دیجی پرایم - راهنمای خرید دوربین فیلم برداری

راهنمای خرید دوربین فیلم برداری

فیلمبردارهای شاغل در استودیوها، تصویربردارانی که با کارگردان ‌ها کار می ‌کنند و تمام کسانی که در این زمینه فعالیت دارند برای اینکه بتوانند تصاویر مورد نظر را با کیفیت بالا ضبط کرده و کاری حرفه ای انجام دهند، به دوربین فیلمبرداری مناسب و باکیفیتی نیاز دارند. زیرا در غیر این صورت رقبا از آنها پیشی گرفته و خیلی زود مشتری‌ ها و مخاطبان خود را از دست می‌ دهند. از آنجا که در حال حاضر با پیشرفت روز به روز تکنولوژی و صنعت، انتخاب دوربین های مناسب برای فیلم و فیلمبرداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است، انتخاب یک دوربین جدید یک عنصر مهم برای بسیاری از افراد می باشد. قبل از هر چیز، هنگام تصمیم‌گیری برای خرید یک دوربین فیلمبرداری باید نوع نیاز خود را مشخص کرده و بدانید که از دوربین چه انتظاری دارید و سپس اقدام به خرید نمائید. برای انتخابی هوشمندانه تر در ادامه مقاله راهنمای خرید دوربین فیلم برداری همراهمان باشید. 

دوربین فیلم برداری چیست؟

دوربین فیلمبرداری نوعی دوربین ثبت تصویر است که به سرعت تعداد زیادی از تصاویر را بر روی فیلم یا سنسور تصویر ثبت می‌کند. بر خلاف دوربین عکاسی که هربار تنها یک تصویر ثبت می‌کند دوربین فیلمبرداری یک سری از عکس‌ها را ثبت می‌کند که هر تصویر فریم یا قاب خود را دارد. این عمل با یک مکانیزم اینترمدیت امکانپذیر است. بعداً تصاویر در فیلم پروژکتور با سرعت مشخصی، که سرعت فریم (تعداد قابها (فریم‌ها) در هر ثانیه) نامیده می‌شود، نمایش داده‌ می‌شوند. در سرعت مشخصی از فریم ریت، چشم و مغز انسان دو تصویر مجزا را به هم می‌آمیزد و تصور حرکت کردن تصاویر به ذهن خطور می‌کند.

ویلیام کندی دیکسون نمونه دوربین فیلمبرداری را در سال 1891 اختراع کرد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید دوربین فیلم برداری

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید دوربین فیلم برداری برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کالای دیجیتال، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کالای دیجیتال ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع دوربین فیلم برداری

دوربین های عمومی

این دوربین ها معمولا باریک و سبک بوده و به راحتی قابل حمل هستند که بزرگنمایی نوری خوبی به شما ارائه می دهند و سرعت سریع شاتر باعث کاهش تیرگی در سکانس های اکشن می شود. برخی از این دوربین ها قابلیت Wi-Fi داخلی را به منظور اشتراک گذاری اطلاعات ارائه می دهند.

فواید

 • سریع تر و متنوع تر از تلفن های همراه هستند.
 • معمولا سبک بوده و حمل آن آسان است.
 • Wi-Fi داخلی که در بعضی از مدل ها موجود است، به اشتراک گذاشتن عکس ها و فیلم ها را آسان می کند.

توصیه شده برای:

 • رویدادهای اجتماعی، خانوادگی و فیلم های روزمره
 • مناسب برای مبتدیان و عکاسان تفریحی
 • مناسب برای فیلمبرداری از سفر به دلیل سبک بودن

دوربین های ضد آب

اگر به دوربینی احتیاج دارید تا بتوانید در یک سفر دریایی یا در یک پروسه غواصی از آن استفاده کنید، دوربین های ضد آب بهترین گزینه می باشند. این دوربین ها با داشتن بدنه بیرونی محکم و ضد آب که می تواند رطوبت را از بین ببرد، تقریبا در هر شرایط آب و هوایی و محیطی  ایمن هستند.  اگر به دوربینی احتیاج دارید که بتواند در برابر افت فشارها یا گرمازدگی و یا در برابر ضربه مقاومت کند، یک دوربین ضد آب این قابلیت ها را به شما ارائه می دهد. اگرچه استحکام و دوام این دوربین ها باعث افزایش اندک در اندازه و وزن آنها می شود، اما به دلیل آسودگی خاطری که از حیث استحکام در شرایط مختلف برای شما فراهم می آورد، ارزشش را دارد.

فواید

 • به دلیل استحکام بالا تقریباً در هر محیطی از دوربین های ضد آب می توان استفاده کرد.
 • اغلب شامل GPS داخلی، عمق متر و قطب نما می باشند.
 • طرز استفاده آسان و عملکرد ساده ای دارند.

توصیه شده برای:

 • مناسب برای ماجراجویان و فیلمبرداران مستند
 • مناسب برای فیلمبرداری زیر آب

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید دوربین فیلم برداری

دوربین های فیلمبرداری در نور کم

بدون ورود نور طبیعی به لنز، تصاویری که هنگام طلوع یا غروب در داخل خانه یا خارج از آن می گیرید، می توانند تاریک و سیاه به نظر برسند. این در شرایطی است که برای دریافت نور بیشتر به یک دوربین فیلمبرداری در نور کم با حسگر تصویر بزرگتر (یا حساسیت ISO بالا) نیاز دارید. اندازه پیکسل بزرگتر این دوربین ها می تواند نور بیشتری را جذب کند و دیافراگم بزرگتر آن، می تواند گرفتن فیلم با کیفیت بالا را در محیطی کم نور و بدون فلاش میسر سازد.

فواید

 • به شما این امکان را می دهد تا بدون فلاش در داخل خانه یا محیط کم نور عکس بگیرید.
 • به دلیل اندازه پیکسل بزرگتر، نور طبیعی بیشتری را در فیلم ضبط می کند.
 • دیافراگم بزرگتر آن باعث می شود که دوربین در نور کم حساس تر باشد.

توصیه شده برای:

 • مناسب برای فیلمبرداری در خانه
 • فیلمبرداری در هنگام طلوع یا غروب هنگام و یا روزهای ابری

دوربین های با زوم اپتیکال

اگر می خواهید هنگام فیلمبرداری، روی مواردی خاص بزرگنمایی کنید یا سوژه ای را در دوردست هدف قراردهید، یک دوربین با زوم اپتیکال، انعطاف پذیری مورد نیاز برای فیلم های شما را در هر فاصله ای ارائه می دهد. دوربین های با زوم اپتیکال حداقل 10 برابر قدرت بزرگنمایی دارند و برخی از مدل ها دارای بزرگنمایی نوری 20 برابر یا بیشتر هستند. دوربین های با زوم اپتیکال، معمولا شامل منظره یاب الکترونیکی (EVF) برای فیلمبرداری راحت تر در فضای بیرون و جایی که نور خورشید می تواند دید صفحه LCD را مبهم کند، می باشند.

فواید

 • به شما این امکان را می دهد تا روی سوژه های دورتر زوم کرده بدون اینکه به آنها نزدیک شوید.
 • اغلب شامل منظره یاب الکترونیکی برای فیلمبرداری در فضای باز می باشند.
 • دارای واکنش سریع برای فیلم های اکشن هستند.

توصیه شده برای:

 • فیلمبرداری از رویدادها و مسابقات ورزشی
 • فیلمبرداری حیات وحش و مستندسازی

دوربین های بدون آینه

دوربین های فیلمبرداری بدون آینه به طور معمول از دوربین ها DSLR، کوچکتر و سبک تر می باشند. زیرا از منظره یاب نوری استفاده نمی کنند. این دوربین های فیلمبرداری دارای فوکوس اتوماتیک و ویژگی های گسترده و منحصر به فرد پرشماری برای فیلمبرداری هستند.

فواید

 • کیفیت تصویر بالایی دارند.
 • امکان فیلمبرداری در هر شرایط و هر مکانی را ایجاد می کنند. 

توصیه شده برای:

 • مناسب فیلمبرداری از کودکان و یا حیوانات خانگی
 • مناسب برای سفرها و فیلم های گردشگری

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید دوربین فیلم برداری

دوربین های DSLR

مهمترین نکته درمورد دوربین های DSLR، تطبیق پذیری آن است. یک دوربین DSLR برای شخصی که می خواهد کنترل دستی کاملی روی دوربین داشته باشد، بهترین گزینه است. انعطاف پذیری این دوربین ها بسیار بالا بوده، به این معنی که می توان در شرایط مختلف از آنها استفاده کرد. با استفاده از یک دوربین DSLR، می توانید از لنزها و فلاش های مختلفی استفاده کنید. همچنین دیافراگم گسترده این دوربین ها با دوربین های دیگر قابل قیاس نبوده و شما را قادر به تنظیم عمق میدان می سازد.

فواید:

 • امکان تغییر لنزها برای هر نوع فیلمبرداری را دارند. 
 • کیفیت بالای تصویری ایجاد می کنند. 

توصیه شده برای:

 • مناسب برای فیلمبرداری از حیوانات وحشی
 • مناسب برای رویدادهای ورزشی

نکته: داشتن دوربین فیلمبرداری ممکن است در عصری که تلفن های هوشمند، دوربین های DSLR، تبلت ها و حتی ساعت ها می توانند فیلمبرداری کنند، کمی عجیب به نظر برسد. با این حال، قابلیت فیلمبرداری آن دستگاه ها معمولا به گونه ای طراحی شده است که در حد رفع نیاز کاربر عمل می کند و بعضاً فیلم های ضبط شده کیفیت بالایی ندارند. داشتن یک ابزار اختصاصی برای فیلمبرداری می تواند کیفیت و آسایش بیشتری را برای شما فراهم کند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید دوربین فیلم برداری

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید دوربین فیلم برداری

نکات مهم هنگام خرید دوربین فیلم برداری

هر دوربین فیلمبرداری دیجیتال دارای مشخصه های فیزیکی، سخت افزاری، نرم افزاری و قابلیت های کاربردی است که در واقع قیمت هر دوربین هم بر همین اساس اعلام می شود. یعنی هرچه دوربینی مشخصه های فیزیکی مناسب تر، سخت افزار قوی تر و با کیفیت تر، امکانات نرم افزاری و قابلیت های ویژه ای داشته باشد قیمت بالاتری خواهد داشت. پس در هنگام خرید دوربین فیلمبرداری به این موارد دقت کنید. ما در ادامه ، شما را با برخی از موارد مهمی که باید در هنگام خرید در نظر گرفته شود آشنا می سازیم.

مشخصه های فیزیکی: بدنه دوربین که شامل جنس، اندازه، شکل، وزن می باشد، باید بر اساس اصول علم ارگونومی ساخته شود تا دست شما هنگام فیلمبرداری خسته نشده و بتوانید مدت زمان بیشتری را بدون لرزش و احساس آزردگی فیلمبرداری کنید.

مشخصه های سخت افزاری: همانطور که می دانید دوربین فیلمبرداری از قطعات سخت افزاری حساس و زیادی ساخته شده است. اگر بخواهیم به مهمترین آنها اشاره کنیم از سنسور که در واقع قلب هر دوربین دیجیتال است شروع می کنیم. بطور کلی در دوربین فیلمبرداری دیجیتال نیز همانند دوربین عکاسی دو نوع سنسور وجود دارد؛

 • CCD
 •  CMOS

سنسور های CCD حرفه ای تر و گران تر هستند و اغلب در دوربین های گران تر دیده می شوند. زیرا مصرف انرژی بالاتری نیز دارند. در عوض سنسورهای CMOS اقتصادی تر بوده و مصرف پائین تری دارند. پس در دوربین های فیلمبرداری بیشتری بکار برده می شوند.

قسمت بعدی، لنز دوربین است. لنز نیز یکی دیگر از قسمت های مهم و تأثیرگذار در کیفیت دوربین فیلمبرداری است. لنز اکثر دوربین های فیلمبرداری را نمی توان مانند دوربین عکاسی DSLR جابجا کرد. پس هنگام خرید به کمپانی سازنده و لنزی که در دوربین خود استفاده کرده است دقت کنید. افزون بر کیفیت، موارد دیگری از جمله فاصله کانونی، لرزشگیر اپتیکال، زوم اپتیکال دقت کنید.

منظره یاب یا همان چشمی، یکی دیگر از قسمت های مهم دوربین است که در بین دوربین هایی که صفحه ال سی دارند، دوربین هایی که صفحه LCD آنها می چرخد و امکان دید را در همه جهات فراهم می کند مناسب تر هستند. کیفیت صفحه LCD یکی دیگر از مواردی است که بهتر است به آن توجه کافی داشته باشید.

حافظه بخش آخری است که در قسمت سخت افزار به آن اشاره می کنیم. در دوربین های فیلمبرداری قدیمی از فیلم استفاده می شده است. کمی بعدتر از mini DVD استفاده شد. پس از آن دیسک های BlueRay از راه رسیدند و امروزه شاید ترجیح اکثر مردم بر این باشد که نوع حافظه دار دوربین فیلمبرداری را انتخاب کنند. این حافظه ها که معمولا با استفاده از مموری کارت ها قابل ارتقاء و استفاده هستند، امکان ضبط تصاویر را بسیار راحت و بی دردسر برای شما فراهم می کنند. حتی برای انتقال آنها به کامپیوتر نیز، وقت و هزینه ای تلف نمی شود. پس طبیعی است که دوربین های حافظه دار از محبوبیت بیشتری برخوردار باشند.

مشخصه های نرم افزاری: نقش پردازشگر تصویر در دوربین های فیلمبرداری برای شارپ کردن تصاویر و اصلاح نویز ها، پیوستگی فریم ها و ساخت فریم های با کیفیت تر بسیار مهم و اساسی است. امکان ویرایش تصویر و اضافه کردن افکت های فیلمبرداری و فرمت های خروجی فیلم ها از دیگر مزیت های نرم افزاری دوربین های فیلمبرداری است. در این بین از توانایی دوربین در لرزشگیری دیجیتال هم نباید غافل شد. چرا که می تواند به عنوان مکمل در کنار لرزشگیر اپتیکال قرار گیرد.

دوربین فیلمبرداری هرچه باشد باید توانایی ارائه کیفیت در فیلم خروجی، فریم بر ثانیه بالا، صدای ضبط شده ی خوب را داشته باشد. زیرا تمامی قسمت های دوربین دست در دست یکدیگر می دهند تا این مطلوبات را فراهم کنند.

قابلیت های ویژه: هر برندی سعی می کند دوربین های خود را به ویژگی خاصی تجهیز کند تا در عرصه ی رقابت از دیگر رقبای خود باز نماند. پس طبیعی است که هر روز قابلیت های جدید، امکانات جانبی پیشرفته، ارتقای کمی و کیفی پارامترهای مهم دوربین را شاهد باشیم. این قابلیت های ویژه هم می تواند در قسمت سخت افزاری دوربین باشد و هم مربوط به قسمت نرم افزاری. از جمله قابلیت فیلمبرداری سه بعدی، ضبط صدای پیشرفته و … باشد. حال با در نظر گرفتن تمامی موارد بالا می توانید در خرید دوربین فیلمبرداری، انتخاب صحیح تر و راحتتری داشته باشید.

نکته: از برندهای به نام و معتبر در زمینه طراحی و تولید دوربین های فیلم برداری می توان به کانن، سونی و جی وی سی اشاره کرد. 

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید دوربین فیلم برداری

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله

 1. فیلمبردارهای شاغل در استودیوها، تصویربردارانی که با کارگردان ‌ها کار می ‌کنند و تمام کسانی که در این زمینه فعالیت دارند برای اینکه بتوانند تصاویر مورد نظر را با کیفیت بالا ضبط کرده و کاری حرفه ای انجام دهند، به دوربین فیلمبرداری مناسب و باکیفیتی نیاز دارند.
 2. از آنجا که در حال حاضر با پیشرفت روز به روز تکنولوژی و صنعت، انتخاب دوربین های مناسب برای فیلم و فیلمبرداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است، انتخاب یک دوربین جدید یک عنصر مهم برای بسیاری از افراد می باشد.
 3. دوربین فیلمبرداری نوعی دوربین ثبت تصویر است که به سرعت تعداد زیادی از تصاویر را بر روی فیلم یا سنسور تصویر ثبت می‌کند.
 4. دوربین های فیلم برداری دارای انواع متنوعی با مزایا و کاربردهای گوناگون هستند که هنگام انتخاب نوع نیاز خود را باید به درستی مشخص کرده و سپس اقدام به خرید نمائید.
 5. هنگام خرید دوربین فیلم برداری بایستی نکات مهمی مانند مشخصه های فیزیکی، سخت افزاری، نرم افزاری و … را به خوبی مورد ارزیابی و تحلیل قرار دهید. 

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید دوربین فیلم برداری لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *