دیجی پرایم - راهنمای خرید ویولن

راهنمای خرید ویولن

یکی از بهترین کارهایی که برای روحیه‌ی افراد بسیار مفید بوده، نواختن ساز و آشنایی با موسیقی می باشد. ممکن است شما هزینه‌ی زیادی را صرف رفتن به کلاس‌های آموزش موسیقی کنید، اما این وقت گذاشتن و صرف هزینه، مستلزم خرید ساز باکیفیت و استاندارد خواهد بود. در بین سازهای مختلفی که وجود دارد، استفاده از ویولن در بین آقایان، بانوان و حتی کودکان بسیار پرطرفدار است. از طرفی هم امکان دارد شما برای خرید ویولن به فروشگاه‌های زیادی مراجعه کرده باشید، اما نمی دانید که باتوجه به چه نکاتی باید ویولن باکیفیتی را انتخاب و خریداری کرد. از این رو تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید ویولن سعی دارد به شما عزیزان کمک کند تا با خیال آسوده نسبت به خرید ویولن ‌محبوب خود اقدام نمائید. بنابراین با ما همراه باشید.

ویولن چیست؟

ویولن سازی زهی و آرشه‌ای زیبا، چابک و پراحساس است که دارای قابلیت های بسیار وسیعی بوده، که در ارکستر سمفونیک امروزی همراه با سایر اعضاء خانواده اش (ویولا- سلو و کنترباس) حدود 3/2 نوازندگان را به خود اختصاص می دهند. به همین دلیل از آنها به عنوان ستون فقرات ارکستر یاد می شود. در این خانواده نیز ویولن مهمترین وظیفه را به عهده داشته و از نظر تعداد نیز بر سایر اعضاء مقدم است. اصالت ساز ویولن به کشور ایتالیا بر می‌گردد و برای نواختن معمولاً روی شانهٔ چپ قرار گرفته و با آرشه که در دست راست نوازنده است، نواخته می‌شود.

اجزای سازنده ویولن

آشنایی با ساختمان و اجزای مختلف ویولون به شما در شناخت ویولن و خرید آن کمک می کند. یک ویولون خوب و مناسب باید ساختمان استاندارد داشته باشد وهمه قسمت های آن سالم و با کیفیت باشد. بنابراین هنگام خرید به تک تک اجزای سازنده آن دقت کافی داشته باشید.

 1. آرشه یا کمان
 2. جعبه طنینی
 3. دسته یا گردن
 4. خرک
 5. گریف
 6. سیم گیر
 7. سیم ها

دیجی پرایم - راهنمای خرید ویولن

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید ویولن برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کتاب، لوازم التحریر و هنر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کتاب، لوازم التحریر و هنر ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع ویولن

ویولن ‌آکوستیک

اگر تازه کار و مبتدی هستید پیشنهاد ما به شما خرید ویولن آکوستیک می باشد. زیرا بسیار مرسوم بوده و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویولن ‌الکتریک

این نوع ویولن به یک خروجی الکتریکی صدا مجهز بوده که اولین بار در سال 1920 توسط استاف اسمیت در موسیقی جاز و بلوز مورد استفاده قرار گرفت. طراحی ظاهری آن‌ها غیر سنتی است و برخی از آنها امکان دارد تعداد بیشتری سیم نسبت به آکوستیک داشته باشند، که در حال حاضر اغلب توسط نوازندگان پاپ و راک استفاده می شود. شکل ظاهری آن شبیه به ویولن آکوستیک نبوده و قسمت خروجی صدای آن به صورت الکتریکی می باشد. وزن آن ها سبک است و تعداد سیم های آن نسبت به مورد اول بیشتر خواهد بود. طراحی این ویولن معمولا غیر سنتی است.

ویولن‌ آلتو(ویولا)

شکل این مدل شباهت زیادی با ویولن آکوستیک داشته و برای نواختن بر روی شانه‌ی چپ قرار می گیرد. ویولن آلتو مقداری از ویولن آکوستیک بزرگتر بوده و صدای این ساز غنی، نافذ، آرامش بخش، تیره و سبک می باشد.

ویولن‌سِل

این ساز را به دلیل بزرگی، برای نواختن نمی توان روی شانه قرار داد. هنگام ساز زدن، باید روی صندلی نشسته  و ساز را روی پایه‌ای قرار دهید. دسته این ویولن بالای شانه چپ قرار می گیرد و آرشه به صورت افقی باعث نواختن ساز می شود. صوت آن قوی، زنگ دار و غنی می باشد.

ویولن‌کنترباس(دابل باس)

عضو بزرگ خانواده سازهای آرشه ای-زهی بوده و هنگام نواختن باید سرپا ایستاده و ساز را در کنار خود قرار دهید. قاعدتاً دسته ویولن کنترباس باید بالاتر از شانه‌ی چپ شما باشد. سپس آرشه را باید به صورت افقی گرفته و شروع به نواختن کنید. طنین این ساز قوی، پرطنین و زنگ دار بوده و به دلیل سیم های سنگین به لحاظ چابکی مقداری ضعیف می باشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید ویولن

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید ویولن

نکات مهم هنگام خرید ویولن

 • بهتر است جنس چوب ویولن، از افرا، صنوبر، آبنوس، بید و بلسان بنفش باشد.
 • قبل از خرید ویولون تمامی اجزای آن را بررسی کرده و از سالم بودن آنها اطمینان کسب نمائید.
 • تمامی بخش های ویولن باید فاقد ترک خوردگی روی چوب و یا تعمیر و شکستگی باشد.
 • صفحه انگشت گذاری ساز باید کاملا صاف و بدون خراش بوده تا هنگام نواختن صدای اضافه و صدای وز دادن ندهد.
 • گوشی های ویولن را تست کنید تا برای کوک کردن روان و راحت باشد. اگر گوشی ساز برای کوک کردن زیاد سفت بود، قبل از خرید گوشی را تعمیر و رگلاژ کنید.
 • خرک ویولن باید از جنس مقاوم باشد، تا از فشار سیم به صفحه جلوگیری کند.
 • در صورت وجود ترک و کهنه بودن خرک قبل از خرید ویولون آن را حتما تعویض نمائید.
 • دسته ساز نباید تاب و یا انحنا داشته باشد. بنابراین به خوبی دسته را مورد بررسی قرار دهید.
 • به جنس آرشه ساز و کیفیت آن دقت کنید.
 • سیم های ساز باید بدون هیچگون تغییر رنگ و یا زنگ زدگی باشد.
 • ویولن در مناطق خیلی خشک ممکن است آسیب ببیند. درصورتی‌که در مناطق خشک زندگی می‌کنید از ابزار مرطوب‌کننده استفاده نمائید.
 • معمولا همراه هر ویولنی، مواردی از قبیل: سیم تست، آرشه، جعبه چهارگوش و مرغوب، خرک و… وجود دارد. سعی کنید ویولنی را خریداری نمایید که همه‌ی لوازم جانبی را دارا باشد.
 • می‌توانید تجهیزات لازم برای نگهداری و تمیز کردن ویولن را برای حفظ ساز از گردوغبار تهیه کنید.
 • اگر می خواهید ویولن‌را برای کودکتان بخرید، اندازه گردن تا مچ او را بگیرید. این اندازه نشان دهنده‌ی سایز مناسب برای بچه ها است. افراد بالای 9 سال و بزرگسالان هم از ویولن هایی با اندازه 4/4 استفاده می کنند.
 • اگر قصدتان از خرید ویولن‌نواختن سازهای ایرانی است به سراغ خرید ویولن‌ایرانی بروید. اگر هم خارجی و کلاسیک می نوازید، گیتار خارجی بخرید. البته در حال حاضر 90 درصد سازها، چینی هستند.‌
 • قیمت ویولن از جمله نکات مهم و کاربردی است که هنگام خرید آن حتما باید مدنظر قرار دهید. قیمت این ساز معمولا از ارزان شروع می شود تا گران، خرید هر کدام از قیمت‌ها به بودجه، نیاز، کیفیت و سلیقه‌ی شما بستگی دارد. فراموش نکنید که اگر به تازگی شروع به یادگیری ویولن کرده اید، به سراغ خرید ساز گران قیمت نروید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید ویولن

معروف‌ترین نوازندگان غربی ویولن

آنتونیو ویوالدی

نیکولو پاگانینی

معروف‌ترین نوازندگان ایرانی ویولن

پرویز یاحقی

همایون خرم

حبیب الله بدیعی

علی تجویدی

علی اصغر بهاری

ابوالحسن صبا

اسدالله ملک

علی محجوبی

رکن الدین مختاری

خلاصه مقاله

 1. یکی از بهترین کارهایی که برای روحیه‌ی افراد بسیار مفید بوده، نواختن ساز و آشنایی با موسیقی می باشد.
 2. ویولن سازی زهی و آرشه‌ای زیبا، چابک و پراحساس است که دارای قابلیت های بسیار وسیعی می باشد.
 3. آشنایی با ساختمان و اجزای مختلف ویولون به شما در شناخت ویولن و خرید آن کمک می کند.
 4. یک ویولون خوب و مناسب باید ساختمان استاندارد داشته باشد وهمه قسمت های آن سالم و با کیفیت باشد.
 5. ویولن دارای انواع مختلفی است که باید با توجه به سلیقه فردی خود و درنظر گرفتن نکات مهم هنگام خرید، اقدام به تهیه این ساز نمود.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید ویولن لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *