دیجی پرایم - راهنمای خرید بخارپز

راهنمای خرید بخارپز

یکی از بهترین روش های پخت غذا، بخارپز کردن مواد غذایی می باشد. بخارپز کردن بیشتر برای سبزیجات به کار می‌رود. بخارپز کردن یک نوع پخت و پز به صورت مرطوب بوده که مواد توسط بخار آب پخته می‌شوند. این روش پخت، بسیار ملایم بوده و بهترین گزینه برای مواد غذایی با بافت نرم مثل ماهی و سبزیجات به شمار می‌رود. با بخارپز کردن مواد مغذی از مواد خارج نشده و غذا سالم می باشد. شما برای حفظ ارزش مواد غذایی و بخارپز کردن مواد به یک دستگاه بخارپز مناسب نیاز دارید، که در مقاله راهنمای خرید بخارپز سعی در معرفی هرچه بهتر این محصول پر کاربرد داشته ایم. لطفاً با ما همراه باشید.

انواع بخارپز

بخار پز ها از مدل های ساده تا پیشرفته ترین و ارتقا یافته آنها یک عمل یعنی بخارپز کردن مواد غذایی را انجام می‌دهند. تفاوت در نوع این محصول در راحتی انجام کار می باشد. در ساده ترین مدل سبد استیلی بوده که به شکل پره ای‌ سوراخ دار تولید می‌شوند. با قرار دادن این سینه درون قابلمه آب داغ مواد غذایی بخارپز شده و به مرحله پخت کامل می رسد. بعضی از این سبدها به شکل سیلیکونی در بازار موجود می باشند. در نوع دیگر می‌توان بخارپز های مایکروویو را نام برد، که ظرف حاوی مواد غذایی را درون مایکروفر قرار می دهید. همچنین بخارپزهای گازی که توسط گرمای اجاق گاز مواد را بخارپز می کنید. در این نوع محصول کمی خطر وجود دارد و شما هنگام استفاده باید مراقب بخار نشدن تمام آب ها باشید. اما مدل رایج تر این وسیله نوع برقی آنها می باشد، که از انرژی برق برای شروع به کار استفاده می کند. نوعی جدید به شکل گروه بندی طراحی و تولید می‌شوند، تا نسبت به مواد غذایی آنها را در گروه های گوناگون قرار داده و بخارپز کنید. مدل‌های امروزی و جدیدتر به شکل توکار طراحی می‌شوند که خرید آنها در این سبک برای آشپزخانه بسیار شیک و مدرن است.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید بخارپز برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز منزلتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خانه و آشپزخانه ) می توانید مطالعه نمائید.

فواید استفاده از دستگاه بخارپز

  1. حفظ مواد مغذی
  2. چند کاره بودن
  3. سهولت در استفاده

دیجی پرایم - راهنمای خرید بخارپز

نکات مهم در خرید بخارپز

سایز

ساختار و نوع طراحی بخارپز ها دارای انواع گوناگونی است که به همین دلیل باعث شده اندازه مشخصی برای بخارپز ها تعریف نشده باشد. اما به طور کلی این وسیله دارای سه طبقه با حفره های ریز و درشت جهت عبور بخار هستند. اغلب این طبقات به نحوی طراحی می شوند که بتوان پخت وعده های غذایی بزرگتر مورد استفاده قرار گیرند. هنگام پخت و بخارپز کردن مواد، طبقات در این نمونه قابلیت جابجایی داشته و می توانید میزان حرارت را به صورت دلخواه تغییر دهید. طبقات در هر برندی نسبت به دیگر متفاوت می باشد. به این گونه که بعضی برندها طبقات را به گونه‌ای طراحی کرده اند که درون یکدیگر جای می‌گیرند، در این طراحی دیگر قابلیت جابجایی طبقات را نخواهید داشت. در بعضی دیگر طبقه های بزرگتر برای پخت مواد غذایی مانند مرغ تعبیه شده که هر کدام از این مدل ها دارای مزایا و معایبی می باشند، که نسبت به نوع استفاده باید بهترین گزینه را انتخاب و خریداری نمائید.

ایمنی

یکی از اساسی‌ترین نکات ه اهمیت بالایی دارد، ایمنی محصول است.بهترین محصول، محصولی است که کلید پاور اتوماتیک و ترموستات داشته باشد. با وجود این قابلیت اگه اتفاقی رخ دهد ،دستگاه می تواند از خطرات پیشرو جلوگیری کند. هنگام خرید به بخش ایمنی دستگاه اهمیت زیادی بدهید.

زمان سنج

در اکثر بخارپزها زمانسنج 60 دقیقه ای وجود دارد که با چرخاندن آن می توانید زمان پخت را تعیین کنید. مدل های جدیدتر این محصول که از نوع آنالوگ به دیجیتال ارتقا پیدا کرده، دارای گزینه هایی مانند تاخیر در شروع پخت هستند، که به برنامه‌ریزی بهتر پخت غذا کمک شایانی می‌کنند. گرچه از لحاظ قیمت گران تر می باشند. با ادامه مقاله راهنمای خرید بخارپز همراهمان باشید.

درجه‌بندی آب

مهم ترین اصل در خرید بخار پز توجه به درجه آب است. بخارپز مناسب و کاربردی باید دارای درجه بندی خوب در مقابل دید و روی مخزن آب باشد. البته باید گفت که اغلب بخارپز های برقی آب مخزن را کامل استفاده نمی کنند و در صورت احتمالی اتمام آب زنگ هشدار شان فعال می‌شود. در این صورت قابلیت اضافه کردن مجدد آب به مخزن میسر می باشد. در برخی نمونه ها ورودی کوچکی برای پر کردن مخزن بدون برداشتن طبقات را فراهم می کند.

گرم نگهدار

هنگام انتخاب نوع بخارپز سراغ محصولی بروید که قابلیت گرم نگه داشتن غذا را هم داشته باشد. در برخی از مدل‌ها این قابلیت به صورت خودکار بوده اما در برخی دیگر باید این ویژگی را دستی تنظیم نمائید. برای استفاده از گزینه گرم نگهدار در بخارپز همچنان باید مخزن آب را پر نگه دارید.

خاموش شدن اتوماتیک

این قابلیت یکی از ملزومات بخارپز ها برای حفظ ایمنی بیشتر در دستگاه می باشد. اکثر این محصولات بعد از اتمام پخت غذا و یا اتمام آب به صورت اتوماتیک خاموش می شوند، که این عمل در طولانی مدت سبب حفظ سلامت دستگاه می‌شود.

سرعت عملکرد بخارپز

سرعت عملکرد در این وسیله یکی از نکاتی است که باید هنگام خرید مورد بررسی قرار گیرد. سطح بخار ایجاد شده در این محصول در مقایسه با قابلمه بسیار کمتر می باشد و همین موضوع سبب پایین آمدن سرعت پخت مواد غذایی شده است.

جنس بخارپز

یکی از پارامترهای مهم جنس این محصول است. بخارپزها از جنس های متفاوتی مانند استیل، پلاستیک، سیلیکون و بامبو می باشند. نوع سیلیکونی برای قرار دادن در مایکروویو مناسب است. اگر در منزل مایکروویو دارید می‌توانید بخارپز نوع سیلیکونی را انتخاب و خریداری نمائید. بخارپزهای برقی عموما از جنس پلاستیک بوده که هنگام انتخاب باید به نیازهای خود توجه داشته باشید.

فضای نگهداری

قبل از انتخاب نوع محصول مورد نظرتان بهتر است ابتدا فضای نگهداری آن را مشخص کنید، سپس اقدام به خرید کالا کنید. زیرا زمانی که شما دستگاه را خریداری کردید، برای نگهداری آن نیاز به فضای مناسبی خواهید داشت.

قابلیت های ویژه

در برخی از نمونه های دستگاه های بخارپز امکان تهیه سوپ و بخار پز کردن تخم مرغ وجود دارد، که برای تهیه سوپ در پایین دستگاه سینی به منظور جمع آوری شیرابه مواد غذایی در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر برای گذاشتن تخم مرغ‌ها سبدی تعبیه شده که می‌توان تخم مرغ ها را درون آنها قرارداد.

در ادامه مقاله بخوانید: راهنمای خرید بخارپز

شستشوی آسان

بخارپزها هم مانند سایر لوازم آشپزخانه هنگام شستشو و تمیز کردن کمی پیچیده و وقت گیر می باشد. برای راحتی در شستشو و نظافت دستگاه مدلی را برگزینید که قابلیت شستشوی قطعات درون ماشین ظرفشویی را داشته باشد و سینی آن برای نظافت بیشتر جدا شود.

قیمت

بخارپزها نسبت به سایر وسایل برقی آشپزخانه از قیمت بالایی برخوردار نمی باشند. اما اگر قصد خرید بخاری پزی که دارای امکاناتی مانند تایمر دیجیتال، تاخیر شروع در پخت و همچنین پلوپز باشد، باید متقابلاً هزینه بیشتری برای وجود این امکانات در محصول مورد نظرتان صرف کنید. اگر نیت به خرید محصولی کامل تر در قبال هزینه بیشتر را دارید، می توانید بخارپز هایی که دارای ظرف جدا برای پخت برنج را انتخاب نمائید. به این گونه که ظرف کوچک برنج را درون یکی از طبقات بخارپز قرار داده و برنج را هم مانند سایر مواد غذایی بخارپز می کنید. با این روش پخت زمان بیشتری برای تهیه برنج نیاز خواهید داشت.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

غذای سرخ کرده یا بخارپز

پختن غذاها با روغن علاوه بر از دست دادن خواص مفید مواد غذایی امکان به خطر افتادن سلامتی هم بسیار بالا می‌رود. در روش بخار پز به دلیل خیلی کم منعقد شدن پروتئین، مواد قابل هضم تر می باشند، در حالی که مواد غذایی سرخ شده به علت حرارت دیدن در روغن امکان سرطان‌زا شدنشان بسیار بالاست. در غذاهای سرخ کردنی به دلیل وجود کالری اضافی عامل بروز چاقی و مشکلات قلبی و از بین رفتن حدودی و یا کامل ویتامین ها می باشد، این مشکلات در بخارپز کردن وجود ندارد.  طبخ مواد غذایی به صورت بخارپز بهترین روش برای کنترل وزن و سلامت بدن است.

خلاصه مقاله

  1. یکی از بهترین روش های پخت غذا، بخارپز کردن مواد غذایی می باشد. بخارپز کردن بیشتر برای سبزیجات به کار می‌رود.
  2. استفاده از دستگاه بخارپز فوایدی مانندحفظ مواد مغذی، چند کاره بودن و سهولت در استفاده دارد.
  3. هنگام خرید محصولی مانند بخارپز باید به نکاتی مانند سایز، ظرفیت، توان، سرعت و … توجه نمود.
  4. بخارپزها نسبت به سایر وسایل برقی آشپزخانه از قیمت بالایی برخوردار نمی باشند.
  5. پخت غذا با روش بخارپز کردن بهترین روش برای کنترل وزن و سلامت بدن است.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید بخارپز لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

راهنمای خرید بخارپز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *