دیجی پرایم - راهنمای خرید کرم ضدآفتاب

راهنمای خرید کرم ضدآفتاب

چه آسمان بالای سرمان آبی روشن باشد و چه خاکستری، ​​اشعه خورشید میلیاردها ذره فوتون را در ثانیه به سمت ما می‌فرستد. علاوه بر گرما و نوری که دریافت می‌کنیم، این اشعه‌های کالیدوسکوپی، حاوی اشعه ماورا بنفش (UV) هستند؛ اشعه‌ای که منجر به آفتاب سوختگی، پیری زودرس و سرطان پوست می‌شود. اگر قصد دارید قبل از فعالیت در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید، این راهنمای خرید کرم ضدآفتاب را مطالعه نمائید.

انواع ضدآفتاب

ضدآفتاب ها در اشکال مختلفی به بازار ارائه می شوند که برای انتخاب هر کدام باید جوانب مثبت و منفی آنها را در نظر بگیرید، از جمله:

 • کرم ها: رایجترین شکل ضدآفتاب های موجود در بازار کرم ها هستند. کرم های ضدآفتاب برای انواع پوست (چرب، خشک، مختلط) قابل استفاده هستند و مخصوصاً اگر پوست خشکی داشته باشید، مناسبترین انتخاب برای شما خواهند بود.
 • لوسیون: لوسیون های ضدآفتاب اغلب برای استفاده در سطوح بزرگ بدن مانند دست و پاها و… مورد استفاده قرار میگیرند. لوسیون ها معمولاً کم چربتر از کرم ها هستند.
 • ژل: ژل های ضدآفتاب معمولاً در نواحی مودار پوست مانند سر یا قفسه سینه بهترین عملکرد را دارند. همچنین برای پوستهای چرب و مختلط نیز میتوانند گزینه خوبی باشند.
 • استیک (Stick): استیک های ضدآفتاب برای استفاده در اطراف چشم مفید هستند. از مزایای این نوع ضدآفتاب ها این است که میتوانند به همراه ضدآفتابهای دیگر روی پوست زده شوند.
 • اسپری: استفاده از اسپری های ضدآفتاب برای کودکان گزینه راحتی است. همچنین برای استفاده روی بخش های دیگر پوست به جز صورت نیز مناسب هستند. توجه کنید که برای جلوگیری از استنشاق محصول، آن را نزدیک صورت یا دهان اسپری نکنید.

نکته: کرم های ضدآفتاب در دو حالت رنگی و غیررنگی عرضه میشوند. کرم های ضدآفتاب رنگی، پوشش خفیفی به شکل کرمپودر روی صورت شما بر جای میگذارند؛ درحالیکه کرم های ضدآفتاب غیررنگی هیچ رنگ و پوششی ندارند. انتخاب هریک از این حالات بستگی به سلیقه شما دارد.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید کرم ضدآفتاب برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی محصولات شخصی از جمله لوازم آرایشی، بهداشتی و سلامت، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( آرایشی و سلامت ) می توانید مطالعه نمائید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید کرم ضدآفتاب

مواد تشکیل دهنده انواع ضد آفتاب

مواد تشکیل دهنده‌ی انواع ضد آفتاب به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: فیزیکی و شیمیایی. هر دوی این مواد در برابر اشعه‌ی فرابنفش (UV) از پوستتان محافظت می‌کنند. نکته‌ی مهم این است که ضد آفتابی را انتخاب کنید که با پوست و سبک زندگی شما سازگارتر است.

ضد آفتاب فیزیکی

کرم هایی که شامل این دو ماده هستند به ضد آفتاب فیزیکی یا معدنی یا مینرال (mineral) معروفند: دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی. هر دوی اینها در لایه‌های سطحی پوست جذب می‌شوند و پرتوهای مضر خورشید را مانند آینه منعکس و منحرف می‌کنند. این مواد، گاهی با عنوان فیلتر یا مسدود کننده‌های فیزیکی شناخته می‌شوند. گرچه این عناوین چگونگی عملکرد واقعی آنها را نشان نمی‌دهد.

ضد آفتاب شیمیایی

بیش از ۳۰ ماده تشکیل دهنده‌ی ضد آفتاب شیمیایی وجود دارد که همه‌ی آنها در لایه‌های بالایی پوست جذب می‌شوند. این مواد به دو طریق کار می‌کنند: پراکندگی و انحراف اشعه‌ی مضر خورشید و همچنین تبدیل اشعه‌ی فرابنفش به گرما و «غیرفعال کردن» آن، نگران نباشید، شما چیزی احساس نخواهید کرد. معمولاً ترکیبات ضد آفتاب های شیمیایی شامل اکسی بنزن، اکتینوکسات، اکتیسالات و آووبنزون است.

چه ضدآفتابی مناسب است؟

ضد آفتابی برای شما مناسب است که با آن راحت‌تر باشید و بتوانید هر روز از آن استفاده کنید. این ضد آفتاب باید دست کم SPF 30 یا بالاتر باشد. علاوه بر این، دقت کنید «طیف گسترده» باشد تا بتواند از آسیب‌های خطرناک پرتوهای فرابنفش (UVA و UVB) جلوگیری کند. همچنین، برای اینکه انتخابی آگاهانه داشته باشید، باید بدانید پوست شما با کدام فرمولاسیون انواع ضد آفتاب سازگارتر است: فیلترهای فیزیکی، فیلترهای شیمیایی یا ترکیبی از هر دو.

ویژگی های کرم ضد آفتاب فیزیکی

 • به محض مصرف، اثرگذار است. اما، برای عملکرد مؤثرتر لازم است جذب شود. این ضد آفتاب ممکن است با تماس لباس با پوست یا تعریق پاک شود.
 • تقریباً هیچ‌گاه پوست را تحریک نمی‌کند.
 • ممکن است رد سفید رنگی از خود به جای بگذارد، به ویژه روی پوست‌های تیره‌تر.
 • از آنجا که به آسانی پاک می‌شود به مراقبت بیشتری نیاز دارد. همچنین، به دلیل نوع فرمولاسیون آن باید مقدار زیادی از این نوع کرم را مصرف کنید تا بهتر از پوستتان محافظت کند.

ویژگی های کرم ضد آفتاب شیمیایی

اثرگذاری این ضد آفتاب حدود ۳۰ – ۱۵ دقیقه پس از مصرف آغاز می‌شود. اما برای عملکرد مؤثرتر لازم است که جذب شود. همچنین باید اطمینان یابید که با لباس پوشیدن پاک نمی‌شود و از بین نمی‌رود.

 • معمولاً در انواع ضد آفتاب، ضد آفتاب‌های شیمیایی نسبت به فیزیکی بافت رقیق‌تری دارند.
 • این نوع ضد آفتاب ها بیشتر به دلیل فرمولاسیون های مقاوم در برابر آب شان انتخاب می‌شوند. چراکه هنگام خیس شدن یا تعریق، رد سفید رنگی از خود به جای نمی‌گذارند. اما به هر حال باید هر دو نوع ضد آفتاب را به طور مرتب تجدید کنید.
 • این نوع ضد آفتاب ممکن است برای افرادی که پوست‌های بسیار حساس دارند، حساسیت‌زا باشد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید کرم ضدآفتاب

نکته: هر نوع ضد آفتابی را که انتخاب کردید، باید در تمام طول سال از آن استفاده کنید. حتی اگر فکر می‌کنید احتمال آفتاب سوختگی وجود ندارد. باید بدانید نور خورشید (حتی از پشت ابر) پوست را پیر می‌کند و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید کرم ضدآفتاب

نکات مهم هنگام خرید کرم ضد آفتاب

با توجه به نکات گفته شده دریافتیم که استفاده از کرم ضد آفتاب همیشه برای ما ضرورت دارد. هچنین ضرورت استفاده از آن در فصل تابستان و روزهای گرم‌تر و طولانی‌تر دو چندان می‌شود. اما چگونه یک ضد آفتاب مناسب خریداری کنیم. در ادامه نکاتی را به شما گوشزد می‌کنیم که بهتر است هنگام خرید ضد آفتاب به یاد داشته باشید.

میزان SPF

SPF یک معیار اندازه‌گیری است و مشخص می‌کند که استفاده از یک ضد آفتاب مشخص تا چه میزان باعث کاهش آسیب‌های پوستی می‌شود. SPF در واقع یک عدد است که روی کرم های ضد آفتاب وجود دارد. می‌توان گفت که هر چقدر میزان SPF ضدآفتاب بیشتر باشد، ترکیبات شیمیایی و چربی موجود در آن بیشتر است. به همین دلیل ممکن است پوست را بیشتر دچار تعریق کند و حالت چسبناک به آن بدهد. اما بهترین اندازه SPF موجود در ضد آفتاب در فصل تابستان بیشتر از ۳۰ می‌باشد.

میزان مقاومت

دو اشعه فرابنفش UVA و UVB در نور آفتاب وجود دارد که تماس آن‌ها با پوست بسیار آسیب زننده است. کرم‌های ضد آفتابی که در برابر اشعه UVB مقاومت دارند مانع از آفتاب سوختگی فرد می‌شوند. کرم‌هایی که در برابر UVA مقاومت دارند افراد را از اثرات طولانی مدت خورشید مثل چین و چروک و سرطان پوست دور می‌کنند. مقاومت یک کرم ضد آفتاب مناسب باید در برابر هر دو اشعه مضر UVA و UVB خورشید از پوست محافظت کند. برای تشخیص این ضدآفتاب‌ها باید به عبارت ”طیف گسترده“ یا broad-spectrum روی بسته بندی کرم توجه کنید. این محصولات از پوست شما در برابر هر دو اشعه یفرابنفش UVA و UVB محافظت خواهند کرد.

تاریخ مصرف

استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی تاریخ گذشته خود بسیار آسیب زننده است. درباره ضد آفتاب‌ها هم همین نکته صادق است. معمولا تاریخ مصرف کرم‌های ضد آفتاب بین ۲ تا ۳ سال است. پس حتما شما هنگام خرید به این موضوع توجه داشته باشید و محصولی را خریداری کنید که حداقل دو سال به تاریخ انقضای آن باقی مانده باشد. با این کار هزینه‌ای که صرف می‌کنید به هدر نخواهد رفت و مجبور نیستید پس از مدت کوتاهی آن محصول را دور بیاندازید.

Waterproof یا ضد آب

وجود عبارت Waterproof روی ضد آفتاب به معنی ضد آب بودن آن است. اما اگر تصور می‌کنید که با شنا کردن و تعریق تاثیر این ضد آفتاب از بین نخواهد رفت اشتباه می‌کنید. به این دلیل که وجود این عبارت روی محصول به این معنی است که استفاده از آن به مدت ۴۰ تا ۸۰ دقیقه در برابر تعریق و آب مقاوم است. پس همانطور که گفته شد بهتر است که ضد آفتاب خود را مخصوصاً در فصل تابستان هر ۲ ساعت یک بار تمدید کنید. در صورت تعریق و یا شنا کردن، اگر صورت و بدن خود را با حوله یا دستمال خشک کنید، کرم ضد آفتاب پاک می‌شود. پس باید دوباره آن را مصرف کنید.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید کرم ضدآفتاب

عدم وجود عناصر خطرناک

یادتان باشد که حتما در هنگام خرید، لیست مواد موجود در ضد آفتاب مورد نظر خود را بررسی کنید. به این ترتیب متوجه می‌شوید که آیا کرم ضد آفتاب مورد نظر شما دارای اکسی بنزن است یا خیر. این ماده یک نوع هورمون است که منجر به ایجاد واکنش‌های آلرژیک در بدن ما می‌شود.

برند کرم ضد آفتاب

برند کرم ضد آفتابی که انتخاب می‌کنید هم یک فاکتور مهم است. بهترین کار این است که از برندهای بین‌المللی استفاده کنید. برندهایی که در ایالات متحده آمریکا و اروپا هستند باید حتما توسط FDA یا اتحادیه اروپا تائید شده باشند که قوانین بسیار سختگیرانه‌ای برای تائید کرم‌های ضد آفتاب اعمال می‌کنند.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

طرز استفاده صحیح از کرم ضدآفتاب

تکانش دهید: شاید روی محصول ننوشته باشد که قبل از مصرف تکان دهید ولی شما با این کار به پخش شدن مواد فعال درون ضد آفتاب کمک می‌کنید.

به اندازه و در زمان مناسب استفاده کنید: همیشه ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن از خانه، به اندازه یک قاشق چای‌خوری برای هر عضو یا قسمتی از بدن؛ یعنی یک قاشق چای‌خوری از لوسیون ضد آفتاب برای صورت و گردن، یک قاشق چای‌خوری برای هر بازو و … پوست‌تان را به ضد آفتاب آغشته کنید.

آیا کودکان به ضد آفتاب خاصی نیاز دارند؟

هدف از ضد آفتاب جلوگیری از آفتاب سوختگی و همچنین جلوگیری از عوارض جانبی طولانی مدت آسیب خورشید مانند پیری زودرس و بیشتر از همه افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست است.

بیشترین آسیب های ناشی از آفتاب در دوران کودکی رخ می دهد، بنابراین محافظت از پوست کودک کوچک خود در برابر آفتاب بسیار مهم است. کرم ضد آفتاب چه برای کودکان و چه برای بزرگسالان، همان کار را انجام می دهد. به عنوان مثال، یک کرم ضد آفتاب با طیف گسترده SPF 30 برای کودکان همان سطح از کرم ضد آفتاب SPF 30 برای بزرگسالان را محافظت می کند. اغلب مواد موثره یکسان هستند. بزرگ ترین تفاوت (علاوه بر بسته بندی زیباتر) این است که ضد آفتاب کودک با توجه به داشتن پوست حساس طراحی شده است، بنابراین احتمالاً حاوی مواد تحریک کننده یا مواد شیمیایی نیست. ضد آفتاب کودک همچنین ممکن است با مقاومت در برابر آب یا گزینه های کاربردی مناسب تر باشد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید کرم ضدآفتاب

خلاصه مقاله

 1. چه آسمان بالای سرمان آبی روشن باشد و چه خاکستری، ​​اشعه خورشید میلیاردها ذره فوتون را در ثانیه به سمت ما می‌فرستد.
 2. علاوه بر گرما و نوری که دریافت می‌کنیم، این اشعه‌های کالیدوسکوپی، حاوی اشعه ماورا بنفش (UV) هستند؛ اشعه‌ای که منجر به آفتاب سوختگی، پیری زودرس و سرطان پوست می‌شود.
 3. ضدآفتاب ها در اشکال مختلفی به بازار ارائه می شوند که برای انتخاب هر کدام باید جوانب مثبت و منفی آنها را در نظر بگیرید.
 4. کرم های ضدآفتاب در دو حالت رنگی و غیررنگی عرضه میشوند. کرم های ضدآفتاب رنگی، پوشش خفیفی به شکل کرمپودر روی صورت شما بر جای میگذارند؛ درحالیکه کرم های ضدآفتاب غیررنگی هیچ رنگ و پوششی ندارند. انتخاب هریک از این حالات بستگی به سلیقه شما دارد.
 5. مواد تشکیل دهنده‌ی انواع ضد آفتاب به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: فیزیکی و شیمیایی. هر دوی این مواد در برابر اشعه‌ی فرابنفش (UV) از پوستتان محافظت می‌کنند. نکته‌ی مهم این است که ضد آفتابی را انتخاب کنید که با پوست و سبک زندگی شما سازگارتر است.
 6. هر نوع ضد آفتابی را که انتخاب کردید، باید در تمام طول سال از آن استفاده کنید. حتی اگر فکر می‌کنید احتمال آفتاب سوختگی وجود ندارد. باید بدانید نور خورشید (حتی از پشت ابر) پوست را پیر می‌کند و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد.
 7. بیشترین آسیب های ناشی از آفتاب در دوران کودکی رخ می دهد، بنابراین محافظت از پوست کودک کوچک خود در برابر آفتاب بسیار مهم است.
 8. هنگام انتخاب و خرید ضدآفتاب بایستی به میزان مقاومت، ضدآب بودن، رنگ و … توجه کافی نمود.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید کرم ضدآفتاب لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *