دیجی پرایم - راهنمای خرید تلسکوپ

راهنمای خرید تلسکوپ

رصد آسمان از فعالیت‌های بسیار لذت‌بخشی است که می‌تواند به عنوان یک سرگرمی جذاب مدت‌ها شما را مشغول کند. برای شروع این فعالیت نیازی به ابزار خاصی ندارید و با چشمان غیرمسلح هم می‌توانید نظاره‌گر زیبایی‌های آسمان شب باشید. کمی اطلاعات پایه و آگاهی از اخبار و رویدادهای رصدی که این روزها به آسانی از طریق اینترنت می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت و ابزاری ساده به نام گردونه‌ی آسمان می‌تواند به شما در آغاز این راه کمک کنند. اما بدون شک استفاده از ابزار رصدی مناسب، نماهایی را برای‌تان آشکار خواهد کرد که هیچ‌گاه نمی‌توانید با چشم غیرمسلح شبیه به آن را ببینید. منظره‌ی گودال‌های پرتعداد ماه یا حلقه‌های زیبا و فریبنده‌ی زحل از درون تلسکوپ چیزی نیست که بتوان به راحتی وصفش کرد. بنابراین اگر شما نیز علاقه مند به خرید یک تلسکوپ عالی برای خودتان هستید، در ادامه مقاله راهنمای خرید تلسکوپ همراهمان باشید.

تلسکوپ چیست؟

تِلِسکوپ یا فرابین ( Telescope ) وسیله‌ای برای دیدن اجرام آسمانی با استفاده از تابش الکترومغناطیس (مانند نور مرئی) به‌صورت واضح و دقیق است.

کاربرد تلسکوپ

از مهمترین ویژگی‌های تلسکوپ‌ها باید به نکات زیر اشاره کرد:

 • توانایی جمع کردن نور: هرچه یک تلسکوپ بتواند نور را بهتر جمع کند بهتر می‌توانید ستاره‌های دور دست و اشیای کم نور را در آسمان شب ببینید. این ویژگی معمولاً با اندازه دهانه تلسکوپ تعیین می‌شود. در حقیقت هرچه دیافراگم بزرگتر باشد تلسکوپ نور بیشتری را می‌تواند جمع‌آوری کند.
 • افزایش توان تفکیک: هنگامی که در شب رانندگی می‌کنید، در فاصله‌ی زیاد نور چراغ خودروهای مقابل را به شکل یک نقطه و تک نور می‌بینید، اما با نزدیک شدن، دو چراغ خودرو به وضوح تشخیص داده می‌شوند. گرچه این تعبیر ممکن است در مورد رصد اجرام آسمانی صدق نکند ولی مثالی ملموس برای مفهوم تفکیک است.
  • بزرگ بودن دهانه‌ی تلسکوپ می‌تواند توان تفکیک آن را بالا ببرد و شما قادر باشید، یک ستاره با چشم غیر مسلح را دو ستاره یا یک کهکشان را با جزئیات آن مشاهده نمایید.
 • بزرگنمایی: بزرگنمایی تلسکوپ توصیف می‌کند که تلسکوپ چه قدر می‌تواند اجسام را بزرگتر کند.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید تلسکوپ برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کالای دیجیتال، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کالای دیجیتال ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع تلسکوپ

تلسکوپ‌ های شکستی یا گالیله‌ای

نسل اول تلسکوپ‌های دنیا، تلسکوپ شکستی نام دارد. این تلسکوپ، همانی است که گالیله با استفاده از آن، دنیای عظیم و بی‌نهایت کیهانی را تماشا کرد.

سازوکار این دسته از تلسکوپ‌ها، به این صورت است که نور با استفاده از عدسی محدب درون تلسکوپ، جمع‌آوری می‌شود و پس از شکست، به عدسی دیگر که در انتهای تلسکوپ قرار دارد برخورد می‌کند و درنهایت به چشم ما می‌رسد.

این تلسکوپ‌ ها، باوجود تکنولوژی ساده، هنوز هم جزو بهترین و محبوب‌ترین انواع تلکسوپ‌ها، مخصوصاً برای رصدگران آماتور، به‌حساب می‌آیند.

تلسکوپ‌ های انعکاسی یا نیوتونی

تفاوت سازوکار تلسکوپ‌ های انعکاسی با تلسکوپ‌ های شکستی، در نوع عدسی به‌کار رفته در آنها و نوع برخورد تصویر نهایی به چشم انسان است.

تلسکوپ‌ های انعکاسی، با استفاده از عدسی مقعر، نور را جمع‌آوری می‌کند. نور پس از شکست، به آینه‌ای که در قسمت انتهایی قرار دارد برخورد کرده و انعکاس تصویر درون آینه، به چشمی که بالای تلسکوپ تعبیه شده‌است برخورد می‌کند و به چشم ما می‌رسد.

این نوع از تلسکوپ، اولین‌بار به ابتکار نیوتون ساخته‌شد و به همین علت، با نام تلسکوپ‌های نیوتونی شناخته می‌شود.

تلسکوپ‌های ترکیبی یا کاتادیوپتریک

همانطور که از اسم این مدل از تلسکوپ برمی‌آید، این نوع، از فناوری هر دو مدل شکستی و انعکاسی استفاده می‌کند. به این صورت که نور ابتدا به آینه مقعر برخورد می‌کند و قبل از برخورد نور به آینه درون تلسکوپ، نور به عدسی دیگری برخورد می‌کند تا در پرتو نور تغییراتی ایجاد کند.

بعد از تغییرات ایجاد شده در پرتو نور، این نور به آینه درون تلسکوپ برخورد می‌کند و انعکاس نور آن به چشم ما می‌رسد. این نوع از تلسکوپ، از ویژگی‌های مثبت هردو مدل قبل استفاده کرده‌است و درعوض سعی کرده‌ است که خطای اپتیکی هر دو مدل قبل را اصلاح کند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید تلسکوپ

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید تلسکوپ

نحوه استقرار تلسکوپ‌ها

علاوه بر تاثیر لوله‌ی اپتیکی در بازدهی تلسکوپ، نصب آن روی استقراری مناسب نیز اهمیت دارد، این استقرار ضمن برطرف کردن نیاز شما، کار با آن هم باید آسان باشد.

استقرار تلسکوپ‌ها به دو شکل صورت می‌گیرد:

استقرار استوایی: پایه‌های استوایی برای عکاسان نجومی که با استفاده از موتورهای ردیاب به دنبال ستاره‌ها هستند، مناسبند.

  • رصد آسمان با پایه‌های استوایی قدری سخت است زیرا شما مجبورید برای تغییر مسیر تلسکوپ، به جای طی مسیر مستقیم، برای رسیدن به جرم مورد نظر چند بار تغییر جهت بدهید.
  • اگر مبتدی هستید و تلسکوپ را فقط برای رصد آسمان نیاز دارید، از استقرار استوایی استفاده نکنید. البته استقرار استوایی می‌تواند برای رصد و بزرگ‌نمایی زیاد، به شما کمک کند.

استقرار سمتی- ارتفاعی: اگر از پایه‌های سمتی-ارتفاعی بهره می‌گیرید در واقع ساده‌ترین نوع حرکت و پیمایش را در آسمان برگزیده‌اید. در این استقرار جهت تلسکوپ به آسانی در محور سمت و ارتفاع تغییر می‌کند. دقیقا عملکردی شبیه سه پایه‌ی عکاسی.

نکات مهم هنگام خرید تلسکوپ

میزان بزرگنمایی: متاسفانه بخش زیادی از خریداران تلسکوپ در بازارهای داخلی کشورمان بیش از اندازه به میزان بزرگنمایی یک تلکسوپ بها داده و تمام دقت خود را خرج تهیه کردن تلسکوپی می کنند که از قابلیت بزرگنمایی اجرام آسمانی تا حد بسیار زیادی برخوردار باشد! این یک باور کاملا اشتباه و غلط است؛ در این یک تلسکوپ باید بتواند از قابلیت های بزرگتر نمودن تصاویر و زاویه دیدِ خود برخوردار باشد، هیچ شکی نیست اما یادتان باشد که بزرگنمایی یک تلسکوپ را به راحتی و با خرید یک چشمی که در قسمت جلویی این محصول نصب و سبب رفع این نقص برای محصول مورد نظر شما می شود، می توان بطور تمام و کمال مرتفع کرد.

قدرت تفکیک پذیری: یکی از مهمترین مواردی که حتما باید در هنگام خرید یک تلسکوپ به آن توجه داشته باشید، قدرت تفکیک پذیری آن است. در حقیقت شما با در اختیار داشتن یک تلسکوپ قوی در بخش تفکیک پذیری آن، موفق به تماشای تصاویری خواهید شد که با چشم غیر مسلح و حتی در صورت استفاده از آسمان نگارهای بی کیفیت نیز امکان پذیر نخواهد بود. ناگفته نماند که میزان باز شدگی دهانه تلسکوپ در ارتباط مستقیمی با توان و قدرت تفکیک پذیری آن دارد.

جمع آوری نور: همیشه یادتان باشد شما برای این به دنبال یک تلسکوپ مناسب و با کیفیت هستید که بتوانید در تاریکی آسمان شب، موفق به تماشای پدیده های کیهانی و اجرام آسمانی شوید! در حقیقت مهمترین ویژگی این نوع از محصولات کیهان نوردی نیز همین است که باید با استفاده از آینه ها و عدسی هایی که در داخل آنان به کار بسته شده است، نور های معطوف در نقطه دیدرس شما را جمع آوری نموده و سبب روشن تر شدن آن نقطه پیش چشمان شما شوند. فراموش نکنید که هر چه قطر عدسی و آینه به کار رفته در ساخت تلسکوپ بزرگتر باشد، آن تلسکوپ از توانایی بالاتری برای جمع آوری نور در صحنه مورد نظرتان برخوردار است.

برند: از برندهای معتبر و نام آشنا در تولید تلسکوپ های باکیفیت بالا می توان به سلسترون، نشنال جئوگرافیک، برسر، اسکای واچر و … اشاره کرد.

قیمت تلسکوپ: همیشه یادتان باشد در بازار فروش تلسکوپ ها هم می توانید با محصولاتی ارزان قیمت مواجه شوید و هم گرانقیمت! دنیای تلسکوپ ها روز به روز در حال پیشرفت و توسعه می باشد و در این بین تنها کسانی می توانند از جدیدترین تلسکوپ ها استفاده کنند که درس رصد آسمانی را خوانده و به نوعی حرفه اصلی آنان، مطالعه در کیهان است. پس پیشنهاد می کنیم اگر شما خیلی اهل تماشای همیشگی آسمان نیستید و تنها می خواهید هر از چند گاهی با وسیله مناسبی به نظاره آسمان شهرتان بنشینید، فارغ از قیمت تلسکوپ، از ابزارهایی استفاده نمایید که بیشترین استفاده را می توانند برای شما عزیزان به همراه داشته باشند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید تلسکوپ

لوازم جانبی تلسکوپ

برای رصد آسمان با تلسکوپ علاوه بر لوله‌ی اپتیکی و استقرار مناسب به لوازم جانبی دیگری هم نیاز دارید. وجود برخی از این لوازم، مانند چشمی، ضروری است و برخی دیگر را می‌توانید در صورت نیاز و برای انجام رصدهای بهتر تهیه کنید. مانند: چشمی، عدسی بارلو، جوینده، فیلتر، نقشه‌ی آسمان یا نرم‌افزارهای آسمان‌نما و … .

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله

 1. رصد آسمان از فعالیت‌های بسیار لذت‌بخشی است که می‌تواند به عنوان یک سرگرمی جذاب مدت‌ها شما را مشغول کند.
 2. کمی اطلاعات پایه و آگاهی از اخبار و رویدادهای رصدی که این روزها به آسانی از طریق اینترنت می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت و ابزاری ساده به نام گردونه‌ی آسمان می‌تواند به شما در آغاز این راه کمک کنند.
 3. استفاده از ابزار رصدی مناسب، نماهایی را برای‌تان آشکار خواهد کرد که هیچ‌گاه نمی‌توانید با چشم غیرمسلح شبیه به آن را ببینید. منظره‌ی گودال‌های پرتعداد ماه یا حلقه‌های زیبا و فریبنده‌ی زحل از درون تلسکوپ چیزی نیست که بتوان به راحتی وصفش کرد.
 4. تِلِسکوپ یا فرابین ( Telescope ) وسیله‌ای برای دیدن اجرام آسمانی با استفاده از تابش الکترومغناطیس (مانند نور مرئی) به‌صورت واضح و دقیق است.
 5. یک تلسکوپ کاربردی باید توانایی جمع کردن نور، افزایش توان تفکیک و بزرگنمایی داشته باشد.
 6. تلسکوپ ها دارای انواع گوناگونی هستند که می توان به مدل ترکیبی، انعکاسی و … اشاره کرد.
 7. علاوه بر تاثیر لوله‌ی اپتیکی در بازدهی تلسکوپ، نصب آن روی استقراری مناسب نیز اهمیت دارد، این استقرار ضمن برطرف کردن نیاز شما، کار با آن هم باید آسان باشد.
 8. هنگام انتخاب و خرید تلسکوپ بایستی نکات مهمی مانند میزان بزرگنمایی، قدرت تفکیک پذیری و … را مورد ارزیابی و تحلیل قرار داد.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید تلسکوپ لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *