دیجی پرایم - راهنمای خرید دهان شویه

راهنمای خرید دهان شویه

همانطور که می دانید دهانشویه یکی از محلول های بهداشتی مورد استفاده برای حفظ سلامت دهان و دندان است که با استفاده از آنها دندان ها، بافت های دهانی و زبان تمیز می شود. با اینکه نمی توان دهانشویه را به عنوان جایگزین مسواک روزانه و استفاده منظم از نخ دندان دانست، اما با توجه به فوایدی که برای بهداشت دهان، لثه و دندان ها دارند، اغلب دندانپزشکان استفاده از آن را به بیماران خود توصیه می کنند. بنابراین برای آشنایی بیشتر با این محلول ادامه مقاله راهنمای خرید دهان شویه را مطالعه نمائید.

دهان شویه چیست؟ 

دهانشویه، محلولی مایع است که برای شستشوی دهان و دندان استفاده می شود که معمولاً دارای یک ضد عفونی کننده برای از بین بردن باکتری های مضر می باشد. همچنین یکی از موثرترین روش های مهار پلاک دندانی مصرف دهان شویه ها می باشد. گاهی اوقات افراد از دهانشویه برای مقابله با بوی بد دهان استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر از این روش برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده می کنند. زیرا این محلول دارای فواید زیادی می باشد.

فواید دهان شویه

 1. پاکسازی باقی مانده غذا از دهان
 2. از بین بردن باکتری های دهان
 3. تقویت و سفید شدن دندان ها
 4. کنترل بهتر جرم و پلاک
 5. جلوگیری و کنترل هالیتوز یا بوی بد دهان
 6. کمک به درمان التهاب و بیماری لثه

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید دهان شویه برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی محصولات شخصی از جمله لوازم آرایشی، بهداشتی و سلامت، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( آرایشی و سلامت ) می توانید مطالعه نمائید.

عوارض استفاده بیش از حد دهان شویه

دهان شویه ها مانند هر محصول دیگری، در کنار فواید، معایبی نیز دارند. البته این مساله موجب نمی‌شود فواید دهانشویه را نادیده گرفته و از این محصول بهداشتی استفاده نکنیم. برخی از عوارض دهانشویه شامل موارد زیر می شود.

 1. خطر ابتلا به سرطان دهان
 2. دهان خشک
 3. افزایش فشار خون
 4. بیماری های روده

نکته: برای پیش گیری از عوارض موجود در این محلول با پزشک خود مشورت کرده و سعی در خرید نمونه سازگار با دهان و دندان خود باشید.

نکته: استفاده از دهانشویه می‌تواند برای کودکان زیر ۶ سال خطرناک باشد. چرا که کودکان در این سن اغلب هر مایعی را قورت می‌دهند و نمی‌دانند که باید دهانشویه را از دهان خارج کنند. بنابراین کودکان زیر پنج سال باید از دهانشویه‎هایی که دندانپزشک تجویز می‎کند، استفاده کنند و در مورد کودکان ۶ الی ۱۲ سال بهتر است تحت نظارت والدین شستشوی دهان با دهانشویه، صورت گیرد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید دهان شویه

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید دهان شویه

ترکیبات موجود در دهان شویه 

ترکیبات موجود در دهان شویه های مختلف با توجه به کاربردشان کمی با هم متفاوت است. اما اغلب بسیاری از آنها حاوی مواد زیر می باشند.

 1. مواد پاک کننده
 2. مواد طعم دهنده و رنگ دهنده
 3. الکل یا مواد آنتی باکتریال دیگر
 4. مواد نگهدارنده
 5. آب
 6. فلوراید

انواع دهان شویه 

دهانشویه های بهداشتی – آرایشی

این گروه از دهان شویه ها حاوی الکل بوده که آنتی سپتیک یا ضد عفونی کننده هم نامیده می شوند. این نوع دهانشویه به صورت موقت بوی بد دهان را برطرف و نفس را تازه و معطر می کند و طعم خوبی به دهان می بخشد. اما علت اصلی بوی دهان را از بین نمی برد. همچنین این گروه از دهان شویه ها برای شستن باقی مانده ی مواد غذایی از میان دندان ها و لثه نیز کاربرد داشته و باعث کاهش فلور میکروبی دهان می شوند.

دهانشویه های درمانی

این گروه از دهان شویه ها سبب کاهش پلاک دندانی، التهاب لثه، پوسیدگی دندان و بوی ناخوشایند دهان می شوند.

یادآوری: همانگونه که در بالا اشاره کردیم پیش از ایجاد هر گونه تغییر در برنامه مراقبت از دهان و دندان با دندانپزشک خود مشورت کنید و درباره انتخاب دهانشویه مناسب راهنمایی بگیرید. هنگام تهیه دهانشویه باید عامل‌های بسیاری را در نظر گرفت تا بیشترین فایده را از استفاده روزمره آن دریافت کرد.

مهم ترین دهان شویه های بهداشتی عبارتند از:

دهانشویه فلوراید دار: فلوراید موجود در دهانشویه شامل سدیم فلوراید می باشد که از دندان ها در برابر حفره و پوسیدگی دندان محافظت می کند. با این حال با توجه به این که آب و خمیر دندان های نیز حاوی مقادیری فلوراید هستند نباید در استفاده از دهانشویه های حاوی فلوراید زیاده روی شود.

دهانشویه ضد باکتریال و ضد عفونی کننده: این نوع دهانشویه معمولا حاوی الکل است و بیشتر در افراد مبتلا به عفونت دهان به منظور جلوگیری از رشد باکتری ها و پیشگیری از بیماری های لثه استفاده می شود. توجه داشته باشید استفاده بیش از حد از این نوع دهانشویه می تواند رنگ دندان ها را تغییر دهد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید دهان شویه

نکات مهم برای استفاده از دهان شویه

 1. برخی دهانشویه ها به دلیل غلظت بالا باید قبل از استفاده با مقداری آب رقیق شوند. برای اطمینان حتما برچسب دهانشویه را مطالعه کنید. اگر روی برچسب آن چنین چیزی ذکر نشده رقیق کردن محلول اثربخشی آن را کاهش خواهد داد.
 2. دهانشویه جایگزین مسواک و نخ دندان نمی باشد و حتی اگر دندانپزشک آن را تجویز کرده باید علاوه بر استفاده از دهانشویه، به مراقبت روزانه دندان های خود با مسواک و نخ دندان ادامه دهید.
 3. یکی از نکات مهم برای اثربخشی کامل دهانشویه نگه داشتن آن برای مدت زمان کافی داخل دهان می باشد. در اکثر دهانشویه ها این زمان بین 30 ثانیه تا 1 دقیقه می باشد. اما برای اطمینان توصیه می شود برچسب محصول را مطالعه کنید.
 4. از بلعیدن دهانشویه اجتناب کنید، بلعیدن مقادیر زیاد دهانشویه های حاوی فلوراید برای بدن سمی است.

 نحوه استفاده از دهان شویه

 1. به خوبی دندان ها را مسواک زده و آماده استفاده از دهانشویه نمائید.
 2. مقدار کافی از دهان شویه را مطابق دستور دندانپزشک یا دستور روی بطری، درون درب بطری (معمولاً به صورت پیمانه استفاده می شود) بریزید.
 3. دهان شویه را وارد دهان کنید و با فشار در دهانتان بچرخانید تا تمام سطوح دندان ها و لثه ها و همچنین سطوح بین دندان ها با دهان شویه تماس پیدا کند.
 4. معمولاً 30 ثانیه تا 1 دقیقه زمان برای نگه داشتن دهان شویه در دهان کافی است . پس از پایان این زمان دهان شویه را از دهان خارج کنید.
 5. پس از مصرف دهان شویه تا نیم ساعت دهانتان را نشویید، غذا نخورید و مایعات ننوشید. در این صورت مواد موثر آن در تماس با سطح دندان ها و لثه هایتان باقی می ماند.
دیجی پرایم - راهنمای خرید دهان شویه
دیجی پرایم – نحوه استفاده از دهان شویه

خلاصه مقاله

 1. همانطور که می دانید دهانشویه یکی از محلول های بهداشتی مورد استفاده برای حفظ سلامت دهان و دندان است که با استفاده از آنها دندان ها، بافت های دهانی و زبان تمیز می شود.
 2. یکی از موثرترین روش های مهار پلاک دندانی مصرف دهان شویه ها می باشد.
 3. دهان شویه ها دارای فواید و مضراتی هستند که هنگام استفاده نمی توان از آنها چمپوشی کرد.
 4. ترکیبات موجود در دهان شویه های مختلف با توجه به کاربردشان کمی با هم متفاوت می باشد.
 5. دهانشویه ها در دو نوع آرایشی- بهداشتی و درمانی موجود می باشند. با توجه به نوع نیاز و مشورت با پزشک سعی در خرید نمونه بهتر داشته باشید.
 6. هنگام تهیه دهانشویه باید عامل‌های بسیاری را در نظر گرفت تا بیشترین فایده را از استفاده روزمره آن دریافت کرد.
 7. هنگام استفاده از دهانشویه نکات مهم استفاده از آنها را رعایت نمائید.
 8. استفاده از دهانشویه می‌تواند برای کودکان زیر ۶ سال خطرناک باشد. چرا که کودکان در این سن اغلب هر مایعی را قورت می‌دهند و نمی‌دانند که باید دهانشویه را از دهان خارج کنند.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید دهان شویه لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *