ام کیو ال یار | mqlyar

راهنمای خرید تلسکوپ

رصد آسمان از فعالیت‌های بسیار لذت‌بخشی است که می‌تواند به عنوان یک سرگرمی جذاب مدت‌ها شما را مشغول کند. برای شروع این فعالیت نیازی به ابزار خاصی ندارید و با چشمان غیرمسلح هم می‌توانید نظاره‌گر زیبایی‌های آسمان شب باشید. کمی اطلاعات پایه و آگاهی از اخبار و رویدادهای رصدی که این روزها به آسانی از طریق اینترنت می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت و ابزاری ساده به نام گردونه‌ی آسمان می‌تواند به شما در آغاز این راه کمک کنند. اما بدون شک استفاده از ابزار رصدی مناسب، نماهایی را برای‌تان آشکار خواهد کرد که هیچ‌گاه نمی‌توانید با چشم غیرمسلح شبیه به آن را ببینید. منظره‌ی گودال‌های پرتعداد ماه یا حلقه‌های زیبا و فریبنده‌ی زحل از درون تلسکوپ چیزی نیست که بتوان به راحتی وصفش کرد. بنابراین اگر شما نیز علاقه مند به خرید یک تلسکوپ عالی برای خودتان هستید، در ادامه مقاله راهنمای خرید تلسکوپ همراهمان باشید.

تلسکوپ چیست؟

تِلِسکوپ یا فرابین ( Telescope ) وسیله‌ای برای دیدن اجرام آسمانی با استفاده از تابش الکترومغناطیس (مانند نور مرئی) به‌صورت واضح و دقیق است.

کاربرد تلسکوپ

از مهمترین ویژگی‌های تلسکوپ‌ها باید به نکات زیر اشاره کرد:

 • توانایی جمع کردن نور: هرچه یک تلسکوپ بتواند نور را بهتر جمع کند بهتر می‌توانید ستاره‌های دور دست و اشیای کم نور را در آسمان شب ببینید. این ویژگی معمولاً با اندازه دهانه تلسکوپ تعیین می‌شود. در حقیقت هرچه دیافراگم بزرگتر باشد تلسکوپ نور بیشتری را می‌تواند جمع‌آوری کند.
 • افزایش توان تفکیک: هنگامی که در شب رانندگی می‌کنید، در فاصله‌ی زیاد نور چراغ خودروهای مقابل را به شکل یک نقطه و تک نور می‌بینید، اما با نزدیک شدن، دو چراغ خودرو به وضوح تشخیص داده می‌شوند. گرچه این تعبیر ممکن است در مورد رصد اجرام آسمانی صدق نکند ولی مثالی ملموس برای مفهوم تفکیک است.
  • بزرگ بودن دهانه‌ی تلسکوپ می‌تواند توان تفکیک آن را بالا ببرد و شما قادر باشید، یک ستاره با چشم غیر مسلح را دو ستاره یا یک کهکشان را با جزئیات آن مشاهده نمایید.
 • بزرگنمایی: بزرگنمایی تلسکوپ توصیف می‌کند که تلسکوپ چه قدر می‌تواند اجسام را بزرگتر کند.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید تلسکوپ برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کالای دیجیتال، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کالای دیجیتال ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع تلسکوپ

تلسکوپ‌ های شکستی یا گالیله‌ای

نسل اول تلسکوپ‌های دنیا، تلسکوپ شکستی نام دارد. این تلسکوپ، همانی است که گالیله با استفاده از آن، دنیای عظیم و بی‌نهایت کیهانی را تماشا کرد.

سازوکار این دسته از تلسکوپ‌ها، به این صورت است که نور با استفاده از عدسی محدب درون تلسکوپ، جمع‌آوری می‌شود و پس از شکست، به عدسی دیگر که در انتهای تلسکوپ قرار دارد برخورد می‌کند و درنهایت به چشم ما می‌رسد.

این تلسکوپ‌ ها، باوجود تکنولوژی ساده، هنوز هم جزو بهترین و محبوب‌ترین انواع تلکسوپ‌ها، مخصوصاً برای رصدگران آماتور، به‌حساب می‌آیند.

تلسکوپ‌ های انعکاسی یا نیوتونی

تفاوت سازوکار تلسکوپ‌ های انعکاسی با تلسکوپ‌ های شکستی، در نوع عدسی به‌کار رفته در آنها و نوع برخورد تصویر نهایی به چشم انسان است.

تلسکوپ‌ های انعکاسی، با استفاده از عدسی مقعر، نور را جمع‌آوری می‌کند. نور پس از شکست، به آینه‌ای که در قسمت انتهایی قرار دارد برخورد کرده و انعکاس تصویر درون آینه، به چشمی که بالای تلسکوپ تعبیه شده‌است برخورد می‌کند و به چشم ما می‌رسد.

این نوع از تلسکوپ، اولین‌بار به ابتکار نیوتون ساخته‌شد و به همین علت، با نام تلسکوپ‌های نیوتونی شناخته می‌شود.

تلسکوپ‌های ترکیبی یا کاتادیوپتریک

همانطور که از اسم این مدل از تلسکوپ برمی‌آید، این نوع، از فناوری هر دو مدل شکستی و انعکاسی استفاده می‌کند. به این صورت که نور ابتدا به آینه مقعر برخورد می‌کند و قبل از برخورد نور به آینه درون تلسکوپ، نور به عدسی دیگری برخورد می‌کند تا در پرتو نور تغییراتی ایجاد کند.

بعد از تغییرات ایجاد شده در پرتو نور، این نور به آینه درون تلسکوپ برخورد می‌کند و انعکاس نور آن به چشم ما می‌رسد. این نوع از تلسکوپ، از ویژگی‌های مثبت هردو مدل قبل استفاده کرده‌است و درعوض سعی کرده‌ است که خطای اپتیکی هر دو مدل قبل را اصلاح کند.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید تلسکوپ

نحوه استقرار تلسکوپ‌ها

علاوه بر تاثیر لوله‌ی اپتیکی در بازدهی تلسکوپ، نصب آن روی استقراری مناسب نیز اهمیت دارد، این استقرار ضمن برطرف کردن نیاز شما، کار با آن هم باید آسان باشد.

استقرار تلسکوپ‌ها به دو شکل صورت می‌گیرد:

استقرار استوایی: پایه‌های استوایی برای عکاسان نجومی که با استفاده از موتورهای ردیاب به دنبال ستاره‌ها هستند، مناسبند.

  • رصد آسمان با پایه‌های استوایی قدری سخت است زیرا شما مجبورید برای تغییر مسیر تلسکوپ، به جای طی مسیر مستقیم، برای رسیدن به جرم مورد نظر چند بار تغییر جهت بدهید.
  • اگر مبتدی هستید و تلسکوپ را فقط برای رصد آسمان نیاز دارید، از استقرار استوایی استفاده نکنید. البته استقرار استوایی می‌تواند برای رصد و بزرگ‌نمایی زیاد، به شما کمک کند.

استقرار سمتی- ارتفاعی: اگر از پایه‌های سمتی-ارتفاعی بهره می‌گیرید در واقع ساده‌ترین نوع حرکت و پیمایش را در آسمان برگزیده‌اید. در این استقرار جهت تلسکوپ به آسانی در محور سمت و ارتفاع تغییر می‌کند. دقیقا عملکردی شبیه سه پایه‌ی عکاسی.

نکات مهم هنگام خرید تلسکوپ

میزان بزرگنمایی: متاسفانه بخش زیادی از خریداران تلسکوپ در بازارهای داخلی کشورمان بیش از اندازه به میزان بزرگنمایی یک تلکسوپ بها داده و تمام دقت خود را خرج تهیه کردن تلسکوپی می کنند که از قابلیت بزرگنمایی اجرام آسمانی تا حد بسیار زیادی برخوردار باشد! این یک باور کاملا اشتباه و غلط است؛ در این یک تلسکوپ باید بتواند از قابلیت های بزرگتر نمودن تصاویر و زاویه دیدِ خود برخوردار باشد، هیچ شکی نیست اما یادتان باشد که بزرگنمایی یک تلسکوپ را به راحتی و با خرید یک چشمی که در قسمت جلویی این محصول نصب و سبب رفع این نقص برای محصول مورد نظر شما می شود، می توان بطور تمام و کمال مرتفع کرد.

قدرت تفکیک پذیری: یکی از مهمترین مواردی که حتما باید در هنگام خرید یک تلسکوپ به آن توجه داشته باشید، قدرت تفکیک پذیری آن است. در حقیقت شما با در اختیار داشتن یک تلسکوپ قوی در بخش تفکیک پذیری آن، موفق به تماشای تصاویری خواهید شد که با چشم غیر مسلح و حتی در صورت استفاده از آسمان نگارهای بی کیفیت نیز امکان پذیر نخواهد بود. ناگفته نماند که میزان باز شدگی دهانه تلسکوپ در ارتباط مستقیمی با توان و قدرت تفکیک پذیری آن دارد.

جمع آوری نور: همیشه یادتان باشد شما برای این به دنبال یک تلسکوپ مناسب و با کیفیت هستید که بتوانید در تاریکی آسمان شب، موفق به تماشای پدیده های کیهانی و اجرام آسمانی شوید! در حقیقت مهمترین ویژگی این نوع از محصولات کیهان نوردی نیز همین است که باید با استفاده از آینه ها و عدسی هایی که در داخل آنان به کار بسته شده است، نور های معطوف در نقطه دیدرس شما را جمع آوری نموده و سبب روشن تر شدن آن نقطه پیش چشمان شما شوند. فراموش نکنید که هر چه قطر عدسی و آینه به کار رفته در ساخت تلسکوپ بزرگتر باشد، آن تلسکوپ از توانایی بالاتری برای جمع آوری نور در صحنه مورد نظرتان برخوردار است.

برند: از برندهای معتبر و نام آشنا در تولید تلسکوپ های باکیفیت بالا می توان به سلسترون، نشنال جئوگرافیک، برسر، اسکای واچر و … اشاره کرد.

قیمت تلسکوپ: همیشه یادتان باشد در بازار فروش تلسکوپ ها هم می توانید با محصولاتی ارزان قیمت مواجه شوید و هم گرانقیمت! دنیای تلسکوپ ها روز به روز در حال پیشرفت و توسعه می باشد و در این بین تنها کسانی می توانند از جدیدترین تلسکوپ ها استفاده کنند که درس رصد آسمانی را خوانده و به نوعی حرفه اصلی آنان، مطالعه در کیهان است. پس پیشنهاد می کنیم اگر شما خیلی اهل تماشای همیشگی آسمان نیستید و تنها می خواهید هر از چند گاهی با وسیله مناسبی به نظاره آسمان شهرتان بنشینید، فارغ از قیمت تلسکوپ، از ابزارهایی استفاده نمایید که بیشترین استفاده را می توانند برای شما عزیزان به همراه داشته باشند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید تلسکوپ

لوازم جانبی تلسکوپ

برای رصد آسمان با تلسکوپ علاوه بر لوله‌ی اپتیکی و استقرار مناسب به لوازم جانبی دیگری هم نیاز دارید. وجود برخی از این لوازم، مانند چشمی، ضروری است و برخی دیگر را می‌توانید در صورت نیاز و برای انجام رصدهای بهتر تهیه کنید. مانند: چشمی، عدسی بارلو، جوینده، فیلتر، نقشه‌ی آسمان یا نرم‌افزارهای آسمان‌نما و … .

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید تلسکوپ لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

نکته خرید - قیمت روز تلسکوپ زیتازی مدل 360F60 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

این تلسکوپ نجومی انکساری با دیافراگم 60 میلی‌متر و فاصله کانونی 360 میلی‌متر می‌تواند دقت رنگ بسیار خوبی را ارائه دهد. با استفاده از چشمی H6mm، H20mm و چشمی در حال نصب 1.5X، حداکثر بزرگنمایی این تلسکوپ می‌تواند به 90 برابر برسد که می‌تواند توانایی دید را افزایش دهد. لنزهای چند پوششی این تلسکوپ، تصاویر بسیار واضحی تولید می‌کنند. بدنه این محصول سبک بوده و از جنس آلیاژ آلومینیوم است که همین باعث دوام تلسکوپ می‌شود. سه پایه قابل تنظیم در این محصول، یک پلتفرم پایدار برای تلسکوپ فراهم می‌کند. تلسکوپ زیتازی مدل 360F60، انتخاب خوبی برای دانش‌آموزان، کودکان، مبتدیان یا کسانی است که می‌خواهند درباره فضا و طبیعت اطلاعات بیشتری کسب کنند.

تلسکوپ زیتازی مدل F60360

تلسکوپ زیتازی مدل F60360 یک وسیله جذاب و کاربردی برای مشاهده اجرام آسمانی و پدیده‌های طبیعی است. این وسیله انتخاب بسیار خوبی برای کودکان و نوجوان علاقمند به نجوم به‌حساب می‌آید. همچنین این تلسکوپ وزنی در حدود یک و نیم کیلوگرم دارد و به‌راحتی قابل‌حمل است به همین دلیل کسانی که هم به طبیعت‌گردی علاقمند هستند، می‌توانند از آن استفاده کنند. در ساخت بدنه این تلسکوپ از آلیاژ آلومینیوم استفاده شده است. بنابراین در برابر برخورد ضربه مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. تلسکوپ زیتازی مدل F60360 با لنزهای چند پوششی امکان مشاهده تصاویر بسیار واضح و باکیفیتی از پدیده‌های آسمانی را برای شما فراهم می‌کند بنابراین اگر جزو افراد مبتدی در زمینه یادگیری نجوم هستید؛ این وسیله کاربردی برای شما هم مفید خواهد بود. در ضمن ساختار این مدل تلسکوپ با دیافراگم 60 میلی‌متر و فاصله کانونی 360 میلی‌متر جزو یکی از بهترین انواع مدل‌های تلسکوپ انکساری یا شکستی به‌حساب می‌آید.

کاربرد تلسکوپ مدل F60360

تلسکوپ‌های گوناگونی از برند‌های مختلف در بازار وجود دارند. با این‌حال همه آن‌ها یک کاربرد دارند و آن مشاهده پدیده‌های آسمانی است. برخی از تلسکوپ‌ها بسیار پیشرفته و مجهز هستند؛ به‌طوری‌که فقط افراد حرفه‌ای در شرایط مکانی خاص می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند و برخی دیگر مانند تلسکوپ زیتازی مدل F60360 یک تلسکوپ کاربردی و قیمت مناسب برای همه کسانی محسوب می‌شوند که به یک تلسکوپ باکیفیت و قابل‌حمل برای یادگیری نجوم یا لذت بردن از تماشای برخی پدیده‌های طبیعی احتیاج دارند. به کمک چشمی تلسکوپ می‌توانید از بزرگنمایی حداکثر 90 برابری برای مشاهده تصاویر با جزئیات بیشتر استفاده کنید. سه پایه تلسکوپ یکی دیگر از نقاط قوت این محصول است. این سه پایه بسیار مستحکم است و قابلیت تنظیم دارد به همین دلیل با خیال راحت می‌توانید به‌عنوان تکیه‌گاهی پایدار و قابل‌اطمینان از آن استفاده کنید.

ویژگی های تلسکوپ زیتازی

تلسکوپ‌هایی با طراحی ساده برای استفاده دانش‌آموزان و سایر افرادی که تا به حال به‌صورت حرفه‌ای از تلسکوپ استفاده نکرده‌اند، انتخاب بهتری هستند. بسیاری از این مدل تلسکوپ‌ها نیاز به تنظیمات پیچیده‌ای ندارند و در صورت آسیب دیدن هم به‌راحتی تعمیر می‌شوند. تلسکوپ‌های برند زیتازی مدل F60360 این ویژگی را دارد. جنس و وزن بدنه تلسکوپ یکی دیگر از ویژگی‌های یک تلسکوپ خوب است که افراد کمتری به آن توجه می‌کنند. تلسکوپ‌هایی مانند تلسکوپ زیتازی مدل F60360 با بدنه آلومینیومی از مقاومت بسیار خوبی برخوردار است. این نوع تلسکوپ‌ها اگر روی زمین بیفتند یا ضربه‌ای به آن‌ها وارد شود، آسیب کمی می‌بینند. البته مانند هر وسیله آسیب‌پذیر دیگری باید در حین استفاده از این تلسکوپ موارد ایمنی را رعایت کرده و با احتیاط بیشتری آن‌ها را حمل کنید. همه تلسکوپ‌ها بر روی یک سه پایه قرار می‌گیرند تا شما بتوانید به‌راحتی از آن‌ها استفاده کنید. کیفیت پایه نگهدارنده از دو نظر اهمیت دارد. اول اینکه احتمال سقوط تلسکوپ به حداقل می‌رسد. یکی از دلایل مهم آسیب دیدن تلسکوپ‌ها، افتادن آن‌ها از روی سه پایه است. دومین مورد هم امکان رهگیری و تنظیم تلسکوپ در جهت‌ها و زوایای مورد نیازتان است. اگر پایه تلسکوپ با یک لمس ساده تکان بخورد، شفافیت تصاویر از بین می‌رود و شما مجبور خواهید شد که دوباره برای دیدن تصاویر واضح سه پایه و تلسکوپ را جابه‌جا کنید.

ساختار

تلسکوپ زیتازی مدل F60360 یک مدل تلسکوپ انکساری است که نور را به کمک عدسی متمرکز می‌کند. هر چقدر اندازه دیافراگم تلسکوپ‌های انکساری بیشتر باشد، قیمتشان هم به همان اندازه افزایش پیدا می‌کند. با این‌حال هزینه تعمیر و نگهداری این مدل تلسکوپ‌ها کمتر از مدل‌های دیگر است. بنابراین با خیال راحت‌تری می‌توانید آن‌ها جابه‌جا کنید یا با خودتان به سفر ببرید. همچنین استفاده از تلسکوپ‌های انکساری بسیار آسان‌تر است، زیرا برای هر بار استفاده از آن‌ها مجبور نیستید دوباره تنظیمشان کنید.  به طور کلی تلسکوپ‌های انکساری یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کسانی هستند که قصد خرید یک تلسکوپ کاربردی و بی‌دردسر را دارند. مقر قطعه است که به کمک آن تلسکوپ به سه پایه وصل می‌شود. با اینکه نوع مقر بر روی تصویری که به کمک تلسکوپ می‌بیند تأثیری نمی‌گذارد؛ اما کار کردن با تلسکوپ را راحت‌تر می‌کند. مقر این مدل از تلسکوپ برند زیتازی از نوع سمتی ارتفاعی است. این نوع مقرها در جهت عمودی و افقی حرکت می‌کنند بنابراین شما راحت‌تر می‌توانید جهت تلسکوپ را برای تماشای اجرام آسمانی تنظیم کنید. اندازه دیافراگم یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فنی یک تلسکوپ است. این مدل تلسکوپ دیافراگمی با ابعاد 60 میلی‌متر دارد. این اندازه برای یک تلسکوپ معمولی بسیار مناسب است. بااین‌حال بد نیست بدانید که دیافراگم وظیفه جمع‌آوری و متمرکز کردن نور را بر عهده دارد و هر چه اندازه‌اش بزرگ‌تر باشد، تصاویر واضح‌تر و شفاف‌تر به نظر می‌رسند.

جمع‌بندی

تلسکوپ زیتازی مدل F60360 یکی از بهترین تلسکوپ‌های برند زیتازی شناخته می‌شود که از دقت و کارایی خوبی برخوردار است. شما به کمک این تلسکوپ می‌توانید بسیاری از پدیده‌های آسمانی و سیاره ماه را با وضوح خوبی مشاهده کنید. این مدل تلسکوپ مشخصات فنی قابل قبولی دارد و می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانش‌آموزان، دانشجویان و سایر علاقمندان به تماشای آسمان باشد. طراحی بدنه بسیار زیبا، ابعاد مناسب و وزن سبک از دیگر ویژگی‌هایی هستند که باعث شده این مدل تلسکوپ به یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین تلسکوپ‌ها تبدیل شود. شما می‌توانید این محصول را با بهترین قیمت از دیجی کالا خریداری کنید.

نگاه کلی

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز تلسکوپ زیتازی مدل F70076 NEW خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

تلسکوپ 700f76 New برند زیتازی از تلسکوپ‌های درجه یک و با کیفیت بازار است که 3 لنز دارد. تماشای آسمان و اجرام آن یکی از آرزوهای دیرینه بشر بوده است؛ اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و علم، تا حدود زیادی این آرزوی کهنه به واقعیت تبدیل شد. اختراع تلسکوپ دقیقاً همان چیزی بود که بشر برای رصد آسمان به آن نیاز داشت و با پیشرفت علم میزان دقت و شفافیت‌های تلسکوپ‌ها روز به روز بیشتر می‌شود. افراد علاقه‌مند به دنیای کهکشانی می‌توانند با داشتن یک نمونه از این دستگاه به دنیای فراتر از دسترس بشر گام بردارند. تلسکوپ مدل 700f76 New شما را در سفر کهکشانی همراه می‌کند. این مدل جزو تلسکوپ‌های انعکاسی آماتور زیتازی است که قدرت بزرگنمایی بسیار خوبی دارد و شفافیت بالای آن به رصدگران تازه‌کار این اجازه را می‌دهد تا بهتر با آسمان آشنا شوند. این تلسکوپ دارای فاصله کانونی 700MM و قطر عدسی 76MM است که به شما این امکان را می‌دهد که تصویری شفاف و قدرتی مناسب داشته باشید. تمامی تلسکوپ‌های زیتازی دارای لنزهای فلزی و عدسی از جنس شیشه است که رصدی شفاف‌تری را برای شما ایجاد می‌کند.

تلسکوپ زیتازی مدل F70076 New

تلسکوپ زیتازی مدل F70076 New یک ابزار فوق‌العاده برای علاقه‌مندان به مشاهده آسمان است. این وسیله با دهانه 76 میلی‌متری و فاصله کانونی 700 میلی‌متر، مشاهده اجسام نجومی با کیفیت بالا را ممکن می‌سازد. محصول مذکور به‌­صورت خاصی طراحی شده و با دارا بودن لنزهای چندگانه و سیستم فوکوس قابل تنظیم، تجربه‌ مشاهده‌ شگفت‌انگیزی را برای شما فراهم می‌کند. با این تلسکوپ، می‌توانید جزئیات جالبی از سطح ماه، سیارات، و حتی اجرام نجومی دورتر را مشاهده کنید. همچنین، با کمک محورهای قطبی، می‌توانید به‌­راحتی تلسکوپ را در جهت‌های مختلف حرکت دهید و اجسام متنوع در آسمان را مشاهده کنید. بنابراین، اگر به‌­دنبال تجربه‌ جدیدی در حوزه نجوم هستید، تلسکوپ F70076 New گزینه‌­ای عالی‌ است.

ویژگی‌های تلسکوپ زیتازی

تلسکوپ‌ها ابزارهایی هستند که به ما امکان می‌دهند آسمان و اجرام آن را مشاهده کنیم. با پیشرفت علم و تکنولوژی، دقت و شفافیت این ابزار روز­به‌­روز بیشتر شده‌­است و بشر را قادر می‌سازد تا بهترین تجربه را در رصد آسمان داشته باشد. در حقیقت، داشتن یک تلسکوپ می‌تواند به افراد علاقه‌مند به دنیای کهکشانی کمک کند تا پا به دنیای فراتر از دسترس بشر بگذارند. تلسکوپ F70076 NEW، یک وسیله با­ کیفیت و درجه یک از برند زیتازی است که با استفاده از پیشرفت تکنولوژی و علم، به تحقق آرزوی قدیمی بشر برای تماشای آسمان و اجرام آن کمک می‌کند. کالای مذکور دارای سه لنز شیشه‌ای است و به­طور معمول در بازار به‌­عنوان یکی از تلسکوپ‌های محبوب شناخته می‌شود. ای مدل تا ارتفاع 140 سانتی‌متر قابل تنظیم است. نوع اپتیک این تلسکوپ نیوتونی بوده و همچنین محدوده قطر دهانه تا 76 میلی‌متر و محدوده فاصله کانونی آن بین 700 میلی‌متر در‌نظر گرفته شده‌­است. شفافیت بالای این محصول زیتازی، به رصدگران تازه‌کار این امکان را می‌دهد تا بهتر بتوانند آسمان را مشاهده کرده و با آن آشنا شوند. این تلسکوپ دارای فاصله کانونی ۷۰۰ میلی‌متر و قطر عدسی ۷۶ میلی‌متر است، که تصاویری شفاف و با قدرت مناسبی فراهم می‌کند. قدرت تفکیک‌پذیری تلسکوپ میزان دقت و وضوحی را که در تصاویری که از آن به‌­دست می‌آید، تعیین می‌کند. با داشتن یک تلسکوپ با قدرت تفکیک‌پذیری بالا، قادر خواهید بود تصاویری را مشاهده کنید که با استفاده از چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند. تلسکوپ زیتازی مدل F70076 NEW با قدرت تفکیک پذیری مناسبی ارائه می‌شود. با این وسیله، شما قادر خواهید بود جزئیات بیشتری از اجسام آسمانی را به‌­صورت واضح و واقعی مشاهده کنید.

البته، قدرت تفکیک­‌پذیری تلسکوپ به عوامل دیگری هم وابسته است از جمله شرایط نوری، شفافیت هوا و کیفیت لنزها. با این­‌حال، تلسکوپ زیتازی مدل F70076 NEW با قدرت تفکیک پذیری خوبی امکان مشاهده جزئیات دقیق‌تر را فراهم می‌کند. یک نکته مهم این است که میزان بزرگنمایی تلسکوپ را می‌توان با استفاده از یک چشمی قابل تنظیم که در قسمت جلویی آن نصب می‌شود، بهبود بخشید. این چشمی به شما امکان می‌دهد میزان بزرگنمایی را به دلخواه تنظیم کنید. تلسکوپ زیتازی مدل f70076 new قدرت بزرگنمایی 525x دارد؛ با آن، شما قادر خواهید بود اجرام آسمانی را با بزرگنمایی مناسبی مشاهده کنید.

سخن آخر

در بازار تلسکوپ‌ها، با محصولاتی ارزان و گران‌­قیمت مواجه هستیم. قیمت تلسکوپ زیتازی مدل F70076 NEW نسبتاً مناسب است و می‌تواند یک گزینه مناسب برای شما باشد. با این تلسکوپ، قادر خواهید بود جزئیاتی از اجرام آسمانی را با دقت بالا مشاهده کنید. البته، این تلسکوپ ممکن است در مقایسه با نمونه‌­های حرفه‌ای دیگر، محدودیت‌هایی داشته باشد. اما اگر شما تازه کار هستید و به‌­دنبال یک تلسکوپ مقرون به‌­صرفه برای آغاز مشاهده و مطالعه علم فلک هستید، تلسکوپ زیتازی مدل F70076 NEW می‌تواند یک انتخاب مناسب باشد.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز تلسکوپ زیتازی مدل F30070M خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

تلسکوپ زیتازی مدل F30070 ECO تلسکوپی بسیار ساده است سری 30070 سه مدل دارد که این مدل ECO 30070 است که مدل معکوس یا وارونه بوده و برای افراد تازه‌ کار گزینه بسیار مناسبی به حساب می‌آید. این مدل دارای فاصله کانونی 300 میلی‌متر و قطر دهانه 70 میلی‌متر است. با تقسیم کردن فاصله کانونی عدسی شیئی تلسکوپ بر فاصله کانونی عدسی چشمی، میزان بزرگنمایی به دست می‌آید. درنتیجه می‌توانید با استفاده از چشمی موردنظر خود، بزرگنمایی تلسکوپ را به راحتی تغییر دهید. قطر دهانه که یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تلسکوپ است، نشان‌دهنده‌ی توان گردآوری نور است و هرچه گردآوری نور بیشتر باشد شیء مورد رصد از وضوح بیشتری برخوردار خواهد بود. توان گردآوری نور در این مدل 100 است. همراه این تلسکوپ،2 چشمی 6، 20 میلی‌متری، یک بارلو 3X و یک چپقی 90 درجه قرار داده شده است. لنز بارلو 3X، قدرت بزرگ‌ نمایی هر چشمی را سه برابر می‌کند. یک جوینده در قسمت بالای تلسکوپ تعبیه شده است. در واقع جوینده‌‌ها تلسکوپ‌‌های کوچکی هستند که موازی با تلسکوپ اصلی نصب می‌شوند. میدان دید جوینده‌‌ها گسترده است و به کمک آن‌ها می‌توانید جرم مورد نظرتان را راحت‌تر پیدا کنید. تلسکوپ‌ها را می‌توان در چند دسته شکستی یا گالیله‌ای، تلسکوپ‌‌های بازتابی یا نیوتونی و تلسکوپ‌های ترکیبی تقسیم کرد. تلسکوپ F30070 ECO زیتازی از نوع شکستی است. تلسکوپ زیتازی مدل F30070 ECO زیتازی از کیفیت مطلوبی نیز برخوردار بوده و گزینه مناسبی برای رصدگران تازه‌کار محسوب می‌شود.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز تلسکوپ سلسترون مدل AstroMaster 90EQ خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

تلسکوپ شکستیASTROMASTER 90EQ یک تلسکوپ بسیار خوب و گزینه مناسب برای تازه‌کاران است. کیفیت بالای عناصر اپتیکی به کار رفته در این تلسکوپ، تصویری کاملاً واضح و با کنتراست بالا را ارائه می‌دهد. جوینده نقطه نور قرمز نصب شده به شما امکان می‌دهد به سرعت و به راحتی سوژه مورد نظر خود را پیدا کرده و مشاهده کنید. فوکوسر دستگاه به راحتی و بسیار نرم حرکت می‌کند تا شما بتوانید فوکوس را به دقت تنظیم کنید. این تلسکوپ برای رصد ماه و سیارات فوق‌العاده کاربردی است و همچنین برای تماشای مناظر زمینی و طبیعت نیز ایده آل است. مقر و سه پایه سه پایه و مقر این ابزار از نوع استوایی است که کمی نسبت به سه‌پایه و مقرهای سمتی-ارتفاعی پیچیده‌تر است، و در عین حال دقت بالاتری هم نسبت به آنها دارد. اصلا نگران نباشید، این ابزار را می توان در مدت چند دقیقه و بدون هیچ گونه دانش تخصصی و بدون نیاز به هر گونه ابزار کاملاً راه‌اندازی و شروع به استفاده کرد. قطر هر پایه تلسکوپ 1.25 اینچ است که از فولاد ضدزنگ ساخته شده و به خوبی و به صورت پایدار و بدون لرزش وزن مقر و تلسکوپ را تحمل می‌کند. برخلاف مقرهای سری CG-2، در سری CG-3 هر دو محور به یک اندازه مقاوم و مستحکم و مجهز به دستگیره حرکت نرم و دقیق هستند. شما می‌توانید تمام لوازم جانبی مهم خود را روی سینی ارائه شده نگه دارید تا همیشه نزدیک شما باشند و هنگام نیاز از آنها استفاده کنید. ضمنا این مقر قابلیت اتصال موتور در محور بعد را دارد که می‌توانید آن را جداگانه تهیه کنید.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز تلسکوپ سلسترون مدل Powerseeker 60AZ خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

ساختار اپتیکی شکستی دارد دارای مقر سمت – ارتفاعی و کیفیت مطلوب و کاربرد آسان میباشد ایده‌آل برای رصد آسمان و طبیعت نگری است با قطر شیئی (عدسی / آینه) 60mm و فاصله کانونی 700mm/f 11.6 برای شروع رصد گزینه مناسبی است.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز تلسکوپ سلسترون مدل AstroMaster 114EQ خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

سری AstroMaster سلسترون گزینه‌ای مناسب برای کسانی است که به دنبال تهیۀ یک ابزار میان‌رده و با کیفیت برای رصدهای عمومیشان هستند. مدل ۱۱۴ میلیمتری این خانواده، یک تلسکوپ بازتابی نیوتونی است. به‌دلیل ساختار تلسکوپ‌های بازتابی، تصویر نهایی معکوس و وارون جانبی است و از این جهت، برای افرادی که تجربه رصد قبلی ندارند شاید کمی چالش برانگیز باشد. حمل و نقل این تلسکوپ با توجه به قطر دهانه و ابعاد متوسطش، بسیار آسان است. در عین حال، جزییات خوبی را از تصویر به نمایش می‌گذارد. برای کسانی که می‌خواهند ابزاری نسبتاً کم‌حجم و سبک را در هر سفرهایشان همراه ببرند، گزینۀ بسیار خوبی است. ضمن اینکه سه‌پایۀ استیل ۱.۲۵ اینچی آن، استحکام لازم را برای تاب آوردنِ حمل‌ونقل‌های متعدد دارد. مقر این مدل از نوع استوایی است. مقرهای استوایی برای دنبال کردن اجرام راحت‌تر هستند. با افزودن یک موتور ردیاب نیز می‌توان از اجرام مختلف عکس‌برداری کرد. اما باید در نظر داشت که کار کردن با آن‌ها نسبت به مقرهای عادی سمتی – ارتفاعی، متفاوت است و به اندکی تمرین نیاز دارد.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز تلسکوپ سلسترون استرومستر 90EQ خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

کدام مدل AstroMaster برای شما مناسب تر است؟ اگر شما دنبال تلسکوپی هستید که هم زمین وهم آسمان را با آن رصد کنید سری AstroMaster مناسب شماست . همه مدلهای این سری دید مناسبی از زمین وآسمان ارائه می دهند . این سری تصویر واضحی از ماه وسیارات تولید می کند . دیدن قمرهای مشتری وحلقه های زحل با هر یک از ابزار AstroMaster آسان است . برای رصد بهتر اجرام اعماق آسمان نظیر کهکشانها و سحابی ها بهتر است از مدلهای آینه ه ای که توانایی جمع آوری نور و قطر دهانه بزرگتری دارند استفاده کنید . اگر علاقمند به تماشای نهنگها ، پرندگان، مناظر طبیعت یا رصد ستاره و سیاره مورد علاقتان هستید مدلهای سمت-ارتفاعی ایده آلند که به راحتی هدف را تنظیم می کند و حرکت نرمی دارد . مدلهای استوایی انتخاب خوبی برای رصد ستارگان ، سحابی ها ، خوشه های ستاره ای وسیارات هستند . در هر حال برای رصد ماه ، زحل و حلقه هایش ، مشتری و کمربند واقمارش ،سحابی ها و خوشه های ستاره ما AstroMaster را پیشنهاد می کنیم. همه این ابزار مجهز به سه پایه استیل و کوتینگ مناسب جهت وضوح بهترتصویر هستند .

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز تلسکوپ سلسترون مدل StarSense Explorer LT 114AZ خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

ایده آل برای مبتدیان با StarSense Explorer، هیچ مانعی برای یادگیری و رصد وجود ندارد. درست از همان اولین روز تهیه تلسکوپ و اولین شب رصدی، قادر خواهید بود انواع اجرام آسمانی مانند سیارات، ستاره‌های دوتایی، خوشه‌های ستاره‌ای، سحابی‌ها و دیگر اجرام آسمانی را رصد کنید. تلسکوپ‌های سری StarSense Explorer سلسترون اولین تلسکوپ‌هایی هستند که از تلفن هوشمند شما برای تجزیه و تحلیل آسمان شب و محاسبه موقعیت و وضعیت آن در زمان واقعی استفاده می‌کنند. به لطف رابط کاربرپسند نرم‌افزار و آموزش‌های دقیق آن، StarSense Explorer برای مبتدیان و نوجوانان ابزار بسیار کارآمد و ایده‌آل است و دقیقا مثل این است که همواره یک راهنما برای رصد آسمان همراه خود دارید. نصب، راه‌اندازی، کاوش نرم‌افزارهای مختلف نشان دهنده موقعیت ستارگان و سیارات را کنار بگذارید. قبل از StarSense Explorer، مکان‌یابی هرگز آسان‌تر، سریع‌تر و دقیق‌تر انجام نشده‌است. چند دقیقه پس از راه‌اندازی تلسکوپ، می‌توانید با اطمینان کامل شروع به رصد آسمان کنید. به سادگی تلفن هوشمند خود را در جایگاه منحصر به فرد StarSense قرار دهید و نرم‌افزار StarSense Explorer را اجرا کنید. StarSense Explorer پس از همسویی تلفن هوشمند شما با تلسکوپ (روشی سریع و 2 دقیقه‌ای) لیستی از اجرام آسمانی را که در حال حاضر قابل مشاهده هستند، تولید می‌کند. جرم مورد نظر را انتخاب کنید تا نشان‌گرها، روی صفحه نمایش تلفن نمایان شوند و شما را برای حرکت دادن تلسکوپ و یافتن جرم راهنمایی کنند. هنگامی که سوژه در چشمی تلسکوپ قابل مشاهده باشد علامت داخل صفحه موبایل به رنگ سبز در خواهد آمد. اگرچه ممکن است سایر برنامه‌های نجومی ادعا کنند که می‌توانند به شما در یافتن اشیا کمک کنند، اما آن‌ها فقط به ژیروسکوپ‌ها و شتاب‌سنج‌های تلفن اعتماد می‌کنند که هرگز به اندازه فناوری LISA (فناوری به کار رفته در StarSense Explorer) دقیق نیستند. هیچ برنامه دیگری نمی‌تواند به طور دقیق به شما بگوید که چه زمانی هدف شما در چشمی قابل مشاهده است. سازگاری با گوشی‌های هوشمند StarSense Explorer با اکثر تلفن‌های هوشمند مدرن، از جمله آیفون 6 به بالا و اکثر دستگاه‌های دارای Android نسخه 7.1.2 یا بالاتر که از سال 2016 تولید شده‌اند، سازگار بوده و به درستی کار می‌کند.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز تلسکوپ سلسترون مدل Astromaster 70AZ خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

تلسکوپ «Astromaster 70AZ» محصول شرکت «Celestron» از نوع شکستی آکروماتیک است. این تلسکوپ دارای فاصله کانونی 900 و حداکثر بزرگ‌نمایی کاربردی 165 برابر است. قطر دهانه این تلسکوپ 2.7 اینچ بوده و نسبت کانونی آن هم 13 است. همچنین Astromaster 70AZ دارای بیشترین قدر قابل ملاحظه 11.7 است. تلسکوپ وسیله‌ای است برای دیدن اجرام آسمانی با استفاده از تابش امواج الکترومغناطیس مرئی و نامرئی. اولین تلسکوپ در ابتدای قرن هفدهم و با استفاده از لنزهای شیشه‌ای در هلند اختراع شد. واژه‌ی تلسکوپ که از دو واژه‌ی یونانی تله به معنی دور و اسکوپین به معنی دیدن بر گرفته شده است. به طور کلی تلسکوپ‌ها به سه دسته‌ی شکستی، بازتابی و ترکیبی تقسیم می‌شوند: • تلسکوپ‌های شکستی در تلسکوپ‌های شکستی برای تشکیل تصویر از عدسی استفاده می‌شود. در تلسکوپ‌های شکستی آکروماتیک از دو عدسی شیئی و چشمی استفاده می‌شود. عدسی شیئی برای جمع‌آوری نور و کانونی کردن آن و عدسی چشمی برای بزرگنمایی تصویر به کار برده می‌شود. استفاده از عدسی شیئی به عنوان چشمی دارای معایب مهمی مانند ابیراهی رنگی است. برای رفع این مشکل می‌توان عدسی شیئی را از دو عدسی ساخت. تلسکوپ‌های شکستی آکروماتیک سنتی پس از دو قرن استفاده گسترده حالا جای خود را به مدل‌های پیشرفته‌تر به نام آپوکروماتیک دادند. عدسی شیئی این نوع تلسکوپ‌ها از چندین عدسی ساخته شده که از جنس ED هستند. • تلسکوپ‌های بازتابی در این تلسکوپ‌ها جمع‌آوری نور به عهده یک آینه‌ی مقعر است. پوشش بازتابنده آینه می‌تواند نقره یا آلومینیم باشد. پوشش آلومینیومی این مزیت را دارد که اکسیده شدن آن باعث از بین رفتن قابلیت بازتاب آینه نمی‌شود. در بعضی از این تلسکوپ‌ها از نقره به عنوان پوشش بازتابنده استفاده می‌شود، سپس روی آن پوشش دیگری قرار می‌‌دهند تا مانع اکسید شدن نقره ‌شود. • تلسکوپ‌های ترکیبی یا شکستی-بازتابی این تلسکوپ‌ها شبیه تلسکوپ‌های بازتابی هستند، با این تفاوت که در ساخت آنان از تیغه‌های شیشه‌ای‌ای استفاده شده است تا بتوان از آینه کروی بجای آینهٔ سهموی استفاده کرد. تلسکوپ‌های ترکیبی هم انواع گوناگونی دارند مانند اشمیت-کسگرین و ماکستوف کسگرین.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز تلسکوپ سلسترون مدل StarSense Explorer DX 130AZ خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

با سری StarSense سلسترون، رصد آسمان و پیدا کردن اجرام آسمان بسیار راحت‌تر می‌شود. مقر سمتی ارتفاعی و مستحکم، وزن تلسکوپ را به راحتی تحمل می‌کند. با توجه به ساختار تلسکوپ و مقر، این ابزار صرفاً به عنوان یک تلسکوپ رصد آسمان گزینۀ مناسبی است. مهم‌ترین ویژگی سه‌پایه و مقر سری StarSense این است که محل مخصوصی برای قرارگرفتن گوشی تلفن همراه شما طراحی شده که گوشی را هم‌راستا با لوله تلسکوپ نگه می‌دارد. پس از تنظیم و کالیبره کردن گوشی و مقر تلسکوپ، کافیست در نرم افزار مخصوص StarSense، جرم دلخواهتان را انتخاب کنید. نرم‌افزار با کمک الگوریتم LISA که نوعی از الگوریتم استفاده شده در مسیریابی ماهواره‌هاست، راستای حرکت را با نمایش فلش‌هایی به شما نشان می‌دهد. سپس به کمک جهت‌های راهنما، می‌توانید تلسکوپ را بچرخانید و با تنظیم دقیق‌تر، منظره‌ای فوق‌العاده را از پشت چشمی تلسکوپ تماشا کنید. پیچ‌های حرکت آهسته (میکرو) نیز امکان تنظیم دقیق تلسکوپ را فراهم می‌کنند. در ضمن می‌توانید جابه‌جایی اجرامِ درون میدان دید را که بر اثر چرخش زمین پدید می‌آید، راحت‌تر و سریع‌تر اصلاح کنید و جرم را دوباره در میدان دید تلسکوپ داشته باشید.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز تلسکوپ سلسترون مدل ASTROMASTER کد 90 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

تلسکوپ شکستیASTROMASTER 90EQ یک تلسکوپ بسیار خوب و گزینه مناسب برای تازه‌کاران است. کیفیت بالای عناصر اپتیکی به کار رفته در این تلسکوپ، تصویری کاملاً واضح و با کنتراست بالا را ارائه می‌دهد. جوینده نقطه نور قرمز نصب شده به شما امکان می‌دهد به سرعت و به راحتی سوژه مورد نظر خود را پیدا کرده و مشاهده کنید. فوکوسر دستگاه به راحتی و بسیار نرم حرکت می‌کند تا شما بتوانید فوکوس را به دقت تنظیم کنید. این تلسکوپ برای رصد ماه و سیارات فوق‌العاده کاربردی است و همچنین برای تماشای مناظر زمینی و طبیعت نیز ایده آل است. سه پایه و مقر این ابزار از نوع استوایی است که کمی نسبت به سه‌پایه و مقرهای سمتی-ارتفاعی پیچیده‌تر است، و در عین حال دقت بالاتری هم نسبت به آنها دارد. اصلا نگران نباشید، این ابزار را می توان در مدت چند دقیقه و بدون هیچ گونه دانش تخصصی و بدون نیاز به هر گونه ابزار کاملاً راه‌اندازی و شروع به استفاده کرد. قطر هر پایه تلسکوپ 1.25 اینچ است که از فولاد ضدزنگ ساخته شده و به خوبی و به صورت پایدار و بدون لرزش وزن مقر و تلسکوپ را تحمل می‌کند. برخلاف مقرهای سری CG-2، در سری CG-3 هر دو محور به یک اندازه مقاوم و مستحکم و مجهز به دستگیره حرکت نرم و دقیق هستند. شما می‌توانید تمام لوازم جانبی مهم خود را روی سینی ارائه شده نگه دارید تا همیشه نزدیک شما باشند و هنگام نیاز از آنها استفاده کنید. ضمنا این مقر قابلیت اتصال موتور در محور بعد را دارد که می‌توانید آن را جداگانه تهیه کنید.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز تلسکوپ سلسترون مدل PowerSeeker 80EQ خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

Celestron PowerSeeker 80EQ یک تلسکوپ قدرتمند و در عین حال آسان برای استفاده است. تلسکوپ های سری PowerSeeker ما برای مبتدیان نجوم با ترکیبی از ارزش، کیفیت، قدرت و ویژگی های کاربر پسند طراحی شده اند. آنها برای افزایش تجربه برای مبتدیان ساخته شده اند، اما برای ستاره شناسان با تجربه سطح متوسط نیز استثنایی هستند. این تلسکوپ 80EQ دارای بزرگنمایی قدرتمند و کنترل‌هایی با کاربری آسان است که به کاربران اجازه می‌دهد نماهای واضحی از ماه، حلقه‌های زحل و قمرهای گالیله مشتری داشته باشند. پایه استوایی آلمانی محکم و بادوام و میله حرکت آهسته تلسکوپ، نشانه گیری صاف و دقیقی را ارائه می دهد. میله ارتفاع حرکت آهسته را به صورت بالا/پایین حرکت دهید تا شیء خود را مشخص کرده و ردیابی کنید. لنز بارلو 3 برابر برای سه برابر کردن قدرت بزرگنمایی چشمی های 20 و 4 میلی متری اضافه شده است. یک سینی لوازم جانبی برای ذخیره راحت لوازم جانبی و دانلود رایگان نرم‌افزار ستاره‌شناسی BONUS Starry Night Basic Edition با اطلاعاتی در مورد 36000 اجرام آسمانی، نقشه‌های آسمان قابل چاپ و موارد دیگر اضافه کرده‌ایم. این نرم افزار را می توان بر روی مک، کامپیوتر یا لپ تاپ خود استفاده کرد. این بهترین راه برای یادگیری آسمان شب و برنامه ریزی جلسه رصد بعدی است. لوازم جانبی اضافی شامل سه پایه است.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز تلسکوپ سلسترون مدل POWERSEEKER 50AZ 21039 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

POWERSEEKER 50AZ 21039 یک تلسکوپ سطح ابتدایی عالی برای بزرگسالان، نوجوانان و کودکان است. لنز شیئی جلویی 50 میلی‌متری نور کافی را جمع‌آوری می‌کند تا ماه، زحل، مشتری، مریخ و چندین جرم درخشان در اعماق آسمان و همچنین بازدید کنندگان منظومه‌شمسی مانند دنباله‌دا‌رها را به شما نشان دهد. راه اندازی POWERSEEKER 50AZ 21039 سریع و آسان است و وزن آن کمتر از 2کیلوگرم است. یک سه پایه‌آلومینیومی تلسکوپ را در ارتفاعی راحت برای اکثر افراد قرار می‌دهد و یک یاب 5×24 همراه با یک تراز مناسب، به شما کمک می‌کند اشیا را سریعتر پیدا کنید. این تلسکوپ 50 میلی‌متری برخلاف بزرگنمایی ثابت اکثر دوربین‌های دوچشمی یا دوربین‌های نقطه‌ای، می‌تواند اجسام را با بزرگ‌نمایی‌های مختلف به سادگی با تغییر چشمی ببیند. تلسکوپ POWERSEEKER 50AZ 21039 دارای سه چشمی برای نماهای کم، متوسط و زیاد است. علاوه بر این، سلسترون دارای یک لنز بارلو 3X است که به شما امکان می‌دهد بزرگنمایی هر چشمی با اندازه مشابه را که با آن استفاده می‌کنید، دو برابر کنید. بنابراین، به جای تنها یک یا دو انتخاب بزرگنمایی، در مجموع شش انتخاب خواهید داشت.POWERSEEKER 50AZ 21039 همچنین یک تلسکوپ زمینی عالی می‌سازد. هنگامی که با لوازم جانبی تصویر ایستاده استفاده می‌شود، نماهای شما از سمت راست به بالا و از چپ به راست خواهند بود.( وقتی یک آهو را در حالی که در یک مزرعه پر پیچ و خم حرکت می‌کند را تماشا کنید، یا مسیر عبور کشتی را از یک خلیج یا در اقیانوس باز پیگیری کنید. ) با POWERSEEKER 50AZ 21039، از مشاهده در روز و شب لذت خواهید برد.یکی دیگر از لوازم جانبی جالب که همراه با POWERSEEKER 50AZ 21039 ارائه می‌شود، نرم‌افزاری به نام TheSkyX - First Light Edition است. این نرم‌افزار مبتدی دارای پایگاه داده‌ای از 10000 شی نجومی و تصاویر بهبود یافته از 75 مورد از محبوب‌ترین اجرام است. با این حال، آنچه واقعاً مفید است، توانایی چاپ نقشه آسمان برای تاریخ و زمانی است که مشاهده خواهید کرد. این نمودار ستاره‌ای شخصی به شما نشان می‌دهد که ستاره‌ها و سیارات به دنبال زمان رصد شما هستند و به شما کمک می‌کند سریع‌تر جهت‌گیری کنید و از زمانی که در چشمی دارید بهترین استفاده را ببرید.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز تلسکوپ سلسترون مدل Omni XLT 150 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

تلسکوپ «Omni XLT 150» محصول شرکت «Celestron» از نوع نیوتونی است. این تلسکوپ دارای فاصله کانونی 750 میلی‌متر و حداکثر بزرگنمایی کاربردی 354 برابر است. قطر دهانه این تلسکوپ 150 میلی‌متر بوده و نسبت کانونی آن هم 13.4 است. سایر مشخصات مدل Omni XLT 150 هم عبارتند از، بیشترین قدر قابل ملاحظه 13.4 ، توان گرد آوری نور 459 برابر چشم انسان . تلسکوپ وسیله‌ای است برای دیدن اجرام آسمانی با استفاده از تابش امواج الکترومغناطیس مرئی و نامرئی. اولین تلسکوپ در ابتدای قرن هفدهم و با استفاده از لنزهای شیشه‌ای در هلند اختراع شد. واژه‌ی تلسکوپ که از دو واژه‌ی یونانی تله به معنی دور و اسکوپین به معنی دیدن بر گرفته شده است. به طور کلی تلسکوپ‌ها به سه دسته‌ی شکستی، بازتابی و ترکیبی تقسیم می‌شوند: • تلسکوپ‌های شکستی در تلسکوپ‌های شکستی برای تشکیل تصویر از عدسی استفاده می‌شود. در تلسکوپ‌های شکستی آکروماتیک از دو عدسی شیئی و چشمی استفاده می‌شود. عدسی شیئی برای جمع‌آوری نور و کانونی کردن آن و عدسی چشمی برای بزرگنمایی تصویر به کار برده می‌شود. استفاده از عدسی شیئی به عنوان چشمی دارای معایب مهمی مانند ابیراهی رنگی است. برای رفع این مشکل می‌توان عدسی شیئی را از دو عدسی ساخت. تلسکوپ‌های شکستی آکروماتیک سنتی پس از دو قرن استفاده گسترده حالا جای خود را به مدل‌های پیشرفته‌تر به نام آپوکروماتیک دادند. عدسی شیئی این نوع تلسکوپ‌ها از چندین عدسی ساخته شده که از جنس ED هستند. • تلسکوپ‌های بازتابی در این تلسکوپ‌ها جمع‌آوری نور به عهده یک آینه‌ی مقعر است. پوشش بازتابنده آینه می‌تواند نقره یا آلومینیم باشد. پوشش آلومینیومی این مزیت را دارد که اکسیده شدن آن باعث از بین رفتن قابلیت بازتاب آینه نمی‌شود. در بعضی از این تلسکوپ‌ها از نقره به عنوان پوشش بازتابنده استفاده می‌شود، سپس روی آن پوشش دیگری قرار می‌‌دهند تا مانع اکسید شدن نقره ‌شود. • تلسکوپ‌های ترکیبی یا شکستی-بازتابی این تلسکوپ‌ها شبیه تلسکوپ‌های بازتابی هستند، با این تفاوت که در ساخت آنان از تیغه‌های شیشه‌ای‌ای استفاده شده است تا بتوان از آینه کروی بجای آینهٔ سهموی استفاده کرد. تلسکوپ‌های ترکیبی هم انواع گوناگونی دارند مانند اشمیت-کسگرین و ماکستوف کسگرین.

معرفی

  سلسترون در تولید تلسکوپ‌های بازتابی-نیوتونی سری Omni XLT خود وسواس و دقت خاصی به کار برده و محصول بسیار حرفه‌ای برای استفاده رصدگران حرفه‌ای و عکاسان نجومی ساخته است. تلسکوپ‌های سری Omni XLT سلسترون با کیفیت‌ترین المان‌های اپتیکی ممکن را دارند و به شکلی طراحی شده‌اند که گذردهی نوری زیادی داشته باشند. در نتیجه این سری از تلسکوپ‌های سلسترون برای منجمانی که به دنبال کاوش در منظومه شمسی و رصد سیارات، ماه و خورشید هستند یا کسانی که شیفته‌ی شگفتیهای کیهان و تماشای اجرام اعماق آسمان هستند و همچنین عکاسانی که مایلند از این اجرام عکاسی کنند، انتخابی بسیار مناسب است.

ساختار اپتیکی

سااختار اپتیکی تلسکوپ سلسترون مدل Omni XLT 150 از نوع بازتابی-نیوتونی با قطر دهانه 6 اینچ است. آینه اولیه این تلسکوپ با فاصله کانونی 5 و کیفیت ساخت فوق‌العاده، با پوشش سیستم پوششی ویژه سلسترون (StarBright XLT) لایه نشانی شده است تا به حداکثر بازتاب نور برسد. المان‌های اپتیکی این تلسکوپ از میان بهترین المان‌های اپتیکی گلچین شده‌اند و تقریبا هیچ ابیراهی کروی‌ای در آن مشاهده نمی‌شود. این سیستم اپتیکی توان گردآوری نور تا 459 برابر چشم انسان را دارد و به وسیله آن می‌توان اجرامی با حد قدر 13.4 را تماشا کرد. همراه این تلسکوپ یک چشمی 25 میلی‌متری وجود دارد که این چشمی نیز دارای پوشش چند لایه است. محدوده دید این چشمی 50 درجه است و فاصله راحتی چشم در آن 20 میلی‌متر است.

کیفیت تصویر

نمونه عکس‌های گرفته شده با تلسکوپ سلسترون مدل Omni XLT 150

طراحی و ساخت

  بدنه این تلسکوپ فلزی است و با توجه به جریان داشتن هوا در داخل آن در زمان کوتاهی به تعادل دمایی با محیط می‌رسد. این بدنه روی مقر قطبی استوایی EQ 3 Synta Optical سوار می‌شود. این مقر به صورت پیش فرض مجهز به موتور نیست اما کسانی که قصد عکاسی از اجرام عمق آسمان با نوردهی طولانی را دارند امکان اضافه کردن موتور روی این مقر را دارند.

  از آنجایی که این مقر دوربین قطبی کننده (polar scope) ندارد، قطبی کردن آن برای منجمان آماتور شاید کمی سخت باشد، اما منجمان با تجربه‌تر برای این کار مشکلی نخواهند داشت؛ اما برای سهولت بیشتر می‌توانید به این مقر دوربین قطبی کننده اضافه کنید. سیستم جست‌و‌جوی خودکار نیز به صورت پیش فرض برای این تلسکوپ در نظر گرفته نشده است و باید به صورت دستی آن را تنظیم کنید اما به لطف وجود بولبرینگ در دومحور، مقر حرکت صاف و نرمی دارد.

  تلسکوپ به کمک دو وزنه تعادلی که روی مقر سوار می‌شوند به تعادل می‌رسد. ئس از سوار کردن تلسکوپ روی سه‌پایه باید با احتیاط فاصله وزنه‌ها را به قدری کم و زیاد کرد تا مجموعه به حالت پایداری برسد. این مقر می‌تواند حداکثر تا 6 کیلوگرم بار را تحمل کند. این مقر قابلیت نصب روی پایه‌ی پی-یر (Pier) را دارد. جنس پایه‌های سه‌پایه‌ی همراه این تلسکوپ از استیل ضدزنگ است و در دو مرحله باز می‌شوند و می‌توان آن را در ارتفای دلخواه تنظیم کرد. سینی لوازم جانبی تلسکوپ وظیفه‌ی ثابت نگه‌داشتن پایه‌ها را نیز برعهده دارد.

بخش‌های مختلف تلسکوپ

جمع‌بندی

  سلسترون در ساخت تلسکوپ مدل Omni XLT 150 خود نهایت دقت و وسواس را به کار برده است. انتخاب بهترین کلاس شیشه‌های نوری و طراحی دقیق و کاربردی Omni XLT 150 را به تلسکوپی بسیار حرفه‌ای تبدیل کرده است. همراه با این تلسکوپ، نرم‌افزار پلنتاریوم با دیتابیسی شامل اطلاعات 10 هزار جرم آسمانی ارائه می‌شود که حتما مورد توجه منجمان قرار خواهد گرفت.

بیشتر بدانید . . . !

نظر دهید

پاسخ دهید

دیجی پرایم
Logo