دیجی پرایم - راهنمای خرید چای ساز

راهنمای خرید چای ساز

چای از دیرباز تا کنون یکی از بهترین نوشیدنی های محبوب نزد ایرانیان می باشد. در گذشته این نوشیدنی گرم توسط سماورهای زغالی و کتری و قوری درست می‌شد. امروزه با ورود چای ساز برقی و یا کتری های برقی به دلیل کمبود وقت و راحتی در درست کردن و گرم نگه داشتن چای بسیار رواج پیدا کرده‌اند. این محصولات مدرن و امروزی در انواع گوناگون دوقلو، رو در رو و … در برندهای مختلف تهیه و تولید می‌شوند. به دلیل گستردگی در تنوع این دستگاه آرامش بخش لازم دانستیم مقاله‌ای با مضمون راهنمای خرید چای ساز به منظور معرفی هرچه بهتر ارائه نمائیم.

چای ساز چیست؟

چای ساز وسیله‌ای برقی جهت آماده کردن و گرم نگه داشتن چای می باشد. این محصول از دو بخش کتری و قوری تشکیل شده و دارای تکنولوژی پیچیده ای نمی باشد.

نحوه عملکرد چای ساز

آب داخل کتری به وسیله یک المنت که داخل دستگاه تعبیه شده و کلید وصل شونده، آب را گرم و سپس به نقطه جوش می رساند. یک مدار الکتریکی پس از جوشیدن آب، برق دستگاه را قطع می کند. با ریختن چای خشک درون صافی قوری و آب جوش بر روی آن ها و در نهایت قرار دادن بر روی صفحه گرمکن چای حاصل می‌شود. وجود صافی درون قوری از پخش شدن و بیرون ریختن تفاله درون لیوان جلوگیری می‌کند.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید چای ساز برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز منزلتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خانه و آشپزخانه ) می توانید مطالعه نمائید.

فواید استفاده از چای ساز

 1. آب را در مدت بسیار کمی به جوش می‌آورد.
 2. مصرف برق کمی دارد.
 3. فضای زیادی را اشغال نمی کند.
 4. قابلیت گرم نگه داشتن چای را دارا می باشد.
 5. می‌تواند در دکوراسیون منزل مورد استفاده قرار گیرد.

انواع چای ساز

به طور کلی چای ساز ها را می‌توان به 3دسته تقسیم کرد؛

 1. چای ساز دم آور
 2. چای ساز دارای استند
 3. چای ساز بدون قوری

راهنمای خرید چای ساز

چای ساز دم آور

در چای ساز های مدل دم آور قوری بالای کتری قرار گرفته و با تماس مستقیم بخار آب درون کتری به انتهای قوری، حرارت ملایمی در آن ایجاد می‌کند. این حرارت ملایم به آرامی باعث دم کشیدن چای درون قوری می‌شود. این چای ساز ها شباهت زیادی به کتری و قوری های قدیم و روش سنتی دم‌کردن‌ چای دارند. در این حالت چای طر و بوی خود را حفظ می کند، زیرا با حرارت بخار آب دم می کشد. با ادامه مقاله راهنمای خرید چای ساز همراهمان باشید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید چای ساز

چای ساز دارای استند

در این مدل چای ساز کتری و قوری بر روی یک استند قرار می گیرد. هر دو با استفاده از یک جریان الکتریسیته جوش می آیند. در مدل‌های جدید این محصول تولید کنندگان به امکاناتی مانند تایمر، فیلتر، دکمه استپ و تنظیم درجه حرارت آب آن ها را مجهز کرده اند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید چای ساز

چای ساز بدون قوری

طراحی جدیدی از نوع چای ساز های دم آور می باشند، که متاسفانه با استقبال خوبی روبرو نشده است. در این محصول محفظه‌ای به جای قوری داخل کتری قرار می گیرد، که با دم کشیدن چای به صورت آسانسوری بالا می آید. این مدل از چای ساز به دلیل اشغال کردن فضای کمتری نسبت به دو مدل دیگر برای زندگی مجردی و دانشجویی مناسب می باشد. ظرفیت کم، کارایی نامناسب و کیفیت پائین دلیل ضعف در این محصول می باشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید

مزایای استفاده از چای ساز

 1. آب را با سرعت بالایی به جوش می آورد.
 2. چای ساز نمیسوزاند.
 3. نیاز به مراقبت خاصی هنگام جابجایی ندارد.
 4. هنگام جوش آمدن سوت نمیزند.
 5. قابلیت تنظیم دما را دارد.

معایب استفاده از چای ساز

 1. چای بر روی المنت دم میکشد. ( استندی )
 2. چای از لحاظ طعم کیفیت پائینی دارد. ( استندی )
 3. باعث تغییر رنگ قرمز چای به سیاهی پس از گرم نگه داشتن می باشد. ( استندی )
 4. چای ساز پلاستیکی در دارز مدت تاثیر منفی زیادی بر روی بدن می گذارد. ( استندی و دم آور )
 5. چای ساز جا گیر است. ( استندی )
 6. چای زودتر سرد می شود. ( استندی و دم آور )
 7. قیمت بالایی دارد. ( استندی )

در دیجی پرایم بخواند: راهنمای خرید چای ساز

ویژگی های مهم در چای ساز

نوع چای ساز

هنگام خرید چای ساز نوع آن را نسبت به سلیقه خود انتخاب نمائید. اگر به تازگی می خواهید کتری و قوری را کنار بگذارید، و چای ساز دم کردنی برایتان بهترین انتخاب می باشد. این محصول از عطر و طعم چای را حفظ کرده و چایی با کیفیت قبل می نوشید. هنگام خرید نوع دم کردنی حتما به محل قرارگیری و ارتفاع چای ساز دقت داشته باشید. اگر دکوراسیون آشپزخانه برایتان بسیار اهمیت دارد، بهتر است از نوع استندی خریداری نمائید. وجود این محصول درون آشپزخانه نمایی شکیل تر و مدرن ایجاد می کند. به طور کلی انتخاب نوع چای ساز بستگی به سلیقه شما دارد.

نوع بدنه

بدنه چای سازها شامل پلاستیکی فلزی و شیشه ای می باشند. هر کدام از این بدنه ها دارای مزایا و معایبی هستند.نوع پلاستیکی باعث طعم دار شدن چای، بدنه فلزی باعث داغ شدن بیش از حد بدنه و نوع شیشه ای احتمال شکستگی و جرم گرفتن نسبت به دو نوع دیگر می‌شود. اگر انتخابتان تنوع استیل است،دقت کنید که حتما ضد زنگ و ضد رسوب باشد.

حجم کتری و قوری

میزان حجم در دستگاه چای ساز فاکتور بسیار مهمی می‌باشد، که اغلب توجه کمی به آن می‌شود. حجم مناسب چای ساز را باید بنا به تعداد اعضای خانواده سنجید و بهترین را خریداری کرد. به عنوان مثال یک چای ساز با حجم 0.5 لیتر برای یک خانواده پرجمعیت مناسب نمی باشد، همانطور که حجم 2 لیتری برای یک فرد تنها گزینه خوبی نیست، و فقط باعث هدر دادن پول با انتخاب اشتباه شده اید.

تایمر

در برندهایی که دارای قابلیت تایمر هستند، می توانید زمان خاموش شدن دستگاه را تنظیم نمائید. این گزینه برای افرادی که دارای فراموشی هستند، بسیار پرکاربرد باشد.

گرم نگهدارنده یا قطع کن خودکار

این گزینه آب جوش را کمی پائین تر از نقطه جوش نگه داشته و می‌تواند بدون تغییر در عطر و طعم چای آن را گرم نگه دارد. گرم نگهدارنده در چای سازها از اسراف و هدررفت چای دم شده جلوگیری می‌کند.

رسانای برقی

در زیر کتری محلی برای اتصال به استند تعبیه شده که در طول عمر دستگاه بسیار تاثیرگذار است. این قسمت باید از نوع رسانای فلزی باشد. جنس پلاستیکی موجود در بازار سرعت پائینی در جوش آوردن آب و طول عمر کمتری نسبت به نوع فلزی دارد.

جنس قوری

قوری ها در دو جنس استیل و شیشه‌ای برای چای سازها تولید می شوند. هنگام خرید باید نوع مرغوب آن را خریداری نمائید. قوری های شیشه ای دارای مقاومت بالایی بوده و به راحتی نمی شکنند. این قوری ها بسیار شفاف و ضخیم هستند. وجود یک صافی از نوع استیل درون قوری الزامیاست. از خرید قوری با صافی پلاستیکی صرف نظر کنید. زیرا این صافی ها بر روی کیفیت چای تاثیر منفی می گذارند.

 

راهنمای خرید چای ساز

میزان برق مصرفی

در حالت معمولی و نرمال مصرف برق در این محصول 1800 الی 2200 وات می باشد. از خرید چای سازی با میزان برق مصرفی بالا اجتناب کنید.

صافی دهانه کتری

وجود صافی درون دهانه کتری از ورود رسوبات داخل کتری به لیوان چای و یا قوری جلوگیری می کند. این صافی ها در دو جنس پلاستیکی یا فلزی و در دو نوع ثابت و پرتابل بوده که نوع پرتابل نسبت به نوع ثابت ارجحیت دارد.

درپوش کتری

دقت داشته باشید دستگاه مورد نظرتان دارای درپوشی برای کتری باشد، تا هنگام ریختن آب درون قوری و یا لیوان دچار سوختگی نشوید. با ادامه ویژگی های مهم خرید چای ساز در مقاله راهنمای خرید چای ساز همراهمان باشید.

نشانگر میزان آب

این قابلیت در اکثر چای سازها با بدنه پلاستیکی و یا فلزی وجود دارند. که میزان آب درون کتری را نشان می دهند.

تنظیم کننده درجه حرارت

این قابلیت در چای سازهای استاندار وجود دارد، که می توانید میزان دمای دلخواه خود را تنظیم کنید. با استفاده از این عملکرد می‌توانید آب را زودتر یا دیرتر بجوشانید.

دسته نگهدارنده

دسته نگهدارنده بدنه چای ساز باید از جنسی باشد که داغ نشده و توانایی تحمل وزن حداکثری کتری را داشته باشد.

سیم دستگاه

برای سهولت در استفاده از چای ساز و جابجایی راحت، هنگام خرید به طول سیم دقت داشته باشید. هرچه میزان طول سیم بیشتر باشد امکان جابجایی بیشتری خواهید داشت.

گارانتی

خدمات پس از فروش از نکات بسیار مهمی است که هنگام خرید باید مورد توجه قرار گیرد.

قیمت

به قیمت چای ساز دقت نمائید. جنس، کارایی، برند و … بر روی قیمت محصول تاثیر مستقیمی دارد. با توجه به میزان نیاز و توان هزینه پرداختی بهترین گزینه را انتخاب نمائید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

نحوه نگه داری از چای ساز

 1. هیچ گاه سیم را به دور دستگاه نپیچید.
 2. دوشاخه برق نزدیکترین و در دسترس ترین جای ممکن باشد.
 3. ﻫﻴﭽﮕﺎﻩ ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻧﺰﺩﻳﮑﯽ ﺍﺟﺎﻕ ﮔﺎﺯ و یا سایر وسایل گرمازا قرار ندهید.
 4. ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﭘﻴﺶ ﮔﻴﺮی ﺍﺯ ﺭﻭی ﺩﺍﺩﻥ ﻫﺮ ﮔﻮﻧﻪ ﺧﻄﺮ ﺁﺗﺶ ﺳﻮﺯی ﻭ ﺷﻮک ﺍﻟﮑﺘﺮﻳﮑﯽ ﻭ ﺻﺪﻣﺎﺕ ﺟﺎﻧﯽ اینچنینی، ﻫﺮﮔﺰ ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ چای ساز ﺭﺍ ﺩﺭ ﻓﻀﺎی ﺑﺎﺯ ﻗﺮﺍﺭ ﻧﺪﻫﻴﺪ.
 5. هیچ گاه چای ساز را درون آب فرو نبرید.
 6. قبل از استفاده، ﻣﻴﺰﺍﻥ ﻭﻟﺘﺎژ ﻗﻴﺪ ﺷﺪﻩ ﺑﺮ ﺭﻭی ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﺑﺎ ﺑﺮﻕ خروجی پریز را چک کنید.
 7. برای خاموش کردن هیچگاه دستگاه را مستقیما از پریز جدا نکنید.
 8. به یاد داشته باشید که قبل از تمیز کردن چای ساز ، آنرا از برق بکشید.
 9. برای استفاده بهتر از دستگاه چای ساز ، حتما قبل از استفاده دفترچه راهنمای آن را بخوانید.
 10. اگر دستگاه شما به هر علتی آسیب دید و یا به درستی کار نکرد، حتما به نمایندگی های مجاز مراجعه کنید.

خلاصه مقاله

 1. چای از دیرباز تا کنون یکی از بهترین نوشیدنی های محبوب نزد ایرانیان می باشد.
 2. چای ساز وسیله‌ای برقی جهت آماده کردن و گرم نگه داشتن چای می باشد.
 3. تمام چای سازها دارای مزایا و معایبی می باشند، که در همین مقاله راهنمای خرید چای ساز به آن ها اشاره کرده ایم.
 4. ویژگی های مهمی که شامل نوع، جنس، حجم و … می باشند را هنگام خرید باید مورد بررسی قرار داد.
 5. از چای ساز به درستی و ایمن استفاده نمائید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید چای ساز لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *