دیجی پرایم - راهنمای خرید نرم افزار

راهنمای خرید نرم افزار

امروزه نرم افزارهای رایانه ای به صورت گسترده متداول بوده و تصور رایانه ها بدون نرم افزارها غیر ممکن است و بدون نرم افزارها امکان استفاده از رایانه بدین سهولت وجود نخواهد داشت. اما آنچه درخصوص رایانه ها جالب توجه می باشد این است که آنها زبان مخصوص به خودشان را داشته و همچنین راه های مخصوص به خودشان را برای برقراری ارتباط با انسان دارند. به علاوه اینکه ابزار آنها برای برقراری ارتباط شامل انواع مختلف نرم افزار می شود. لازم به ذکر است شناخت هرچه بیشتر انواع و اجزاء نرم افزارها از جهت فنی و علمی، به جهت موضوع شناسی دقیق تر، باعث افزایش سطح کیفی و کارآمد تر شدن حمایت های حقوقی از این پدیدۀ پیچیده و پر کاربرد معاصر، خواهد شد. از این رو هنگام انتخاب و خرید باید اطلاعاتی در مورد نرم افزارها و نحوه کارایشان داشته باشید تا بتوانید بهترین استفاده را از آنها ببرید. تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید نرم افزار سعی دارد اطلاعات جامعی را در ختیارتان قرار دهد. بنابراین در ادامه همراهمان باشید.

نرم افزار چیست؟

نرم افزار، مجموعه ای از برنامه های رایانه ای، رویه ها و مستندات است که از دستور العمل های دقیق و مرحله به مرحله استفاده کرده و هدف خاصی را دنبال می کند. این عبارت اولین بار توسط جان توکی در سال 1958 مورد استفاده قرار گرفت. به طور کلی می توان اینگونه بیان کرد: نرم افزار کامپیوتر، زبانی است که اصطلاحاً به وسیلۀ آن یک رایانه، صحبت می کند. 

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید نرم افزار برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کتاب، لوازم التحریر و هنر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کتاب، لوازم التحریر و هنر ) می توانید مطالعه نمائید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید نرم افزار

انواع نرم افزار

نرم افزار‌ها از دیدهای مختلفی قابل دسته بندی و تقسیم می باشند که متخصصین علوم رایانه ای با توجه به ابعاد مختلف نرم افزار به ارائۀ تقسیم بندی های متفاوتی از این پدیدۀ فناورانه پرداخته اند. در ادامه به توضیح بیشتر این دسته بندی ها می پردازیم.

تقسیم بندی های فنی نرم افزار

نرم افزارهای پایه: این دسته از نرم افزارها، یکی از انواع معمول، شناخته شده و مورد علاقۀ کاربران در میان نرم افزار های کامپیوتری است . این نرم افزار در قالب ابزار بوده و به برنامه نویس در نوشتن برنامه های کامپیوتری کمک می کند.

نرم افزارهای سیستمی: این گونه از نرم افزارها به راه اندازی و اجرای سخت افزار رایانه ای و سیستم رایانه، کمک می کنند. نرم افزارهای سیستمی به سیستمهای عامل، درایورها، سرورها و برنامه های جانبی سیستمی(utilities) اطلاق می شود.

نرم افزارهای کاربردی: نرم افزارهای مربوط به کسب و کار، پایگاههای داده و نرم افزارهای آموزشی، برخی از اشکال نرم افزارهای کاربردی هستند که کاربر را قادر می سازند امور معینی را انجام دهد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید نرم افزار

 • بدافزارها: بدافزار، اشاره به هر گونه نرم افزار مخرب داشته و یک طیف وسیع تر از نرم افزارهایی را در بر می گیرد که به هر شکل، تهدیدی برای امنیت رایانه می باشند. ابزارهای تبلیغاتی مزاحم، جاسوس افزارها، ویروس های رایانه ای، کرم های رایانه ای، اسب های تروجان و یا ترس افزارها، مصادیق نرم افزارهای مخرب می باشند.
 • ابزارهای تبلیغاتی مزاحم: ابزارهای تبلیغاتی مزاحم نرم افزارهایی هستند که با استفاده از آن، تبلیغات اینترنی در فضای مجازی ، اجرا یا دانلود می شوند. برنامه نویسان، ابزارهای تبلیغاتی مزاحم را به عنوان وسیلۀ تولید درآمد خود طراحی می کنند.
 • نرم افزار انبار گردانی: این نوع از نرم افزار به یک سازمان در ردیابی کالاها و مواد خود بر اساس کیفیت و کمیت کمک می کند.
 • نرم افزارهای جانبی: همچنان که مطابق عرف معمول خدمات نرم افزاری شناخته شده اند، این گونه از نرم افزارها در خصوص مدیریت سخت افزار رایانه و نرم افزارهای رایانه ای کمک می کنند. این فرآیند نرم افزاری، طیف محدودی از وظایف و عملکرد ها را بر عهدا دارد.
 • نرم افزار پشتیبان و بازیابی اطلاعات: یک نرم افزار پشتیبان و بازیابی اطلاعات  ایده آل، ویژگی هایی فراتر از کپی ساده از فایل های داده را فراهم می کند. این نرم افزار اغلب، نیازهای کاربر را در خصوص تشخیص موارد و زمان پشتیبانی و حمایت برنامه ها، برطرف می کند.
 • نرم افزار های پردازش داده ها: این مورد، رایج ترین زمینه برای تولید نرم افزار و استفاده از رایانه است. سیستم هایی نظیر حسابداری، انبارداری، حقوق و دستمزد و فروش، در این خصوص قابل ذکرند.
 • نرم افزارهای شبیه سازی و مدل سازی: به جهات اقتصادی و ایمنی و صرفه جویی در وقت، برای آموزش و تحقیق در بسیاری از موارد، از این قابلیت در رایانه استفاده می شود. آموزش خلبانی و طراحی بدنه اتومبیل و امثال اینها، مصادیق این دسته اند.
 • نرم افزارهای سیستم خبره: مقصود ساختن برنامه هایی است که بتواند کارهای هوشمندانه انسان نظیر گفتگو، ترجمه و تفسیر زبان و معاینه را انجام دهد. سیستم های باهوش مصنوعی، بر اساس منطق است و در آن از پایگاه دانش نیز علاوه بر پایگاه داده، استفاده می شود.
 • نرم افزار های سیستم بی درنگ: در این سیستم ها، عکس العمل بلافاصله صورت می گیرند. نرم افزار های بدین منظور بیشتر در مراکز تولیدی نظیر پالایشگاه مورد استفاده دارد که با بروز هر عامل و علامتی، بی درنگ عکس العمل نشان داده و به تنظیم فرآیند تولید می پردازد.
 • نرم افزارهای سسیتم نهفته: بسیاری از وسایل کوچک و بزرگ نظیر اسباب بازی، اتومبیل و تجهیزات پزشکی وجود دارند که در آنها کامپیوترهای ریزی به کار رفته است و با برنامه هایی که روی آنها نصب گردیده، کار آن دستگاه کنترل می شود.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید نرم افزار

تقسیم بندی حقوقی نرم افزار  

  با توجه به اینکه نرم افزار پدیده ای فنی بوده و در عین حال، دارای ارزش اقتصادی و مطلوبیت عرفی، می باشد، نیازمند مجموعۀ قواعد و حمایت های حقوقی است تا بتوان به وسیلۀ آن، روابط پدیدآورندگان و مالکان نرم افزار را با مشتریان و مصرف کنندگان تنظیم کرده و از بروز اختلافات و نابسامانی ها و همچنین سوءاستفادۀ ناقضان احتمالی حقوق صاحبان حق در این حوزه جلوگیری به عمل آورد. در این راستا دسته بندی نرم افزار از حیث محدوده و نحوۀ بهره برداری کاربران و مشتریان نرم افزار ، امری بسیار حائز اهمیت است که در ادامه آنها را معرفی می کنیم.

 • نرم افزارهای سفارشی نرم افزار رایگان 
 • نرم افزارهای منبع باز و منبع بسته 
 • نرم افزارهای اختصاصی
 • نرم افزارهای مشروط و نرم افزارهای جزئی
 • نرم افزار اختراعی و نرم افزار کپی رایتی
 • نرم افزار مشاع و نرم فزار غیر مشاع
 • نرم افزار مکمل و نرم افزار سازگار
 • نرم افزارهای واسط و غیر واسط

نکات مهم هنگام خرید نرم افزار

با توجه به نوع و کارایی نرم افزارهای مختلف و نیازمان برای استفاده از آنها باید نکات مهمی را ملاک خرید آگاهانه خود قرار دهیم. مانند:

 1. در مرحله اول خرید نرم افزار باید نوع نیاز مشخص شود.
 2. دارای امکانات مناسب با نیاز و کسب کار فرد باشد.
 3. قابلیت توسعه و ارتقا داشته باشد.
 4. دارای پشتیبانی فنی خوبی باشد. 
 5. از سیستم امنیتی قابل قبولی برخوردار باشد. 
 6. دارای قیمت مناسبی باشد.
 7. و … 

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید نرم افزار

دیجی پرایم - راهنمای خرید نرم افزار

خلاصه مقاله

 1. رایانه ها زبان مخصوص به خودشان را داشته و همچنین راه های مخصوص به خودشان را برای برقراری ارتباط با انسان دارند.
 2. امروزه نرم افزارهای رایانه ای به صورت گسترده متداول بوده و تصور رایانه ها بدون نرم افزارها غیر ممکن است.
 3. شناخت هرچه بیشتر انواع و اجزاء نرم افزارها از جهت فنی و علمی، به جهت موضوع شناسی دقیق تر، باعث افزایش سطح کیفی و کارآمد تر شدن حمایت های حقوقی از این پدیدۀ پیچیده و پر کاربرد معاصر، خواهد شد.
 4. نرم افزار، مجموعه ای از برنامه های رایانه ای، رویه ها و مستندات است که از دستور العمل های دقیق و مرحله به مرحله استفاده کرده و هدف خاصی را دنبال می کند.
 5. نرم افزار‌ها از دیدهای مختلفی قابل دسته بندی و تقسیم می باشند که متخصصین علوم رایانه ای با توجه به ابعاد مختلف نرم افزار به ارائۀ تقسیم بندی های متفاوتی از این پدیدۀ فناورانه پرداخته اند.
 6. با توجه به نوع و کارایی نرم افزارهای مختلف و نیازمان برای استفاده از آنها باید نکات مهمی را ملاک خرید آگاهانه خود قرار دهیم.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید نرم افزار لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *