دیجی پرایم - راهنمای خرید اسپیکر

راهنمای خرید اسپیکر

همه‌ی ما با هر نوع سلیقه‌ای، در طول روز، زمانی را به لذت‌بردن از موسیقی اختصاص می‌دهیم مانند پشت فرمان و ترافیک‌های تمام‌نشدنی، هنگام کارکردن و نیازداشتن به تمرکز بیشتر و به‌خصوص در جشن‌ها و میهمانی‌ها. اما برای لذت‌بردن بیشتر از موسیقی به ابزار مناسبی نیاز داریم. یک پلیر خوب و یک اسپیکر باکیفیت، حداقل ابزار لازم برای این‌کار است. تلفن‌های همراه هوشمند، تقریبا نیاز ما به پلیر را مرتفع کرده‌اند، اما اسپیکر گوشی‌ها و تبلت‌ها، چندان قدرتمند و باکیفیت نیستند، اینجاست که یک اسپیکر می‌تواند مشکل‌گشا باشد. از این رو تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید اسپیکر سعی دارد انواع اسپیکرها را معرفی کرده و معیارهای انتخاب این کالای ارزشمند را توضیح دهد.

اسپیکر چیست؟

بلندگو یا اسپیکر (Speaker)، وسیله‌ای است که انرژی الکتریکی را به صدا تبدیل می‌کند. از بلندگو به همراه تقویت‌کننده، برای بلندتر کردن صدا استفاده می‌شود.

واژه بلندگو ممکن است تنها به یک مبدّل، یا به سیستمی شامل چندین تقویت‌کننده و همچنین دیگر قطعات الکترونیکی اطلاق شود.

بلندگو بخشی اساسی از هر سیستم صوتی است و معمولاً تفاوت کیفیت در سیستم‌های صوتی، بیشتر ناشی از این بخش است و بیشترین امواج صدا در این بخش صورت می‌گیرد.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید اسپیکر برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کالای دیجیتال، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کالای دیجیتال ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع اسپیکر

اسپیکرها به دو دسته منفعل و خودفعال تقسیم بندی می شوند. در نوع اسپیکر منفعل می توان گفت که بلندگو برای این که صدا تولید کند احتیاج به تقویت کننده برق جداگانه دارد. این نوع از بلندگوها فقط ویژگی های اساسی که یک بلندگو می بایست دارا باشد را دارند.

در مقابل اسپیکرهای خودفعال، یک تقویت کننده برق داخلی دارند که معمولا آن را به اسم آمپلی فایر می شناسیم. این آمپلی فایر مستقیما به میکسر متصل می شود که تعداد سیم و کابل مورد استفاده را کاهش می دهد.

زمانی که می خواهید برای خرید اسپیکر اقدام کنید قبل از هرچیز کاربری خود را بسنجید. ابعاد مناسب، منفعل یا خودفعال بودن، باتری خور بودن، کیفیت صدا، بلندی صدا و… ویژگی هایی هستند که باید هنگام خرید اسپیکر به آن توجه کنید.

در ادامه برخی از انواع اسپیکر ها را معرفی می کنید؛

اسپیکر های سینمای خانگی: اسپیکرهای حرفه ای سینمای خانگی معمولا به شکل پایه دار یا ایستاده طراحی می شوند و شامل 2 تا 4 اسپیکر که در اطراف قرار می‌گیرند، یک ساب‌ووفر و یک باند مرکزی می‌شود.

اسپیکر دسکتاپ: این اسپیکرها مناسب کامپیوتر و لپتاپ هستند. این اسپیکرها اندازه‌ای کوچک دارند، معمولا باسیم هستند و با برق کار می‌کنند. اما نوع بلوتوثی آن‌ها هم وجود دارد.

اسپیکر قابل حمل: این نوع اسپیکرها پرفروش‌ترین نوع اسپیکر هستند و انواع مختلفی دارند. اسپیکرهای قابل حمل با باتری قابل شارژ کار می‌کنند و با چند ساعت شارژ ساعت‌ها موزیک پخش می‌کنند. برخی از مدل‌های اسپیکر پرتابل فقط با بلوتوث به موبایل یا پخش‌کننده‌های دیگر وصل می‌شوند و برخی مدل‌ها هم از طریق بلوتوث و هم از طریق کابل AUX قابل اتصال به گوشی یا Mp3Player هستند.

اسپیکر دستیار صوتی: دستیار صوتی علاوه بر پخش موسیقی، قابلیت‌های دیگری مثل تشخیص صدای شما از راه دور برای انجام خواسته‌های شما نظیر پخش موسیقی دلخواهتان یا خاموش و روشن کردن اکثر لوازم الکتریکی منزل را دارد.

اسپیکر چمدانی: اسپیکرهای چمدانی معمولا در سایزهای بزرگ ولی با اتصال بی سیم طراحی می شوند. این اسپیکرها همانند چمدان شامل دستگیره و چرخ می شوند و میتوانید آنها را حمل کنید.

اسپیکر کارکیت: این اسپیکر مناسب ماشین است و به شما امکان کنترل کردن تماس‌های صوتی و موسیقی ماشین را می‌دهد. این نوع اسپیکر از طریق شارژر فندکی ماشین شارژ می‌شود و خودش دارای بلندگو است.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید اسپیکر

دیجی پرایم - راهنمای خرید اسپیکر

نکات مهم هنگام خرید اسپیکر

 • اسپیکرها را متناسب با نیازتان انتخاب کنید.
 • اسپیکرها را براساس قدرت و کیفیت صدا با یکدیگر مقایسه کنید.
 • به تنوع راه‌ها و پورت‌های اتصال در اسپیکر توجه کنید.
 • ابعاد و متریال بدنه اسپیکر را درنظر بگیرید.
 • به امکانات جانبی اسپیکر توجه کنید.
 • برند و قیمت اسپیکر را مورد ارزیابی قرار دهید.

تفاوت اسپیکر و بلندگو

تفاوت اسپیکر و بلندگو را نمیتوان زیاد تلقی کرد، در واقع فرق میان این دو بسیار اندک است. اما در هر صورت در بین این دو تفاوت وجود دارد، حال باید دید میزان فرق اسپیکر و بلندگو بیشتر است یا نقطه مشترک بیشتری دارند. در وحله اول بهتر است بدانید هر دوی آنها وظیفه تولید صدا را دارند و در هر شرایطی فقط به همین منظور از آنها استفاده می شود. فرق اسپیکر و بلندگو در اولین گزینه در سایز آنها بوده که کاربری آنها را هم تعیین می کند.

در واقع بلندگوها بزرگتر از اسپیکرها می باشند و فضایی که این دو را در آن استفاده می کنند فرق می کنند. بلندگو در مجالس و کنسرت ها استفاده می شود اما اسپیکر در ماشین و استودیوها به کار گرفته می شوند. تفاوت دیگری که بین این دو وجود دارد منبع تغذیه بوده که بلندگو ها از برق تغذیه می شوند اما اسپیکر ها را میتوان با باتری تغذیه کرد و آن را مورد استفاده قرار داد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید اسپیکر

خلاصه مقاله

 1. همه‌ی ما با هر نوع سلیقه‌ای، در طول روز، زمانی را به لذت‌بردن از موسیقی اختصاص می‌دهیم.
 2. بلندگو یا اسپیکر، وسیله‌ای است که انرژی الکتریکی را به صدا تبدیل می‌کند. از بلندگو به همراه تقویت‌کننده، برای بلندتر کردن صدا استفاده می‌شود.
 3. اسپیکرها به دو دسته منفعل و خودفعال تقسیم بندی می شوند.
 4. در نوع اسپیکر منفعل می توان گفت که بلندگو برای این که صدا تولید کند احتیاج به تقویت کننده برق جداگانه دارد. این نوع از بلندگوها فقط ویژگی های اساسی که یک بلندگو می بایست دارا باشد را دارند.
 5. اسپیکرهای خودفعال، یک تقویت کننده برق داخلی دارند که معمولا آن را به اسم آمپلی فایر می شناسیم. این آمپلی فایر مستقیما به میکسر متصل می شود که تعداد سیم و کابل مورد استفاده را کاهش می دهد.
 6. اسپیکرهای قابل حمل، چمدانی و … از انواع اسپیکرها می باشند.
 7. هنگام انتخاب و خرید اسپیکر بایستی به نکات مهمی مانند نوع نیاز، قدرت و کیفیت صدا، راه‌ها و پورت‌های اتصال و … توجه کافی نمود.
 8. فرق اسپیکر و بلندگو در اولین گزینه در سایز آنها بوده که کاربری آنها را هم تعیین می کند. تفاوت دیگری که بین این دو وجود دارد منبع تغذیه بوده که بلندگو ها از برق تغذیه می شوند اما اسپیکر ها را میتوان با باتری تغذیه کرد و آن را مورد استفاده قرار داد.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید اسپیکر لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *