دیجی پرایم - راهنمای خرید چادر مسافرتی

راهنمای خرید چادر مسافرتی

تفاوتی ندارد که یک پیک نیک یک روزه به اطراف شهر می روید، یک سفر کوتاه به دل طبیعت سرسبز و یا چند هفته رانندگی جاده‌ ایی در دل کوه ها و کویر. در هر شرایطی و با هر همسفری شما باید در سفر احساس آرامش و امنیت داشته باشید. چادر مسافرتی قطعاً یکی از مهم ترین ابزارها برای داشتن این آمادگی بوده و هر چقدر هم که مطمئن باشید که به جای امنی سفر می کنید، باز هم به این وسیله کاربردی احتیاج خواهید داشت. اما هنگام خرید یک چادر مسافرتی که تمامی نیازهای شما هنگام سفر را بر طرف کند، باید نکاتی را مورد بررسی قرار دهید. بنابراین برای کسب اطلاعات در مورد این نکات و آشنایی بیشتر با چادر مسافرتی با ادامه مقاله راهنمای خرید چادر مسافرتی همراهمان باشید.

انواع چادر مسافرتی از لحاظ سرعت در نصب

سرعت و سهولت نصب جهت برپایی چادرهای مسافرتی در کمپینگ برای هر کسی می تواند نکته مهمی باشد. بنابراین با توجه به نوع نیاز خود سعی در انتخاب بهترین نمونه داشته باشید.

چادرهای فوری

این چادرها در ایران تحت عنوان چادرهای عصایی یا چادرهای اتوماتیک شناخته شده اند و ساختارشان به گونه ای می باشد که به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن باز و بسته می شوند.

چادرهای عصایی یا میله ای

برای باز کردن این چادرها باید بخش های مختلفی که تشکیل دهنده پایه های آن هستند را به شکل یک عصا (عصای نابینایان) به هم متصل کنید. جنس این پایه ها می تواند از فایبرگلاس یا آلومینیوم باشد. البته جنس آلومینیوم با داشتن مقاومت بالاتر و قابلیت نشکستن در مقابل فشار بادهای شدید از فایبرگلاس بهتر بوده و علاوه بر آن، وزن و حجم کمتری نسبت به فایبرگلاس دارند. از مزیت های فایبرگلاس می توان به ارزان تر بودن آن نسبت به آلومینیوم اشاره کرد.

چادرهای اتوماتیک

این چادرها از یک سری ستون تشکیل شده اند که برای باز کردن آن فقط کافیست ستون ها را باز کنید. در این صورت چادر به خودی خود باز می شود. نصب بسیار سریع و آسان در مدت یک دقیقه از ویژگی های بارز چادرهای اتوماتیک می باشند.

چادرهای فنری

طراحی چادرهای فنری به این صورت است که داخل پارچه آنها فنر داشته و معمولا باعث بسته بندی گرد این چادرها می شود. این چادرها بیشتر مناسب کمپینگ های سبک و آب و هوای ملایم می باشند. از آنجایی که باز و بسته کردن چادرهای فنری در مدت کمتر از یک دقیقه صورت می پذیرد، آنها را جزو چادرهای فوری دسته بندی می کنند.

 چادرهای بادی

این چادرها از تیوب هایی تشکیل شده است که به وسیله یک پمپ باد به راحتی باد می شوند. چادرهای بادی فاقد میله بوده اما با این حال دارای حجم و وزن بیشتری نسبت به چادرهای فوری هستند و اصلا مناسب کوله گردی نمی باشند.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید چادر مسافرتی برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با ورزش و سفر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( ورزش و سفر ) می توانید مطالعه نمائید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید چادر مسافرتی

انواع چادر مسافرتی از لحاظ  طراحی

 1. چادرهای تونلی (Tunnel Tent)

 2. چادرهای گرده ماهی (Ridge Tent)

 3. چادرهای گنبدی (Dome Tent)

 4. چادرهای کوهنوردی (کوله پشتی – Backpacking)

 5. چادرهای ژئودسیک – نیمه ژئودسیک ( Geodesic Tent – Semi Geodesic Tent )

 6. چادرهای Swag

 7. و…

هر کدام از نمونه چادرهای فوق دارای مزایا و معایبی می باشند. به یاد داشته باشید با توجه به نوع نیاز و محل اقامت خود سعی در انتخاب نمونه بهتر چادر مسافرتی داشته باشید. 

انواع چادر مسافرتی از لحاظ استفاده

چادرهای کوهنوردی (کوله پشتی – Backpacking)

از ویژگی های بارز چادرهای کوهنوردی وزن و حجم بسیار کم آنها بوده که البته استقامت و تحمل بالایی هم خواهند داشت. این چادرها برای افرادی که هنگام کوهنوردی تنها به حمل یه کوله اکتفا می کنند، پیشنهاد می شود.

چادرهای کمپینگ (Camping Tent)

این چادرها دارای فضای داخلی زیادی می باشهند. برای کمپینگ گروهی که تعداد افراد بیشتری داخل چادر قرار می گیرند، پیشنهاد خوبی محسوب می شوند. اما فاکتور حجم و وزن چادر باید برایتان  اهمیتی نداشته باشد.

چادرهای فستیوال ( Festival Tent )

این چادرها برای افرادی که مهارت کافی در طبیعت گردی ندارند مناسب است. زیرا چادرهای فستیوال به سرعت و به راحتی قابل باز شدن و استفاده می باشند.

چادرهای خاص ( Special Tent )

چادرهای کمپینگ دوچرخه و موتور در این دسته از چادرهای مسافرتی قرار می گیرند. این چادرها با طراحی بسیار خاصی که دارند، ویژه افرادی است که اهل کمپینگ با دوچرخه و یا موتور می باشند. برای برپایی این نوع از چادرها حتما باید از  دوچرخه یا موتور به عنوان یک تکیه گاه استفاده کرد. این چادرها اغلب تک نفره بوده، سبک وزن و کم حجم هستند. شما می توانید آن را در کوله ی خود قرار داده و یا برای حمل به دوچرخه یا موتورتان متصل نمائید.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید چادر مسافرتی

چادرهای نجات ( Rescue Tent )

این نوع از چادرها در مواقع بحرانی و شرایط اضطراری پر کاربرد می باشند. بسیاری از ارگان ها و سازمان هایی که در زمینه امور عملیاتی در سطح کشور فعالیت دارند، از چادرهای نجات استفاده می کنند. برپایی چادرهای نجات معمولا توسط سازمان هایی که در حین انجام عملیات امداد و نجات هستند و نیاز به اردوگاه های اسکان اضطراری، به عنوان یک سرپناه موقت دارند، انجام می شود. از ویژگی های مهم چادرهای نجات سهولت نصب، راه اندازی سریع، استقامت بالا و … می باشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید چادر مسافرتی

نکات مهم هنگام خرید چادر مسافرتی 

همه چادر ها بطور کلی دارای دو بخش اصلی اسکلت نگهدارنده (اسکلت چادر وظیفه نگهداشتن روکش را به عهده دارد و در واقع شکل دهنده چادر است. همچنین می تواند از جنس فلز، چوب، فایبرگلاس و یا کانال های بادی باشد. )و روکش (مانند سقف و دیواره های جانبی یک بنا، فضائی بسته و محدود را بوجود آورده و از محیط باز اطراف مجزا می سازد، که از انواع پارچه ها دوخته می شود.) می باشند. هنگام خرید چادر به این دو مورد باید توجه ویژه ای داشت.

نکته: نوع کاربرد خود را پیش از خرید چادر مسافرتی مشخص کرده و در راستای آن اقدام به خرید نمائید.

در ادامه به سایر نکات در مورد انتخاب بهترین چادر می پردازیم.

ظرفیت چادر     

هرگاه که قصد خرید یک چادر مسافرتی را دارید در اولین مرحله باید به این موضوع فکر کنید که چه تعداد از افراد می خواهند آن را استفاده کنند بنابراین ظرفیت در انتخاب چادر بسیار مهم است که با کف آن سنجیده می شود در ضمن وسایل همراه خود را در نظر بگیرید.

ارتفاع چادر

چادرها باید ارتفاع مناسبی در رابطه با نوع مصرف خود داشته باشند. به عنوان مثال چادرهای خانوادگی ارتفاعی بیشتر برای ایستادن و چادرهای کوهنوردی فاقد همچین ارتفاعی می باشند. 

وزن چادر

قبل از خرید وزن آن را چک کرده و همیشه در نظر داشته باشید جایی که برای سفر و نصب چادر انتخاب کرده اید نزدیک اتومبیل تان نخواهد بود. بنابراین چادر با مناسب ترین وزن را برای استفاده انتخاب نمائید.

جنس چادر

بیشتر این چادرها از نوعی پولیمر (مواد پلاستیکی) تولید شده‌اند. اما میزان تراکم و کشش بین مولکولی آنها متفاوت است که باعث تفاوت مورد مصرف این چادرها می‌شود. بنابراین به جنس آن دقت کرده و موارد مصرف را در نظر بگیرید.

ضخامت جدار چادر

بسیاری از گردشگران و در رابطه با جنس دیواره های چادر سفر مشکل دارند چون که اکثر چادرهای مسافرتی دارای ضخامتی نازک هستند که در هنگام شب، داخل چادر دیده می شود. بهتر است که دیواره آن دولایه باشد تا حریم خصوصی تان در زمانی که در آن ساکن شده اید، حفظ شود. این موضوع زمانی که چادر مورد استفاده خانواده است از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. می توانید در زمان خرید از فروشنده بخواهید که یک مدل از آن را برای تان باز کند. 

سیستم تهویه مناسب

وجود پنجره بر روی چادر الزامیست چون که موجب می شود تا نور کافی به داخل چادر بتابد و موجب تهویه هوا شود. پنجره ها باید دارای محافظ باشند تا از ورود حشرات جلوگیری کنند.

نصب آسان

بیشتر چادرهای مسافرتی خانوادگی دارای لوازم جانبی زیادی مثل میز، صندلی و بخصوص میله‌های نگهدارنده چادر هستند، اما استفاده از این وسایل نیازمند تمرکز یا دانستن قوانین خاصی نیست. با این امتیاز هرچه نصب چادر ساده‌تر باشد شرایط بهتری برای شما فراهم خواهد شد.

مقاومت و کیفیت کف چادر

کف چادر باید بیشتر از قسمت های دیگر در برابر آب و یا خراشیدگی مقاومت داشته باشد. فشاری که بر اثر وزن و حرکت افراد در کف چادر ایجاد می شود، می تواند آب را وارد فضای داخلی کند و این دلیل اصلی پوشش جداره ی چادرها با لایه های مختلف اورتان است.

وسایل جانبی و میله های نگهدارنده

میله‌ها و لوازم جانبی چادرها اصلی‌ترین اجزای آن هستند. استقامت این وسایل و طول عمر آنها باعث بهبود کیفیت چادر می‌شود. بنابراین هنگام خرید به این نکته توجه ویژه داشته باشید.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید چادر مسافرتی

کاور ضد باران 

کاور ضد باران پوشش ضد آبی است که روی چادر شما قرار می‌گیرد. می‌توانید هنگامی که احتمال بارش باران و برف یا ایجاد شبنم وجود دارد یا زمانی‌که می‌‌خواهید کمی داخل چادر گرم شود، آن را روی سقف چادر بکشید.

قلاب ها و جیب های داخلی

در داخل بعضی از چادرها، قلاب‌هایی برای آویزان کردن هدلامپ یا چراغ‌قوه دستی وجود دارد. در برخی چادرها نیز قلاب‌ها و جیب‌هایی روی دیوارها نصب شده که برای متصل‌کردن لباس‌ها، کیف کمری و قراردادن اشیای دیگر درنظر گرفته شده است. می‌توانید وسایل اضافی خود را روی این قلاب ها قرار داده و فضای داخلی چادر را مرتب‌ کنید.

اندازه بسته بندی چادر

قبل از خرید یک نمونه از آن به اندازه بسته بندی چادر دقت کافی داشته باشید تا با کمبود جا مواجه نشوید. اندازه های متفاوتی دارد که روی بسته بندی آن چاپ شده است.

برند و قیمت

قیمت چادر مسافرتی با توجه به برند، کیفیت، کارایی و امکاناتی که در اختیار شما قرار می دهند، متغیر می باشد. بنابراین سعی کنید هنگام خرید به کیفیت بهتر و وجود امکانات بیشتر چادر حتی با صرف هزینه بیشتر دقت کافی داشته باشید. از برندهای به نام و البته باکیفیت می توان به فرینو – Ferinno، هاسکی – Huski، کلمن – Coleman، ایزی کمپ – Easycamp، بلک دایموند – Black Diamond و … اشاره کرد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله

 1. در هر شرایطی و با هر همسفری شما باید در سفر احساس آرامش و امنیت داشته باشید.
 2. چادر مسافرتی قطعاً یکی از مهم ترین ابزارها برای داشتن آرامش و امنیت هنگام سفر می باشد.
 3. چادرها از لحاظ سرعت نصب، نوع طراحی و … در انواع متنوعی طراحی و تولید می شوند.
 4. سرعت و سهولت نصب جهت برپایی چادرهای مسافرتی در کمپینگ برای هر کسی می تواند نکته مهمی باشد.
 5. هنگام خرید چادر باید به نکات مهمی مانند سایز، وزن، جنس و … توجه کافی نمود.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید چادر مسافرتی لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *