دیجی پرایم - راهنمای خرید شیکر ورزشی

راهنمای خرید شیکر ورزشی

شیکر یا شیکر باتل یکی از لوازم و تجهیزات ورزشی است که برای مخلوط سازی کامل مکمل‌های ورزشی مورد نیاز ورزشکاران، مانند پروتئین وی، گینر و آمینواسیدهای پودری می باشد. تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید شیکر ورزشی سعی دارد به طور دقیق تر و جزئی تر شیکر را مورد بررسی قرار دهد. بنابراین برای آشنایی بیشتر با این وسیله ادامه مقاله را مطالعه کرده و همراهمان باشید.

شیکر چیست؟

شیکر به معنی” تکان دادن ” است . اما منظور ما از کلمه شیکر ظرفی است که به وسیله آن انواع پودر را در آب و یا هر مایع دیگر حل و یا مخلوط می کنند. ورزشکاران در رشته های مختلف، به ویژه بدن سازی، برای نوشیدن آب و مکمل های ورزشی هنگام تمرین به یک شیکر مناسب نیاز دارند. همانطور که ذکر شد شیکر در واقع نوعی بطری آب است، با این تفاوت که می توان آب درون آن را با مواد دیگری ترکیب کرد. 

کاربرد استفاده از شیکر

 1. مخلوط کن پروتئین و مکملهای ورزشی
 2. استفاده از شیکر به عنوان قمقمه آب
 3. محل نگهداری دارو همراه با لیوان آب
 4. و …

اجزای تشکیل دهنده شیکر ورزشی

اصلی‌ترین بخش شیکر، همان بطری یا لیوان بلند و بزرگی است که مایع را در آن می‌ریزید. بااین‌حال بیشتر شیکرها محفظه جداگانه‌ای هم برای نگهداری موادغذایی خشک و مکمل‌ها دارند.

از سایر اجزای شیکرها، می‌توان به صافی، قیف، توپک یا ابزار پره‌دار برای خردکردن و ترکیب‌کردن آب یا شیر با موادخوراکی، نِی ضخیم و درپوش اشاره کرد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید شیکر ورزشی
دیجی پرایم – اجزای تشکیل دهنده شیکر ورزشی

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید شیکر ورزشی برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با ورزش و سفر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( ورزش و سفر ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع شیکر

 1. شیکر دستی
 2. شیکر برقی 
 3. شیکر شارژی 

شیکر ها می توانند در نمونه های متنوعی از هر دسته بالا وجود داشته باشند. مانند:

 1. شیکر ساده
 2. شیکر دو تکه
 3. شیکر سه تکه
 4. شیکر چند تکه
دیجی پرایم - راهنمای خرید شیکر ورزشی
دیجی پرایم – شیکر چندتکه

فرق شیکر با قمقمه چیست؟

قمقمه یک لیوان یا بطری دردار است که از آن صرفا برای نگهداری آب و مایعات استفاده شده که ساز و کار خاصی ندارد. اما شیکر، در درون خود سازوکاری دارد که با تکان‌دادن شیکر می‌توان با مایعات و موادخشک یک نوشیدنی صاف و یکدست درست کرد.

نکات مهم هنگام خرید شیکر ورزشی

وزن و اندازه

در خرید شیکر اولین نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، وزن و اندازه آن می باشد. زیرا باید با توجه به نوع نیاز و همچنین میزان استفاده شما از مواد غذایی و مکمل هایی باشد که پیوسته در طول انجام فعالیت های ورزشیتان از آن ها استفاده خواهید نمود. البته بد نیست در خصوص انتخاب وزن و اندازه یک شیکر به میزان فضای جیبی که قرار است نگه دارنده این نوع از محصولات باشد نیز توجه لازم را داشته باشید. همچنین فراموش نکنید با توجه به همراهی همیشگی شیکرها در طول برنامه ها و تمرین های ورزشی تان، بهتر است آنان از وزن ناچیزی برخوردار باشند.

جنس محصول

توجه به جنس و موادی که در ساخت آن ها از سوی تولید کنندگان به کار گرفته شده ازر نکات مهمی است که باید هنگام خرید مورد بررسی قرار گیرد. امروزه اغلب شیکرها از جنس استیل و یا پلاستیک مقاوم و فاقد مواد مضر BPA طراحی و تولید می شوند. اما با این حال توصیه می کنیم شما به هنگام خرید حتما از میزان استحکام کالای مورد نظرتان اطمینان حاصل کرده و سپس اقدام به خرید نمائید.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید شیکر ورزشی

میزان گنجایش

گنجایش یا همان ظرفیت داخلی یک شیکر باید متناسب با میزان استفاده شما از مواد مختلف و همچنین مکمل های گوناگون ورزشی باشد. به یاد داشته باشید که هر چه گنجایش شیکر بیشتر باشد، قطعا اندازه آن بزرگتر و در نهایت وزن آن نیز بیشتر خواهد بود.

نحوه خروج مایعات

این که نحوه خروج مایعات از شیکر شما به چه صورتی باشد، موردی است که فقط و فقط به سلیقه شما بستگی دارد. با این حال، بد نیست بدانید که شیکرها نیز همانند قمقمه ها از سه روش: پیچی، فشاری و هم‌چنین ضامنی برای خروج محتویات خود به بیرون برخوردار می باشند.

میزان مقاومت در برابر نشت

خیلی مهم است که شیکر انتخابی شما در برابر نشت مایع مقاوم باشد. یادتان باشد که اساس کار این نوع از محصولات ورزشی، ترکیب نمودن مواد داخل خود با آب آن هم تحت تاثیر تکان دادن های شدید است. بنابراین حتما به سراغ خرید محصولی بروید که از قابلیت ضد نشت پذیری برخوردار بوده و اجازه ریختن محلول های داخلی خود به بیرون را ندهد.

نوع طراحی و رنگ

ظاهر زیبا برای برخی افراد هنگام استفاده از شیکر مهم است. قبل از خرید بطری، تصمیم بگیرید که آیا شیکری با ظاهر ساده یا با طراحی پیچیده می‌خواهید. آیا رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کرده‌اید؟ بیشتر خانم‌ها رنگ‌های صورتی و سفید را دوست دارند. اما در حقیقت، رنگ اهمیت خیلی زیادی نداشته و این طراحی شیکر است که بیشترین اهمیت را دارد. برخی از لیوان‌های شیکر پروتئینی دارای دسته‌، پوشش سیلیکونی، جای گرفتن انگشت، درپوش  ضد آب، حلقه در قسمت بالایی، توپ ویسک، محفظه و… می باشند.

امکانات جانبی

وجود فضاهای مخصوص حمل قرص و پودر در شیکر، توری های واحد و یا دوبل برای استفاده از یک و یا دو نوع مکمل غذایی، برخوردار از کارابین (گیره اتصال دهنده)، امکان حفظ دما، ترکیب خودکار مواد داخلی و غیره از جمله مواردی است که کمپانی های تولید کننده این نوع از محصولات ورزشی می توانند از آن ها برای ایجاد شیکرهایی بهتر استفاده کنند و حسابی قیمت فروش نهایی آن ها را تحت تاثیر این جور از ویژگی های جانبی قرار دهند.

نحوه تمیز کردن

شیکر ورزشی برای داشتن حداکثر کاربرد و بهداشتی بودن، نیاز به تمیز کننده دارد. به دلیل طراحی پیچیده بسیاری از شیکرها و گلوله‌های فولادی یا شبکه ها، اگر تکنیک‌های تمیزکاری به درستی انجام نشوند، بهداشت شیکر برای شما دردسرساز خواهد شد. هیچ کس دوست ندارد با باقی‌ مانده شیک پروتئینی دیروز که در شیارهای درپوش یا در گوشه و فرورفتگی‌های دستگاه  گیر کرده‌است روبرو شود.  اگر یک بطری شیکر شفاف بخرید، راحت‌تر می‌توانید قسمت‌های کثیف را پیدا کنید.یکی از بهترین ابزارهای تمیز کردن بطری شیکر، برس ظرف شویی است. می‌توانید آن ‌را همراه با شیکر ورزشی خود خریداری نمائید.

برند

از برندهای به نام و معتبر در شیکرها می توان به اسپایدر، رونی کولمن، اوپتیموم نوتریشن و … اشاره کرد.

قیمت

این شما هستید که باید با در نظر گرفتن حجم مصرفی خود به مواد غذایی و مکمل های ورزشی در طول پروسه انجام تمریناتتان، اقدام به خرید یک شیکر کوچک و یا بزرگ برای خود داشته باشید. فراموش نکنید که تمامی نکات ذکر شده در بالا بر روی قیمت نهایی شیکر انتخابی شما تاثیزگذار خواهد بود.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید شیکر ورزشی

نحوه استفاده از شیکر ورزشی

مهم‌ترین ویژگی شیکر ورزشی داشتن یک مخلوط‌کن درونی است که می‌تواند به‌شکل توپ یا یک ابزار پره‌دار باشد که با تکان‌دادن شیکر همه مواد را با هم ترکیب کرده و نوشیدنی صاف و یکدستی را تحویل می‌دهد. شایان ذکر است در برخی از مدل‌ها این ابزار روی درپوش قرار گرفته، در برخی حالت پروانه‌ای دارد و در برخی دیگر به‌شکل فنری است. همه این موارد کار مشابهی را انجام می‌دهند.

دلیل بو گرفتن شیکر ورزشی 

یکی از مواردی که ورزشکاران به خصوص بدنسازان در رابطه با شیکرهای ورزشی از آن شکایت دارند، بو گرفتن شیکرهاست. اما جالب است بدانید جنس بدنه شیکرها سهم زیادی در میزان بو گرفتن آنها نداشته و دلیل اصلی بو گرفتن شیکرها، ماهیت مواد بکار برده شده در مکمل‌های ورزشی است. به خصوص در پروتئین ها و گینرها، موادی وجود دارد که اگر مدتی بعد از مخلوط سازی در یک جا بمانند، بو میگیرند. پس برای جلوگیری از بو گرفتن شیکر بدنسازی، بهتر است بلافاصله بعد از مصرف مکمل آن را شستشو دهید. البته شیکرهایی که از جنس استیل یا شیشه هستند، کمتر از شیکرهای پلاستیکی بو می‌گیرند.

خلاصه مقاله

 1. شیکر یا شیکر باتل یکی از لوازم و تجهیزات ورزشی است که برای مخلوط سازی کامل مکمل‌های ورزشی مورد نیاز ورزشکاران، مانند پروتئین وی، گینر و آمینواسیدهای پودری می باشد.
 2. شیکر ظرفی است که به وسیله آن انواع پودر را در آب و یا هر مایع دیگر حل و یا مخلوط می کنند.
 3. شیکر دارای قابلیت های متفاوتی هستند. مانند مخلوط کردن، نگهداری آب، نگهداری مکمل ها و … .
 4. شیکرهای ورزشی دارای انواع مختلفی مانند دستی، شارژی و برقی می باشند که می توانند یک تکه، دو تکه و چند تکه باشند.
 5. تفاوت شیکر و قمقمه به نوع ساز و کارشان بستگی دارد.
 6. هنگام خرید شیکر ورزشی باید به نکات مهمی مانند جنس، نوع، ظرفیت و … دقت کافی داشته باشید. 
 7. مهم‌ترین ویژگی شیکر ورزشی داشتن یک مخلوط‌کن درونی است که می‌تواند به‌شکل توپ یا یک ابزار پره‌دار باشد که با تکان‌دادن شیکر همه مواد را با هم ترکیب کرده و نوشیدنی صاف و یکدستی را تحویل می‌دهد.
 8. جنس بدنه شیکرها سهم زیادی در میزان بو گرفتن آنها نداشته و دلیل اصلی بو گرفتن شیکرها، ماهیت مواد بکار برده شده در مکمل‌های ورزشی است.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید شیکر ورزشی لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *