دیجی پرایم - راهنمای خرید اجاق گاز

راهنمای خرید اجاق گاز

مهم ترین قسمت خانه قلب آن یعنی آشپزخانه است. پخت و پز عمده ترین کاری است که هر روزه در آشپزخانه انجام می شود. مدت زمان زیادی از استفاده مطبخ های پر دود و دم و اجاق گازهای سنتی گذشته و تنورهای آجری جای خود را به اجاق گازهای شیک و مدرن امروزی داده و هیزم به فراموشی سپرده شده و گاز جای آن را گرفته است. برای ما امروزه حتی تصور اینکه زمانی اجاق گاز وجود نداشته باشد غیرممکن است. با پیشرفت زندگی بشر ورود تمامی وسایل برای سهولت مصرف کننده، تنوع زیادی پیدا کرده اند. ما در مقاله راهنمای خرید اجاق گاز سعی در معرفی انواع این وسیله کاربردی داریم تا شما همراهان گرامی با جزئیات بیشتر آن آشنا شوید.

انواع اجاق گاز

اجاق گازها شامل انواع نام برده در ذیل می باشند.

 1. اجاق گاز رومیزی
 2. اجاق گاز ایستاده یا مبله
 3. اجاق گاز توکار یا صفحه ای

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید اجاق گاز برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز منزلتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است که در دسته راهنمای خرید ( خانه و آشپزخانه ) می توانید مطالعه نمائید.

اجاق گاز رومیزی

مدل رومیزی قدیمی ترین نوع از اجاق گازها می باشند. در این نسل از اجاق گازها معمولا به صورت 2 الی 3 شعله تولید شده که بر روی میز یا کابینت قرار می گیرند و عموا در فضای ادارات یا خانه های دانشجویی که استفاده کمتری می شود کاربرد فراوان دارند. اجاق گازهای رومیزی امکانات بسیار کمتری نسبت به اجاق های دیگر داشته و ارزان قیمت می باشد.

 دیجی پرایم - راهنمای خرید

اجاق گاز ایستاده یا مبله

اجاق گازهای ایستاده بهترین اجاق در چند سال اخیر شناخته شده است که درسال های متمادی استفاده از آن ها در تمامی خانه متداول بوده است. این اجاق گازها عموما دارای 4 الی 5 شعله می باشند. با ادامه انواع اجاق ها در مقاله راهنمای خرید اجاق گاز همراهمان باشید.

 دیجی پرایم - راهنمای خرید اجاق گاز

اجاق گاز توکار یا صفحه ای

با پیشرفت تکنولوژی، سبک زندگی افراد  تغییر در لوازم خانگی، اجاق گازها هم از این مقوله بی نصیب نمانده است.اجاق گازهای ایستاده که دارای فر بوده جای خود را به نوع توکار که در سه نوع برقی، گازی و برقی_گازی تولید می شوند و در فضای خاصی از منزل نصب می شوند داده است.این اجاق گازها از جنس هایی مانند شیشه، سرامیک و استیل تولید شده و در همه مکان ها حتی ادارات کارایی دارند.معمولا از اجاق گازهای توکار برای مصارف خانگی از نوع 4 الی 5 شعله و در فضاهای اداری از نوع 2 شعله استفاده فراوان می شود.

 دیجی پرایم - راهنمای خرید اجاق گاز

اجاق گاز توکار شیشه ای

همانتطور که از نام این اجاق گاز پیدا است دارای صفحه ای شیشه ای بوده که زیبایی خاص و منحصر به فردی دارد. شیشه به کار رفته در تولید این اجاق گازها نشکن بوده و قابلیت تحمل درجه حرارت های بالایی را دارد و با ریختن آب سرد نمی ترکد.

اجاق گاز توکار سرامیکی

این اجاق گازها از جنس سرامیک بوده و در برابر حرارت مقاومت بالایی نشان می‌دهند.

اجاق گاز توکار استیل

اجاق گاز های استیل به دلیل زیبایی و مقاومت بالایشان از دیگر اجاق گازها طرفداران بیشتری دارد. مواد غذایی روی سطح آنها راحت تر تمیز شده و نمی‌چسبند.  جنس استیل به دو دسته آجدار و ساده تقسیم می‌شود. مدل های ساده امکان خش برداشتنشان زیاد است و سطح براق و صیقلی دارند. اما مدل‌های آجدار ضدخش بوده و معایبی مانند سطح خشن تر و کدر شدن با گذشت زمان را دارند.

 

راهنمای خرید اجاق گاز

نحوه کارکرد اجاق ها

اجاق ها از لحاظ نحوه کارکرد به سه دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه همین مقاله راهنمای خرید اجاق گاز به توضیح آن می پردازیم؛

 1. اجاق های گازی
 2. اجاق های برقی
 3. اجاق های گازی_برقی

اجاق های گازی به دلیل ویژگی هایی برتر بوده و رواج و مقبولیت بیشتری نسبت به اجاق های برقی در میان مردم دارند. میزان بهای گاز مصرفی نسبت به محصولات برقی بسیار کمتر می باشد. به همین دلیل باعث به صرفه بودن اجاق های گازی شده است.

مقایسه مزایا و معایب اجاق های برقی و گازی

مزایای اجاق های برقی

 1. پخت یکنواخت در فرمهای الکترونیکی نسبت به فرهای گازی
 2. توان بالاتر در انتقال حرارت و کوتاه  شدن زمان آشپزی
 3. سهولت در تمیز کردن سطوح اجاق های برقی
 4. طراحی شیک و مدرن
 5. ایمنی بیشتر نسبت به اجاق های گازی

معایب اجاق های برقی

 1. بیشتر بودن بهای برق مصرفی نسبت به گاز مصرفی
 2. عدم وجود علائم مشخص که نشان دهنده روشن بودن المنت ها باشد
 3. داغ بودن سطوح پس از خاموش شدن
 4. عدم تقارن پایه های المنت که منجر به عدم توزیع یکنواخت گرما می شود
 5. استفاده از ظروف خاص برای قرار دادن بر روی اجاق برقی

مزایای اجاق های گازی

 1. مقرون به صرفه تر بودن گاز مصرفی نسبت به برق مصرفی
 2. امکان استفاده از انواع ظروف برای آشپزی
 3. توزیع یکنواخت و متقارن حرارت

معایب اجاق های گازی

 1. توان پایین تر نسبت به اجاق های برقی
 2. عدم سهولت در تمیز کردن سرشعله ها و  سطح رویی اجاق گاز
 3. عدم ایمنی، امکان گاز گرفتن و آتش سوزی

 دیجی پرایم - راهنمای خرید

ویژگی های کاربردی در اجاق ها

در هر اجاقی چه برقی و چه گازی هر کدام دارای آپشن هایی برای استفاده بهتر می باشند که در ادامه مقاله راهنمای خرید اجاق گاز به توضیح یکایک آن ها می پردازیم.

فن هوای گرم

درون فر فنی برای پخش هوای گرم تعبیه شده است.

گریل اجاق گاز

در برخی از مدل ها صفحه گریل برای کباب کردن و سرخ کردن بدون روغن تعبیه شده است.

تایمر اجاق گاز

در برخی از اجاق گازها تایمر داخلی وجود دارد. تایمر این امکان را به شما می دهد برای پخت غذا زمانی را مشخص نمائید، تا در آن زمان تعیین شده صدایی به عنوان هشدار برای شما به صدا در آید که نشان دهنده پخت غذا می باشد.

شعله اجاق ها

اگر چه شعله های برقی نسبت به شعله های گازی به سهولت تمیز می‌شوند، اما از اینکه شعله های اجاق گازی شعله را به طور یکنواخت در اطراف ظرف غذای در حال پخت به طور یکنواخت پخش می کند هم نمی توان گذر کرد.

فر قابل تنظیم

در فرهایی که این قابلیت را دارند، بعد از اتمام پخت غذا یا کیک، فر به طور اتومات خاموش می شود.

نمایشگر ترموستات

از قابلیت‌های خوب اجاقهای برقی این است که بعد از رسیدن به درجه حرارت مورد نیاز شعله را خاموش و مجدد روشن می‌کند.

ترموکوبل

این ویژگی در اجاق های گازی وجود دارد که وقتی به هر دلیلی شعله خاموش شود، گاز ورودی به شعله اتوماتیک قطع می می گردد. این ویژگی اجاق های گازی از خیلی حوادث ناگهانی جلوگیری به عمل می آورد.

احتراق خودکار

با وجود این ویژگی در اجاق گازتان می توانید با فشردن یک دکمه و باز کردن گاز اجاق را روشن کنید.

درآور و کشوهای پائینی

برخی از اجاق گازها در قسمت زیرین خود کشوهای مخصوص سرخ کردن و گرم نگه داشتن و حتی درست کردن غذا دارند. این فضاها می‌توانند در دماهای متفاوت تنظیم شوند.

دو محفظه فر

در برخی از اجاق ها محفظه فر به دو قسمت مجزا تقسیم شده‌اند. فرهای مجزا از هم این امکان را برای شما فراهم می آورند  که در یک زمان دو غذا را در دمای متفاوت به سرانجام برسانید.

قفل کودک

اگر نگران این هستید که کودک با دستکاری اجاق گاز باعث ایجاد حادثه شود، سیستم امنیتی قفل کودک این نگرانی را برطرف کرده است.

پایه های دارای قابلیت اندازه

اندازه پایه های بعضی از اجاق ازها قابلیت تنظیم دارندو شما می توانید آن ها را متناسب با دکوراسیون منزلتان تغییر دهید.

اجاق گاز ایرانی یا خارجی

امکان دارد پس از انتخاب نوع اجاق گاز مصرفیتان حال چه مارکی را انتخاب کنید و یا برندهای ایرانی بهتر است یا خارجی رسیده باشید. ما به شما سروران گرامی توصیه می‌کنیم از آنجا که اجاق گاز یکی از وسایل پرکاربرد خانه محسوب می‌شود در خرید آن دقت فراوان داشته باشید.

گازهای خارجی اگر چه از لحاظ کارایی، کیفیت و زیبایی در حد بالاتری باشند اما برای خرید آنها باید هزینه چند برابر نوع ایرانی پرداخت نمائید و از طرفی ممکن است برند مورد نظرتان در ایران نماینگی نداشته باشد. اما برندهای ایرانی اگر چه از لحاظ کیفیت و زیبایی در حد پایین‌تر از نمونه های خارجی باشند، اما به دلیل وجود نمایندگی‌های معتبر و خدمات پس از فروش برندهای ایرانی شرایط را برای انتخاب و خرید بهبود می‌بخشد.

بهترین مارک اجاق گاز ایرانی

طبق تحقیقات به عمل آمده برندهای اخوان، استیل البرز، داتیس، بیمکث، اسنوا و رز گاز از کارآمد و مناسب موجود در بازار می باشند. در صورت خرابی احتمالی برندهای ایرانی، نگرانی برای تعویض قطعات آن نخواهید داشت. با توجه به شرایط موجود ما در مقاله راهنمای خرید اجاق گاز به شما پیشنهاد می کنیم که نمونه برندهای داخلی را برگزینید.

بهترین مارک اجاق گاز خارجی

اگر تمایل به خرید اجاق گاز خارجی دارید، طبق تحقیقات به عمل آمده برندهای هاردستون، بوش، مجیک، آریستون و برتینا جزو بهترین مارک های خارجی می باشند. به یاد داشته باشید اگر چه برندهای خارجی دوام بیشتری دارند اما در صورت خرابی برای تعمیر باید هزینه بیشتری نسبت به برند ایرانی پرداخت نمائید.

اجاق گاز فر دار یا طرح فر

این انتخاب کاملا به خودتان بستگی دارد. اگر اهل پختن غذاهایی مانند پیتزا، لازانیا و انواع و اقسام کیک ها هستید، بهتر است نوع فردار را خریداری نمائید، در غیر این صورت اجاق گاز طرح فر نیاز شما برای پخت و پز را فراهم می کند.

اجاق گاز ایستاده یا صفحه ای

اجاق گازهای صفحه ای کم مصرف بوده و ضخامتی تنها به اندازه ۵ تا ۶ سانتی متر را اشغال می کند. اما این مدل گازها فر نداشته و باید یک فر جداگانه تهیه شود. در مقابل اجاق گازهای ایستاده دارای وزن زیادی هنگام جابجایی ولی دارای فر می‌باشند.

نکات مهم قبل از خرید اجاق گاز

 1. قبل از خرید بر اساس نیازتان تعداد شعله را تعیین نمائید.
 2. جنس اجاق گاز و نحوه تمیز کردن آن از نکات مهم می باشد.
 3. اجاق های برقی ایمنی بیشتری نسبت به نوع گازی دارند.
 4. ضخامت اجاق گازهای توکار ۵ الی ۶ سانتی‌متر می‌باشد.
 5. اجاق گاز های مجهز به ترموکوپل و فندک، ایمنی بیشتری دارند.
 6. علاوه بر استاندار بودن اجاق گاز به خدمات پس از فروش آن دقت نمائید.
 7. به فاصله میان شعله ها توجه داشته باشید. میزان فاصله باید به قدری باشد که همزمان چند قابلمه بدون مزاحمت روی هر شعله قرار بگیرد.

اندازه اجاق گاز

قبل از اینکه برای خرید اجاق گاز اقدام کنید اولین و مهمترین نکته اندازه گیری فضایی است که میخواهید اجاق را در آن قرار دهید. حتماً ابعاد این فضا را هنگام خرید مد نظر داشته باشید.

جنس شبکه های اجاق گاز

جنس شبکه های اجاق گاز باید از جنس میله ای با پوشش لعاب یا چدن باشند تا زمان حرارت دیدن برای آنها مشکلی پیش نیاید. این شبکه ها به دلیل استحکام بیشتر و همچنین وزن بالاتر باعث تعادل ظروف سنگین در هنگام پخت و پز می شوند.

توان حرارتی اجاق گاز

هنگام خرید به توان حرارتی اجاق گاز توجه داشته باشید. این توان میزان حرارتی است که از شعله ها خارج می شود که واحد اندازه گیری آن BTU/hr است. این واحد در ایران بر اساس کیلو وات در نظر گرفته می شود. خروجی استاندارد حرارت از شعله ها به ازای هر ساعت 5000 الی 12500 BTU که معادل 1/4 الی 3/6 کیلو وات بوده، متغیر می باشد. ایده آل ترین توان حرارتی برای مصارف خانگی 2/05 کیلو وات است.

هزینه اجاق گاز

هر محصولی با توجه به نحوه کارایی و میزان آپشن هایی که دارد قیمت آن کم و زیاد می شوند. شما باید نسبت به نیاز مصرفیتان نوع محصولی را انتخاب نمائید که هزینه زیادی برای نمونه های ناکارامد صرف نکرده باشید.

خلاصه مقاله

 1. اجاق ها در سه مدل رومیزی، ایستاده و توکار در بازار موجود می باشند.
 2. جنس اجاق های توکار شامل شیشه ای، سرامیکی و استیل می تواند باشد.
 3. اجاق ها از لحاظ نحوه عملکرد به سه نوع گازی، برقی و گازی_برقی تولید می شوند.
 4. هر مدل اجاقی نسبت به هزینه پرداختی و برندی که انتخاب می کنید، دارای آپشن هایی می باشد.
 5. استفاده از اجاق های ایرانی در صورت خرابی احتمالی خدمات پس از فروش بهتری نسبت به نوع خارجی دارد.
 6. استفاده از اجاق های فردار یا طرح فر فقط به نحوه استفاده شما بستگی دارد.
 7. اجاق های ایستاده و توکار هرکدام دارای ویژگی های چشمگیری می باشند که شما نسبت به نیازان نوع آن را باید انتخاب نمائید.
 8. نکات مهمی که در همین مقاله راهنمای خرید اجاق گاز ذکر شده را با دقت مطالعه نمائید.
 9. توان حرارتی در گازها میزان حرارتی است که از شعله ها خارج می شود.

راهنمای خرید اجاق گاز

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید اجاق گاز لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *