ز

راهنمای خرید پرلاتور

ممکن است شما هم متوجه شده باشید فشار آب شیرآلات خانه تان نسبت به روزهای اول سکونت کمتر شده یا فشار جریان خروجی از آن متناسب با نیاز خانواده تان نیست. راه حل این مشکل، نصب پرلاتور یا سرشیر کاهنده مصرف آب مناسب با شیرآلات شماست. همچنین پرلاتور یا سرشیر آب یکی از قطعاتی ست که در کنترل مصرف جریان آب نقش بسیار موثری دارد. در ادامه با مقاله راهنمای خرید پرلاتور برای آشنایی بیشتر با این وسیله همراهمان باشید.

پرلاتور چیست؟

پرلاتور یا آبفشان یک سر شیر کاهنده مصرف آب است که روی قسمت آبریز شیرآلات قرار می گیرد و کار کاهش مصرف آب، کنترل جریان آب، جلوگیری از پاشش آب به اطراف سینک انجام می دهد. شما می توانید از پرلاتور در تمام خروجی های شیرآلات مهم خانه (مثل شیر دوش حمام، شلنگ توالت ، شیر روشویی و شیر ظرفشویی ) استفاده کنید.

مزایای استفاده از پرلاتور

 1. کاهش مصرف آب
 2. کنترل جریان آب به حالت های مختلف
 3. جلوگیری از پاشیده شدن آب به اطراف سینک (با کاهش فشار و نرم کردن آب)
 4. یکنواختی آب در هنگام خروج از شیرآلات
 5. و …

نکته: پرلاتور در زبان انگلیسی به معنای مروارید است این موضوع به آن معنا می‌باشد که با نصب قطعه آب به جریان همانند مروارید تبدیل می‌شود.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید پرلاتور برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز منزلتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خانه و آشپزخانه ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع پرلاتور

هر یک از انواع پرلاتور، مشخصات و کاربرد ویژه ای دارند و میزان صرفه جویی و نوع جریان آب خروجی در انواع پرلاتور، متفاوت است. مثلا کارکرد اصلی پرلاتور هوا دهنده ترکیب آب و هوا، بدون توجه چندانی به ظاهر جریان آب خروجی، است. اما پرلاتور میکادو علاوه بر ترکیب آب و هوا، جریان خروجی آب جذابی را نیز از نظر ظاهری خلق می کند.

 1. انواع پرلاتور هوا دهنده (Aerated stream): این نوع آبفشان هوا را با آب مخلوط می کند و جریان آب حجیم تر و سفید تر خروجی در عین ایجاد حسی نرم روی پوست، به اطرف پاشیده نمی شود. این نوع پرلاتور معمولا برای شیرآلات منزل استفاده می گردند.
 2. انواع پرلاتور لمینار (Laminar stream): این نوع آبفشان مخصوص کنترل جریان آب بصورت مستقیم و بدون هوا است. برای نصب در اماکنی که جریان آب بیشتری مورد نیاز است مانند اماکن بهداشتی درمانی مناسب است.
 3. انواع پرلاتور اسپری کننده (Spray system): در مناطقی که فشار آب کمتر از میزان مورد نیاز برای تولید جریان آب مخلوط با هوا و یا خالص لمینار است، از این نوع پرلاتور برای تولید خروجی آبی با الگوی دوش استفاده می گردد. این جریان به اندازه ای پراکنده و در عین حال متمرکز است که در هنگام شستشو تمام سطح دست را پوشش می دهد.
 4. انواع پرلاتور اسپری کننده باران (Rain Spray stream): این پرلاتور تجربه متفاوتی را برای مصرف کننده ایجاد می کند: حس دوش گرفتن مختص دستان شما. تعداد زیادی خروجی ریز آب، به تولید جریانی وسیع و اشباع شده با هوا منجر میگردند.
 5. انواع پرلاتور میکادو (Mikado stream): آبفشان میکادو، جریان آب را به طرحی چشمگیر تبدیل میکند. طرح خارق العاده و چهارخانه جریان آب خروجی از این پرلاتور آن را به مکمل دکوراسیون های خاص و جذاب تبدیل می کند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید پرلاتور

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید پرلاتور

پرلاتورهای ضد رسوب چیست؟

در این پرلاتور ها رسوبات و املاح جمع شده به راحتی با مالش دست ریزش می کنند. به این علت که در آن ها به جای استفاده از شبکه توری معمولی از مواد نرمی مانند پلاستیک استفاده شده است که انعطاف پذیر می باشد. همچنین در داخل این پرلاتور ها قطعه ای پیستون مانند تعبیه شده که با هر بار باز و بسته شدن آب رسوبات جزئی از آن خارج می گردد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

پرلاتور سکه ای چیست؟

پرلاتور های سکه ای طوری طراحی شده اند که به راحتی با یک سکه یا کلید باز و بسته و رسوب گیری می شوند. شما می توانید در مواقعی که دسترسی به آچار و یا ابزارهای مورد نیاز ندارید با استفاده از یک سکه یا کلید به باز کردن آنها اقدام کنید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید پرلاتور

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید پرلاتور

نحوه نصب و یا تعویض پرلاتور

جهت نصب پرلاتور از قطعه ای به نام بوش استفاده می گردد که به همراه واشر زیر پرلاتور آب بندی بهتر را تامین می کند. بوش پرلاتور در واقع همان بخش سر عَلَمک شیرآلات است که معمولاً قابلیت جدا شد دارد و در بعضی مدل ها به کمک آچار مخصوص باز می شود. پس از قرار دادن پرلاتور در بوش بهتر است آنرا با دست در مسیر خروج آب بست و آب بندی کرد. استفاده از آچار برای محکم کردن آن، ممکن است باعث سفت شدن بیش از حد پرلاتور شود و در هنگام باز کردن و تمیز کردن رسوبات ایجاد دردسر کند.

در بعضی موارد بعلت جمع شدن شن و ماسه آب و یا تاسیسات منزل در پشت پرلاتور شیرآلات (علم شیر) و یا شلنگ، فشار آب شیرآلات کم می شود. همچنین ممکن است جریان آب از حالت مستقیم خارج شده و به اطراف پاشیده شود. در این صورت لازم است بوش پلاتور را باز کنید و توری پرلاتور را با استفاده از فشار آب و یا مسواک تمیز نمایید. اگر میزان گرفتگی پرلاتور زیاد باشد، می توانید پرلاتور را برای یکی دو ساعت درون سرکه قرار داده و پس از تمیز شدن در جای اولیه خود نصب کنید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله

 1. پرلاتور یا سرشیر آب یکی از قطعاتی ست که در کنترل مصرف جریان آب نقش بسیار موثری دارد.
 2. پرلاتور یا آبفشان یک سر شیر کاهنده مصرف آب است که روی قسمت آبریز شیرآلات قرار می گیرد و کار کاهش مصرف آب، کنترل جریان آب، جلوگیری از پاشش آب به اطراف سینک انجام می دهد.
 3. پرلاتور در زبان انگلیسی به معنای مروارید است این موضوع به آن معنا می‌باشد که با نصب قطعه آب به جریان همانند مروارید تبدیل می‌شود.
 4. هر یک از انواع پرلاتور، مشخصات و کاربرد ویژه ای دارند و میزان صرفه جویی و نوع جریان آب خروجی در انواع پرلاتور، متفاوت است.
 5. جهت نصب پرلاتور از قطعه ای به نام بوش استفاده می گردد که بهمراه واشر زیر پرلاتور آب بندی بهتر را تامین می کند.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید پرلاتور لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *