دیجی پرایم - راهنمای خرید کیسه خواب

راهنمای خرید کیسه خواب

برای سفرهای کوهنوردی و طبیعت گردی که قصد توقف شبانه را دارید، خرید کیسه خواب مناسب یکی از ضروری ترین کارهایی است که از قبل سفر بایستی انجام دهید. زیرا نداشتن خواب راحت و کافی مسلما باعث می‌شود تا از سفر خود لذت نبرید. اما به یاد داشته باشید به دلیل اهمیت ین وسیله کاربردی هنگام سفر باید نکاتی را هنگام خرید رعایت نمائید. برای کسب اطلاعات بیشتر از این محصول با ادامه مقاله راهنمای خرید کیسه خواب همراهمان باشید. 

کیسه خواب چیست؟ 

این محصول رختخواب مدرنی است که از لحاف و تشک تشکیل شده به نحوی که این دو به وسیله یک زیپ یا تکمه به یکدیگر متصل می شوند و فرد استفاده‌کننده پس از خوابیدن درون آن با بستن زیپ یا تکمه‌ها، لحاف را به تشک متصل می کند. 

فواید استفاده از کیسه خواب

همراه داشتن کیسه خواب در سفر برای شما فواید بسیاری در پی خواهد داشت. به طور مثال هنگامی که هوا به شدت سرد است، هیچ چیز به اندازه این وسیله نمی‌تواند شما را از سرما نجات دهد. کیسه‌خواب در واقع همانند عایقی بین زمین و بدن شماست تا گرمای بدنتان حفظ شود. هنگامی که دمای محیط برای شما مساعد شود، شما به خوابی عمیق و آرام فرو رفته و در نتیجه سفر خود را با انرژی و توان کافی ادامه خواهید داد.

انواع کیسه خواب

با توجه به تناسب کیسه خواب با شرایط آب و هوایی، کیسه خواب ها به سه دسته اصلی تقسیم بندی می‌شوند: تابستانی، سه فصله و زمستانی.

کیسه خواب تابستانی

کیسه خواب های تابستانی برای دمای حدود منفی یک درجه سانتی‌گراد و بالاتر مناسب بوده و به دلیل اینکه از مواد عایق کمتری در آنها استفاده می‌شود وزن سبک‌تری نسبت به دو نوع دیگر دارند. حالت جمع شده آن‌ها حجم کمتری داشته و فضای کمتری را اشغال می‌کند.

کیسه خواب سه فصله

این نوع کیسه خواب ها برای دمای حدود منفی هفت درجه سانتی‌گراد و بالاتر مناسبند. بهترین حالت استفاده از این کیسه خواب ها برای فصل های بهار و پائیز است. همین طور برای تابستان‌های مناطق کوهستانی که دمای هوا در نیمه شب کاملا سرد شده و کمی از زمستان‌ ندارد، مناسب می باشند. کیسه‌های سه فصله با کیفیت، امکانات خوبی برای مقابله با سرمای بیش‌تر از حد انتظار دارند. مواردی نظیر کلاه قابل اتصال، یقه اضافه و پوشش اضافه برای زیپ و … .

کیسه خواب زمستانی

این همراهان گرمابخش برای دماهای منفی هفت درجه سانتی گراد و کمتر از آن مناسب بوده و علاوه بر اینکه تمام امکانات کیسه های سه فصله (یقه اضافه و …) را دارند، از مواد عایق‌ بیشتری در آن‌ها استفاده شده است. کیسه‌ های زمستانی در حالت جمع شده حجم بیشتری نسبت به دو نوع قبلی دارند و فضای بیشتری را اشغال می‌کنند. بنابراین هنگام خرید دقت کنید مدلی را برگزینید که در آن فشرده‌سازی بیشتری صورت گرفته باشد و حجم کمتری داشته باشد.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید کیسه خواب برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با ورزش و سفر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( ورزش و سفر ) می توانید مطالعه نمائید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید کیسه خواب

انواع کیسه خواب از لحاظ ظاهری

کیسه خواب ها در شکل های متفاوتی طراحی و تولید می شوند. شکل هایی مانند مستطیلی، ماموتی، نیمه مستطیلی و … .

مستطیلی (Rectangular): این نوع کیسه خواب جای زیادی برای حرکت دست ها و پاها در اختیار شما قرار می دهد. به راحتی می توانید دست ها و پا های خود را در این نوع کیسه خواب کش داده و در هر وضعیت دلخواهی که تمایل دارید، می توانید بخوابید. برخی از کیسه خواب های این شکلی را می توان کاملا باز کرده و به عنوان پتو یا زیر انداز مورد استفاده قرار داد.

نیمه مستطیلی (Semirectangular): این کیسه خواب ها با نام ها «مومیایی اصلاح شده» و «بشکه ای» نیز شناخته می شوند. این نوع کیسه های خواب فضای مناسب را برای حرکت در درون آن در اختیار شما قرار داده و به دلیل شکل ظاهری، آنها معمولا گرما را بهتر حفظ می کنند.

مومیایی (Mummy): این نوع کیسه ها با هدف کاهش وزن و افزایش حفظ گرما طراحی و تولی می شوند. در این نوع کیسه خواب ها به جای این که درون کیسه حرکت کنید، کل کیسه را با خود حرکت می دهید.

دو نفره (Double bags): کیسه خواب های دو نفره مناسب افرادی است که تمایل دارند در دل طبیعت کنار هم استراحت کنند. مخاطب اصلی این نوع کیسه خواب ها خانواده های ماجراجو و طبیعت گرد می باشند. یک حالت دیگر این است که برخی از کیسه خواب های مستطیلی به شکلی طراحی شده اند که امکان زیپ کردن با هم را فراهم می کنند. به یاد داشته باشید برای استفاده از این حالت باید هر دو کیسه خواب از یک برند و مدل باشند.

کیسه خواب ها از لحاظ سایز هم در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند. در این صورت می توانید متناسب با سن و جنسیت خود کیسه خواب مناسب را خریداری نمائید. مانند کیسه خواب مخصوص زنان، مردان و بچگانه. 

دمای قابل تحمل کیسه خواب ها

اغلب کیسه خواب ها با استاندارد اروپا برای بیانگر مقدار دمای قابل استفاده ارائه می شوند. معنای این عبارات به شکل زیر است:

حد بالا (Upper limit): این بالاترین دمایی است که یک مرد معمولی می تواند با راحتی در آن بخوابد.

دمای راحتی (Comfort ): این پایین‌ترین دمایی است که یک زن معمولی می تواند با راحتی در آن بخوابد.

حد پایین (Lower limit): این پایین‌ترین دمایی است که یک مرد معمولی می تواند با راحتی در آن بخوابد.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید کیسه خواب

نوع عایق کیسه خواب

اولین تصمیمی که در خرید کیسه خواب با آن مواجه هستید این است که می‌خواهید عایق آن از جنس پر (کُرک) باشد یا از جنس الیاف مصنوعی؟ در اینجا به تفاوت‌ها و نقاط ضعف و قوت آن‌ها می‌پردازیم:

عایق از جنس پَر (Down)

پر یا همان کُرک، سبک‌ترین و بهینه‌ترین عایقی است که در کیسه های خواب مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین بیشترین قابلیت فشرده‌سازی را داشته که باعث می‌شود حجم کمتری را اشغال و حمل ساده‌تری داشته باشد. نسبت به الیاف مصنوعی عمر طولانی‌تری داشته اما معمولا گران‌تر از الیاف مصنوعی‌ می باشند. هر چه پَر استفاده شده در کیسه فشرده‌تر باشد، گرمای بیشتری ایجاد می‌کند. واحد فشردگی پَر در کیسه اینچ مکعب است و معمولا مقداری بین 600 تا 900 دارد. اما این نوع کیسه خواب برای استفاده در هوای بارانی و یا رطوبت بالا مناسب نیست. زیرا با جذب رطوبت، قدرت عایق پَرها خیلی کمتر می‌شود و همچنین اگر کیسه‌ خواب خیس شود، زمان زیادی طول خواهد کشید تا دوباره خشک شود. این کیسه خواب ها برای کوهنوردی و طبیعت‌گردی در مناطقی با رطوبت معمولی یا کم و سفرهای با دوچرخه گزینه مناسبی محسوب می شوند.

عایق از جنس الیاف مصنوعی (Synthetic)

انواع مختلفی الیاف مصنوعی مورد استفاده در کیسه‌خواب‌ها وجود دارد، اما اکثراً از مواد پلی‌استر پُرزدار (کُرکی) که تا میزان قابل توجهی آب را به خود جذب نمی‌کنند، استفاده می‌شود. این نوع کیسه خواب ها بهترین انتخاب برای افرادی است که قصد شب‌مانی در آب‌وهوای مرطوب را دارند. البته کیسه‌های ساخته شده با الیاف مصنوعی سنگین‌تر و جاگیرتر بوده و نسبت به کیسه‌ خواب های نوع پَر دار ارزان‌ترند، اما طول عمر کوتاه‌تری نسبت به آن‌ها دارند. این کیسه خواب ها برای استفاده در مناطقی که رطوبت بالا دارند و مناطقی که دمای خیلی پایینی ندارند، مناسب می باشند. همچنین اگر از کیسه خواب بسیار زیاد استفاده می‌کنید و به شستن آن نیاز پیدا خواهید کرد، بهتر است سراغ الیاف مصنوعی بروید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید کیسه خواب

نکات مهم هنگام خرید کیسه خواب

 1. سعی در انتخاب بهترین نوع کیسه خواب با توجه به محل اقامت شبانه خود داشته باشید.
 2. بهترین جنس متناسب با نیاز خود را انتخاب نمائید.
 3. کیسه خواب باید قابلیت تنفس پذیری داشته باشد.
 4. به خاصیت ضدآب بودن محصول توجه داشته باشید.
 5. سایز کیسه خواب را در نظر بگیرید.
 6. حجم و وزن مناسبی داشته باشد.
 7. دمای بدن را به خوبی حفظ نماید.
 8. کیسه خواب باید استفاده آسانی داشته و به راحتی جمع شود. 
 9. دارای لوازم جانبی کاربردی باشد.
 10. برند باکیفیت ( اسنوهاک، کینگ کمپ، گاندو، نیچرهایک، گرانیت اکوییپمنت و … ) و البته قیمت مناسبی داشته باشد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید کیسه خواب

نحوه صحیح استفاده از کیسه خواب

درست است که کیسه خواب شما را گرم نگه می دارد، اما توجه داشته باشید که کیسه خواب گرما تولید نمی کند و صرفا مانع از خارج شدن گرمای بدن شما می شود. بنابراین حتی اگر بهترین کیسه خواب دنیا را هم خریده باشید لازم است نکات زیر را رعایت کنید:

لباس مناسب بپوشید

اگر قرار است در سرمای شدید داخل کیسه خواب بخوابید حتما لباس زیر، جوراب و کلاه پوشیده تا گرمای بدنتان را حفظ کنید. از پوشیدن لباس های خیس و نمدار اجتناب کنید و اگر لباستان خیس است قبل از رفتن به داخل کیسه خواب حتما آن را عوض کنید.

مایعات کافی بنوشید

یکی از مشکلاتی که در سفر ممکن است برای افراد پیش بیاید کم آبی است. گاهی آنقدر سرگرم سفر و دیدنی های طبیعت می شویم که از آب نوشیدن غافل می شویم. اما به خاطر داشته باشید که نوشیدن مایعات نه تنها باعث حفظ سلامتی می شود بلکه به گرم کردن بدن شما نیز کمک می کند. فردی که دچار کم آبی شده نمی تواند گرمای کافی تولید کند.

غذای کافی بخورید

در طول فعالیت های ورزشی مثل کوهنوردی یا سفر نیاز بدن به انرژی افزایش پیدا می کند. بنابراین طبیعی است که میزان غذا خوردن شما نیز باید بیشتر از مواقع عادی باشد. غذا برای بدن نقش سوخت برای اتومبیل را بازی می کند. اگر به اندازه کافی مواد غذایی به بدنتان نرسد نمی تواند گرما و انرژی کافی تولید کند.

زیرانداز مناسب

 اگر قصد خرید کیسه خواب را دارید حتما خرید یک زیرانداز را نیز مدنظر قرار دهید. زیرانداز با ایجاد یک عایق بین کیسه خواب و سطح زمین به حفظ گرمای بدن شما کمک به سزایی می کند. زیرانداز مانع از انتقال رطوبت و سرمای زمین به کیسه خواب می شود و باعث گرم تر نگه داشتن شما می شود.

خلاصه مقاله

 1. برای سفرهای کوهنوردی و طبیعت گردی که قصد توقف شبانه را دارید، خرید کیسه خواب مناسب یکی از ضروری ترین کارهایی است که از قبل سفر بایستی انجام دهید
 2. کیسه خواب رختخواب مدرنی است که از لحاف و تشک تشکیل شده به نحوی که این دو به وسیله یک زیپ یا تکمه به یکدیگر متصل می شوند.
 3. همراه داشتن کیسه خواب در سفر برای شما فواید بسیاری در پی خواهد داشت.
 4. با توجه به تناسب کیسه خواب با شرایط آب و هوایی، کیسه خواب ها به سه دسته اصلی تقسیم بندی می‌شوند: تابستانی، سه فصله و زمستانی.
 5. کیسه خواب ها در شکل های متفاوتی طراحی و تولید می شوند. شکل هایی مانند مستطیلی، ماموتی، نیمه مستطیلی و … .
 6. اغلب کیسه خواب ها با استاندارد اروپا برای بیانگر مقدار دمای قابل استفاده ارائه می شوند.
 7. هنگام خرید کیسه خواب توجه به نکاتی مانند نوع، جنس، میزان عایق، وزن و … ضروری می باشد.
 8. به یاد داشته باشید که حتی اگر بهترین کیسه خواب دنیا را هم خریده باشید، باید هنگام استفاده نکاتی را رعایت نمائید. مانند لباس گرم پوشیدن، مایعات کافی نوشیدن و … .

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید کیسه خواب لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *