دیجی پرایم - راهنمای خرید عطر

راهنمای خرید عطر

دنیای عطر و ادکلن دنیای جذابی است. به طور کلی بیشتر افراد تحت تاثیر این ماده خوشبو قرار می گیرند. می‌توان گفت عطری که استفاده می‌کنید، نشان‌دهنده روحیه و طبع شماست و حس خوبی که از آن به دست می‌آورید. بنابراین در انتخاب آن باید وسواس زیادی به خرج دهید. البته به طور حتم می دانید که عطرها در انواع متنوعی، چه از نظر قیمت و چه از نظر ماندگاری و پخش بو در بازار لوازم آرایشی موجود می باشند. اما برای داشتن انتخابی درست باید کمی اطلاعات در مورد این گونه محصولات داشته باشید. به همین منظور با ادامه مقاله راهنمای خرید عطر همراهمان باشید.

عطر چیست؟

به طور کلی می توان عطر را این گونه توصیف کرد، رایحه مطبوعی که در هوا پراکنده شده و به مشام می رسد را عطر می گویند. عطرها از روغن های اساسی یا همان اسانس های روغنی، ترکیبات معطر، ثابت کننده و نگهدارنده و الکل به وجود می آیند.

انواع عطر

پرفیوم: این نمونه عطر یکی از مهم‌ترین عطرها با طولانی‌ترین و بیشترین ماندگاری می باشند. در ساختار آنها از آب و یا الکل در کمترین حد ممکن استفاده شده است. این عطرها حدود 22 الی 40 درصد دارای اسانس می باشند. به همین علت هزینه پرفیوم‌ها بسیار بالا بوده و در دسته گران‌ترین عطرها جای گرفته اند.

ادوپرفیوم: ادوپرفیوم‌ها نمونه ای دیگر از قوی‌ترین عطرها و البته کمی ارزان‌تر از پرفیوم‌ها می باشند. این نمونه عطرها از لحاظ ساختاری و میزان خلوص در دسته دوم جای می‌گیرند. اسانس موجود در این عطرها 15 الی 21 درصد است. همچنین دارای ماندگاری مناسبی می باشند. البته باید یادآور شد که ماندگاری این نمونه بدون شک از پرفیوم‎ها کمتر است.

ادوتویلت: دسته سوم از لحاظ ماندگاری و قیمت در بین عطرها نمونه ادوتویلت ها می باشند. این عطرها به میزان 6 الی 14 درصد حاوی اسانس می باشند. اهمچنین این دسته دارای بوی ملایم‌تری هستند. اما همانطور که در بالا اشاره کردیم ماندگاری‌شان کمتر از ادوپرفیوم‌ها است.

ادوکلن: با توجه به نمونه های بالا به طور حتم تا به اینجا ادوکلن ها رتبه چهارم را به خود اختصاص داده اند. میزان خلوصشان 1 الی 5 درصد بوده و با داشتن قیمت ارزان‌تر، دارای ماندگاری پایین‌تری می باشند.

اوفرش: نمونه آخر که در مرتبه ارزان ترین عطرها قرار گرفته اند، اوفرش ها هستند. ماندگاری آنها نیز به دلیل 3 درصد اسانسی که دارند، نسبت به سایر گزینه‌ها بسیار کمتر است. به همین دلیل تعداد دفعات و میزان مصرف آن در طی روز زیاد خواهد بود. از این جهت عطرهای اوفرش از لحاظ اقتصادی به صرفه نمی باشند. اما صرفا اگر رایحه موجود در نمونه ای را پسندیده اید، از آن استفاده کنید. در غیر این صورت گزینه مناسبی برای خرید نمی باشند.

نکته: محصولاتی که به‌عنوان انواع عطر در بازار موجود می باشند، تنها در میزان غِلظت مواد اولیه‌ متفاوت اند. شدت و ماندگاری عطر بر اساس غلظت به شدت و طول عمر ترکیبات معطر (اسانس طبیعی / مواد اولیه‌ی مصنوعی) مورد استفاده در آن می‌باشد. به هر میزان ترکیبات معطر بیشتر باشد، شدت و ماندگاری آن نیز افزایش می یابد.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید عطر برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی محصولات شخصی از جمله لوازم آرایشی، بهداشتی و سلامت، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( آرایشی و سلامت ) می توانید مطالعه نمائید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید عطر

ترکیبات عطر

به طور کلی یک عطر از سه قسمت مهم که شامل اسانس یا ماده اصلی، ماده حامل و مواد افزودنی است، تشکیل می شود.

 • اسانس عطر

ماده اصلی یا اسانس بخش اصلی هر عطری می باشد. اسانس ها را می توان به صورت طبیعی و سنتی تهیه و تولید کرد. اسانس های طبیعی از گیاهان و حیوانات به دست می آید، واما اسانس های مصنوعی در کارخانه ها تولید می شود.

 • حلال های عطر

الکل معمولی ترین نوع حلال بوده که در عطرسازی برای رقیق کردن مورد استفاده قرار می گیرد. الکل با مقداری آب ترکیب شده که باعث می شود اسانس یا ماده اصلی پخش بوی خوبی را دارا باشد.

 • مواد افزودنی عطر

افزودنی های عطر برای افزایش کیفیت عطر در ترکیب آن اضافه می شود. آنتی اکسیدان ها و مواد رنگی دو نمونه از مواد افزودنی هستند. این دو افزودنی برای افزایش پایداری به عطرها اضافه می شوند.

انتخاب و خرید عطر بر اساس موقعیت

محل کار

عطری که در محل کار مورد استفاده قرارمیگیرد باید صمیمی و ملایم باشد. همچنین به یاد داشته باشید عطر مناسب محل کار با عطری که در میهمانی می زنید متفاوت باشد. عطر مورد استفاده در موقعیت های شغلی باید به نحوی باشد که در برخورد اول ضربه ای عمل نکند. به عنوان مثال زدن عطر تلخ و گرم برای فردی که در بانک مشغول کار است، مناسب نیست. زیرا ناخودآگاه باعث گارد گرفتن ارباب رجوع می شود. بهتر است این افراد عطر ملایم که ارتباط بهتری برقرارمی کند، استفاده کنند.

مهمانی

عطر استفاده شده در مهمانی به نوع آن بستگی دارد. نوع عطر در میهمانی های رسمی براساس نوع لباس تفاوت دارد. به عنوان مثال عطر گرم زمانی که کت و شلوار به تن کرده اید و یا در جلسات کاری موضع خود را به شکل محکم مشخص می کنید، کاربردی است.

به خاطر داشته باشید که در مهمانی های معمولی از عطر ملایم و خنک استفاده کنید. بوی تلخ، قدرت و غرور را می رساند. در مهمانی فضای باز عطر تلخ و گرم بزنید. زیرا این عطر در فضا پخش شده و ملایم خواهد شد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید عطر

سن و سال

در انتخاب عطر بهتر است به سن و سال نیز توجه کنید. به طور معمول سازنده های عطر سن پیشنهادی خود را برای بکارگیری عطر روی شیشه درج می کنند. عطر ملایم، خنک، میوه ای، برگی و گلی برای سنین پایین تر مناسب است . ادویه و چوب نیز برای سن بالا کاربردی تر است.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

رایحه ‌یا نت‌ های بویایی عطر

رایحه یا نت اولیه: رایحه‌ اولیه در حقیقت بویی است که بلافاصله بعد از اسپری کردن عطر یا ادکلن به مشام ‌فرد می ‌رسد. نت اولیه‌ عطر معمولا تند و تازه است. همچنین سریعا تبخیر می‌ شود. اتفاقا بیشتر افراد در این مرحله دچار اشتباه می ‌شوند و عطر را بلافاصله بعد از استشمام نت اولیه‌ آن انتخاب و خریداری می ‌کنند.

رایحه یا نت میانی یا ثانویه : نت میانی عطر بلافاصله بعد از رایحه‌ اولیه به مشام فرد می ‌رسد. این رایحه حدود 10 دقیقه یا بیشتر ماندگاری دارد.

رایحه یا نت پایانی : رایحه اصلی و ماندگار عطر نت پایانی آن می باشد. این نت حدود 30 دقیقه زمان می طلبد تا به مشام برسد. این نت یا رایحه در واقع همانی است که تا پایان هم با شما می ‌ماند.

نکات مهم هنگام خرید عطر

 1. خودتان به شخصه برای خرید عطر مورد علاقه تان اقدام نمائید.
 2. صبح ها برای تست و خرید عطر اقدام کنید.
 3. هنگام خرید عطر از نمونه عطر دیگری استفاده نکنید.
 4. لباس تمیز و پوستی تمیز داشته باشید.
 5. حتما عطرها را روی پوستتان تست کنید.
 6. بیش از 3 یا 4 عطر را تست نکنید.
 7. از لحاظ بودجه با آمادگی قبلی به فروشگاه عطر بروید.
 8. بلافاصله بعد از باز کردن درب شیشه عطر، آن را بو نکنید.
 9. بعد از استشمام بوی عطر بلافاصله اقدام به خرید نکرده و زود تصمیم نگیرید.
 10. به یاد داشته باشید که عطر انتخابیتان باید متناسب با سبک زندگی تان باشد.
 11. پس از بوی مناسب، غلظت و ماندگاری عطر را مورد بررسی قرار دهید.
 12. همانطور که در بالا اشاره شد، به موقعیت استفاده از این محصول هم دقت کافی داشته باشید.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید عطر

نحوه استفاده از عطر

یقینا استفاده از عطر آداب ویژه خود را می طلبد. اگر تمایل دارید ماندگاری عطرتان بیشتر شود و دائم نیاز به تمدید نداشته باشد، آن را روی بخش ‌های نبض ‌دار بدنتان اسپری کنید.

به فاصله اسپری کردن دقت داشته باشید. عطری که از فاصله نزدیک اسپری شود، روی یک نقطه جمع شده و احتمال اینکه بوی آن به تلخی بزند افزایش می یابد. مچ دست ‌ها، گردن و آرنج ‌ها محل‌های اصلی اسپری شدن این مایع خوشبو می باشند.

هنگام زدن عطر دست ‌خود را در فاصله 10 الی 15 سانتی‌ متری این نقاط بگیرید و به آرامی عطر را اسپری کنید. بعد از استفاده از عطر در مچ دست ها، به هیچ عنوان مچ‌ها را به هم نسائید. این کار باعث خراب شدن بوی عطر استفاده شده می‌ شود. بعضی‌ ها عطر را تنها روی گردن‌ شان اسپری می ‌کنند. اما تنها به گردن اکتفا نکنید. چون بخش زیادی از بوی عطرتان رو به بالا خواهد رفت و کمرنگ می‌ شود.

نحوه صحیح نگهداری از عطر

 1. شیشه عطر درجای تاریک و بدون نور قرار داده شود.
 2. بدور از گرما نگهداری باشد.
 3. بهتر است عطر در محفظه های مات قرار گیرد.
 4. در مکان های بدور از رطوبت و خشک نگهداری شوند.
 5. بعد از استفاده به سرعت درب آنها بسته شود.
 6. عطر و ادکلن را به شدت تکان ندهید.
 7. محل پاشش عطر را تمیز نگه دارید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله

 1. دنیای عطر و ادکلن دنیای جذابی است که به طور کلی بیشتر افراد تحت تاثیر این ماده خوشبو قرار می گیرند.
 2. رایحه مطبوعی که در هوا پراکنده شده و به مشام می رسد را عطر می گویند.
 3. عطرها در انواع متنوعی مانند پرفیوم، ادوپرفیوم و … در بازار موجود می باشند. با توجه به نیاز بهترین گرینه را باید انتخاب کرد.
 4. عطرها از روغن های اساسی یا همان اسانس های روغنی، ترکیبات معطر، ثابت کننده و نگهدارنده و الکل به وجود می آیند.
 5. موقعیت استفاده از عطر را مدنظر قرار داده و متناسب با آن عطر استفاده کنید.
 6. هنگام خرید عطر نکات مهمی مانند غلظت، نوع شیشه و … را مورد بررسی قرار دهید.
 7. نحوه استفاده صحیح از عطر را هنگام اسپری کردن رعایت نمائید.
 8. عطر را به شیوه درست نگهداری کنید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید عطر لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *