دیجی پرایم - راهنمای خرید کولر آبی

راهنمای خرید کولر آبی

یکی از مشکلاتی که اغلب افراد در فصول گرم سال دارند، میزان بالا رفتن درجه هوا و گرمی آن است. با صنعتی شدن شهرها، زیاد شدن هر روزه ماشین آلات مختلف و کارخانه های متعدد سبب بالا رفتن دمای کره زمین و در نهایت گرمی بیشتر هوا شده است. امروزه به علت بالا رفتن میزان گرما دیگر پنکه ها جوابگوی تمامی نیازهای اغلب مردم نبوده و باید مشکل را با خرید یک کولر آبی مناسب حل کرد. کولر ها انواع مختلفی دارند. از کولرهای گازی گرفته تا نوع آبی. اغلب بیشتر افراد توانایی خرید کولرهای گازی را به علت قیمت بالا و مصرف زیاد برق نداشته و به همین دلیل کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. باید یادآور شد که در حال حاضر با وجود پیشرفت تکنولوژی از قیمت بالای کولر های گازی که بگذریم، مصرف انرژی آنها تا حد زیادی بهینه شده است. هنگام خرید کولر های آبی باید نکاتی را مورد بررسی قرار داد، تا در نهایت بتوان بهترین نمونه را خریداری کرد. تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید کولر آبی سعی در معرفی هر چه بهتر و کامل تر این محصول مفید داریم. لطفاً با ما همراه باشید.

اجزای سازنده کولر آبی

کانال خروجی کولر (این کانال بین دریچه هوا و برزنت قرار گرفته و به دلیل تلفات کمتر هوای سرد راندمان خنک کنندگی را بالا می‌برد.) کانال داخلی (این کانال داخل کولر قرار داشته و پروانه مقابل آن می‌باشد.) بدنه کولر (برای پیشگیری از انتقال لرزش های کولر و هدر رفت هوای خنک، کانال داخلی باید با عایقی پوشانده شود.) ناودان ها (درپوش های کولر دارای مسیرهایی جهت ورود آب و توزیع آن دارند، که به ناودان معروف هستند.) شناور (استفاده از این قطعه آب داخل مخزن همیشه ثابت است.) فیوز (برای پیشگیری از خطرات احتمالی مانند افزایش بار به کار گرفته شده است.) جعبه ترمینال (این جعبه برای اتصال مطمئن و عایق می باشد.) الکتروموتور دو سرعته (این قسمت برای به چرخش در آوردن فن کولر می باشد.) پمپ آب (به وسیله این پمپ آب به بالا منتقل شده و از طریق ناودانها بر روی پوشال ها ریخته می‌شود.)

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید کولر آبی برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز منزلتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خانه و آشپزخانه ) می توانید مطالعه نمائید.

مزایای استفاده از کولر آبی

 1. درصد هوادهی بالاتر و ایجاد هوای تازه در محیط های بسته
 2. مصرف برق کمتر
 3. سهولت در استفاده
 4. کارایی آسان

انواع کولر های آبی

در حال حاضر کولرهای آبی در دو مدل از لحاظ نوع پوشال وجود دارند. که در ادامه مقاله راهنمای خرید کولر آبی به توضیح آنها می پردازیم.

 1. کولرآبی معمولی با پوشال
 2. کولرآبی با پد سلولزی

کولرآبی معمولی با پوشال

کولرهای آبی پوشالی نسبت به نوع سلولزی میزان برق مصرفی بیشتری دارند. پوشال های به کار رفته در این دستگاه از خرده چوب ها ساخته می شوند، که هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض پیدا می‌کنند.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

کولرآبی با پد سلولزی

پدهای سلولزی به کار رفته در این مدل کولر آبی خواص شگفت انگیزی را ایجاد کرده است. مانند راندمان بیشتر در قبال مصرف برق کمتر. وجود این پد ها نسبت به نوع پوشالی بسیار مقرون به صرفه تر هستند. زیرا هر چند سال نیاز به تعویض دارند، پس از نظر اقتصادی به صرفه تر می باشند.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید کولر آبی

انوع کولر آبی از لحاظ ساختاری

کولرهای آبی از لحاظ ساختاری و نوع عملکرد هم در انواع متنوعی در بازار موجود می باشند، که به توضیح یکایک آنها خواهیم پرداخت.

کولر آبی پرتابل

کولرهای آبی پرتابل نیاز به کانال کشی نداشته و در نوع های رومیزی، پایه دار و بدون پایه تولید می شوند. در برخی از کولرهای پرتابل به جای پوشال از پد سلولزی استفاده شده که راندمان خنک کنندگی را بسیار بالا برده است. این کولرها برای نصب نیاز به کارشناس نداشته و به راحتی قابل جابجایی هستند. برای سهولت در استفاده از این محصول، گنجایش حجم زیاد آب و چرخ دار بودن پایه ها به کار گرفته شده است. البته از معایبی همچون سر و صدای تولیدی زیاد و خالی کردن مخزن برای تخلیه آب در برخی مدل ها را می توان نام برد. باید یادآور شد که مخزن این کولر یا به صورت دستی پر شده و یا قابلیت اتصال مستقیم به شلنگ و شیر آب را دارد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید کولر آبی

کولر آبی ثابت

این نوع معمول ترین نوع کولرآبی است. به دلیل داشتن ابعاد بزرگ، بر روی پشت بام یا تراس یا بعضا در حیاط نصب می شوند. در این کولرها با استفاده از کانال کشی میتوان از هوای خنک آنها بهره مند شد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید کولر آبی

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید کولر آبی

نکات مهم در خرید کولر آبی

ظرفیت و توان

در کشور عزیزمان ایران کولرهای آبی 5، 7 و 12 هزار کاربرد بیشتری دارند. این رقم‌ها معرف توان مکش کوله می باشد. هر چه توان دستگاه بالاتر باشد، قدرت مکیدن هوای بیشتری داشته و سرمایش بیشتری را ایجاد می‌کند. اما به خاطر داشته باشید که ظرفیت و توان کولر باید متناسب با فضای مورد استفاده همخوانی داشته باشد، در غیر این صورت انرژی بسیار زیادی مصرف خواهد شد. البته عواملی همچون تعداد دریچه ها، تعداد اتاق ها، ضخامت دیوارها، آفتاب گیر بودن و یا نبودن و عوامل این چنینی تاثیر مستقیمی بر روی جوابگو بودن کولر آبی خواهد گذاشت. به عنوان مثال کولر آبی توان 3500 جوابگوی یک منزل 120 متری که عایق بندی مناسبی نداشته و آفتابگیر است، مناسب نبوده و سرمایش خوبی را حاصل نمی کند.

نوع پوشال

کولرهای آبی از لحاظ پوششی دارای دو نوع پوشالی و پد سلولزی هستند. نوع پوشالی دردسر های مخصوص به خود را دارند. مانند تعویض سالانه پوشال ها، ایجاد حساسیت، بوی نامطبوع، نا هنگن خیس شدن، بروز انواع میکروب و قارچ در این نوع می باشد. اما در نوع پد سلولزی واسطه تبخیری نوعی پد می باشد. این پدهای سلولزی علاوه بر دارا نبودن مشکلات و معایب نوع پوشالی، دوام بسیار بالایی دارند. پد های سلولزی نسبت به نوع پوشالی گرانتر هستند. اما به دلیل تعویض نشدن سالانه فرق چندانی در هزینه ها نخواهید داشت.

رده مصرف انرژی

هرچه میزان مصرف انرژی در دستگاه های برقی کمتر باشد برچسب انرژی آنها به A نزدیک‌تر می‌شود. هنگام خرید کولرهای آبی دقت به میزان مصرف و نزدیک بودن به رده A باید مورد توجه تمامی خریداران قرار گیرد. این موضوع در هزینه‌های جاری خانواده کمک شایانی می‌کند.

محل سکونت

هنگام خرید به نوع آب و هوای محل سکونت خود توجه کافی داشته باشید. با توجه به اینکه اغلب شهرهای ایران از کولرهای آبی در منازل و محل کار استفاده می‌کنند، اما این وسیله در شهرهای جنوبی ناکارآمد می باشد. زیرا کولرهای آبی هوای شرجی را تشدید می‌کند. برای این نوع شهرها استفاده از کولرهای گازی بهترین گزینه می باشد.

جنس بدنه

هنگام انتخاب کولر آبی جنس بدنه محصول را در کاتالوگ آن بررسی کنید. ورق های گالوانیزه بهترین جنس به کار رفته در بدنه کولرهای آبی می باشند. با ادامه مقاله راهنمای خرید کولر آبی همراهمان باشید.

جنس و ضخامت کف کولر

کف کولر به دلیل مجاورت با آب مستعد خوردگی و پوسیدگی می باشد. هر چه میزان ضخامت جنس به کار رفته در کف کولر بیشتر باشد، طول عمر دستگاه بیشتر شده و دیرتر فرسوده می شود. سعی کنید از پوشش های دارای اپوکسی استفاده کنید.

رنگ آمیزی بدنه

رنگ آمیزی های نوع الکترو استاتیک و مقاومت در برابر UV بهترین گزینه است. دقت داشته باشید که رنگ پاشیده شده بر روی بدنه محصول مورد نظر چسبندگی خوبی داشته باشد.

دهانه خروجی هوا

دهانه خروجی هوا در کولرهای آبی به دو شکل می باشد. دریچه از بالا و دریچه از بغل. دریچه های بالا برای مکان هایی که فضای کافی برای کانال ندارند، کاربردی تر بوده و با محدودیت فضا می توان از آن استفاده کرد.

کنترل دما

یکی از ویژگی‌های مهم و منحصر به فرد در کولرهای آبی کنترل دمای محیط توسط ترموستات است. این قبلیت از مداوم کار کردن دستگاه جلوگیری می‌کند. به این صورت که در زمان تعیین شده سیستم را خاموش کرده و در روند کاهش مصرف انرژی تاثیر بسزایی دارد.

سایر قابلیت ها

وجود قابلیت هایی مانند نشانگر تعویض پوشال، حفاظت از جان،حالت اقتصادی، تایمر، خاموش کن خودکار، خاموش شدن پمپ‌ آب، سرعت های مختلف، نمایشگر دمای محیط و … باعث صرفه جویی بسیاری در هزینه ها و عملکرد بهتر دستگاه و سهولت در استفاده شده است.

گارانتی

پس از خرید بهتر است نصب دستگاه کولر آبی خریداری شده را به شرکت سازنده واگذار کنید، تا محصول شما دارای ضمانت نامه باشد. پس از نصب و اجرا شدن، امضاء برگه گارانتی توسط نصاب را فراموش نکنید.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید کولر آبی

برند

کولرهای آبی با برند های متفاوتی طراحی و تولید می‌شوند، که می‌توان به جنرال، حایر، آبسال و برفاب اشاره کرد.

قیمت

محصولات سرمایشی در فصول سرد سال قیمت مناسب تری دارند. اما باید در نظر داشت که بسیار کم یافت می‌شوند. در صورت امکان، خرید محصولات سرمایشی و گرمایشی را در فصول نامربوط  انجام دهید. با این نحوه خرید هزینه کمتری را متحمل می شوید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

نحوه نگهداری از کولر آبی

 1. هنگام نصب موارد ایمنی را رعایت کنید.
 2. کولر آبی را در محیط مناسب نصب کنید.
 3. از سایبان برای ایجاد سایه بهره ببرید.
 4. در صورت امکان سالانه پوشال ها را تعویض کنید.
 5. توصیه می شود سالانه تسمه‌کولر تعویض شود.
 6. شلنگ های انتقال آب را جرم گیری کنید.
 7. هر ماه یاتاقان های کولر را روغن کاری کنید.
 8. فاصله حداقل ۳۰ سانتی متری از سطح زمین را رعایت کنید.
 9. بعد از روشن کردن موتور 5 تا 10 دقیقه قبل پمپ آب را روشن کنید.
 10. آب کف کولر را پس از اتمام فصل گرما تخلیه کنید.

خلاصه مقاله

 1. یکی از مشکلاتی که اغلب افراد در فصول گرم سال دارند، میزان بالا رفتن درجه هوا و گرمی آن است.
 2. کولر های آبی از اجزای متفاوتی ساخته شده است.
 3. در کولرها از دو نوع پوشش (پوشالی – پد سلولزی) به کار برده می شود.
 4. کولرهای آبی دارای انواع متفاوتی (پرتابل – ثابت) می باشند.
 5. هنگام خرید کولر آبی به نکات ذکر شده در بالا دقت کافی داشته باشید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید کولر آبی لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *