دیجی پرایم - راهنمای خرید اسکنر

راهنمای خرید اسکنر

فرقی نمی کند که شما اسکنر را برای خانه، اداره و یا شرکت بخواهید، مهم این است که گزینه مناسب و کاربردی را با توجه به نیازهای خود انتخاب کرده باشید. زیرا مواقعی پیش می آید که کاربر خانگی استفاده بیشتری از یک کارمند داشته باشد و یا بالعکس. از این رو انتخاب اسکنر مطابق با نوع نیاز در اولویت قرار می گیرد. تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید اسکنر سعی دارد مهمترین فاکتورهای خرید این محصول را برایتان توضیح داده تا در نهایت خریدی خوب و حرفه ای داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید.

اسکنر چیست؟

اسکنر ها یکی از وسایل جانبی کامپیوتر به حساب می آیند که نقش دستگاه ورودی اطلاعات را برای کامپیوترها ایفا می کنند. منظور از اطلاعات، سندهای کاغذی یا عکس های چاپی هستند که به وسیله اسکنرها، می توان به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن تصویر آنها را به کامپیوتر انتقال داد. از آن پس این سندها و عکس ها به فایل های دیجیتالی تبدیل می شوند که به راحتی می توان آنها را منتقل و یا ویرایش کرد.

درواقع اسکنر ها آمده اند تا تمام اسناد و عکس های کاغذی کاربر را به صورت دیجیتالی به کامپیوترها منتقل کنند.

به زبانی دیگر اسکنر رایانه ای دیجیتالی و نوعی دستگاه ورودی است که اطلاعات را از دنیای واقعی گرفته و آنها را به اطلاعات دیجیتالی برای یک کامپیوتر تبدیل کرده یا به کار می‌برند. اسکنر فقط قادر به ارسال اطلاعات به رایانه است و نمی تواند مانند چاپگر که یک دستگاه خروجی است، اطلاعات را از کامپیوتر دریافت کند.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید اسکنر برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کالای دیجیتال، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کالای دیجیتال ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع اسکنر

اسکنر های دارای شکل، کاربردها و انواع مختلف می باشند که به طور کلی به دو نوع معمولی (رومیزی) و حرفه ای تقسیم می شوند. اسکنر های معمولی (رومیزی) و حرفه ای نیز خود به دو نوع سیلندری (درام) و مسطح (تخت) تقسیم می شوند. عمده تفاوت این اسکنرها در چگونگی قرار گیری اصل کار در دستگاه می باشد.

اسکنرهای سیلندری (درام)

این اسکنرها که اسکنرهای استوانه ای نیز گفته می شود، در مراکز انتشاراتی معتبر و بزرگ استفاده می شود. با استفاده از این اسکنر می توان تصاویر را با کیفیت و جزئیات بالا اسکن کرد. این نوع اسکنرها از رزولوشن بالایی برخوردارند و دارای کیفیت تصویر و تفکیک رنگ عالی هستند و به خاطر رزولوشن متغیر قابل تنظیم، وضوح عالی تصویر را ممکن می سازد و برای اسکن نقشه و چاپ نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع اسکنرها از تکنولوژی pmt استفاده می شود و تصاویر دیجیتال تولید شده بر اساس این تکنولوژی با کیفیت خواهد بود که این خود یکی از مزیت های بزرگ این نوع اسکنر محسوب می گردد.

اسکنر های مسطح (تخت)

متداول ترین برای کاربرد خانگی است. در این نوع اسکنر ها، ناحیه اسکن شامل یک صفحه تخت است، که دستگاه فتوکپی است، که سند بر روی آن قرار می گیرد. این نوع اسکنرها بخاطر راحتی در استفاده و فناوری استفاده شده در هد اسکن آنها بیشترین مصرف کننده را دارد. لازم به ذکر است که بعضی از مدل های این اسکنر می تواند نگاتیو فیلم ها و ترانسپرنت ها را نیز اسکن کنند و نیز این مزیت را هم دارد که، اورژینال های غیر قابل انعطاف را هم اسکن می کند و نیز می تواند اشیاء تخت چند بعدی را هم اسکن کند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید اسکنر
این نوع اسکنرها انواع مختلفی دارند:

 اسکنرهای خوابیده

این نوع اسکنرها از یک صفحه شیشه ای تخت تشکیل شده که روی نوار حسگرهای توری قرار می گیرد و دری وجود دارد که روی صفحه شیشه ایی می خوابد. کاغذ یا اشیائی چون کتاب باز شده روی شیشه گذاشته می شود، نوری که از زیر شیشه تابیده می شود با برخورد به شیء مورد اسکن، انعکاس می یاید و بوسیله CCD دریافت می شود.

اسکنر های خوابیده جز رایج ترین و خوش دست ترین اسکنرها هستند که هم در مدل رنگی و هم به صورت تک رنگ یافت می شوند. تنها عیب این اسکنرها این است که جای زیادی را روی میز اشغال می کنند. بعضی از اسکنرهای خوابیده قابلیت وصل شدن به آداپتور ترانسپارنسی را دارند.

اسکنرهای برگه خور

در این نوع اسکنر ها، نوار حسگر نوری (بر خلاف اسکنرهای خوابیده) بی حرکت است و در عوض برگه ای که اسکن می شود، روی نوار حرکت می کند. این نوع اسکنر برای کسانی که می خواهند حجم بزرگی از اسناد را اسکن کنند و به متن قابل ویرایش دست یابنده بسیار مناسب است. اسکنرهای برگه خور در دو نوع رنگی و تک رنگ موجودند. البته می توان عکس با صفحات کوچک را وارد اسکنر کرد، اما امکان جمع شدن آن ها وجود دارد. اسکنرهای برگه خور بسیار جمع و جور هستند و به درد فضای محدود می خورند.

اسکنرهای دست گرفتنی

پهنای این اسکنر چیزی در حدود 10 تا 12 سانتیمتر است، که امکان جابه جایی و حمل آن را فراهم می کند. عیب این دستگاه این است که باید صفحات را در چند قسمت اسکن کنیم و از آنجا که منبع نوری این اسکنرها کمی ضعیف است، کیفیت تصویر آنها به خوبی اسکنرهای بزرگ در نمی آید. نوع دیگری از اسکنرهای دست گرفتنی، اسکنرهای قلمی هستند. اسکنرهای قلمی برای اسکن روی هر خط از متن چاپ شده کشیده می شود، نرم افزار تشخیص نوری همراه قلم، اسکن ها را به متن قابل ویرایش تبدیل کرده و از طریق USB به رایانه انتقال می دهد.

اسکنر های فیلم ، اسلاید و ترانسپارنتی

کمتر پیش می آید که بخواهیم از فیلک و ترانسپارنتی (صفحه شفاف) اسکن بگیریم. اما کسانی که در صنعت چاپ و نشر فعالیت دارند، زیاد به این موارد مواجه می شوند. از آنجا که نور از اسلاید مدل ترانسپارنت و شفاف که نور از آن عبور می کند، اسکن آنها باید به طرز خاصی انجام شود، تا حسگرهای نوری بتوانند نور منعکس شده را دریافت کنند. اسکنرهایی نیز وجود دارند که فقط می توانند اسلاید را اسکن کنند، این اسکنرها ناحیه کوچکی برای اسکن دارند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید اسکنر

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید اسکنر

نکات مهم هنگام خرید اسکنر

سرعت: این قابلیت درست مانند پرینترها به صورت تعداد صفحات در هر دقیقه نشان داده می‎شود و برای هر کسی که نیاز به اسکن با حجم بالا دارد، مهم است. هر چه عدد بالاتر باشد اسناد سریعتر اسکن می شوند.

اسکن دو طرفه: اسکنرهای دو طرفه دستگاه‎ هایی هستند که می ‎توانند اسکن اسناد دو طرفه را اداره کنند. این ویژگی باز هم بیشتر مربوط به حجم بالا و اسکن منظم و مواقعی است که به آرشیو سریع نیاز است.

اندازه و نوع کاغذهای مورد پذیرش: اسکنرها می توانند کاغذهایی با حداکثر سایز A3 را اسکن نمایند و می توانند انواع مختلفی از کاغذها و از جمله کارت‎ های تجاری و شناسایی را بپذیرند. این ویژگی ها به نیازهای شما بستگی دارد. اسکنرهای A3 برای عکاسان، اسکن‎ های هنری یا طراحی مناسب است، در حالی که بسیاری از صنایع ممکن است اسکنرهایی را که انواع متنوع کاغذها و اسناد را می‎پذیرند، ترجیح بدهند.

رزولوشن یا وضوح: هر کسی که به دنبال اسکن آثار هنری یا عکس ها یا نیازهای خانگی متنوع تر است، احتمالا مایل است روی وضوح بالاتر سرمایه گذاری کند. در حالی که بایگانی‎ های حجیم، تنها به یک کیفیت متوسط و معقول برای اسکن کردن سوابق قدیمی و گاهاً آسیب دیده نیاز دارند و به طور کلی ویژگی سرعت در این موارد اولویت بیشتری نسبت به رزولوشن دارد.

اتصال: انواع اسکنر های مدرن طیف گسترده‎ای از گزینه های اتصال جدید را ارائه می‎دهند، از اسکن های بی سیم و متحرک گرفته تا اسکنرهایی که به راحتی به شبکه‎ های داخلی موجود متصل می شوند. اسکن های قابل حمل و متحرک به طور خاص از این گزینه‎ ها بهره خواهند برد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید اسکنر

عمق رنگ: عمق رنگ یا Bit Rate (depth Bit) اسکنر در واقع معیاری است برای بیان تعداد رنگ هایی که اسکنر می تواند شناسایی و ذخیره کند. واحد عمق رنگ بیت در پیکسل است. هر چه این عمق رنگ بیشتر باشد، توانایی اسکنر در تفکیک رنگ های مختلف از یکدیگر بیشتر است و تصاویر طبیعی تر اسکن می شوند.

قابلیت ADF: قابلیت تغذیه اتوماتیک سند یا Automatic document feeder که به اختصار ADF نامیده می شوند، یک قابلیت بسیار مهم و کاربردی است. وجود این قابلیت در اسکنر ها به شما این امکان را می دهد تا با قرار دادن سند ها درون اسکنر ، به طور خودکار در اختیار اسکنر قرار گیرند. این قابلیت هنگامی که تعداد زیادی سند برای اسکن دارید و یا اسناد شما سایز های مختلفی دارند بسیار مهم و کاربردی خواهد بود. پیش از خرید حداکثر سندی که سیستم ADF یک اسکنر می پذیرد را بررسی کنید.

تکنولوژی هد اسکنر: اسکنر ها از دو نوع تکنولوژی سنسور هد بهره می برند. تکنولوژی ( CCD ( Charge couple device  و تکنولوژی Contact Image sensor) CIS ). در مقایسه این دو نوع تکنولوژی می توان گفت که  تکنولوژی CCD نوع قدیمی تر تکنولوژی سنسور هد است ولی کیفیت آن از سنسور های CIS بیشتر است. اما در مقابل اسکنر های با سنسور های دارای تکنولوژی CIS ، اندازه کوچکتری دارند و مصرف انرژی پایین تری نیز دارند. اسکنر های دارای تکنولوژی CIS اغلب نیازی به سیم برق جداگانه ندارند و همان سیم رابط متصل به رایانه برای تامین برق آن ها کفایت می کند.

برند و قیمت: قیمت اسکنر ها تا حدود زیادی به نوع آن ها بستگی دارد. از دیگر موارد موثر در قیمت اسکنر ها می توان به دقت لامپ تصویر ، تکنولوژی هد ، عمق رنگ و … اشاره کرد. شرکت سازنده نیز تا حدودی در قیمت تاثیر گذار است. از شرکت های معروف سازنده اسکنر می توان به اچ پی، کنون، ای ویژن، اپسون، کداک و … اشاره کرد.

نحوه نگهداری صحیح از اسکنر

 • بهتر است برای افزایش طول عمر اسکنر قبل از روشن کردن سیستم رایانه خود آن را به کامپیوترتان وصل نمایید.
 • برای باز و بسته کردن درب اسکنر عجله نکنید و آن را به آرامی بر روی کاغذ گذاشته و از وارد کردن فشار اضافه به آن اجتناب نمایید.
 • حواستان را خوب جمع کنید تا صفحه اسکنر که هد دستگاه از قسمت زیرین آن عبور می کند، دچار خش خوردگی و یا شکستگی نشود که در این صورت کل اسکنرتان از کار خواهد افتاد!
 • برای تمیزی بدنه دستگاهتان از دستمال های نیمه مرطوب استفاده کنید و دقت داشته باشید که آب به هیچ عنوان نباید داخل اسکنرتان راه پیدا نماید.
 • برای تمیز کردن صفحه داخل اسکنر نیز می توانید از دستمال های مخصوص تمیز کردن نمایشگرها استفاده کنید که هم نرم هستند و هم بدون پُرز؛
 • یادتان باشد از اسکن کردن کاغذهایی که هنوز جوهر خودکار بر روی آن ها خشک نشده است، اجتناب کنید؛ چرا که دستگاه شما با گرم کردن هد خود آغاز به کار می کند و این گرما می تواند سبب جذب جوهر به صفحه و در نهایت خرابی در آن برایتان شود.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید اسکنر

دیجی پرایم - راهنمای خرید اسکنر

خلاصه مقاله

 1. فرقی نمی کند که شما اسکنر را برای خانه، اداره و یا شرکت بخواهید، مهم این است که گزینه مناسب و کاربردی را با توجه به نیازهای خود انتخاب کرده باشید.
 2. اسکنر ها یکی از وسایل جانبی کامپیوتر به حساب می آیند که نقش دستگاه ورودی اطلاعات را برای کامپیوترها ایفا می کنند.
 3. اسکنر فقط قادر به ارسال اطلاعات به رایانه است و نمی تواند مانند چاپگر که یک دستگاه خروجی است، اطلاعات را از کامپیوتر دریافت کند.
 4. اسکنر ها آمده اند تا تمام اسناد و عکس های کاغذی کاربر را به صورت دیجیتالی به کامپیوترها منتقل کنند.
 5. اسکنر های دارای شکل، کاربردها و انواع مختلف می باشند که به طور کلی به دو نوع معمولی (رومیزی) و حرفه ای تقسیم می شوند.
 6. اسکنر های معمولی (رومیزی) و حرفه ای نیز خود به دو نوع سیلندری (درام) و مسطح (تخت) تقسیم می شوند.
 7. هنگام خرید اسکنر باید به نکات مهمی مانند سرعت، کیفیت، عمق رنگ و … توجه کافی نمود. 
 8. پس از انتخاب و خرید اسکنر با توجه به نکات ذکر شده در قسمت نحوه نگهداری صحیح از اسکنر سعی در مراقبت بیشتر و افزایش طول عمر دستگاه خریداری شده داشته باشید.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید اسکنر لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *