دیجی پرایم - راهنمای خرید اجاق سفری

راهنمای خرید اجاق سفری

در دنیای امروز که عصر ارتباطات و پیچیدگی ها و فناوری شده است، بسیاری از افراد برای ریلکس کردن روح و روان خود به سفر و گردشگری در دل طبیعت بکر روی می آورند. اما برای گردش و تفریح در طبیعت نمی توان از تجهیزات معمولی که در زندگی روزانه خود استفاده می کنیم، بهره گرفت. برای هر سفری بخصوص سفر به طبیعت باید از تجهیزات مخصوصی که بابت همین مکان ها طراحی شده است، استفاده کرد. یکی از این تجهیزات مسافرتی که بسیار مورد نیاز می باشد اجاق سفری است. این اجاق همان طور که از نامش پیداست برای مسافرت های کوتاه و بلند مدت طراحی شده و بسیار مناسب،کوچک، سبک و کاملا قابل حمل برای مسافرت های شما مسافران و گردشگران عزیز می باشد. اما همانطور که می دانید این محصول هم مانند سایر وسایل دارای انواع گوناگونی است که هنگام خرید باید از عملکرد هر کدام اطلاعات نسبی داشته و سپس اقدام به خرید نمائید. به همین دلیل تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید اجاق سفری سعی دارد شما را با این وسیله کاربردی بیشتر آشنا کند. لطفا با ما همراه باشید.

اجاق سفری چیست؟ 

اُجاقِ سفری یا پیک‌نیکی نوعی اجاق مخصوص سفر بوده که سبک و قابل حمل ساخته می شود. در این صورت می توان هنگام سفر و پیک‌نیک باز آن به راحتی استفاده کرد. اجاق سفری به صورت‌های گوناگون و برای انواع سوخت ساخته می‌شود.

انواع اجاق سفری

اجاق سفری را می توان بر اساس معیارهای مختلفی دسته‌بندی کرد که شامل موارد زیر می باشند.

 1. بر اساس وزن و ابعاد
 2. بر اساس نوع سوخت مصرفی
 3. بر اساس میزان بازدهی

از آنجا که سوخت عامل مهمی برای کارایی و عملکرد اجاق مسافرتی است، ما هم در این مقاله تقسیم‌بندی بر اساس نوع سوخت را مبنای دسته‌بندی انواع اجاق سفری در نظر خواهیم گرفت.

بر این مبنا، به‌طور کلی چهار نوع سوخت برای انواع اجاق گاز مدل سفری استفاده می‌شود. مانند:

 1. سوخت گازی
 2. سوخت مایع
 3. سوخت جایگزین
 4. سوخت قرص جامد

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید اجاق سفری برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با ورزش و سفر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( ورزش و سفر ) می توانید مطالعه نمائید.

اجاق گاز سفری با سوخت گازی

استفاده از این نوع اجاق کاملا ساده بوده و به مراقبت خاصی نیز نیاز ندارد. این اجاق‌ها (اجاق کنیستر) به راحتی روی کپسول‌های مهر و موم شده‌ای که حاوی دو گاز فشرده ایزوبوتان و پروپان هستند، پیچ می‌شوند. این اجاق ها به دو نوع تقسیم می شوند که در یک نوع از آن (اجاق یک تکه)، سری اجاق و محفظه روی آن‌ مستقیما به کپسول متصل شده و سر آن پیچیده می‌شود. این نوع اجاق‌ها نسبت به اجاق‌‌های گازی استاندارد کمی سنگین‌تر بوده و به صورت مایل می‌ایستند. در دومین نوع اجاق مسافرتی گازی (دو تکه)، سری و کپسول از یکدیگر جدا می باشند.

بعضی از آنها که شبیه پیک‌نیک هستند، بسیار کوچک بوده و تنها چند گرم وزن داشته و برخی دیگر تاشو نیز می باشند. اجاق‌هایی که مجهز به رگلاتور فشار هستند، در ارتفاعات زیاد عملکرد بهتری داشته و سوخت زیادی مصرف نمی‌کنند.

این نوع اجاق سفری دارای مزایا و معایبی می باشد، که در ادامه به توضیح مختصر آنها می پردازیم.

مزایای استفاده از اجاق گازهای سفری با سوخت گاز

 1. عملکرد بسیار خوب در جوش آوردن آب و پختن غذا در مدت کوتاه
 2. نیاز نداشتن به آماده‌سازی قبلی برای روشن شدن
 3. هماهنگ سوختن شعله و قابلیت تنظیم آن (در اکثر مدل‌ها)

معایب استفاده از اجاق گازهای سفری با سوخت گاز

 1. عدم امکان بررسی میزان گاز باقی‌مانده به دلیل مهر‌و‌موم بودن کپسول
 2. عدم امکان استفاده از یک محافظ در اطراف کپسول
 3. کاهش فشار گاز در هوای سرد و ضعیف شدن شعله
 4. غیرقابل استفاده شدن کپسول گاز پس از اتمام گاز آن
 5. قیمت بیشتر گاز نسبت به سوخت مایع
دیجی پرایم - راهنمای خرید اجاق سفری
دیجی پرایم – اجاق سفری با سوخت گاز

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید اجاق سفری

اجاق گاز سفری با سوخت مایع

این اجاق ها همه کاره بوده و به بطری های سوخت قابل بازیافت متصل می شوند. همه انواع این اجاق گاز کوهنوردی از گاز سفید استفاده می کنند که با درجه بالایی تصفیه شده تا ناخاصی صفر یا کمی داشته باشد. گازها تمیز و داغ می سوزند و در هوای منفی صفر عملکرد بهتری دارند. بعضی از اجاق های چندگانه می توانند به وسیله بنزین، نفت سفید، سوخت جت یا دیزل مورد استفاده قرار گیرند. تنوع سوختی، اجاق های سوخت مایع را انتخاب خوبی برای مسافران بین المللی که با انتخاب گزینه های سوخت محدود مواجه اند، کرده است. البته باید بگوییم که این نوع اجاق هم دارای مزایا و معایبی می باشد، که در ادامه به توضیح مختصر آنها می پردازیم.

مزایای استفاده از اجاق گازهای سفری با سوخت مایع

 1. ثبات بیشتر در زمین های ناهموار
 2. اطلاع دقیق از میزان باقی مانده سوخت با نگاه کردن
 3. عدم نیاز به کپسول
 4. عملکرد بهتر در ارتفاعات بالا و دماهای سرد

معایب استفاده از اجاق گازهای سفری با سوخت مایع

 1. نیاز به نگهداری و آماده سازی برای استفاده
 2. امکان نشت سوخت از بطری
 3. قیمت بالاتر در نوع چندگانه آنها
دیجی پرایم - راهنمای خرید اجاق سفری
دیجی پرایم – اجاق سفری با سوخت مایع

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید اجاق سفری

اجاق گاز سفری با سوخت جایگزین

این نوع اجاق ها توسط سوخت گندله ای یا چوب روشن می شوند. این اجاق گازها برای سفرهای کوله گردی طولانی مدت و همچنین در جعبه اضطراری خانه مناسب می باشند. وزن بعضی از آن ها بسیار سبک بوده درحالیکه بسیاری از آن ها وزن سنگین تری را شامل می شوند. ناگفته نماند این نوع اجاق هم دارای مزایا و معایبی می باشد، که در ادامه به توضیح مختصر آنها می پردازیم.

مزایای استفاده از اجاق گازهای سفری با سوخت جایگزین

 1. عدم نیاز به حمل کپسول و مناسب برای سفرهای طولانی
 2. دارای وزن کم و عملکرد ساده 
 3. دارای یک گریل در بعضی نمونه ها
 4. تولید برق در بعضی نمونه ها برای شارژ موبایل توسط پورت USB

معایب استفاده از اجاق گازهای سفری با سوخت جایگزین

 1. نیاز به هیزم خشک در هوای مرطوب 
 2. ممنوعیت استفاده در بعضی مکان های مرتفع
دیجی پرایم - راهنمای خرید اجاق سفری
دیجی پرایم – اجاق سفری با سوخت جایگزین

اجاق گاز سفری با سوخت قرص جامد

این اجاق گازها مناسب برای افرادی است که سبک سفر می کنند. بعضی از مدل های آنها بسیار کوچک بوده و به راحتی در جیب جای می گیرند.

مزایا استفاده از اجاق گازهای سفری با سوخت قرص جامد

 1. قیمت ارزان
 2. وزن کم
 3. استفاده مجدد از قرص در صورت تمام نشدن

معایب استفاده از اجاق گازهای سفری با سوخت قرص جامد

 1. آهستگی جوش آوردن آب
 2. ایجاد بوی بد
 3. ایجاد اثر چربی زیر ظرف
دیجی پرایم - راهنمای خرید اجاق سفری
دیجی پرایم – اجاق سفری با سوخت قرص جامد

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید اجاق سفری

نکته: برای پیک‌نیک‌های خانوادگی و با ماشین می‌توانید از اجاق‌های سفری بزرگ‌تری هم استفاده کنید. منظور از اجاق سفری خانواده اجاق‌هایی است که هیکلی‌تر و سنگین‌ترند و به سرشعله‌های بیشتر و قطورتری مجهزند. با اجاق‌های این مدلی می‌توان برای افراد بیشتری غذا تدارک دید. اما همان طور که معلوم است، این نوع اجاق‌های سفری تنها برای پیک‌نیک‌های ماشینی قابل‌استفاده‌اند.

نکات مهم هنگام خرید اجاق سفری

انتخاب نوع اجاق

اولین نکته در خصوص انتخاب و خرید اجاق سفری توجه به نوع آن و همچنین سازگاری آن با انواع مختلفی از منابع تامین کننده انرژی است که برای این منظور توصیه می کنیم حتما به مطالعه بخش قبلی از همین مطلب بپردازید تا با انواع اجاق های مسافرتی و همچنین سوخت های مورد نیاز آن ها آشنایی پیدا نمائید.

ابعاد و وزن

برای خرید اجاق سفری باید به مشخصات ظاهری محصول مانند ابعاد و وزن آنها توجه داشته باشید. به یاد داشته باشید که هر چه تجهیزات همراه شما در طول سفرتان کوچکتر و سبک تر باشد، قطعا سفری بهتر و با لذت بیشتری را سپری خواهید کرد. البته فراموش نکنید که کوچکی در ابعاد و یا وزن محصولات مسافرتی شما نباید مانع از عملکرد خوب و مطلوب آن ها برای شما در طول سفر شود.

میزان مصرف سوخت

از دیگر فاکتورهای مهم در مورد خرید اجاق سفری توجه به میزان مصرف سوخت محصول می باشد. برای این منظور تمام اجاق های مسافرتی انتخابیتان را در یک طیف مصرفی با یکدیگر مقایسه کرده و بهترین آن ها را برای خود برگزینید. توجه به میزان کار اجاق ها با هر بار اتصال به کمپسول های تامین کننده سوخت می تواند در این خصوص به شما کمک کند.

عملکرد اجاق مسافرتی

حتما به میزان مدتی که با نهایت یک شعله اجاق می توانید حجم بخصوصی از آب را به نقطه جوش برسانید، توجه نمائید. این نکته در واقع بیانگر قدرت و توان اجاق شما می باشد. زمان در طول سفر دارای اهمیت زیادی است و به همین دلیل هرچه میانگین عملکرد اجاق شما کمتر باشد، قطع به یقین استفاده از آن برایتان سودمندتر خواهد بود.

فندک یا آتش زنه

بهتر است به سراغ خرید محصولاتی بروید که مجهز به سیستم فندک خودکار یا همان آتش زنه باشند. به این نحو دیگر خیالتان از همراه داشتن کبریت و یا خیس شدن یا نشدن آن راحت شده و می توانید به سادگی هرچه تمام تر از اجاق مسافرتی خود در شرایط آب و هوایی گوناگون استفاده نمائید. لازم به ذکر است که در صورت خرید اجاقی مجهز به این امکان، چک و تست آن پیش از آغاز سفر از نکات لازم و ضروری محسوب می شود.

پایه یا بدون پایه

 معمولا اکثر اجاق های مسافرتی مجهز به پایه هستند و شما می توانید برای اجاق های غیر یکپارچه که توسط یک شلنگ به کپسول سوخت خود متصل می شوند، پایه ای بصورت جداگانه تهیه نمایید تا با این کار مانع از افتادن و چپ شدن کپسول و به دنبال آن ایجاد خطر و انفجار برای خود شوید. فراموش نکنید جنس پایه ها باید ضد زنگ و مقاوم در برابر ضربه و در دو صورت تاشو و یا ثابت باشد.

قابلیت تنظیم شعله

تمام اجاق های سفری امروزه مجهز به این قابلیت هستند اما با این وجود شما باید بدانید در بازار مدل هایی وجود دارند که از میزان شعله ای ثابت برخوردارند و امکان تنظیم آن با توجه به وجود شرایط مختلف آب و هوایی برای این قبیل از محصولات امکان پذیر نمی باشد. به یاد داشته باشید که قابلیت تنظیم شعله باعث صرفه جویی در مصرف سوخت و در نهایت صرفه جویی در هزینه های جانبی خواهد شد که در طول سفر بسیار مهم است.

کیف مخصوص حمل

بهتر است برای جلوگیری از شلوغ شدن کیف مسافرتی خود و همچنین دسترسی آسان به اجاق سفری و حفظ و نگهداری بهتر از قطعات متصل به آن، دنبال خرید محصولی باشید که از یک کیف مخصوص حمل و جا به جایی برخوردار است.

شعله پوش

امکان ایجاد شعله و حفظ آن در شرایطی که باد با سرعت در حال وزش است، خیلی سخت و حتی می توان گفت غیر ممکن است. به همین دلیل امروزه کمپانی های تولید کننده اجاق های مسافرتی از لایه هایی مستحکم و مقاوم در برابر حرارت به دور شعله اجاق استفاده می کنند که شما می توانید با توجه به درک خود از شرایط محیطی، آن ها را تا ارتفاع لازمه بالا بیاورید و مانع از خاموش شدن شعله بواسطه وزش بادی شوید که به سختی آن را ایجاد کرده اید.

برند 

از برندهای به نام و شناخته شده در زمینه تولید اجاق سفری می توان به توهو، اسنوهاوک، سان و … اشاره کرد.

قیمت اجاق سفری

 قیمت اجاق سفری با توجه به تمامی موارد ذکر شده در بالا تعیین می شود و حال این شما هستید که باید با در نظر گرفتن تمامی نکات گفته شده و همچنین میزان بودجه ای که در اختیار دارید، بهترین مدل موجود از این تجهیزات مسافرتی را برای خود انتخاب و خریداری نمائید.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید اجاق سفری

نکات ضروری هنگام استفاده از اجاق سفری

 1. هرگز از اجاق‌ها در مکان‌های بسته استفاده نکنید. زیرا باعث افزایش گاز سمی مونواکسید کربن و افزایش خطر آتش‌سوزی می‌شود.
 2. جهت کسب اطمینان از نبود نشتی و آسیب‌دیدگی در بخش‌های مختلف اجاق، حتما شلنگ‌های سوخت‌‌رسانی، شیرها و سایر اتصالات را پیش از استفاده بررسی نمائید.
 3. از اجاق در مسطح‌‌ترین مکان ممکن استفاده کنید.
 4. همیشه جعبه‌ابزار و انبردست به همراه داشته باشید تا در صورت لزوم اجاق را تعمیر نمائید.
 5. همیشه کبریت ضد باد و طوفان همراه خود داشته باشید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله

 1. برای هر سفری بخصوص سفر به طبیعت باید از تجهیزات مخصوصی که بابت همین مکان ها طراحی شده است، استفاده کرد.
 2. یکی از تجهیزات مسافرتی که هنگام سفر بسیار مورد نیاز می باشد، اجاق سفری است.
 3. اُجاقِ سفری یا پیک‌نیکی نوعی اجاق مخصوص سفر بوده که سبک و قابل حمل ساخته می شود.
 4. اجاق سفری را می توان بر اساس معیارهای مختلفی دسته‌بندی کرد. مانند، نوع سوخت، میزان بازدهی و … .
 5. ه‌طور کلی چهار نوع سوخت (گازی، مایع، جایگزین و قرص جامد) برای انواع اجاق گاز مدل سفری استفاده می‌شود.
 6. برای پیک‌نیک‌های خانوادگی و با ماشین می‌توانید از اجاق‌های سفری بزرگ‌تری هم استفاده کنید.
 7. اجاق سفری خانواده اجاق‌هایی است که هیکلی‌تر و سنگین‌ترند و به سرشعله‌های بیشتر و قطورتری مجهزند.
 8. هنگام خرید اجاق سفری باید به نکات مهمی مانند نوع، ابعاد، میزان مصرف سوخت و … توجه کافی داشت.
 9. استفاده درست از اجاق سفری را آموخته و سپس اقدام به استفاده نمائید.
 10. هنگام استفاده از اجاق سفری نکات ایمنی را رعایت نمائید.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید اجاق سفری لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *