ام کیو ال یار | mqlyar

راهنمای خرید ویولن

یکی از بهترین کارهایی که برای روحیه‌ی افراد بسیار مفید بوده، نواختن ساز و آشنایی با موسیقی می باشد. ممکن است شما هزینه‌ی زیادی را صرف رفتن به کلاس‌های آموزش موسیقی کنید، اما این وقت گذاشتن و صرف هزینه، مستلزم خرید ساز باکیفیت و استاندارد خواهد بود. در بین سازهای مختلفی که وجود دارد، استفاده از ویولن در بین آقایان، بانوان و حتی کودکان بسیار پرطرفدار است. از طرفی هم امکان دارد شما برای خرید ویولن به فروشگاه‌های زیادی مراجعه کرده باشید، اما نمی دانید که باتوجه به چه نکاتی باید ویولن باکیفیتی را انتخاب و خریداری کرد. از این رو تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید ویولن سعی دارد به شما عزیزان کمک کند تا با خیال آسوده نسبت به خرید ویولن ‌محبوب خود اقدام نمائید. بنابراین با ما همراه باشید.

ویولن چیست؟

ويولن سازی زهی و آرشه‌ای زيبا، چابک و پراحساس است که دارای قابليت هاي بسيار وسيعی بوده، که در ارکستر سمفونيك امروزی همراه با ساير اعضاء خانواده اش (ويولا- سلو و کنترباس) حدود 3/2 نوازندگان را به خود اختصاص می دهند. به همين دلیل از آنها به عنوان ستون فقرات ارکستر ياد می شود. در اين خانواده نيز ويولن مهمترين وظيفه را به عهده داشته و از نظر تعداد نيز بر ساير اعضاء مقدم است. اصالت ساز ویولن به کشور ایتالیا بر می‌گردد و برای نواختن معمولاً روی شانهٔ چپ قرار گرفته و با آرشه که در دست راست نوازنده است، نواخته می‌شود.

اجزای سازنده ویولن

آشنایی با ساختمان و اجزای مختلف ویولون به شما در شناخت ویولن و خرید آن کمک می کند. یک ویولون خوب و مناسب باید ساختمان استاندارد داشته باشد وهمه قسمت های آن سالم و با کیفیت باشد. بنابراین هنگام خرید به تک تک اجزای سازنده آن دقت کافی داشته باشید.

 1. آرشه یا کمان
 2. جعبه طنيني
 3. دسته يا گردن
 4. خرك
 5. گریف
 6. سيم گير
 7. سیم ها

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید ویولن برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کتاب، لوازم التحریر و هنر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کتاب، لوازم التحریر و هنر ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع ویولن

ویولن ‌آکوستیک

اگر تازه کار و مبتدی هستید پیشنهاد ما به شما خرید ویولن آکوستیک می باشد. زیرا بسیار مرسوم بوده و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویولن ‌الکتریک

این نوع ویولن به یک خروجی الکتریکی صدا مجهز بوده که اولین بار در سال 1920 توسط استاف اسمیت در موسیقی جاز و بلوز مورد استفاده قرار گرفت. طراحی ظاهری آن‌ها غیر سنتی است و برخی از آنها امکان دارد تعداد بیشتری سیم نسبت به آکوستیک داشته باشند، که در حال حاضر اغلب توسط نوازندگان پاپ و راک استفاده می شود. شکل ظاهری آن شبیه به ویولن آکوستیک نبوده و قسمت خروجی صدای آن به صورت الکتریکی می باشد. وزن آن ها سبک است و تعداد سیم های آن نسبت به مورد اول بیشتر خواهد بود. طراحی این ویولن معمولا غیر سنتی است.

ویولن‌ آلتو(ویولا)

شکل این مدل شباهت زیادی با ویولن آکوستیک داشته و برای نواختن بر روی شانه‌ی چپ قرار می گیرد. ویولن آلتو مقداری از ویولن آکوستیک بزرگتر بوده و صدای این ساز غنی، نافذ، آرامش بخش، تیره و سبک می باشد.

ویولن‌سِل

این ساز را به دلیل بزرگی، برای نواختن نمی توان روی شانه قرار داد. هنگام ساز زدن، باید روی صندلی نشسته  و ساز را روی پایه‌ای قرار دهید. دسته این ویولن بالای شانه چپ قرار می گیرد و آرشه به صورت افقی باعث نواختن ساز می شود. صوت آن قوی، زنگ دار و غنی می باشد.

ویولن‌کنترباس(دابل باس)

عضو بزرگ خانواده سازهای آرشه ای-زهی بوده و هنگام نواختن باید سرپا ایستاده و ساز را در کنار خود قرار دهید. قاعدتاً دسته ویولن کنترباس باید بالاتر از شانه‌ی چپ شما باشد. سپس آرشه را باید به صورت افقی گرفته و شروع به نواختن کنید. طنین این ساز قوی، پرطنین و زنگ دار بوده و به دلیل سیم های سنگین به لحاظ چابکی مقداری ضعیف می باشد.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید ویولن

نکات مهم هنگام خرید ویولن

 • بهتر است جنس چوب ویولن، از افرا، صنوبر، آبنوس، بید و بلسان بنفش باشد.
 • قبل از خرید ویولون تمامی اجزای آن را بررسی کرده و از سالم بودن آنها اطمینان کسب نمائید.
 • تمامی بخش های ویولن باید فاقد ترک خوردگی روی چوب و یا تعمیر و شکستگی باشد.
 • صفحه انگشت گذاری ساز باید کاملا صاف و بدون خراش بوده تا هنگام نواختن صدای اضافه و صدای وز دادن ندهد.
 • گوشی های ویولن را تست کنید تا برای کوک کردن روان و راحت باشد. اگر گوشی ساز برای کوک کردن زیاد سفت بود، قبل از خرید گوشی را تعمیر و رگلاژ کنید.
 • خرک ویولن باید از جنس مقاوم باشد، تا از فشار سیم به صفحه جلوگیری کند.
 • در صورت وجود ترک و کهنه بودن خرک قبل از خرید ویولون آن را حتما تعویض نمائید.
 • دسته ساز نباید تاب و یا انحنا داشته باشد. بنابراین به خوبی دسته را مورد بررسی قرار دهید.
 • به جنس آرشه ساز و کیفیت آن دقت کنید.
 • سیم های ساز باید بدون هیچگون تغییر رنگ و یا زنگ زدگی باشد.
 • ویولن در مناطق خیلی خشک ممکن است آسیب ببیند. درصورتی‌که در مناطق خشک زندگی می‌کنید از ابزار مرطوب‌کننده استفاده نمائید.
 • معمولا همراه هر ویولنی، مواردی از قبیل: سیم تست، آرشه، جعبه چهارگوش و مرغوب، خرک و… وجود دارد. سعی کنید ویولنی را خریداری نمایید که همه‌ی لوازم جانبی را دارا باشد.
 • می‌توانید تجهیزات لازم برای نگهداری و تمیز کردن ویولن را برای حفظ ساز از گردوغبار تهیه کنید.
 • اگر می خواهید ویولن‌را برای کودکتان بخرید، اندازه گردن تا مچ او را بگیرید. این اندازه نشان دهنده‌ی سایز مناسب برای بچه ها است. افراد بالای 9 سال و بزرگسالان هم از ویولن هایی با اندازه 4/4 استفاده می کنند.
 • اگر قصدتان از خرید ویولن‌نواختن سازهای ایرانی است به سراغ خرید ویولن‌ایرانی بروید. اگر هم خارجی و کلاسیک می نوازید، گیتار خارجی بخرید. البته در حال حاضر 90 درصد سازها، چینی هستند.‌
 • قیمت ویولن از جمله نکات مهم و کاربردی است که هنگام خرید آن حتما باید مدنظر قرار دهید. قیمت این ساز معمولا از ارزان شروع می شود تا گران، خرید هر کدام از قیمت‌ها به بودجه، نیاز، کیفیت و سلیقه‌ی شما بستگی دارد. فراموش نکنید که اگر به تازگی شروع به یادگیری ویولن کرده اید، به سراغ خرید ساز گران قیمت نروید.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید ویولن

معروف‌ترین نوازندگان غربی ویولن

آنتونیو ویوالدی

نیکولو پاگانینی

معروف‌ترین نوازندگان ایرانی ویولن

پرویز یاحقی

همایون خرم

حبیب الله بدیعی

علی تجویدی

علی اصغر بهاری

ابوالحسن صبا

اسدالله ملک

علی محجوبی

رکن الدین مختاری

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید ویولن لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

نکته خرید - قیمت روز ویولن مدل MV کد P200 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

این ویولن ساخته شده از چوب طبیعی افرا است. این ویولن تمام چوب می باشد و دوام و ماندگاری بالایی دارد .ساز مناسب برای آموزش و شروع ویولن نوازی می باشد،تعهدارسال سازمندرج در عکس و توضیحات برعهده,سازموسیقی,میباشد همچنین بدلیل تمام چوب بودن دارای صدایی عالی می باشد.تمام قطعات ساز سیم گیر ،گوشیها،گریف،زیر چانه از جنس چوب آبنوس می باشد. رگلاژ و تنظیم ساز توسط استاد محسن محمدی سازنده ویولن صورت گرفته است. دارای اکشن مناسب ،تنظیم و ریگلاژ دقیق می باشد. همراه با آرشه گرد معمولی ،کلیفون و هارد کیس می باشد

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز ویولن کد W3 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

این ساز در پس قرن‌ها تغییرات زیادی را به خود دیده و در هر نسل صدایی رساتر در کنار ساز و کار نواختن ساده‌تری داشته است. امروزه می‌توان ادعا کرد در تمامی فرهنگ‌ها و سبک‌های موسیقی جهان‌، ویولن نقش پررنگی دارد. اکثر قریب به اتفاق گروه‌های ارکستر از ویولن به عنوان ساز اصلی خود استفاده می‌کنند. حتی دیگر سازهای زهی گروه‌های ارکسترهم در خانواده ویولن قرار دارند. عدم وجود پرده‌ها یا فرت‌های جداگانه بر روی این ساز، انعطاف زیادی به آن بخشیده است. برای مثال فرت‌های گیتار به فواصل نیم پرده‌ای تقسیم شده‌اند و گرفتن ربع پرده بر روی آن‌ها به مهارت بسیار زیادی نیاز دارد. ولی ویولن چنین تقسیم‌بندی نداشته و میتوان تمامی فواصل را بر روی آن اجرا کرد. ساز فاقد آرشه می باشد و به همراه هارد کیس ارسال می گردد.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز ویولن مدل دست ساز خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

این ویولن دست ساز حرفه ای استاد بختیاری،ایرانی خوان،با قالب استرادیواریوس،در اصفهان ساخته شده. پاسخگوی تمامی پوزیسیون ها؛پرتاب صدایی فوق العاده ژوست و طنینی نرم و مخملی،از ویژگی های منحصر به فرد این ساز است،که آن را از دیگر ساز های موجود در بازار به شدت متمایز میکند. زیر چونه و گریف آبنوس،گوشی ها و سیم گیر و پین سیم گیر آبنوس صدفی،و صفحه ی رویی ساز از اسپیروس فوق حرفه ای(گرید A)ساخته شده،که صدا دهی شفاف و درخشان،و پرتاب صدای واضح و مخملی ساز را تضمین می کندجنس صفحه ی پشت،کناره‌ها،دسته و خرک،از چوب افرا است؛این چوب مناسب‌ترین،و مرغوب‌ترین چوب برای ساخت ویولن حرفه ای محسوب می‌گردد،ومشخصه ظاهر زیبا،مقاومت بالا،پرتاب صدای حرفه ای و خصوصیات آکوستیکی،از ویژگی های این چوب است.در ساخت این ساز از چوب افرا فوق حرفه ای (گرید A)استفاده شده که دارای بهترین چگالی ممکن جهت ساخت ساز دست ساز میباشد و علاوه بر ظاهر شکیل،صدایی حرفه ای و نرم به ساز می بخشد. رگلاژ کامل این ساز توسط استاد،به صورت حرفه ای انجام شده،و نوازنده نیازی به پرداخت هزینه ی اضافی بابت رگلاژ ندارد. قیمت مناسب،صدادهی واضح و شفاف،صدای ژوست و حرفه ای،کیفیت ساخت مرغوب،و ظاهر زیبا،از مواردی است که ساز دست ساز حرفه ای،بر اساس آن قابل انتخاب است،و این ساز،تمام ویژگی های گفته شده را،یکجا دارا میباشد.سیم ساز پیراسترو آلمانی حرفه ای میباشد.به همراه این ساز پک کامل شامل:کلیفن،آرشه ی حرفه ای هشت پر پایه آبنوس،و هاردکیس حرفه ای قرار دارد،و نوازنده نیازی به پرداخت هیچگونه هزینه ی اضافی ندارد.در مجموع،برای هر کس که تمایل دارد نوازندگی حرفه ای ویولن را تجربه کند،یا نواختن این ساز زیبا را آغاز کند،انتخابی بهینه است.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز ویولن مدل Paolo Leoneri M9 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

ویلن پائلو لئنری (Paolo Leonori) سری 9 ویلن های پائلو لئنری جزو بهترین سازهای دست ساز کارگاهی در کشور چین است که بر اساس اسم سازنده معروف ایتالیایی Paolo Leonori (b. 1903) Violin maker انتخاب شده است. کلاف و دسته و صفحه زیر ساز از بهترین نوع چوب افرا فر دار اروپایی است و صفحه رویی از جنس چوب کاج درجه یک... گریف از جنس آبنوس آفریقایی و گوشی ها زیر چانه ای و سیم گیر همه از بهترین جنس چوبهای انبه ای استفاده شده است. سازهای پائلو در مدلهای 3 رده مختلف ( ابتدایی- متوسط و حرفه ای) ارائه میشوند که هر کدام با توجه به رنج قیمت دارای کیفیت عالی است. این سازها دارای ساختاری استاندار بر اساس الگوی جهانی ساخت ویلن است و دارای پرتاب صدایی بالا با کیفیتی درخشان و گرم است. جعبه ساز سری 9 از جنس چهار گوش درجه یک و آرشه همراه ساز آرشه کربن است ودارای کلیفن آلمانی و سیم ساز پیراسترو سبز آلمانی است. پائلو سری 9 در رده سازهای حرفه ای و بسیار خوش لحن است که حس خوب نوازندگی را به نوازنده منتقل میکند.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز ویولن مدل X4 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

این ساز در پس قرن‌ها تغییرات زیادی را به خود دیده و در هر نسل صدایی رساتر در کنار ساز و کار نواختن ساده‌تری داشته است. امروزه می‌توان ادعا کرد در تمامی فرهنگ‌ها و سبک‌های موسیقی جهان‌، ویولن نقش پررنگی دارد. اکثر قریب به اتفاق گروه‌های ارکستر از ویولن به عنوان ساز اصلی خود استفاده می‌کنند. حتی دیگر سازهای زهی گروه‌های ارکسترهم در خانواده ویولن قرار دارند. عدم وجود پرده‌ها یا فرت‌های جداگانه بر روی این ساز، انعطاف زیادی به آن بخشیده است. برای مثال فرت‌های گیتار به فواصل نیم پرده‌ای تقسیم شده‌اند و گرفتن ربع پرده بر روی آن‌ها به مهارت بسیار زیادی نیاز دارد. ولی ویولن چنین تقسیم‌بندی نداشته و میتوان تمامی فواصل را بر روی آن اجرا کرد.این ساز فاقد آرشه می باشد و به همراه هارد کیس عرضه می گردد.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز ویولن آکوستیک اشترونال مدل 29W خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

ویولن آکوستیک اشترونال مدل 29W، بالاترین مدل از سری ویولن‌های آموزشی این برند است. نسبت به مدل‌های ارزان‌تر، در ساخت 29W از چوب‌های کمیاب‌تر و مرغوب‌تری استفاده شده. صفحه رویی از چوب صنوبر ساخته شده که صدایی شفاف و درخشان دارد. پشت، کناره‌ها و دسته از جنس افرا هستند که به دلیل ظاهر زیبا، مقاومت بالا و خصوصیات آکوستیکی، مناسب‌ترین و مرغوب‌ترین چوب برای ساخت ویولن محسوب می‌گردد. نوع چوب افرای به کار رفته در این مدل دارای اندکی بافت راه راه است که زیبایی این ساز را دوچندان می‌کند. گریف، گوشی‌ها و چانه‌گاه از جنس آبنوس، یکی از مرغوب‌ترین و سخت‌ترین چوب‌ها، ساخته شده است که به شما اطمینان می‌دهد این ساز به خوبی از پس نگه داشتن کوک برآمده و ضمن راحتی هنگام نواختن, دوام بالایی نیز خواهد داشت. در این مدل نیز همانند مدل 16W، سیم‌گیر از جنس آبنوس ساخته شده است تا با سازی، در نوع خود، تمام عیار روبرو باشیم. کمپانی اشترونال در حال حاضر بزرگ‌ترین تولید کننده‌ی سازهای زهی در اروپا است. مقر اصلی اشترونال در شهر لابی واقع در غربی‌ترین بخش جمهوری چک قرار دارد. اشترونال دنباله‌روی سنت غنی ساخت آلات موسیقی در این منطقه است که تاریخچه‌ی آن به نیمه‌ی دوم قرن شانزدهم میلادی برمی‌گردد. ویولن اشترونال مدل 29W یک ویولن آموزشی بسیار مرغوب است که علاوه بر صدای دلنشین، ظاهر بسیار زیبایی نیز دارد. سایز 4/4 این ساز برای سنین 11 سال به بالا مناسب است. ویولن کوچکترین ساز زهی-آرشه‌ای است که چه به صورت جمعی در ارکسترهای بزرگ و چه به صورت تکنوازی، جایگاه بسیار مهمی در فرهنگ موسیقایی اکثر ملل جهان دارد. ویولن در اصل یکی از سازهای موسیقی کلاسیک است که بعدها نوازندگان موسیقی‌های فولکور و پاپ نیز به آن علاقه‌مند شدند. وسعت صدای ویولن حدود 4 اکتاو است و به دلیل نداشتن فرت امکان نواختن تمامی فواصل کروماتیک موسیقی غربی، فواصل موسیقی ایرانی یا هر موسیقی دیگری بر روی این ساز وجود دارد.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز ویولن تی اف مدل استیودنت خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

انتخاب ساز مناسب برای شروع موسیقی بسیار مهم است. برای شروع این خرید حتما نیاز به پرداخت هرینه زیاد نیست. ویولن تی اف استیودنت از جمله سازهایی است که برای شروع آموزش موسیقی طراحی شده است. قیمت مناسب، کیفیت مطلوب ، ظاهر زیبا و صدادهی خوب از مواردی است که ساز مناسب بر اساس آن قابل انتخاب است. مدل استیودنت از شرکت TF یکی از پرفروش ترین محصولات در این رده است. این محصول تا سطح متوسط توانایی پاسخگویی به نیازهای نوازنده را داراست. صفحه روی ساز از صنوبر ساخته شده که صدا دهی شفاف و درخشان ساز را تضمین می کند و جنس چوب پشت، کناره‌ها و دسته از چوب افرا هستند. این چوب از مناسب‌ترین و مرغوب‌ترین چوب برای ساخت ویولن محسوب می‌گردد و مشخصه ظاهر زیبا، مقاومت بالا و خصوصیات آکوستیکی از ویژگی های این چوب است. این ویولن به همراه هاردکیس مثلثی ، آرشه و کلیفون ارسال می گردد.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز ویولن آماتی کد 100 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

برند آماتی یکی از برند های شناخته شده و قدیمی بازار در ایران و مورد تایید اساتید است که بیش از ۱۵ سال پیشینه دارد.صدای شیرین و ساختمان زیبای ساز از مشخصه‌های اصلی ویولن آماتی 100 است. جنس صفحه رویی ویولن آماتی ۱۰۰ چوب کاج و جنس کلاف، صفحه پشتی و دسته آن از چوب افرا است. زیرچانه‌ای که روی ویولن آماتی ۱۰۰ نصب شده است از نوع چوب رنگ شده با کیفیت معمولی و مناسب است. ویولن های این برند از کشور چین وارد شده و لوازم مصرفی مرغوب و درجه ۱ میباشد. هنگام خرید ویولن اماتی۱۰۰، آرشه گرد، کلیفون و جعبه مثلثی به عنوان اقلام همراه برای شما ارسال می‌شود.جعبه‌ای که روی این ساز وجود دارد جعبه مستطیلی از جنس یونولیت فشرده است.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز ویولن مدل Paolo leoneri M9 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

ویلن پائلو لئنری (Paolo Leonori) سری 9 ویلن های پائلو لئنری جزو بهترین سازهای دست ساز کارگاهی در کشور چین است که بر اساس اسم سازنده معروف ایتالیایی Paolo Leonori (b. 1903) Violin maker انتخاب شده است. کلاف و دسته و صفحه زیر ساز از بهترین نوع چوب افرا فر دار اروپایی است و صفحه رویی از جنس چوب کاج درجه یک... گریف از جنس آبنوس آفریقایی و گوشی ها زیر چانه ای و سیم گیر همه از بهترین جنس چوبهای انبه ای استفاده شده است. سازهای پائلو در مدلهای 3 رده مختلف ( ابتدایی- متوسط و حرفه ای) ارائه میشوند که هر کدام با توجه به رنج قیمت دارای کیفیت عالی است. این سازها دارای ساختاری استاندار بر اساس الگوی جهانی ساخت ویلن است و دارای پرتاب صدایی بالا با کیفیتی درخشان و گرم است. جعبه ساز سری 9 از جنس چهار گوش درجه یک و آرشه همراه ساز آرشه هشت پر با کیفیت است . ودارای کلیفن آلمانی و سیم ساز پیراسترو سبز آلمانی است. پائلو سری 9 در رده سازهای حرفه ای و بسیار خوش لحن است که حس خوب نوازندگی را به نوازنده منتقل میکند.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز ویولن مدل سوزوکی خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

ویولن سوزوکی سایز 4/4 و سیستم صدای آکوستیک که بدون هیچ گونه رنگ براق کننده ساخته شده است. این ویولن محصول کشور کره جنوبی میباشد.جنس چانه‌گاه آن از آبنوس میباشد.

بیشتر بدانید . . . !

نظر دهید

پاسخ دهید

دیجی پرایم
Logo