دیجی پرایم - راهنمای خرید طناب ورزشی

راهنمای خرید طناب ورزشی

طناب بازی یا طناب‌زدن یک ورزش ساده است که کودکان و نوجوانان برای بازی یا ورزش از روی طناب می‌پرند. در طناب ‌بازی یک یا چند شرکت‌کننده طناب را به نحوی می چرخانند که از زیر پاها و بالای سرشان بگذرد. امکان دارد یک شرکت‌کننده طناب را چرخانده و خود از رویش بپرد یا چند شرکت‌کننده (دست‌کم سه نفر) به ترتیب دو نفر طناب را چرخانده و یکی از روی آن بپرد. همانطور که می دانید و ذکر هم شد طناب بازی نیازمند به یک طناب ورزشی بوده که بتوان این ورزش یا بازی را انجام داد. برای آشنایی بیشتر با طناب ورزشی با ادامه مقاله راهنمای خرید طناب ورزشی همراهمان باشید.

فواید استفاده از طناب ورزشی 

طناب زدن از تمرینات قدیمی و محبوب بدن‌سازی و آمادگی جسمانی است که بالابردن تسلط بدن، سرعت عمل و واکنش، همچنین چربی سوزی از فایده‌های استفاده از این وسیله سبک و قابل حمل می باشد. این وسیله کاربردی بر روی سیستم تنفسی تاثیر مثبت گذاشته و باعث ایجاد هماهنگی بین اعصاب و عضلات، افزایش سرعت و استقامت بدن می‌شود. شما با طناب زدن عضلات بزرگ بدن را درگیر کرده و به تقویت آن‌ها می پردازید. از طرفی هم طناب زدن ضربان قلب را بالا برده و عضلات را تقویت و گردش خون را افزایش می دهد. این ورزش در هر دقیقه می‌تواند بیش از ۹ کیلو‌ کالری بسوزاند. 

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید طناب ورزشی برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با ورزش و سفر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( ورزش و سفر ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع طناب ورزشی 

مانند تمام تجهیزات ورزشی، طناب های مخصوص ورزش نیز دارای انواع گوناگونی هستند که تمامی آنها با ایجاد هماهنگی و افزایش قدرت عضلات پاها، توان استقامتی، سطح چابکی، سرعت جسمانی و غیره سبب تضمین سلامتی و تندرستی برای شما ورزشکاران مبتدی تا حرفه ای خواهند شد. بطور کلی این دسته از محصولات ورزشی به دو دسته طناب های قدرتی (سنگین) و طناب های سرعتی (سبک) تقسیم می شوند که عبارتند از:

طناب های قدرتی

 این نوع از طناب ها به استفاده کننده امکان کاهش وزن بیشتر و شکل دهی بهتر عضلات در قسمت نیم تنه بالایی بدن را می دهد و سبب می شود تا قدرت عضلات ورزشکار در زمان مقایسه ای با استفاده از یک طناب سبک و سرعتی، سریعتر افزایش پیدا کند. به یاد داشته باشید شرط اول طناب زنی با این نوع از طناب ها، داشتن آمادگی جسمانی مطلوب می باشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید طناب ورزشی
دیجی پرایم – طناب ورزشی قدرتی

طناب های سرعتی

 از این نوع طناب ها بیشتر برای کارهای نمایشی و همچنین افراد مبتدی استفاده می شود، که به تازگی ورزش طناب زنی را آغاز کرده و می خواهند با مرور زمان و انجام تمرینات منظم، بصورت تدریجی میزان هماهنگی میان حرکات دست ها و پاهایشان را بهبود ببخشند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید طناب ورزشی
دیجی پرایم – طناب ورزشی سرعتی

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید طناب ورزشی

انواع طناب ورزشی از لحاظ جنس

با توجه به سطح شخص استفاده کننده و اهداف آن از طناب‌زدن، نوع جنس طناب‌ها نیز متفاوت است.

طناب چرمی

این طناب بیشتر برای افزایش قدرت فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین علت به طناب بوکس معروف است. این نوع طناب به علت اینکه برای چرخاندن آن باید قدرت بیشتری صرف کرد، برای افراد مبتدی مناسب نبوده و احتمال آسیب‌دیدگی وجود دارد.

طناب PVC

طناب PVC بهترین نوع طناب‌های سرعتی برای بهبود مهارت پرش می باشد. این نوع طناب از طناب‌های ضخیم پی‌وی‌سی ساخته می شود.

طناب کابلی

این طناب‌ها از جنس کابل نازک بوده و کشسانی بالایی نداشته و برای تمرین‌های سرعتی مورد استفاده قرار می گیرد. اما ناگفته نماند که احتمال خراب شدن‌شان زیاد است. همچنین در سرعت‌های بالا احتمال اصابت به اعضای بدن و ایجاد آسیب های جدی به شخص وجود دارد.

طناب تزئینی

این نوع طناب از تیکه‌های پلاستیکی یا پنبه‌ای تشکیل شده‌است که به یکدیگر متصل شده‌اند. از آنها می توان در مدارس و فضای آزاد استفاده کرد. همچنین با توجه به تنوع در وزن آن برای رده‌های سنی متفاوت قابل استفاده است.

طناب پنبه‌ای یا نایلونی

این طناب‌ها چرخش‌های آرام و بلندی دارند که برای ورزشکاران توصیه نمی‌شود. طناب پنبه‌ای یا نایلونی بیشتر توسط افراد عادی و مبتدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکات مهم هنگام خرید طناب ورزشی 

 1. هنگام خرید طناب ورزشی، طول آن را درنظر بگیرید.
 2. وزن، یکی دیگر از نکات مهم در خرید طناب ورزشی مناسب است.
 3. به ضخامت و تراکم کابل هنگام خرید طناب ورزشی توجه نمائید.
 4. دسته‌های طناب ورزشی و جنس آنها را فراموش نکنید. 
 5. مکانی که در آن طناب می‌زنید هم مهم است.
 6. قابلیت تنظیم ارتفاع طناب را بررسی نمائید.
 7. قابلیت های ویژه مانند شماره انداز را در نظر داشته باشید.
 8. در نهایت قیمت طناب ورزشی را بررسی نمائید.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید طناب ورزشی

نکات مهم برای انجام ورزش طناب زنی

برای انجام ورزش طناب زنی باید پس از خرید یک طناب ورزشی کاربردی و متناسب با نوع نیازتان نکاتی را برای انجام هر چه بهتر این ورزش رعایت نمائید. مانند:

 1. هنگام طناب زنی لباس زیر (سوتین ) مناسب بپوشید.
 2. روی سطوحی که ضربه را جذب کرده و صاف هستند، طناب بزنید.
 3. منطقه مناسبی بدون ایجاد دلهره را برای طناب زنی انتخاب نمائید.
دیجی پرایم - بهترین راهنما
دیجی پرایم – نکات مهم برای انجام ورزش طناب زنی

انواع طناب زنی

طناب زنی دوبل

معمول ترین نوع طناب زنی پریدن دوبل است. این روش اغلب با سرعت بالا انجام شده و کالری بیشتری را می سوزاند. شدت پرش های دوبل می تواند با توجه به سرعت و میزان پرش متفاوت باشد. پاهای خود را به طور کامل از زمین برداشته و یا فقط به اندازه کافی از طناب عبور دهید. بالا پریدن باعث کاهش سرعت طناب زنی می شود، اما برای ماهیچه ها بسیار خوب می باشد. از طرفی دیگر، کند و تند بودن طناب برای استقامت خوب است.

طناب زنی کراس

طناب زنی کراس حداقل شدت را داشته و این سبک اغلب در ورزش با شدت بالا در زمانی که فرد نیاز به ورزش هوازی دارد، انجام می شود. بهتر است هنگام طناب زنی به جای توقف به طور کلی، کراس را ادامه دهید.

طناب زدن به روش تک ساق پا

طناب زنی تک ساق پا یک سطح پیشرفته طناب زنی است که به تعادل خوبی نیاز دارد. در طناب زنی به روش تک ساق پا وزن بیشتر روی یک پا قرار می گیرد. این روش زمانی باید انجام شود که فرد بتواند طناب دوبل و کراس را به خوبی انجام دهد.

وسایل مورد نیاز طناب زنی

ورزش طناب زنی ورزشی بسیار ساده ولی تاثیر گزار بوده که تنها یک جفت کفش ورزشی مناسب و یک طناب کاربردی و البته متناسب با قد و قدرت دست ورزشکار نیاز می باشد. سادگی و کم هزینه بودن این رشته جزو فواید آن است.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید طناب ورزشی

نحوه صحیح طناب زنی 

 1. دسته های انتهای طناب را به آرامی و اما محکم در دست بگیرید.
 2. آرنج ها را نزدیک بدن نگه داشته و شانه ها را شل نمائید. 
 3. مقداری زانوهایتان را خم کرده و از مچ دستانتان برای تاب دادن طناب استفاده کنید.
 4. طناب را با تب دادن مچ هایتان بچرخانید و نه با حرکت بازوهایتان.
 5. سر و پشتتان را هنگام پریدن صاف نگه داشته و به جلو خم نکنید.
 6. با بینی نفس بکشید نه با دهان.
 7. بیش از اندازه بالا نپرید. زیرا ممکن است به زانو و قوزکتان آسیب وارد نمائید.
 8. طناب زنی سرعت ضربان قلب را بالا می برد. بنابراین پیش از شروع این ورزش با پزشکتان مشورت نمائید.
دیجی پرایم - راهنمای خرید طناب ورزشی
دیجی پرایم – نحوه صحیح ورزش طناب زنی

خلاصه مقاله

 1. طناب بازی یا طناب‌زدن یک ورزش ساده است که کودکان و نوجوانان برای بازی یا ورزش از روی طناب می‌پرند.
 2. در طناب ‌بازی یک یا چند شرکت‌کننده طناب را به نحوی می چرخانند که از زیر پاها و بالای سرشان بگذرد.
 3. طناب زدن از تمرینات قدیمی و محبوب بدن‌سازی و آمادگی جسمانی است که بالابردن تسلط بدن، سرعت عمل و واکنش، همچنین چربی سوزی از فایده‌های استفاده از این وسیله سبک و قابل حمل می باشد.
 4. شما با طناب زدن عضلات بزرگ بدن را درگیر کرده و به تقویت آن‌ها می پردازید.
 5. مانند تمام تجهیزات ورزشی، طناب های مخصوص ورزش نیز دارای انواع گوناگونی هستند که تمامی آنها با ایجاد هماهنگی و افزایش قدرت عضلات پاها، توان استقامتی، سطح چابکی، سرعت جسمانی و غیره سبب تضمین سلامتی و تندرستی برای شما ورزشکاران مبتدی تا حرفه ای خواهند شد.
 6. هنگام خرید طناب ورزشی به نکاتی مانند طول، جنس، وزن و … دقت کافی داشته باشید.
 7. برای انجام ورزش طناب زنی باید پس از خرید یک طناب ورزشی کاربردی و متناسب با نوع نیازتان نکاتی را برای انجام هر چه بهتر این ورزش رعایت نمائید.
 8. طناب زنی به چند روش امکان پذیر است، با توجه به قدرت بدنی و نوع نیازتان بهترین نوع را انتخاب کرده و انجام دهید.
 9. هنگام طناب زنی سعی داشته باشید به روش صحیح و ایمن آن را انجام دهید.
 10. به یاد داشته باشید پیش از شروع طناب زنی با پزشکتان مشورت نمائید.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید طناب ورزشی لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *