دیجی پرایم - راهنمای خرید شیرآلات

راهنمای خرید شیرآلات

کاربرد شیرآلات آشپزخانه اساساً در تامین آب سرد و گرم برای شستشوی ظروف، میوه و سبزیجات و دست ماست. اما فراتر از آن تاثیر مهمی است که در طراحی آشپزخونه شما خواهد داشت. با وجود تمام طرح های جدید و قدیم، استایل نصب و انواع اتصلاتی که وجود دارد، ممکن است که در انتخاب شیرآلات دستپاچه شویم. اما وقتی اطلاعات اولیه در این مورد داشته باشید همه چیز آسان تر خواهد بود. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مقاله راهنمای خرید شیرآلات همراهمان باشید.

انواع شیرآلات

شیرآلات فلکه ای، شیرآلات تک اهرمی، شیرآلات سنسوردار، شیرآلات پیسوار و شیرآلات پدالی از جمله مدلهای مختلف شیرآلات بهداشتی هستند. بهتر است ابتدا با هرکدام از این مدلها بیشتر آشنا شوید:

 • شیرآلات فلکه ای: شیرآلات فلکه ای، دو فلکه جدا برای آب سرد و آب گرم دارند. این دو فلکه، در دو طرف شیر قرار گرفته اند. شیرهای فلکه ای امروزه پرکاربرد نیستند و به نوعی، جزو شیرهای سنتی محسوب می شوند. نصب این مدل شیرها سخت است؛ اما با این شیرها می توان درجه حرارت آب را به صورت دقیق تنظیم کرد. قیمت شیرهای فلکه ای پایین است و مدلهای لوکس این مدل شیرها در بازار یافت می شود.
 • شیرآلات تک اهرمی: شیرهای تک اهرمی، تنها یک اهرم دارند که تنظیم آب و سرد و گرم کردن آب به وسیله همان اهرم انجام می شود. این مدل شیرها، نسبت به شیرآلات فلکه ای، مصرف آب کمتری دارند؛ اما هزینه تعمیر و نگهداری شیرآلات تک اهرمی از شیرآلات فلکه ای بیشتر است. شیرآلات اهرمی، یکی از پرطرفدارترین انواع شیرآلات هستند.
 • شیرآلات سنسور دار: شیرآلات سنسور دار، شیرهایی هستند که یک حسگر دارند و این حسگر، جریان آب را کنترل می کند. استفاده از این مدل شیرآلات راحت است و باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود؛ اما بسیاری از افراد در هنگام تنظیم و کار با این شیرها، احساس راحتی نمی کنند. شستشو با شیرآلات سنسوردار، به تماس با شیر نیازی ندارد؛ به همین دلیل است که گزینه های کاملا بهداشتی است.
 • شیرآلات پدالی: شیرهای پدالی یا غیر لمسی را در مکانهای عمومی مانند مدارس، بیمارستانها، هتلها، کلینیک ها و رستورانها خواهید داد. استفاده از این شیرآلات، به تماس دست با شیر نیازی ندارد. به همین دلیل است که این شیرها، مانع انتقال بیماریهای واگیردار عفونی و پوستی خواهند شد.
 • شیرآلات پیسوار: شیرآلات پیسوار، شیرهایی هستند که برای پر کردن سیفون توالت استفاده می شوند. این مدل شیرآلات، شیرهای ساده ای هستند که قبل از اتصال لوله های آب سرد و گرم، به شیرهای مخلوط نصب خواهند شد. تعمیر و تعویض این شیرها ساده است و فقط به قطع جریان آب ورودی نیاز دارد.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید شیرآلات برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز منزلتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خانه و آشپزخانه ) می توانید مطالعه نمائید.

شیرآلات را می توان طبق انواع زیر هم در دسته بندی جداگانه ای قرار داد. زیرا برای کنترل جریان آب در شیرآلات از سازه‌های مختلفی استفاده می‌شود. این سازه ها عبارتند از:

 • دریچه فشاری: شیرآلات فشاری نسبت به سایر انواعی که در ادامه نام می‌بریم، ساده‌ترند. در این مدلی‌ها برای کنترل جریان آب از واشرهای لاستیکی استفاده می‌شود که به‌مرور فرسوده شده و نیاز به تعویض واشر خواهند داشت.
 • دریچه توپی: دریچه‌های توپی معمولا در شیرآلات تک‌دستگیره‌ای یافت می‌شوند. درکل، انواع فشاری و توپی قدیمی‌ترند.
 • دریچه کارتریجی: دریچه‌های کارتریجی در شیرآلات تک‌دستگیره‌ای و هم دو دستگیره‌ای کاربرد دارند. شیرآلات کارتریجی ازلحاظ دوام و کاربری آسان به‌نسبت فشاری و توپی دارند و تعمیرکردن‌شان هم گویا نسبتا راحت‌تر است.
 • دیسک سرامیکی: جریان آب در این نوع شیرآلات با صفحات سرامیکی کنترل می‌شود. شیرآلات دارای صفحات سرامیکی از دوام بالایی برخوردارند، اما خب گران‌ترند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید شیرآلات

انواع پوشش شیرآلات

 • استیل: شیرآلات استیل برای آشپزخانه‌های طراحی‌شده به سبک مدرن و صنعتی کاملا مناسب و درخورند.
 • نیکل براق: نیکل براق جنس بادوامی است و به‌راحتی تمیز می‌شود؛ در طیف وسیعی از سبک‌های طراحی هم قابل‌استفاده است، از سنتی و مدرن گرفته تا تلفیقی.
 • نیکل متالیک: نیکل متالیک انتخاب بادوامی است، اما دقت داشته باشید که نیکل متالیک معمولا با فضای اطراف ترکیب شده و جلوه برجسته و توی چشمی پیدا نمی‌کند؛ بااین‌حال، انتخاب همیشه شیکی است.
 • کروم: کروم هم پوشش رایج و جلوه‌داری است، اما یادتان باشد شیرآلات کرومی اثر انگشت و لکه آب را بیشتر نشان می‌دهند.
 • مشکی مات: شیرآلات این رنگی چندان رایج نیستند و نسبتا هم گران‌ترند. ازجمله مزایای مشکی مات می‌توان به پوشاندن اثر انگشت و لکه‌های آب اشاره کرد. اما در هر سبک آشپزخانه‌ای قابل‌استفاده نیستند و بیشتر با سبک‌های مدرن و صنعتی سازگارند.
 • سفید: سفید هم از دیگر رنگ‌های مورداستفاده به‌خصوص در آشپزخانه‌های مدرن است که هم در فضاهای سرتاسر سفید و هم در کنار رنگ‌های تند جلوه خوبی پیدا می‌کند.
 • طلایی: شیرآلات طلایی درخشش گرم و لاکچری‌ گونه‌ای به محیط می‌بخشند و به‌خصوص با سطوح چوبی و بسیاری از سبک‌های طراحی‌ مدرن سازگارند.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید شیرآلات

شیر قابلمه پرکن چیست؟

اغلب شیرهای قابلمه‌پرکن دیواری‌اند و روی دیوار پشت اجاق‌گاز نصب می‌شوند تا برای پرکردن قابلمه نیازی به رفت‌وآمد نداشته باشید. مدل‌هایی هم هستند که روی پیشخوان کنار گاز نصب می‌شوند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید شیرآلات

نکات مهم هنگام خرید شیرآلات

 • باید بدانید که شیرهای ساختمانی به خودی خود کار نمی کنند و جادویی نمی باشند که به تنهایی بتوانند آب را از درون خود بیرون دهند، بلکه باید به سینک و دیگر عناصری که موجود می باشد متصل شوند، تا بتوانند آب را از طریق لوله کشی های ساختمان وارد خانه شما کنند. به همین دلیل است که شما به هیچ عنوان نباید بدون در نظر گرفتن محلی که قرار است شیرها در آنجا نصب شوند شیرآلات خود را انتخاب کنید.
 • یکی دیگر از مسائلی دیگری که بسیار در انتخاب شیرها بسیار مهم می باشد این است که آنها باید با حفره هایی که درون سینک قرار گرفته است هماهنگ باشند، شما اگر خانه خود را تازه تاسیس کرده باشید می توانید انواع شیرها و سینک ها را انتخاب کنید و هر کدام را که بیشتر می پسندید نصب کنید.
 • یکی از دیگر نکاتی که بسیار باید در خرید شیرها به آن دقت داشته باشید این است که آنها تا چه مدت سالم می مانند. یا بهتر است اینطور بگوییم که تا چه مدت شیرها بدون اینکه چکه کنند سالم می مانند. شیرهایی که کیفیت خوبی دارند تا مدت زمان زیادی بدون اینکه چکه و یا نشتی داشته باشند به خوبی کار می کنند.
 • شیرهای دیسکی بهترین انتخابی است که می توانید داشته باشید، چرا که دیسک های سرامیکی بسیار قدرتنمند و مقاوم می باشند و اگر در شدیدترین جریان آب قرار قرار گیرند چکه نمی کنند.
 • برخی از شیرها در هنگام باز و بسته شدم و یا تغییر دما دچار مشکل می شوند و امکان دارد آب را هدر دهند، شما باید دقت داشته باشید این دسته از شیرآلات را برای خانه خود انتخاب نکنید. شیرهای ساختمانی که برای صرفه جویی در آب بسیار مناسب هستند دو مدل می باشند. دسته اول آنهایی هستند که دستگیره اهرمی دارند، این مدل ها به راحتی جریان آب را قطع و وصل می کنند و همچنین دمای آب را به خوبی تنظیم می کنند. کار کردن با این شیرها بسیار راحت می باشد و شما می توانید به راحتی آن را باز و بسته کنید. نوع دوم شیرهایی که در صرفه جویی آب بسیار مناسب هستند، شیر هایی می باشند که سنسوری و غیر دستی هستند. 
 • بدنه شیرآلات‌ عمدتاً از آلیاژ برنج ساخته می شود. این آلیاژ ترکیبی از فلز برنج، روی و سرب می باشد. بهتر است در خرید شیرآلات مدلی خریداری کنید که درآن درصد بسیار ناچیزی سرب به کار رفته باشد. زیرا سرب ماده ای سمی بوده که برای سلامتی انسان خطرناک است. 
 • سایز کارتریج در بازار به صورت ۳۵ و ۴۰ میلیمتر می باشد. می توان گفت هر چه فشار آب پایین تر باشد، بایستی شیری با کارتریج بزرگتر خریداری کنید. بنابراین فراموشتان نشود که در هنگام خرید شیرآلات به سایز کارتریج توجه کنید.
 • هنگام انتخاب هر مدلی از علم های شیرآلات که می پسندید، این نکته را در نظر داشته باشید که بنا به کاربرد شیر، علم آنها از ارتفاع کافی برخوردار باشد خصوصاً برای ظرفشویی.
 • ضمانت و خدمات پس از فروش نیز یکی دیگر از مواردی است که هنگام خرید شیرآلات استاندارد باید به آن توجه داشت. حتی شیرآلات ارزان استاندارد و با کیفیت مورد نظر شما در هنگام خرید باید گارانتی امضا شده و با تاریخ معتبر داشته باشند. بهتر است در مورد مدت گارانتی که مربوط به تامین قطعات پس از اتمام مدت گارانتی می باشد نیز اطمینان حاصل نمایید.
 • خرید شیرآلات با کیفیت ایرانی در بلند مدت به نفع اقتصاد خانواده است. بهتر است در هنگام خرید انواع شیر روشویی، شیر توالت، شیر حمام و شیر ظرفشویی، استاندارد بودن آن را در نظر داشته باشید. 

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید شیرآلات

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله

 1. کاربرد شیرآلات آشپزخانه اساساً در تامین آب سرد و گرم برای شستشوی ظروف، میوه و سبزیجات و دست ماست. اما فراتر از آن تاثیر مهمی است که در طراحی آشپزخونه شما خواهد داشت.
 2. شیرآلات فلکه ای، شیرآلات تک اهرمی، شیرآلات سنسوردار، شیرآلات پیسوار و شیرآلات پدالی از جمله مدلهای مختلف شیرآلات بهداشتی هستند.
 3. برای کنترل جریان آب در شیرآلات از سازه‌های مختلفی استفاده می‌شود. مانند فشاری، توپی، سرامیکی و … .
 4. شیرآلات بهداشتی با جنس های متنوعی پوشش داده می شوند که هر کدام برای یه سبک دکوراسیونی کاربردی و مناسب است. مانند کروم، استیل، نیکل و … .
 5. اغلب شیرهای قابلمه‌پرکن دیواری‌اند و روی دیوار پشت اجاق‌گاز نصب می‌شوند تا برای پرکردن قابلمه نیازی به رفت‌وآمد نداشته باشید.
 6. هنگام انتخاب و خرید شیرآلات ایستی به نوع، جنس، سایز علم و … توجه کافی نمود.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید شیرآلات لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *