ام کیو ال یار | mqlyar

راهنمای خرید آکواریوم

آکواریوم یا آبزی دان یک محصول دکوری و فوق العاده آرامش بخش برای قرار گرفتن در هر محیط خانگی و کاری می باشد که می توان هر دفعه با تماشای آن ساعات زیاد را به جست و خیز ماهی ها در آکواریوم پرداخت و متوجه گذر زمان نشد. خرید آکواریوم شاید در نگاه اول کاملا ساده و ریختن تعدادی ماهی در داخل آن آسان به نظر آید اما باید بگوییم که برخلاف تصور عامه مردم از پیچیدگی ها و ظرافت کاری های خاصی برخوردار است که اگر در ادامه با این راهنمای خرید آکواریوم همراهمان باشید، ما شما را با نکاتی مهم در خصوص خرید آکواریوم آشنا خواهیم نمود.

مزایای آکواریوم و نگهداری از ماهی

 • خواص درمانی: آکواریم روی درمان کودکان پیش فعال، افرادی که استرس کاری زیادی دارند و با توجه به تحقیقات صورت گرفته فشار خون افراد دارای فشار خون عصبی را هم کاهش می‌دهد.
 • رفع خستگی: جالب است بدانید آرامش زیاد باعث رفع خستگی بدن می‌شود. زمانی که ارباب رجوع به اداره شلوغ مراجعه می‌کنند با نگاه کردن به ماهی‌های و زیبایی داخل آن کمتر احساس خستگی می‌کنند.
 • نشاط و شادی: تصور کنید وقتی از بیرون وارد منزل می‌شوید، مشاهده کنید که ماهی‌ها برای گرفتن غذا از دست شما به روی آب می‌آیند و شما با دیدن اینکه زندگی حتی درون یک شیشه هم جریان دارد به زندگی امیدوارتر شده و نشاط و شادی بیشتری را احساس می‌کنید. هیچ لذتی بالاتر از غذا دادن به ماهی درون آکواریم نیست.
 • تزئین منزل: در واقع یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آکواریم زیبا کردن دکوراسیون داخلی است. اگر خانواده شما اجازه خریداری کردن این وسیله را به شما نمی‌دهند، فقط کافی است تعدادی از تصاویر آکواریم در دکوراسیون داخلی منزل را دانلود کرده و به آن‌ها نشان دهید تا نظرشان تغییر کند.
 • آرامش درونی: طبق آخرین تحقیقاتی که روی آبزیان صورت گرفته، در بین سایر حیوانات خانگی ماهی بیشترین آرامش را به اهالی منزل انتقال می‌دهد. اگر با نشان دادن تصاویر مربوط به آکواریم نظر خانواده شما تغییر نکرده باشد احتمالا با مطالعه این تحقیقات نظر آن‌ها تغییر خواهد کرد.
 • عدم محدودیت استفاده: جالب است بدانید هیچ گونه محدودیتی برای استفاده از این وسیله وجود ندارد. یعنی شما می‌توانید در اتاق، پذیرایی، آشپزخانه، مغازه و محل کار خود یک یا چند آکواریم داشته باشید و مدل‌های مختلف آبزیان را درون آن‌ها نگهداری کنید.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید آکواریوم برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز منزلتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خانه و آشپزخانه ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع آکواریوم

وقتی تصمیم به خرید آکواریوم می‌گیرید اولین قدمی که باید بردارید آشنایی با انواع آکواریوم است. به طور کلی انواع آکواریوم به این موارد تقسیم می‌شوند:

 • آکواریوم آب شیرین: این نوع از آکواریوم‌ها از همان آب شیر استفاده می‌کنند، اما با کمی تفاوت در املاح و البته مقدار زیادی تفاوت در میزان کلر! این نوع از آکواریوم‌ها معمولاً نیازمند تجهیزاتی اعم از تانک (شیشه آکواریوم)، فیلتر تصفیه، بخاری، پمپ هوا، منبع نور، دماسنج، لوازم تزئینی، مگنت آکواریوم یا کاردک، تور دستی، درپوش و… می باشند.
 • آکواریوم آب شور: این نوع از آکواریوم‌ها زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند. البته باید این را نیز بگوییم که خرید و راه‌اندازی آکواریوم آب شور کار نسبتاً سختی است. برای خرید آکواریوم آب شور به تجهیزاتی مثل چیلر، بخاری، پمپ هوا، ازن ساز، کلسیم راکتور، داروها، محلول‌ها، بیوبال، انواع تستر، تانک، فیلتر مکانیکی، فیلتر بیولوژیکی، فیلتر شیمیایی، اسکیمر، نمک مخصوص، موج ساز، دنیتراتور، روشنایی، بستر، یووی و… نیاز خواهید داشت.
 • آکواریوم پلنت: این نوع از آکواریوم نیز زیبایی‌های مخصوص به خود را دارد. با این نوع از آکواریوم سبزی و زیبایی آکواریوم شما چندین و چند برابر خواهد شد. تجهیزات آکواریوم پلنت نیز شامل تانک، بستر، سیستم co۲، نور مناسب، فیلتر، پمپ هوا، مگنت آکواریوم یا کاردک، دماسنج، قیچی و گیره مناسب پلنت و… می‌شود.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید آکواریوم

نکات مهم هنگام خرید آکواریوم

اندازه محصول: اولین نکته ای که هنگام خرید آکواریوم باید به آن توجه کنید، اندازه محصول مورد نظرتان است. برای این کار ابتدا بهتر است مکان قرارگیری آبزی دان مورد علاقه تان را در محیط خانه و یا محل کارتان مشخص کنید و سپس با تعیین تعداد و نوع ماهی هایی که قرار است از آن ها در آکواریومتان میزبانی کنید، یک محصول بزرگ، متوسط و یا کوچک را خریداری نمایید.

ضخامت شیشه: ضخامت شیشه آکواریوم دومین نکته مهمی است که در خرید خود باید حتما به آن توجه داشته باشید. ضخامت شیشه در رابطه مستقیمی با حجم آب موجود در آکواریوم دارد و به همین خاطر بهتر است اگر به سراغ خرید یک aquarium بزرگ می روید، حتما شیشه آن از ضخامت بیشتری برخوردار باشد.

محل قرارگیری: مورد بعدی در خصوص انتخاب یک محل مناسب جهت گذاشتن آکواریوم بر روی آن است. یادتان باشد محل قرارگیری aquarium باید دور از پنجره و نور خورشید باشد و بطور کلی از هر عامل سردی و گرمی غیر قابل کنترل به دور باشد. در ضمن پیشنهاد می کنیم آکواریومتان را در جایی خلوت و دنج قرار دهید تا بتوانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید.

وزن کالا: یادتان باشد یک آکواریوم بطور خالص از یک وزن مشخص برخوردار است و بعد از پر کردن آن و استفاده از سایر تجهیزات مرتبط به آن، دارای وزن بیشتری می شود که در این صورت شاید میز تحریر و یا کمد شما پاسخگوی تحمل سنگینی آن نشود و بهتر باشد شما هم همچون دیگر دارندگان آکواریوم ها از پایه های مخصوص جهت نگهداری از آنان استفاده نمایید.

نوع و تعداد ماهی ها: نوع و تعداد ماهی هایی که قرار است از آن ها در آکواریوم خانگی و یا محل کارتان نگهداری و مراقبت نمایید نیز از دیگر فاکتورهای مهم در خرید یک آکواریوم مناسب بحساب می آید؛ زیرا بایستی اندازه و گنجایش داخلی آکواریوم شما متناسب با نوع و بزرگی جثه ماهی هایتان در نظر گرفته شود؛ مثلا ماهی به نام گُلد فیش شاید از جثه کوچکی برخوردار باشد، اما به دلیل بیرون روی زیاد خود اگر در یک آکواریوم کوچک مورد استفاده قرار بگیرد، زود به زود سبب کثیفی و کاهش کیفی آب موجود در آبزی دان شما خواهد شد.

قیمت آکواریوم: قیمت آکواریوم بسته به اندازه، ضخامت شیشه، نوع پایه مخصوص و همچنین تجهیزاتی دارد که باید از آن ها برای نگهداری و مراقبت از ماهی های مورد علاقه تان استفاده نمایید. با این حال فراموش نکنید که داشتن یک آکواریوم از نظر علم پزشکی می تواند بسیار به اوضاع روحی و جسمی افراد کمک کند و آرامش بیشتری را برای آنان در زندگی ماشینی روزمه ایجاد نماید.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید آکواریوم

نحوه نگهداری از آکواریوم

 • همیشه از آبی استفاده کنید که کمترین میزان سختی را داشته باشد. زیرا روی بدنه رسوب ایجاد می‌کند. البته به این معنا نیست که دیگر آب املاح نداشته باشد. زیرا آبزیان به این املاح مفید نیاز دارند.
 • آکواریم را در مکانی نصب کنید که کمترین میزان رفت آمد در آن وجود داشته باشد. زیرا امکان برخورد افراد به آن و وقوع فاجعه به دور از انتظار نیست. به خصوص اگر اندازه آن کوچک است.
 • این وسیله را در جایی قرار دهید که با نور مستقیم خورشید در تماس نباشد. نور خورشید باعث ایجاد لجن و جلبک و کدر شدن رنگ آب می‌شود. برای زیبایی از لامپ و نور مصنوعی استفاده کنید.
 • همیشه با استفاده از پمپ تخلیه آب آکواریم خود را تعویض کنید. به هیچ عنوان برای کج کردن به بدنه فشار وارد نکنید و آکواریم را از جای خود بلند نکنید. زیرا باعث شکستن شیشه کف آن می‌شود.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید آکواریوم لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

نکته خرید - قیمت روز آکواریوم ماهیران مدل مکانیزه MA-22 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

آکواریوم مکانیزه ماهیران مدل MA-22 حجم 16 لیتر دارای شیشه با کیفیت به منظور تاثیر بصری بهتر است. این محصول با طراحی ویژه اتصالات بین تاپ فیلتر و درپوش از چکه کردن آب هنگام باز کردن درپوش ممانعت می‌کند. آکواریوم MA-22 یک آکواریوم کوچک با قابلیت جابه‌جایی آسان و استفاده در انواع مکان می‌باشد. این آکواریوم دارای تاپ فیلتر منحصر به فرد با قابلیت تولید اکسیژن جهت حفظ تصفیه مطلوب است. نور این آکواریوم زیبا از نوع LED بوده و دارای فضای خالی تعبیه شده برای نصب بخاری می‌باشد. آکواریوم MA-22 نیازی به تجهیزات اضافه ندارد و دمای آکواریوم مثل تمام فروشگاه‌های فروش ماهی با دمای محیط تنظیم می‌شود.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز آکواریوم ماهیران مدل MA-23 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

آکواریوم مکانیزه ماهیران مدل MA-23 حجم 25 لیتر دارای شیشه با کیفیت به منظور تاثیر بصری بهتر است. این محصول با طراحی ویژه اتصالات بین تاپ فیلتر و درپوش از چکه کردن آب هنگام باز کردن درپوش ممانعت می‌کند. آکواریوم MA-23 یک آکواریوم کوچک تا متوسط با قابلیت جابه‌جایی آسان و استفاده در انواع مکان می‌باشد. ابعاد این آکواریوم مناسب استفاده در انواع مطب، مغازه و اتاق خواب می‌باشد. این آکواریوم دارای تاپ فیلتر منحصر به فرد با قابلیت تولید اکسیژن جهت حفظ تصفیه مطلوب است. نور این آکواریوم زیبا از نوع LED بوده و دارای فضای خالی تعبیه شده برای نصب بخاری می‌باشد. آکواریوم MA-23 نیازی به تجهیزات اضافه ندارد و دمای آکواریوم مثل تمام فروشگاه‌های فروش ماهی با دمای محیط تنظیم می‌شود.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز آکواریوم دلسا مدل k 580 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

اکواریوم پیش ساخته دلسا از باکیفیت ترین محصولات شیشه ای در ایران بوده دارای نور ال ای دی 2 رنگ و پمپ تصفیه وقدرت گردش اب بالا این محصول دارای 2 رنگ سفید و سیاه عرضه میشود

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز آکواریوم دلسا مدل k 500 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

اکواریوم پیش ساخته دلسا از باکیفیت ترین محصولات شیشه ای در ایران بوده دارای نور لمسی 7 رنگ و پمپ تصفیه وقدرت گردش اب بالا این محصول دارای 2 رنگ سفید و ترکیب سفید و سیاه عرضه میشود

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز اکواریوم رومیزی سوبو مدل Q-3 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

آکواریوم رومیزی برند سوبو معروف به آکواریوم تخم مرغی یک آکواریوم رومیزی جمع و جور است. با وجود اندازه کوجک تمامی سیستم های لازم برای یک آکواریوم کامل را دارد: - سیستم تصفیه و پمپ آب - پد آشغالگیر - دمنده اکسیژن - تخلیه آب از زیر تنگ با شلنگ سرخود - لامپ ال ای دی سه رنگ برای حالت های شب و روز - دکمه لمسی برای تغییر حالت نور شما هیچ محدودیتی در این آکواریوم از لحاظ ماهی ندارید، حتی گلدفیش یا ماهی های بزرگ تر را می توانید در آن بگذارید چرا که تمام تجهیزات را در اختیار شما قرارداده است.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز آکواریوم اِری پلنت مدل بک سامپ سوپرکلیر Ready-6040 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

آکواریوم های سری Ready از دسته آکواریوم های ریملس(بی حاشیه) میباشند اما با اکواریوم های ریملس معمولی تفاوت هایی دارند. آکواریوم های سری Ready همان طور که ار اسمشان پیداست به صورت تکمیل شده و با فیلتر داخلی به بازار ارزه میشوند. این آکواریوم ها با دارا بودن فضای خاص در پشت خود(Back sump) باعث فیلتراسیون پیشرفته در فضای پشتی خود میشوند که نسبت به سایر فیلتراسیون ها عملکرد بهتری را دارا میباشند و همچنین فضای پشتی این اکواریوم ها محل مناسبی برای نصب انواع بخاری و خنک کننده های اکواریوم میباشد که در حذف سیم های اضافی در داخل اکواریوم نقش کلیدی دارد. سری Ready در دو رنگ مشکی براق و سفید براق ارزه شده که همواره رنگ پس زمینه با چسب آکواریوم هماهنگی دارد. از دیگر فواید این سری میتوان به اکسیژن سازی خودکار در مرحله اول فیلتراسیون اشاره کرد و در مرحله دوم فیلتراسیون تکنولوژی تله حباب (bubble trap) به کار رفته که باعث گیر انداختن حباب ها و مانع ورود آنها به فضای داخلی اکواریوم میشود. آکواریوم های سری ردی با شیشه ی Super clear و با پلکسی گلس تولید میشوند و همه دارای پمپ کفکش اتوماتیک هستند. قابل ذکر است که این سری آکواریوم ها برای آبشور و پلنت حرفه ای میباشد.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز آکواریوم اِری پلنت مدل بک سامپ سوپرکلیر Ready-5040 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

آکواریوم های سری Ready از دسته آکواریوم های ریملس(بی حاشیه) میباشند اما با اکواریوم های ریملس معمولی تفاوت هایی دارند. آکواریوم های سری Ready همان طور که ار اسمشان پیداست به صورت تکمیل شده و با فیلتر داخلی به بازار ارزه میشوند. این آکواریوم ها با دارا بودن فضای خاص در پشت خود(Back sump) باعث فیلتراسیون پیشرفته در فضای پشتی خود میشوند که نسبت به سایر فیلتراسیون ها عملکرد بهتری را دارا میباشند و همچنین فضای پشتی این اکواریوم ها محل مناسبی برای نصب انواع بخاری و خنک کننده های اکواریوم میباشد که در حذف سیم های اضافی در داخل اکواریوم نقش کلیدی دارد. سری Ready در دو رنگ مشکی براق و سفید براق ارزه شده که همواره رنگ پس زمینه با چسب آکواریوم هماهنگی دارد. از دیگر فواید این سری میتوان به اکسیژن سازی خودکار در مرحله اول فیلتراسیون اشاره کرد و در مرحله دوم فیلتراسیون تکنولوژی تله حباب (bubble trap) به کار رفته که باعث گیر انداختن حباب ها و مانع ورود آنها به فضای داخلی اکواریوم میشود. آکواریوم های سری ردی با شیشه ی Super clear و با پلکسی گلس تولید میشوند و همه دارای پمپ کفکش اتوماتیک هستند.

بیشتر بدانید . . . !

نظر دهید

پاسخ دهید

دیجی پرایم
Logo