دیجی پرایم - راهنمای خرید انواع توپ

راهنمای خرید انواع توپ

یقینا می دانید که اغلب ورزش های پرطرفدار با توپ انجام می شوند. بنابراین توپ مناسب هر ورزش، متناسب با شرایط آن ورزش تولید شده و دارای ابعاد و ویژگی های خاصی متناسب با آن می باشد. در ورزش هایی مانند فوتبال، والیبال، بسکتبال ، هندبال، راگبی، فوتبال آمریکایی، کریکت، بیسبال، تنیس، پینگ پنگ و … توپ اصلی ترین عنصر بوده و می توان گفت انجام این ورزش ها بدون توپ مخصوص امکان پذیر نخواهد بود. تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید انواع توپ قصد دارد شما را با انواع توپ های ورزشی و ویژگی های هر کدام آشنا سازد. بنابراین با ادامه مقاله همراهمان باشید.

توپ چیست؟ 

توپ جسمی است که معمولاً گِرد و گاهی تخم مرغی شکل است و کاربردهای گوناگونی در بازی‌های توپی دارد. در اغلب این بازی‌ها، وضعیت بازی به محل قرارگیری توپ و اینکه آیا به بازیکنان برخورد می‌کند یا توسط بازیکنان به آن ضربه زده می‌شود یا خیر، وابسته‌ می باشد.

انواع توپ 

در اینجا سعی بر این داریم تا انواع کثیری از نمونه توپ های مربوط به هر بازی و یا رشته ورزشی را برایتان شرح دهیم. انواع توپ

توپ فوتبال 

در واقع برای ورزش و یا بازی فوتبال سه نوع توپ وجود دارد که عبارتند از توپ حرفه ای، توپ مسابقه و توپ تمرینی. این توپ ها عموما دارای وزنی بین 396 الی 463 گرم و اندازه ای بین 68 الی 71 سانتی متر متغیر است. همچنین توپ های فوتبال در رنگ های مختلف تولید و عرضه به بازار می شوند.

دو ماده پی وی سی (pvc) و پلی اورتان (pu) مواد تشکیل دهنده رویه توپ های فوتبال می باشد. در مقایسه این دو ماده با یکدیگر می توان گفت که pvc ماده ای است که نسبت به pu دارای مقاومت بالاتر و البته ضد سایش بوده که طول عمرش نیز بیشتر است. از این نوع توپ ها می توان برای فوتبالی که در خیابان و یا در سالن برگزار می شود، استفاده کرد. زیرا در معرض ساییدگی و خراش قرار دارند. اما در مقابل، pu واکنش گرایی و انعطاف پذیری بالاتر و بهتری در مقایسه با ماده pvc دارد که برای تولید توپ های مسابقات حرفه ای استفاده می شود. زیرا دارای دو قابلیت ویژه مانند ضد آب و لطیف بودن سطح توپ می باشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید انواع توپ

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید انواع توپ برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با ورزش و سفر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( ورزش و سفر ) می توانید مطالعه نمائید.

توپ والیبال

والیبال ورزشی تیمی است که در سال 1895 میلادی توسط ویلیام جی. مورگان 4 سال پس از اختراع بسکتبال با ترکیب 4 بازی بسکتبال، بیسبال، تنیس و هندبال طراحی شده است. فاصله تور از زمین در این ورزش برای زنان و مردان متفاوت است. (مردان ۲/۴۳ متر و زنان ۲/۲۴ متر). همچنین محیط توپ باید 65 الی 67 سانتی متر و وزن آن باید 260 الی 280 گرم باشد. فشار داخلی توپ والیبال باید 0/30 الی 0/325 کیلوگرم بر سانتی متر مربع (4/26 تا 4/61 پاسکال) باشد.

با توجه به نوع مسابقات (داخل سالن – ساحلی) توپ‌های والیبال متفاوت می باشند. همچنین از نظر وزن، فشارهوا، جنس و محیط توپ بازی باید طبق قوانین فدراسیون جهانی والیبال باشند.

توپ‌های ساحلی سنگین‌تر از توپ‌های داخل سالن بوده و فشار هوای کمتری دارند. بزرگ‌تر هستند و لایه خارجی آن‌ها ضخیم‌تر می باشد. یک توپ مناسب ورزش والیبال نباید هی چگونه کجی و نامتعادلی در خود داشته باشد. وزن آن باید به گونه‌ای باشد که در برابر وزش باد مقاومت کند. در نهایت رنگ آن به نحوی باشد که در برابر نور قابل دید بوده و هیچ گونه بیرون زدگی در آن وجود نداشته باشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید انواع توپ

توپ بسکتبال 

در حال حاضر سنگین ترین و بزرگ ترین توپ ورزشی، توپ بسکتبال است. این توپ از یک لایه لاستیکی دارای هوای و تکه ای رویه از جنس چرم تولید می باشد. تولید کنندگان این توپ هنگام طراحی و تولید این توپ باید دقت کنند که فشار هوای داخل آن باید در حدی باشد که هنگام رها کردن توپ از ارتفاع 1٫8 متری پس از برخورد با زمین نباید بیشتر از 2٫1 و کمتر از 1٫4 متر از زمین فاصله بگیرد. گفتنی است که توپ های بسکتبال دارای وزنی بین 600 الی 650 گرم و محیطی به اندازه 75 الی 78 سانتی متر می باشند.

توپ بسکتبال طبق موادی که از آن تولید شده است به دو دسته داخل سالن و بیرون از سالن تقسیم بندی می شوند، که مواد تشکیل دهند توپ های داخل سالن چرم یا مواد ترکیبی که نرم هستند بوده تا هنگام دریافت توپ توسط بازیکن، احساس ناخوشایندی در وی ایجاد نشود. این نوع توپ ها مقاومت بالایی در مقابل رطوبت دارند. اما در مقابل توپ هایی که برای بیرون از سالن مورد استفاده قرار می گیرند از لاستیک و مواد ترکیبی همچون کامپوزیت تولید شده است. توپ های بیرون از سالن در مقایسه با توپ های داخل سالن ارزانتر بوده و دارای دوام بالاتری نیز هستند. اما گفتنی است که استفاده از این نوع توپ ها احساس سخت و زبری را در بازیکن به وجود می آورد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید انواع توپ

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید انواع توپ

توپ هندبال

هندبال ورزشی گروهی و سرعتی بوده که در سال 1920 میلادی ابداع شده است. دو تیم تشکیل شده از 7 بازیکن در زمینی مستطیل شکل با دست توپ را به یکدیگر پاس داده و هدف آنها قرار دادن توپ در دروازه حریف می باشد. ورزشکاران در دو نیمه 30 دقیقه‌ای آن را بازی می‌کنند.

توپ هندبال به شکل کروی بوده و برای رده‌های سنی مختلف سایز‌های مختلفی دارد. سطح این توپ نباید لغزنده و براق باشد و هیچگونه بیرون زدگی نداشته باشد. همچنین جنس آن باید به گونه‌ای باشد که در اثر ضربات متعدد و محکم از بین نرفته و دوخت آن در نوع‌های دست دوز، تمیز و مناسب باشد.
سایز 3 توپ هندبال دارای وزنی به اندازه 425 الی 475 گرم و ابعاد آن از 58  الی 60 سانتی متر می باشد. همچنین سایز 2 آن دارای وزنی بین 325 الی 375 گرم و ابعادی از 54 تا 56 سانتی متر و در آخر وزن سایز 1 این توپ نیز مابین 290 الی 330 گرم و ابعاد آن نیز بین 50 الی 52 سانتی متر می باشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید انواع توپ

توپ بیسبال

بیسبال نوعی ورزش گروهی است که با چوب و توپ توسط ۹ بازیکن در یک زمین چمن بازی می‌شود. بیس‌بال در قرن نوزدهم از ورزش انگلیسی کریکت ریشه گرفته ‌است. توپ‌های بیس‌بال و چفته‌ها ( چوبی که بازیکنان بیس‌بال به‌دست می‌گیرند ) را در نهایت دقت تهیه می‌کنند. توپ‌های بیسبال از چوب‌پنبه، لاستیک، نخ، و پوست اسب ساخته می شوند. وزن توپ در حدود 150 گرم و قطرش حدود 7 سانتیمتر است. 

دیجی پرایم - راهنمای خرید انواع توپ

توپ پینگ پنگ

این توپ وزنی معادل 7٫2 گرم و قطری به اندازه 40 میلی متر دارد. عموما به رنگ،های سفید یا نارنجی بدون انعکاسدر بازار به فروش می رسند. این توپ نیز همانند بسیاری از توپ های دیگر که در انواع رشته های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد کروی شکل بوده و دارای ضریب ارتجاعی 94 است که از مقاومت بالایی در برابر ضربات برخوردار است. قابل ذکر است که جنس این توپ از مواد پلاستیکی یا همان pvc می باشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید انواع توپ

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید انواع توپ

توپ بیلیارد

در ذهن همه ما از بیلیارد به عنوان یک بازی سرگرم کننده که در یک محیط سر پوشیده انجام گرفته که یک میز مربع شکل که از پشم سبز ساخته شده است، یاد می شود. این بازی با یک گوی و میله ای از جنس چوب صورت می گیرد که دارای 3 زیر شاخه ( ایت بال، ناین بال، اسنوکر ) است.

توپ بیلیارد یک توپ کوچک و سفت است که برای بازی بیلیارد طراحی شده ‌است. این توپ در سایر شکل‌های بیلیارد مانند اسنوکر نیز استفاده می‌شود. رنگ‌بندی این توپ متنوع بوده و تنها یک رنگ خاص نمی باشد.

روزگاری توپ‌های بیلیارد حتماً باید از عاج، دیگر ترکیب‌ها و خاک رس ساخته می‌شدند. اما در حال حاضر این توپ ها جایگزین‌های پایدارتری دارند. توپ‌های آسیایی از رزین‌های پلی‌استری ساخته می‌شوند. این امر موجب می‌شود که برای تولید ارزان‌تر باشند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید انواع توپ

توپ کریکت

کریکت یک ورزش تیمی بت و توپ است که در زمین چمنی به شکل دایره یا بیضی با شعاع میانگین 75 متر میان دو تیم 11 نفره بازی می‌شود. توپ آن دارای وزنی بین 155 الی 163 گرم و قطری به اندازه 4٫2 تا 9٫2 سانتی متر می باشد. همچنین توپ کریکت در دو رنگ سفید و قرمز ساخته می شود. جنس این توپ از پشم بوده که سطح آن نخ و بعد از آن چرم پوشانده می شود. در بعضی از توپ ها رویه از دو قسمت تشکیل می شود که این دو قسمت از طریق بخیه به یکدیگر دوخته می شوند که موجب می شود توپ راحت در دست بازیکنان قرار بگیرد. 

دیجی پرایم - راهنمای خرید انواع توپ

توپ گلف 

از ویژگی های بارز این توپ وزن آن است که 85 الی 90 گرم و قطر آن 1٫68 اینچ است، بوده که در دو رنگ سفید و زرد تولید می شود. می توان گفت که نصف توپ بیس بال و تنیس است. در حال حاضر جنس آن از نوار لاستیکی بوده که به دور هسته ای پیچیده شده است. البته برای افزایش انعطاف پذیری آن مواد شیمیایی دیگری مانند زینک آکریلیت و بنزویل پروکسید هم به پلی بوتادین افزوده می شود که باعث می گردد طول عمر توپ افزایش یابد.

فرورفتگی‌های موجود بر روی توپ‌های گلف باعث متلاطم شدن جریان هوا شده و در صورتی ‌که به ‌شکل درست انجام شود، باعث کاهش نیروی پسار خواهد گردید. در نهایت باعث افزایش سرعت توپ و بیشتر شدن فاصله‌ای که می‌تواند پیمایش کند، می‌شود.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید انواع توپ

توپ راگبی 

از این ورزش و یا بازی در بیشتر مناطق دنیا به اختصار از کلمه راگبی یا راگبی فوتبال نام برده می شود. این مسابقات در دو نیمه 40 دقیقه‌ای بوده که امروزه در اکثر نقاط جهان در دو نوع آماتور و حرفه ای انجام می شود. توپی که برای راگبی استفاده می شود، بیضی شکل و از جنس چرم یا مواد مصنوعی می باشد. توپ های راگبی دارای وزن 410 الی 460 گرم با اندازه ای بین 56  الی 30 سانتی متر است.

دیجی پرایم - راهنمای خرید انواع توپ

توپ بدمینتون 

از بین توپ های ورزشی توپ بدمینتون دارای شکل کروی و تخم مرغی نیست. بلکه توپی است با سطحی پردار که نامش کاک است. این توپ به شکل دو نوع پلاستیکی و پری به بازار عرضه می شود. توپ‌های پلاستیکی سرعت بیشتری داشته و در تمرینات و در بعضی مسابقات آماتور از آن استفاده می‌شود. اما بهترین نوع توپ نوع پری آن است. این توپ دارای وزنی مابین 4٫4 الی 5٫5 گرم است که دارای پرهایی به طول 62 ال 70 میلی متر می باشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید انواع توپ

توپ تنیس 

قطر توپ تنیس باید بیش از 6/35 سانتیمتر و کمتر از 6/67 سانتیمتر و وزن آن بیش از 7/56 گرم و کمتر از 5/58 گرم باشد. همچنین جهش توپ در صورت رها شدن از فاصله 254 سانتیمتری بر روی یک سطح بتونی باید بیش از 135 سانتیمتر و کمتر از 147 سانتیمتر باشد.

توپ تنیس نسبت به دیگر توپ‌ها کوچتر است، اما کوچکترین نیست. این توپ‌ها به سه دسته: توپ‌های رده سنی کودکان، توپ‌های تمرینی و توپ‌های مسابقه‌ای تقسیم می‌شود. توپ‌های تنیس دارای پرز‌هایی می باشند. این پرز‌ها نقش مهمی در سرعت بهتر و پرواز توپ دارد و بازیکنان حرفه‌ای هنگام آغاز سرویس توپ‌هایی را انتخاب می‌کنند که پرز‌های بیشتری داشته باشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید انواع توپ

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید انواع توپ

توپ واتر پلو

واترپلو ورزشی گروهی بوده که توسط دو تیم 6 نفره در استخر انجام می‌شود. بازیکنان باید با دست توپ را وارد دروازه کرده که مهارت شنا کردن از الزامات این بازی می‌باشد. توپ این رشته ورزشی از سه بخش بلیدر، نخ پیچ و رویه تشکیل شده است که در دو سایز ویژه آقایان و بانوان تولید می‌شود. وزن آن بین 400 الی 450 گرم با قطری بین 67 الی 71 سانتی متر و به رنگ زرد است.

دیجی پرایم - راهنمای خرید انواع توپ

توپ چوگان 

چوگان ورزش‌های کهن ایرانی است که امروزه به ورزشی جهانی تبدیل شده‌است. این بازی در دو تیم 4 نفره که هدف آنها فرستادن توپ در دروازهٔ حریف است، انجام می شود. بازی در شش دوره 7 دقیقه‌ای در زمینی به طول 274 و عرض 145 متر انجام شده که آمادگی سوار و اسب در چوگان الزامی است. سوار به کمک چوبی توپ را به سمت دروازه هدایت می‌کند. وزن توپ چوگان بین 127 الی 141 گرم با قطر 26 سانتی متر می باشد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

توپ فلوربال

بازی و یا ورزش فلوربال در دهه 1970 میلادی در کشور سوئد ایجاد گردید. فلوربال در بسیاری از کشورهای اروپایی مانند جمهوری چک٬ دانمارک٬ استونی٬ لتونی٬ نروژ٬ سوئد و سوئیس محبوب و همه‌گیر شده‌ است. این ورزش در داخل سالن و بر روی کفه چوبی یا لاستیکی انجام می‌شود.

توپ فلوربال به شکل کروی، تو خالی و از جنس پلاستیک فشرده و یا مواد مصنوعی می باشد. سطح توپ باید براق و لغزنده بوده و دارای ضخامت 72 میلی متر با وزن میانگین 20 تا 23 گرم باشد. این توپ دارای 26 سوراخ بوده که قطر هر سوراخ 11 میلی متر می باشد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید انواع توپ

سپک تاکرا

این بازی ورزشی شبیه والیبال بوده با این تفاوت که به ‌جای دست از پا برای گذراندن توپ از تور استفاده می‌شود. این بازی از ورزش‌های بومی جنوب شرق آسیا است و در تایلند، مالزی، لائوس و اندونزی بسیار محبوب می باشد.

توپ این رشته ورزشی جنسی پلاستیکی و یا فایبرگلاس و یا از جنس بامبو و خیزران است. فدراسیون جهانی این رشته ورزشی نوع پلاستیکی آن را برای مسابقات تایید کرده است. شکل توپ نیز کروی است و باید از 12 قسمت و 20 تقاطع بافته شده باشد. وزن توپ قبل از بازی باید بررسی شده و نباید کمتر از 170 گرم باشد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

توپ بولینگ

بولینگ بازی ‌ای با قدمت بسیار است که از زمان های دور تا به حال یکی از محبوب ترین بازی ها بین مردم نقاط مختلف جهان بوده است. این بازی در ایران نیز با راه اندازی سالنی در سال 1335 شروع به کار کرد.
بازی بولینگ در محوطه ای به نام اپروچ یا محوطه‌ی ایستادن که ابعاد زمین آن حدودا ۴٫۵ متر است، توپ را پرتاپ می‌کنید. توپ این بازی باید حدودا وزنی بین 4٫5 تا 7 کیلوگرم داشته باشد و محیط آن هم نباید از 70 سانتی متر بیشتر باشد. توپ بولینگ باید تو پر باشد و دو یا سه حفره هم برای انگشتان دست داشته باشد. اکثر بازیکنان حرفه‌ای بولینگ از توپ دارای سه سوراخ استفاده می‌کنند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید انواع توپ

توپ مدیسن بال 

توپ مدیسن بال یا توپ پزشکی توپی به وزن تقریباً قطر شانه (تقریباً 13,7 اینچ) است. از این توپ اغلب برای آموزش توانبخشی و تمرینات قدرتی استفاده می‌شود. مدیسن بال نیز نقش مهمی در زمینه پزشکی ورزشی برای بهبود قدرت و هماهنگی عصبی-عضلانی دارد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید انواع توپ

توپ فوتبال دستی

فوتبال دستی یکی از ورزش‌ها و بازی‌های روی میز است که معمولاً بین 2 یا 4 نفر روی یک میز مخصوص با آدمک‌هایی که به میله‌هایی وصل شده اند، انجام می‌شود. ابعاد میز بازی معمولاً 120×70 سانتیمتر و ارتفاع میز از سطح زمین 90 سانتیمتر می باشد. عرض دروازه 19 تا 21 سانتیمتر و ارتفاع آن 6٫5 تا 8 سانتیمتر می‌باشد. این بازی را می‌توان در فضای باز و در سالن‌های سرپوشیده و حتی در خانه انجام داد. اندازه ی توپ این بازی کمی کوچکتر از اندازهٔ توپ پینگ پنگ بوده که جنس آن پلاستیک فشرده بدون  حالت ارتجاعی می باشد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

می دانید که انواع توپ ها به همینجا ختم نمی شود و انواع زیادی دارند. اما به یاد داشته باشید که هنگام خرید هر نوع توپی باید نکات مهمی را مورد ارزیابی قرار دهید.

نکات مهم قبل از خرید انواع توپ

 1. خرید توپ متناسب با رشته ورزشی 
 2. دقت به کیفیت و متریال موجود در ساخت توپ
 3. سایز مناسب توب با رشته ورزشی 
 4. میزان مقاومت توپ در برابر ضربات و … 
 5. انتخاب توپ با طراحی و تعداد پنل درست ( تعداد پنل ها چگونگی حرکت توپ در هوا و همچنین میزان کنترل بازیکنان بر توپ را تعیین می کند. )
 6. وزن و استحکام مناسب در توپ انتخابی 
 7. انتخاب برند به نام و شناخته شده
 8. قیمت مناسب برای خرید 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله 

 1. توپ مناسب هر ورزش، متناسب با شرایط آن ورزش تولید شده و دارای ابعاد و ویژگی های خاصی متناسب با آن می باشد.
 2. توپ معمولاً گِرد و گاهی تخم مرغی شکل است و کاربردهای گوناگونی در بازی‌های توپی دارد.
 3. در اغلب این بازی‌ها، وضعیت بازی به محل قرارگیری توپ و اینکه آیا به بازیکنان برخورد می‌کند یا توسط بازیکنان به آن ضربه زده می‌شود یا خیر، وابسته‌ است.
 4. توپ ها در هر رشته ورزشی دارای انواع متنوع با سایزهای متفاوت می باشند که باید متناسب با نوع نیاز خود بهترین را انتتخاب و خریداری کرد.
 5. نکات مهم هنگام خرید توپ را رعایت کرده و مورد ارزیابی قرار دهید.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید انواع توپ لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *