دیجی پرایم - راهنمای خرید انواع دوچرخه

راهنمای خرید انواع دوچرخه

با پیشرفت روز افزون علم و ورود تکنولوژی های جدید در فرآیند طراحی و تولید دوچرخه، انواع مختلفی از دوچرخه‌ها تولید شده است. به همین دلیل هم هر شخصی در هنگام خرید دوچرخه با گزینه‌های انتخابی بسیار متنوعی رو به رو خواهد بود. برای اینکه بتوان بهترین دوچرخه را انتخاب کرد باید با انواع آن آشنا شده و اطلاعات کافی در مورد ویژگی‌ها و کاربردهای هر کدام به دست آورد. تیم تحقیقاتی دیجی پرایم قصد دارد توسط مقاله راهنمای خرید انواع دوچرخه شما را با این وسیله ورزشی و تفریحی جذاب آشنا کرده و کاربردهای هر مدل از آن را  برایتان شرح دهد. بنابراین همراهمان باشید تا اطلاعات خود را در مورد دوچرخه‌های مختلف تکمیل نمائید.

دوچرخه چیست؟

دوچرخه جزو اولین وسایلی است که بشر پس از اختراع چرخ توانست آن را بسازد و مسافت کوتاهی را با آن بپیماید که اشاره به تاریخ تکامل آن در مجال این مقاله نمی گنجد، اما می توان به صورت خلاصه دوچرخه را متشکل از دو چرخ متصل به یک شاسی فلزی که با نیروی انسان حرکت می‌کند، تعریف نمود.

اجزای اصلی تشکیل دهنده دوچرخه

اجزاء اصلی در دوچرخه که به فریم متصل می‌شوند شامل موارد زیر می باشند؛ 

 1. محرک‌ها (طبق قامه، خودرو، زنجیر، شانژمان‌ها، اهرم‌های ترمز، اهرم‌های دنده).
 2. چرخ‌ها (رینگ‌ها، توپی‌ها، محورها، پره‌ها).
 3. ترمز‌ها، دسته‌های فرمان، زین و میله زین، پدال‌ها.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید انواع دوچرخه برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با ورزش و سفر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( ورزش و سفر ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع دوچرخه

دوچرخه‌ها بر اساس کارکرد، طبقه بندی‌های متفاوتی دارند. انواع دوچرخه‌های مرسومی که من و شما به طور معمول ممکن است بخریم را معمولا در این طبقه‌بندی ها جا می‌دهند. هر چند که از نظر فنی مثلا ممکن است دوچرخه برقی طبقه بندی مستقل نباشد و یک دوچرخه جاده یا تاشو بتواند برقی هم باشد. یا هر دوچرخه کلاسیکی را بتوان در یکی از طبقه بندی‌های مطرح شده هم جا داد.

اما در هرحال شناخت این اصطلاحات و طبقه‌بندی‌ها کمک بزرگی در شناخت و انتخاب شما خواهد بود.

دوچرخه تفریحی

دوچرخه‌های تفریحی گروهی از دوچرخه ها هستند که هدفشان گذراندن یک بعد از ظهر دلچسب، رفتن به خانه نزدیک یک دوست خوب، چرخ زدنی توریستی در شهر و موارد مشابه است. این دوچرخه‌ها مناسب مسافت‌های بسیار کوتاه، بدون سربالایی و سرپایینی و بدون نیاز به سرعت می باشند.

دوچرخه سایکل‌توریستی

این دوچرخه‌ها معمولا جای پیچ کافی روی بدنه دارند، تا بتوان چندین بطری آب، ترک بند جلو و عقب و تعداد قابل قبولی خورجین به آن متصل کرد. تایرهای این دوچرخه ها معمولا بر خلاف تایرهای دوچرخه‌های کوهستان باریکتر بوده تا مقاومت کمتری روی جاده ایجاد کنند.

شهری

دوچرخه‌های شهری معمولا برای سطوح مناسبی مثل آسفالت طراحی شده‌اند. لاستیک‌های باریکتر از دوچرخه کوهستان باعث مقاومت کمتر شده و ترمزهای خوب امنیت شما را در خیابان افزایش می ‌دهند.

دوچرخه تخصصی

افرادی که به شکل حرفه‌ای با دوچرخه مسابقه می‌دهند، نیازمند دوچرخه‌های خاص خود می باشند. این دوچرخه ها معمولا بسیار سبک بوده و اصطکاک حداقل با جاده و شرایط آیرودینامیکی از مشخصه‌های اصلی این دوچرخه ها می باشد.

دوچرخه کوهستان

دوچرخه‌های کوهستان برخلاف دوچرخه‌های شهری، تایرهای پهن‌تری داشته و معمولا دارای آج‌هایی هستند که باعث اصطکاک بیشتر با سطح زمین می‌شود. با استفاده از این تایرها از لیزخوردن دوچرخه در مسیرهای ناهموار و لغزنده جلوگیری می شود. دوچرخه‌ی کوهستان باید دارای دنده باشد تا دوچرخه‌سوار بتواند به کمک آن به‌راحتی در مسیرهای شیب‌دار یا صعب‌العبور حرکت کند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید انواع دوچرخه

دوچرخه بی‌ام‌ایکس

این دوچرخه‌ها مخصوص حرکات نمایشی است. وضعیت خاص زین، اندازه کوچک، نبودن دنده و جاهایی برای قرار دادن پا در حین حرکات نمایشی، مشخصه‌های اصلی این نوع دوچرخه می باشد.

دوچرخه جاده

دوچرخه‌های جاده معمولا بدنه‌ای ظریف‌تر از دوچرخه‌های کوهستان داشته و همچنین دنده‌های کافی برای بالا و پایین رفتن از شیب‌ها دارا می‌باشند. عرض لاستیک آن‌ها نازک‌تر بوده و از فرمان‌های دراپ (مشهور به کورسی) استفاده می‌کنند.

دوچرخه هیبرید

دوچرخه‌های هیبرید به دوچرخه‌هایی گفته می‌شود که کاربردی شبیه به دوچرخه‌های کوهستان یا شهری دارند. در واقع این دوچرخه‌ها برای استفاده در هر دو محیط کاربرد دارند. با این تفاوت که نمی‌توان از آن‌ها برای کوه‌پیمایی استفاده کرد و تنها مناسب استفاده در دامنه‌ی کوه یا محیط‌هایی هستند که شیب کمتری نسبت به ارتفاعات کوهستان دارند.

دوچرخه فَت بایک‌

فت بایک یا همان دوچرخه‌های چاق، نسبتا تازه واردهای دنیای دوچرخه ها می باشند. مشخصه اصلی آن‌ها، چرخ‌های بسیار عریضی است که به آن‌ها اجازه می‌دهد در مکان‌هایی که معمولا دوچرخه‌های دیگر در آن حرکت نمی‌کنند، گام بگذارند. منطقا باید در ساحل‌های شنی و برف دنبال این دوچرخه‌ها باشید هرچند که اصلا بعید نیست ظاهر قشنگشان باعث شود در شهر هم آن‌ها را مشاهده کنید.

دوچرخه برقی

این روزها دوچرخه‌های برقی هم طرفداران خودشان را پیدا کرده‌اند. این دوچرخه‌ها با داشتن موتورهایی معمولا برقی، می‌توانند در رکاب زدن به شما کمک کنند. دوچرخه های برقی افراد مسن‌تر یا کسانی که می‌خواهند همیشه بدون عرق کردن و نفس نفس زدن به انتهای مسیر برسند و همینطور کسانی که مسیرشان سربالایی بسیار طولانی دارد، از این دوچرخه‌ها کمک می‌گیرند.

دوچرخه تاشو

این نوع دوچرخه‌ها مناسب برای افرادی است که تمایل دارند با دوچرخه خود سفر کرده تا در صورت لزوم از آن استفاده کنند. به یاد داشته باشید که دوچرخه‌های تاشو معمولا برای اینکه فضای کمی را اشغال کنند دارای چرخ‌های کوچکی می باشند. این نوع ساختار باعث می‌شود کارایی یک دوچرخه معمولی را نداشته باشد.

دوچرخه کلاسیک‌

چنین دوچرخه‌ای شاید برای یک هیپستر مناسب باشد. به یاد داشته باشید که تبدیل کردن دوچرخه های کلاسیک به یک دوچرخه واقعا قابل سوار شدن با استانداردهای امروز نیاز به تلاشی بسیار زیاد دارد.

دوچرخه کودکان

دوچرخه کودکان منحصر به فرد و مخصوص کودکان طراحی شده و معمولاً سایز کوچکتری نسبت به دوچرخه های دیگر دارند. انتخاب دوچرخه های مخصوص کودکان باعث می شود تا خیالتان از بابت کودک دلبندتان راحت بوده و کودک بتواند با ایمنی بیشتری از این وسیله استفاده کند. اما به یاد داشته باشید که به کودکتان بیاموزید، دوچرخه اسباب بازی نیست و باید در حین استفاده از دوچرخه ایمنی شان را رعایت کنند.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید انواع دوچرخه

دیجی پرایم - راهنمای خرید انواع دوچرخه
دیجی پرایم – انواع دوچرخه

نکات مهم هنگام خرید دوچرخه

 1. وزن دوچرخه (هر چه یک دوچرخه وزن کمتری داشته باشد، به شما در برخورداری از شتاب و سرعت بیشتر کمک خواهد کرد.)
 2. سایز دوچرخه (هر دوچرخه نسبت به سایز فریم و سایز چرخ یا طوقه‌ای که در آن استفاده شده، برای افراد مختلف با ویژگی‌های فیزیکی گوناگون قابل ‌استفاده است.)
 3. گارانتی و کشور سازنده (اکثر دوچرخه های موجود در بازار ایران ساخت کشورهای اتریش ، تایوان و چین می باشند. این پارامتر تاثیر بسزایی در قیمت دوچرخه خواهد داشت که همیشه باعث افزایش کیفیت نیست. نکته ای که بیشتر حایز اهمیت است، داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش دوچرخه ایست که خریداری می کنید.)
 4. برند دوچرخه (از برندهای به نام و شناخته شده در کشورمان ایران می توان به برند کوهستان (Aassak) اشاره کرد، اما برندهایی از قبل GIANT، Trek ،Specialized SCOTT،Bianchi ،Cannondale ،GT ،Merida ،Fuji ،Cervelo نمونه های معروف جهانی هستند که از کیفیت بالایی برخوردارند.)
 5. قطعات (قطعات دوچرخه علاوه بر کیفیت مناسب، با هزینه و نوع کاربرد شما باید تناسب داشته باشند. پس به این نکته بسیار دقت داشته باشید.)
 6. میزان هزینه دوچرخه (دوچرخه‌ها بر اساس نوع استفاده به چند دسته‌ی کلی مناسب برای افراد حرفه‌ای، نیمه‌حرفه‌ای و آماتور تقسیم می‌شوند. طبعا بازه‌ی قیمت هر کدام از این رده‌ها تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر خواهد داشت. بنابراین پیش از خرید نوع نیاز خود را شناسایی و سپس اقدام به خرید نمائید.)

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید انواع دوچرخه

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله

 1. دوچرخه جزو اولین وسایلی است که بشر پس از اختراع چرخ توانست آن را بسازد و مسافت کوتاهی را با آن بپیماید.
 2. با پیشرفت روز افزون علم و ورود تکنولوژی های جدید در فرآیند طراحی و تولید دوچرخه، انواع مختلفی از دوچرخه‌ها تولید شده است.
 3. دوچرخه‌ها بر اساس کارکرد، طبقه بندی‌های متفاوتی دارند.
 4. دوچرخه ها از اجزای متعددی ساخته می شوند که شامل محرک ها، چرخ ها، ترمزها و … می باشند.
 5. هنگام خرید دوچرخه به نکات مهمی از قبیل وزن، سایز، برند و … توجه کافی داشته باشید.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید انواع دوچرخه لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *