دیجی پرایم - راهنمای خرید چاقو سفری

راهنمای خرید چاقو سفری

سفر کردن یکی از لذتبخش ترین تفریح هات دنیاست و همراه داشتن وسایل سفر از پیک نیک های درون شهری گرفته تا سفرهای چند روزه یکی از ملزومات سفر می باشد. یکی از وسایلی که هنگام سفر بسیار کاربردی و در برخی مواقع می توان گفت گره گشای مشکلات می باشد، چاقوها و ابزارهای چندکاره هستند. شما می توانید با خرید چاقوی سفری بابت هرگونه بریدن، خرد کردن و … در طول سفر خیال خود را راحت کرده و برای دستیابی به یک چاقوی مسافرتی باکیفیت و خوب باید آشنایی نسبی با این وسیله کاربردی داشته باشد. از این رو با ادامه مقاله راهنمای خرید چاقو سفری همراهمان باشید تا اطلاعات بیشتری را کسب نمائید.

چاقو سفری چیست؟ 

منظور از چاقوی سفری وسیله ای است که به دلیل حجم کوچکی که دارد، به راحتی در جیب جای گرفته و به دلیل قسمتی که در کنار آن وجود دارد، تا شده و به هیچ وجه تیزی و برندگی نوک آن در زمان تا شده مشخص نیست.

هدف استفاده از چاقو سفری

چاقو سفری کاربردهای زیادی دارد، از باز کردن جعبه ها و خرد کردن میوه گرفته تا استفاده از آن هنگام کمپینگ. به طور کلی، اکثر مردم برای ترکیبی از کارهای خارج از منزل، امنیت یا اهداف عمومی از چاقو استفاده می کنند.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید چاقو سفری برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با ورزش و سفر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( ورزش و سفر ) می توانید مطالعه نمائید.

بخش‌های مختلف چاقو سفری

تیغه: منظور از تیغه، قسمت بالایی چاقو است که از ابتدا تا انتهای چاقو امتداد دارد.

دسته: دسته‌ی چاقو هم قسمت پلاستیکی، فلزی و یا سایر جنس ها است که در دست گرفته می‌شود.

نوک چاقو: دقیقا قسمت تیزی نوک چاقو است که می‌توان به وسیله‌ی آن درِ انواع کنسروها را باز نمود.

لبه: منظور از لبه، قسمت تیزی‌ است که از نوک چاقو تا انتهای آن ادامه دارد.

سخت کاری شده: قسمت تختی که بر روی چاقو قرار داشته و معمولا نام سازنده بر روی آن حک می‌شود.

ستون فقرات چاقو: این بخش کنار لبه قرار دارد. منتهی هرچه به سمت پایین می‌رود، پهن‌تر و ضخیم‌تر می‌شود.

فولر: این قسمت برای حمل راحت‌تر و سبک‌تر به چاقو اضافه شده است.

ریکاسو: بخشی مسطح است که وظیفه‌ی نگهبانی و محافظت را برعهده دارد. به عبارت دیگر، محل اتصال تیغه و دسته می‌باشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید چاقو سفری

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید چاقو سفری

انواع چاقو سفری

چاقوی جیبی و تاشو

با چاقوهای تاشوی جدید، دیگر چاقوها جای چندانی در جیب و کوله پشتی شما نمی‌گیرند که ایده‌های بسیار خلاقانه‌ای در طراحی آنها استفاده شده است. همچنین بسیاری از چاقوها از تیغه‌ی تیز خود در غلاف‌هایی محافظت می‌کنند. در همین حال، چاقوهای تاشو نسبت به چاقوهایی با تیغه‌ی ثابت، قدرت و استقامت کمتری دارند. چاقوهای ضامن‌داری هم وجود دارند که باید در خرید آن‌ها دقت کرد. زیرا اگر سیستم ضامن در چاقوها به درستی عمل نکند می‌تواند در جا و مکان نادرست باز شده و آسیب جدی وارد کند.

چاقو با تیغه ثابت

چاقوهایی با تیغه‌های ثابت معمولا مورد علاقه‌ی حرفه‌ای‌ها به دلیل استقامت و قدرت بیشتر می باشند. تمیز کردن آن‌ها نیز ساده‌تر بوده و قدرت برش بهتری نیز دارند. اما کمی سنگین‌تر هستند و جای بیشتری را در کوله‌پشتی شما اشغال می کنند. البته می‌توانید آنها را با استفاده از غلاف‌های مخصوص بر روی کمر و یا ران پای خود ببندید.

انواع تیغه چاقو سفری

تیغه قطره‌ای (Drop-Point Blade)

تیغه‌های قطره‌ای دقیقا شکلی اشک‌گونه داشته و معمول‌ترین نوع تیغه در بین چاقوها می باشند. این نوع تیغه از چاقوهای سبک تا سنگین را شامل می شود. تیغه‌های قطره‌ای یا اشکی با حرکت دورانی و بر اثر کشیده شدن بر روی سطح، برش خوبی را انجام داده و به همین دلیل برای مصارف روزانه جزو بهترین گزینه‌های موجود در بازار محسوب می شوند. این تیغه‌ها برای برش مستقیم و عمودی مناسب نمی باشند.

تیغه خنجری (Clip-Point Blade)

تیغه‌های خنجری، شکل مسطح نوع قطره بوده که معمولا در بخش بالایی خود یک خمیدگی بریده شده دارند. این چاقو سفری برای برش های مستقیم و صاف کاربرد داشته و می‌توانند به صورت عمودی به سطوح نفوذ کنند. دلیل استفاده از این سبک چاقوها در مشاغل نظامی همین خاصیت آنها می باشد. در ضمن از این‌گونه چاقوها می‌توان به عنوان ساطور کوچک هم استفاده کرد. زیرا به دلیل داشتن تیغه‌ی صاف می‌توانند به صورت ضربه‌ای هم برش دهند و برای بریدن نیاز به کشیده شدن بر روی سطح ندارند. 

تیغه تانتو (Tanto Blade)

تیغه‌های تانتو حالت هندسی خاصی دارند و همین امر باعث می‌شود بتوانند در هنگام ضربه و فشار نسبت به تیغه‌های دیگر مقاومت بالاتری از خود نشان دهند. در ضمن قدرت نفوذ بیشتری دارند.

تیغه سوزنی (Needle-Point Blade)

تیغه‌های سوزنی را معمولا فقط به یک دلیل مورد استفاده قرار می‌دهند و آن ورود مستقیم به هدف می باشد. به همین دلیل از آن بر روی نیزه‌ها استفاده می کردند. چاقوهایی که برای پرتاب و اصابت به اهداف تولید می‌شوند نیز باید تیغه‌ی سوزنی داشته باشند، تا بتوانند به راحتی پس از برخورد به داخل بافت هدف نفوذ کنند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید چاقو سفری

تیغه گوسفندی یا سانتوکو (Sheepsfoot Blade & Santuko Blade)

نمونه‌ی بارز این تیغه‌ها را در ساطور می‌توانید ببینید. این تیغه‌ها هنگام ضربه زدن برش می دهند و برای همین منظور هم طراحی شده اند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید چاقو سفری

فراموش نکنید که این‌ها معمول‌ترین انواع شکل تیغه‌ی چاقوها بوده و در حال حاضر تولیدکنندگان از ترکیب این اشکال، تیغه‌هایی با اشکال گوناگون نیز تولید می‌کنند که در شرایط خاص می‌توانند کارایی داشته باشند.

نکات مهم هنگام خرید چاقوی سفری

چند کاره یا تک کاره

اولین نکته در خصوص خرید چاقوی سفری توجه به چند کاره یا تک کاره بودن آن می باشد. چاقوهای تک کاره تنها دارای تیغه های تیز و بُرنده هستند. اما چاقوهای چند کاره دارای قابلیت های دیگری همچون دربازکن، چخماق، قطب نما، سوزن، قیچی، الماس شیشه شکن و غیره نیز می باشند.

اندازه و وزن

توجه به اندازه و وزن چاقوی سفری مورد نظرتان بسیار حائز اهمیت می باشد. همانطور که در بالا اشاره کرده ایم از نظر اندازه چاقوها به دو دسته تاشو و ثابت تقسیم می شوند. وزن این نوع از چاقوها با توجه به کاربری مسافرتی خود بهتر است کم باشد.

جنس تیغه چاقو

به جنس فلز چاقو دقت کنید بهتر است استیل باشد، یا از جنس قوی و مقاومی ساخته شده باشد تا بتوان سالیان زیادی از آن استفاده کرد.

البته شما می توانید بسته به احتیاط و نوع نیاز خود از چاقوهایی با تیغه های پلاستیکی و غیره نیز در طول سفرتان استفاده نمائید.

جنس دسته و طراحی آن

چاقوهای مسافرتی از چوب، فلز، استخوان و همچنین پلاستیک ساخته می شوند. اما به یاد داشته باشید بهتر است به سراغ انتخاب و خرید چاقوی سفری بروید که دسته آن از طراحی مناسبی جهت در دست گرفتن برخوردار باشد. فراموش نکنید که اندازه و جنس دسته یک چاقو بایستی در تناسب با اندازه و جنس تیغه آن باشد تا برایتان بیشترین میزان بازدهی را به همراه داشته باشد.

پرچ و میخکوب های روی دسته

در صورت وجود پرچ و یا میخکوب به نوع آنها بر روی دسته توجه کنید. این میخ ها نباید لقی یا بیرون زدگی داشته باشند. اگر دسته روی چاقو به خوبی وصل نشده باشد، با کوچکترین فشار کنده خواهد شد.

نحوه شستشو و تیز کردن

حتما پیش از خرید در مورد نحوه شستشو و تیز کردن چاقو اطلاعاتی کسب نمائید. زیرا استفاده صحیح از چاقو باعث افزایش طول عمر آن می شود.

کیف کمربندی

چاقویی انتخاب کنید که دارای کیف باشد. در این صورت می توانید آن را به کمربند وصل کنید. زیرا حمل آن آسان شده و در صورت نیاز همیشه در دسترس است.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید چاقو سفری

برند

از برندهای به نام و باکیفیت خارجی در این زمینه می توان به ویکتورینوکس (Victorinox)، کا-بار (KA-BAR)، سی آرکی تی (CRKT)، گربر (GERBER)، باک (BUCK)، کرشاو (Kershaw)، اسپایدرکو (Spyderco)، بنچمید (Benchmade)، مورا (Mora)، برند لدرمن (Leatherman) و … اشاره کرد. اما به این نکته توجه داشته باشید که هر یک از این برند ها در بخشی منحصر  فرد بهترین می باشند و برای اینکه بدانید چاقو مد نظرتان را از کدام برند تهیه نمائید، لازم است به ویژگی های جزئی موجود در  هر کدام از محصولات هر یک از برند ها توجه کنید.

قیمت چاقو سفری

قیمت چاقو سفری با توجه به جنس تیغه، جنس دسته، تک کاره یا چند کاره بودن و بسیار از امکانات دیگر متفاوت می باشد. قابلیت تیز کردن تیغه چاقو و همچنین وجود کیف حمل محصول از جمله مواردی است که در قیمت نهایی تاثیز گذار است. لذا شما می توانید متناسب با نوع نیاز خود بهترین نمونه را خریداری نمائید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله

  1. سفر کردن یکی از لذتبخش ترین تفریح هات دنیاست و همراه داشتن وسایل سفر از پیک نیک های درون شهری گرفته تا سفرهای چند روزه یکی از ملزومات سفر می باشد.
  2. منظور از چاقوی سفری وسیله ای است که به دلیل حجم کوچکی که دارد، به راحتی در جیب جای می گیرد.
  3. چاقو سفری کاربردهای زیادی دارد، از باز کردن جعبه ها و خرد کردن میوه گرفته تا استفاده از آن هنگام کمپینگ.
  4. چاقوها از بخش های مختلفی تشکیل می شوند. مانند تیغه، دسته، لبه و … .
  5. چاقوها دارای تیغه های متفاوتی می باشند. از جمله قزه ای، خنجری و … . 
  6. در حال حاضر تولیدکنندگان از ترکیب اشکال مختلف تیغه ها، تیغه‌های گوناگونی طراحی و تولید کرده اند، که در شرایط خاص می‌توانند کارایی داشته باشند.
  7. هنگام خرید چاقوهای سفری و یا ابزارهای چند کاره نکات مهمی مانند جنس، وزن، نوع و … دقت کافی داشته باشید.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید چاقو سفری لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *