دیجی پرایم - راهنمای خرید کفش ورزشی

راهنمای خرید کفش ورزشی

قسمت ضروری انجام هر تمرین ورزشی کفش مناسب آن ورزش می باشد. به همین دلیل کفش‌های ورزشی دارای استانداردهایی هستند که باید توسط تولیدکنندگان رعایت شوند. انتخاب کفش ورزشی مناسب در سلامت عضلات و اسکلت فرد هنگام ورزش بسیار موثر می باشد. یک کفش مناسب می‌تواند جلوی بروز بسیاری حوادث، جراحات و دردها را بگیرد. در مقابل آن با انتخاب کفشی نامناسب باعث بیماری‌های پوستی، میخچه، تاول و آسیب‌های جدی به استخوان پا و کمر می‌شوید. بنابراین هنگام خرید کفش ورزشی، شناخت مناسب از انواع کفش ها برای رشته های مختلف ورزشی بسیار حائز اهمیت است. برای کسب اطلاعات بیشتر با ادامه مقاله راهنمای خرید کفش ورزشی همراهمان باشید.

ویژگی اصلی یک کفش ورزشی مناسب

به طور کلی یک کفش ورزشی خوب باید دارای قابلیت های ذکر شده در زیر باشد، تا بتوان از آن به عنوان کفشی مناسب و کاربردی یاد کرد.

 1. از پا محافظت کند.
 2. پا در آن راحت باشد.
 3. اندازه ی پا باشد.
 4. وزن مناسبی داشته باشد.
 5. نرم و انعطاف ‌پذیر باشد.
 6. آب و رطوبت در آن نفوذ نکند.
 7. هنگام حرکت، فشار‌ها و نیروهای وارد به پا را تعدیل کند.
 8. هوا بتواند در آن جریان پیدا کند و قابلیت تبادل هوا را داشته باشد.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید کفش ورزشی برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با ورزش و سفر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( ورزش و سفر ) می توانید مطالعه نمائید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید کفش ورزشی

انواع کفش ورزشی 

پیدا کردن بهترین کفش ورزشی دغدغه‌‌ی همیشگی افرادی است که به ورزش کردن علاقه‌ دارند. این روزها با وجود تنوع محصولات، پیدا کردن کفش ورزشی مناسب بسیار مشکل است. به‌همین علت نمی‌توان فهرستی تهیه کرد که برای همه ورزش ها مناسب باشد. زمانی که کوچک‌تر بودیم از کتانی‌های ورزشی برای هر کاری مثل دوچرخه‌سواری، بالارفتن از درخت و فوتبال استفاده می‌کردیم. اما امروزه برای هر ورزش یک کفش ورزشی مخصوص با انواع مختلف وجود دارد، که باید متناسب با نوع نیاز و ورزش مورد نظر خود بهترین گزینه را انتخاب و خریداری کرد. انواع کفش های ورزشی شامل نمونه های زیر می باشند:

 1. کفش کتانی (این کفش ها برای پیاده‌روی و دویدن مناسب بوده و اصلی‌ترین رویه برای کفش‌های کتانی پارچه است. این جنس قابلیت تنفس‌پذیری خوبی داشته و پا در آن عرق نمی کند. همچنین دارای خاصیت کشسانی بوده تا پا در آن راحت باشد.
 2. کفش پیاده‌روی (رویه کفش پیاده‌روی از جنس پارچه یا پلاستیک است. با خرید کفش ورزشی پیاده‌روی، می‌توانید از آن حتی برای فعالیت‌های روزمره نیز استفاده نمائید.)
 3. کفش بدنسازی (کفش مناسب این ورزش کفشی سبک و راحت است. قسمت کف کفش به‌ ویژه در ناحیه نوک بسیار محکم است، زیرا در این ورزش به‌‌ طور‌معمول نوک کفش برخورد زیادی با زمین دارد. در ضمن قوزک‌ پا در این کفش‌ها کاملا حفظ می‌شود.)
 4. کفش تنیس (کفش‌های مخصوص این ورزش به نوعی تعبیه شده‌اند که ثبات بالایی روی زمین دارند و نامتعادلی ناشی از حرکات فراوان را دفع می ‌کنند. کف این کفش‌ها نیز از جنس بسیار مقاوم و سخت است.)
 5. کفش فوتبال (مهم‌ترین نکته درباره کفش‌ فوتبال، استوک و رویه کفش است تا جلوی لیز خوردن بازیکن را بگیرد و در پی ضربات فراوان به توپ، پاره نشود.)
 6. و … 

دیجی پرایم - راهنمای خرید کفش ورزشی

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید کفش ورزشی

نکات مهم هنگام خرید کفش ورزشی 

انتخاب کفش ورزشی پیاده روی و یا کفش مخصوص دویدن و … کار آسانی خواهد بود اگر با نکات مهم در انتخاب یک کفش حرفه ای ورزشی آشنا باشید.

پاهای خود را بشناسید

هنگام خرید کفش ورزشی آگاهی از انحنا و فرم پاها در انتخاب کفش راحت، نقش مهمی دارد. با اینکه اغلب برندهای معروف کفش های استانداردی مناسب برای انواع پاها تولید می کنند، اما باز هم توجه به این نکته بسیار مهم است. 

جنس کفش

هنگام خرید کفش ورزشی باید توجه داشت که این کفش ها در جنس‌های متنوعی مانند چرم، پلاستیک، پارچه و… تولید می‌شوند. هنگام انتخاب جنس کفش مورد نظر باید توجه به رشته ورزشی خود کرده و بهترین جنس را انتخاب نمائید.

سایز پاها

این یک باور غلط است که سایز پاهای بزرگسالان تغییر نمی کند. در واقع، به مرور زمان سایز پاها تغییر می کند. در این حالت سالی دو مرتبه پاهای خود را اندازه بگیرید. البته به یاد داشته باشید که بین برندهای متنوع سایزها متفاوت است. بنابراین بر اساس برند مورد نظرتان سایز پاهایتان را شناسایی نمائید.

سبک بودن کفش

یکی از مهم ترین ویژگی‌های مهم در کفش ورزشی، سبک بودن وزن آن می باشد. کفش مناسب باید سبک بوده و به گونه‌ای باشد که با حرکت پا خم شود. جریان هوا در آن به راحتی تعدیل شده و ضربه‌گیری در آن رعایت شود.

قابلیت تنفس

یکی دیگر از نکات بسیار مهم برای انتخاب کفش ورزشی مناسب، قابلیت تنفس در آن می باشد. با توجه به این که هنگام فعالیت‌های ورزشی سوخت و ساز بدن و میزان گردش خون زیاد می‌شود، میزان دما در پا بالا خواهد رفت. بنابراین یکی از نکات بسیار مهم برای انتخاب کفش مناسب برای ورزش قابلیت تنفس در آن است. تنفس خوب کفش با گردش هوای بیشتر در بخش داخلی، علاوه بر تعرق کمتر پا، به خنک ماندن سطح پوست کمک زیادی خواهد کرد.

کفش های چند کاره

اگر قصد انجام دو ورزش را دارید، حتما دو کفش مجزا خریداری نمائید. زیرا کفش های مناسب برای هر نوع ورزشی دارای خصوصیات خاصی هستند که باید آنها را برای حفظ سلامتی خود رعایت کنید. به عنوان مثال کفش پیاده روی معمولا سفت بوده و به راحتی خم نمی شوند. در حالیکه، کفش های مناسب دویدن، انعطاف بیشتری داشته و راحت تر خم می شوند.

کفش را به پا کنید

به نظر و حرف فروشنده اعتماد صد در صد نداشته باشید و راحتی خود را ملاک خرید قرار دهید.

به شست پا توجه کنید

همیشه باید حدود 2 سانتی متر بین شست پا و جلوی کفش فاصله باشد. بنابراین، نباید کفشی را بخرید که پنجه پایتان را محکم بگیرد.

ظاهر و زیبایی

برخی از افراد عادی و یا حتی ورزشکاران هنگام خرید کفش ورزشی تنها جنبه های زیبایی را در نظر می‌گیرند و دوست دارند انتخابشان مطابق با مد روز باشد. اما شما این اشتباه را تکرار نکرده و هنگام خرید کفش ورزشی به راحتی و کیفیت آن بیش از ظاهر اهمیت بدهید. ظاهر و زیبایی کفش را برای آخرین مرحله بگذارید. 

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید کفش ورزشی

قیمت و برند کفش

یک برند خوب و باکیفیت، حس اعتماد را در ذهن مشتری افزایش داده و خریدار را ترغیب به خرید کالا می‌کند. از این رو کفش‌های ورزشی که دارای برند معتبرتری هستند، به دلیل کیفیت بیشتر، خواهان بیشتری حتی در قبال قیمت بالاتر دارند.

نحوه نگهداری از کفش ورزشی 

اغلب افراد وقتی کفش ورزشی مورد علاقه خود را خریداری می کنند، آنقدر از آن استفاده می‌کنند تا از کار بیافتد و بعد سراغ یک کفش دیگر می روند. اما بهتر است در طول هفته، بعضی از روزها و برخی مسیرها را از کفش‌های دیگر استفاده کنید تا کفش ورزشی مورد علاقه‌تان زود فرسوده نشده و کمی استراحت کند. البته به یاد داشته باشید زمانی که به کفش خود استراحت می‌دهید، آن‌ها را در جایی خشک و خنک و بدون چروکیدگی و فشار نگهداری کنید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله

 1. قسمت ضروری انجام هر تمرین ورزشی کفش مناسب آن ورزش می باشد.
 2. به طور کلی یک کفش ورزشی خوب باید دارای قابلیت های ویژه ای باشد که بتوان از آن به عنوان نمونه ای کاربردی یاد کرد. مانند وزن مناسب، تنفس پذیری، راحتی، ضد آب و … .
 3. امروزه برای هر ورزش یک کفش ورزشی مخصوص با انواع مختلف وجود دارد، که باید متناسب با نوع نیاز و ورزش مورد نظر خود بهترین گزینه را انتخاب و خریداری کرد.
 4. انتخاب کفش ورزشی مناسب کار آسانی خواد بود، اگر که نکات مهم هنگام خرید را رعایت نمائید.
 5. زمانی که به کفش خود استراحت می‌دهید، آن‌ها را در جایی خشک و خنک و بدون چروکیدگی و فشار نگهداری کنید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید کفش ورزشی لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *