، چانه یا سوئیچ‌ها کنترل می‌شوند، که باید با توجه به نیاز فرد نوع مناسب را انتخاب کرد.

تاشو بودن

نسبت به میزان استفاده و حرکت مورد نیاز فرد از ویلچر، باید بررسی کنید که نمونه تاشو انتخابی بهتر بوده یا ثابت. در نظر داشته باشید که یک ویلچر قابل تاشو از حمل و نقل بهتری در مقایسه با ویلچرهای ثابت برخوردار است.

نوع و جنس چرخ ها

دقت در نوع و جنس لاستیک های ویلچر بسیار مهم است. زیرا ویلچرها بر اساس لاستیک هایشان، وزن متفاوتی خواهند داشت. به یاد داشته باشید که لاستیک های پر شده از هوا در مقایسه با لاستیک های پر شده از فوم و یا لاستیک های جامد سبک تر می باشند.

خدمات پس از فروش 

ضمانت و یا همان خدمات پس از فروش در این وسیله علی الخصوص در نمونه برقی بسیار مهم است. زیرا در صورت خرابی می توانید به راحتی اقدام به تعمیر و یا تعویض ویلچر نمائید.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید ویلچر

امکانات و قابلیت های ویژه

وجود امکانات و قابلیت های کاربردی برای فرد استفاده کننده راحتی و آسایش بیشتری را فراهم می آورد. بنابراین هنگام خرید این نکتات را هم مورد بررسی قرار دهید.

 1. راحتی تشک و پشتی صندلی ویلچر
 2. تناسب حجم ویلچر با وسیله نقلیه شخصی و وسایل نقلیه عمومی
 3. سرعت ویلچر در نمونه برقی
 4. محل قرارگیری دست و یا گردن بر روی ویلچر
 5. مدل صندلی ویلچر، ساده یا قابل تنظیم
 6. تجهیزات جانبی ویلچر از جمله جاپایی، سینی روی پاها، جای عصا و ….

برند و قیمت

از آنجایی که برندهای معروف به جهت ماندگاری بالا در بازار از متریال و مواد درجه یک استفاده می کنند، طبیعتا از قیمت بالاتری برخوردار می باشند. از طرفی دیگر کیفیت شرط اول انتخاب چنین محصول مهمی از این قبیل می باشد. بنابراین توصیه دیجی پرایم این است که در انتخاب ویلچر به دلیل حیاتی بودن آن، از محصولات با قیمت پائین چشم پوشی کرده و کیفیت را سر لوحه انتخاب خود قرار دهید.

نکته: هنگام انتخاب یک ویلچر مناسب برای هر فردی، پزشک می تواند نسبت به نیازهای بیمار نمونه ای استاندارد و کارآمد را پیشنهاد کند. بنابراین مشورت با پزشک را فراموش نکنید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله

 1. نشین‌بَر یا به انگلیسی ویلچِر یا بلیچر وسیله‌ای است که برای افراد با کهولت سن و بیماران با ضایعه نخاعی و … مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. به دلیل اینکه صندلی چرخدار توسط افراد مختلف با محدودیت‌های حرکتی متفاوت استفاده می‌شود، دارای انواع متنوعی می باشند.
 3. با توجه به شرایط و نحوه استفاده بیمار سعی در انتخاب بهترین و کارآمدترین نمونه ویلچر را داشته باشید.
 4. هنگام انتخاب و خرید این محصول نکات مهمی از جمله مدت زمان استفاده، وزن و سایر نکات ذکر شده در بالا را مورد ارزیابی قرار دهید.
 5. پیش از خرید ویلچر با پزشک بیمار مشورت نمائید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید ویلچر لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *