دیجی پرایم - راهنمای خرید ماوس کامپیوتر ( موشواره )

راهنمای خرید ماوس کامپیوتر ( موشواره )

استفاده از ماوس هنگام کار کردن با کامپیوتر یا لپ تاپ می‌تواند منجر به افزایش سرعت و کیفیت کار شما شود. پرکاربرد بودن موس دلیل محکمی برای این است که پیش از خرید آن وقت کافی برای تحقیق صرف کنید. برای افزایش سرعت تحقیقات شما، در این قسمت راهنمای خرید ماوس کامپیوتر ( موشواره ) ارائه شده است که می توانید با مطالعه آن موس مورد نیازتان را مشخص کنید.

موس (Mouse) چیست؟

موشواره، موشی یا ماوس (Mouse) که امروزه به عنوان کاربردی ترین ابزار ورودی رایانه مورد استفاده قرار می گیرد، برای ورود اطلاعات در سیستم عامل های مبتنی بر نمایش گرافیکی نظیر سیستم عامل ویندوز طراحی شده و به کمک آن کاربر می تواند دستورات لازم را به واحد کنترل ارسال کند. موشواره، همانند صفحه‌کلید، یک واسط کاربر سخت‌افزاری محسوب می‌شود که معمولاً دو دکمه دارد و با کابل به رایانه وصل می‌شود. در نرم‌افزارهای کنونی موشواره قابلیت بخش عمده‌ای از وظایف صفحه‌کلید را عهده‌دار است. ماوس اصلی‌ترین وسیله برای کنترل کامپیوتر می باشد. 

طرز کار موس کامپیوتر

شاید بپرسید موس چطور جهت و سرعت حرکت را تشخیص می دهد و به کامپیوتر ارسال میکند؟ در ماوس دوربین های بسیار کوچکی کار گذاشته شده است که در هر ثانیه در حدود ۱۵۰۰ عکس می گیرند. به این ترتیب موقعیت لحظه ای و صدم ثانیه به صدم ثانیه ای از ماوس را ثبت کرده و میتواند سرعت و جهت جابجایی را در هر صدم ثانیه تشخیص دهد.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید ماوس کامپیوتر ( موشواره ) برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کالای دیجیتال، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کالای دیجیتال ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع ماوس کامپیوتر

ماوس‌های کامپیوتر بسته به استفاده‌ای که برای آن طراحی شده‌اند یا ویژگی اصلی‌ که ارائه می‌دهند به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند :

 • ماوس بی‌سیم
 • ماوس سیم‌دار
 • ماوس اپتیکال
 • ماوس لیزری
 • ماوس گیمینگ
 • ماوس توپی
 • ماوس ارگونومیک

در ادامه به توضیح هرکدام از انواع موس خواهیم پرداخت.

ماوس بی سیم 

یکی از انواع موس کامپیوتر موس بی سیم یا بلوتوث است که با عنوان ماوس وایرلس نیز شناخته می‌شود با توجه به اسم آن ماوسی است که سیمی به آن متصل نیست و به جای آن گیرنده‌ای را به همراه آن دریافت می‌کنید که با امواج رادیویی (RF) اطلاعات را به کامپیوتر ارسال می‌کند. کارکرد این دسته از ماوس‌ها دارای دو مرحله است :

 • فرستنده‌ای که در ماوس تعبیه شده اطلاعات دکمه‌های کلیک شده را برای گیرنده می‌فرستد.
 • گیرنده ماوس این اطلاعات را دریافت و به کامپیوتر منتقل می‌کند تا دستورات انجام شوند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید ماوس

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید ماوس کامپیوتر ( موشواره )

ماوس سیم دار

همانطور که مشخص است ماوس سیم‌دار به کمک سیم به کامپیوتر شما متصل می‌شود. افرادی که فکر می‌کنند ماوسه‌ای بی‌سیم کاملاً نسبت به ماوس‌های سیمدار برتری ‌دارند باید عرض کنیم ماوس‌های سیم‌دار ارتباط قوی‌تر و سریع‌تری نسبت به متوس‌های بی‌سیم دارند و به دلیل عدم وجود برد‌های مربوط به فرستنده امواج و باتری وزن کمتری دارند و نیازی نیست تا نگران میزان شارژ آن‌ها باشید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

ماوس اپیتکال

یکی دیگر از انواع ماوس کامپیوتر، موس اپتیکل است. اکثر ماوس‌هایی که در همه‌جا آن‌ها را مشاهده می‌کنید از انواع ماوس اپتیکال است. ماوس‌های اپتیکال از یک لامپ LED و سنسوری برای تصویربرداری بازتاب این لامپ بر روی ماوس‌پد استفاده می‌کند و با تغییرات در تصاویر گرفته شده توسط سنسور جهت و سرعت حرکت ماوس را تشحیص می‌دهد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید موس کامپیوتر ( موشواره )

ماوس لیزری

اگر شما هم با این نوع ماوس کار می‌کنید احتمالا نور یا لیزر منعکس شده از ماوس را مشاهده کرده اید. ماوس با استفاده از نور یا لیزر منعکس شده توسط دیود های تابش نور حرکات کاربر را تشخیص داده و آنها را به سیستم ارسال می‌کند.

با توجه به نوع مکانیزم طراحی ماوس‌ لیزری قابلیت اطمینان این نوع ماوس در برابر شکستگی و ضربه پذیری نسبتا بالاست، علاوه بر این ماوس‌های نوری و لیزری از دقت و حساسیت بسیار بیشتری نسبت به ماوس‌های مکانیکی برخوردار هستند. تنها نکته ای که باید در هنگام خرید ماوس نوری توجه داشت این است که این نوع ماوس بر روی سطوح شیشه ای و براق به دلیل بازتاب نور کارکرد مناسبی نخواهد داشت. البته این محدودیت در ماوس‌های لیزری وجود ندارد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید موس کامپیوتر ( موشواره )

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید ماوس کامپیوتر ( موشواره )

ماوس گیمینگ

ماوس‌های عادی معمولاً دارای ۳ دکمه هستند، در حالی که ماوس‌های گیمینگ اکثراً دارای تعداد بیشتری دکمه هستند تا برای انجام کارهایی با سرعت بالاتر در بازی تنظیم شوند تا به فردی که بازی می‌کند سرعت واکنش‌پذیری بالاتری بدهد. همچنین این نوع ماوس قابلیت تنظیم DPI را نیز دارند که در مطلب DPI چیست به صورت کامل به توضیح این موضوع پرداخته‌ایم.

البته این دکمه‌ها را می‌توانید برای کارهای دیگری نیز تنظیم کنید و امکانات این دسته از ماوس‌ها تنها در بازی استفاده نمی‌شود.

دیجی پرایم - راهنمای خرید موس کامپیوتر ( موشواره )

ماوس توپی

ماوس های مکانیکی با نام موس توپی نیز معروف شده اند. در موس های مکانیکی دو غلطک وجود دارد که شما میتوانید از این غلتک ها برای پیمایش صفحه و چرخش در جهت های مختلف استفاده کنید.

این موس ها چندان پیشرفته نیشتند و به همین دلیل قیمت پایین تری نسبت به موس ها لیزری و نوری دارند. توپ کار گذاشته شده در ماوس های توپی با دست قابل کنترل می باشند.

نوع دیگری از موس های توپی وجود دارند که درجای ثابت قرار می گیرند و قابل جابجایی نیستند. شما تنها از طریق توپ های این موس میتوانید عوامل موجود در صفحه نمایش را کنترل کنید. غلطک هایی که دراین موس استفاده شده است از جنس پلاستیک های فشرده و یا شیشه می باشند. دلیل استفاده از شیشه و پلاستیک برای آنها است که با گذشت زمان خراب و فرسوده نشوند و طول عمر بیشتری داشته باشند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید موس کامپیوتر ( موشواره )

ماوس ارگونومیک

اگر با ماوس زیاد کار میکنید پیشنهاد میکنیم ماوس ارگونومیک را برای کارهای خود انتخاب کنید. برای طراحی موس های ارگونومیک از طراحی های خاصی استفاده شده است تا دست کاربر در جهت و حالتی قرار گیرد که کمترین فشار بر روی دست حس شود. طی سال ها تحقیق محققان توانستند موسی را طراحی کنند که کمرین آسیب رابرای طراحان گرافیک و مهندسان کامپیوتر داشته باشد و موجب خستگی آنها نشود.

این موس برای گرافیست ها که با موس بسیار کار میکنند گزینه مناسبی است. زیرا به طرز عجیبی از خستگی شما کم میکند و شما میتوانید برای ساعات طولانی بدون خستگی کار خود را انجام دهید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید موس کامپیوتر ( موشواره )

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید ماوس کامپیوتر ( موشواره )

ماوس سایلنت

همان طور که میدانید سایلنت یعنی بیصدا و موس های سایلنت در حین کار کردن کمترین صدا را تولید می کنند. در طراحی این موس الگوریتمی رعایت شده است و از موادی استفاده شده که باعث شده چند پله بالاتر از سایر ماوس ها قرار بگیرد. کلیک هایی که روی این موس می شود نرم تر بوده و دست شما کمتر خسته می شود.

اگر به دنبال یک موس مناسب برای گیمینگ هستید، موس سایلنت چندان برای کاربردی نخواهد بود. زیرا جابجایی دکمه های این موس کم است. این موس برای محیط هایی که سکوت مهم است مانند شرکت هایی با کارمندان زیاد بسیار مناسب است.

استفاده از ماوس سایلنت باعث میشود کارمندان تمرکز بیشتری روی کار خود داشته باشند و صدای ماوس تمرکز آن ها به هم نمیزند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید موس کامپیوتر ( موشواره )

نوع اتصال ماوس

ماوس ها از نظر اتصال، به دو دسته بی سیم و با سیم تقسیم می شوند.

ماوس های با سیم از قیمت کمتری نسبت به ماوس های بی سیم برخوردار هستند. همچنین ماوس های با سیم دارای دقت بیشتری نسبت به ماوس های بی سیم هستند. در مقابل ماوس بی سیم از طریق دانگل وایرلس و یا بلوتوث به دستگاه متصل می شود. برد این ماوس ها از 10 تا 15 متر می باشد که براحتی می توانید از این ماوس در فواصل مختلف استفاده کنید. همچنین این ماوس ها را براحتی می توان جابجا کرد و می توان آن ها را بهترین گزینه ماوس مناسب لپ تاپ نامید.

ماوس های بی سیم بدلیل نداشتن سیم، دارای طول عمر بیشتری هستند و مشکل قطعی سیم را ندارند. اما این ماوس ها دائما نیاز به یک منبع انرژی دارند که آن را از باتری بدست می آورند. در نتیجه بعد از مدتی کار کردن نیاز به باتری های جدید برای آن ها می باشد. به دلیل اینکه این ماوس دارای ارتباط بی سیم هستند ، ممکن است که زمانی که سیگنال هایی نظیر موبایل در کنار آن قرار بگیرد دچار اختلال شوند و عملکرد ماوس را تحت تاثیر قرار دهند.

در مجموع ماوس های باسیم برای استفاده های گیمینگ و طراحی و کارهای حساس و ماوس های بی سیم برای استفاده در لپ تاپ و سیستم های اداری و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.

نکات مهم هنگام خرید ماوس 

همانطور که در بالا ذکر شد موس یکی از پراستفاده‌ترین اجزای کامپیوتر شماست، بنابراین خیلی عاقلانه نیست که سال‌ها به همان موس ارزان قیمت و قدیمی‌مان بچسبیم و ولش نکنیم. عوض کردن موس علاوه‌بر‌اینکه به شما کمک می‌کند تا کار‌های خود با کامپیوتر را بهتر انجام دهید، می‌تواند باعث جلوگیری از درد‌های ناشی از کار‌کردن با موس‌های غیر ارگونومیک شود.

در ادامه با نکات مهم هنگام خرید ماوس آشنا خواهید شد. 

 • موسِ متناسب با نیازهایتان انتخاب کنید.
 • DPI بالا لزوماً به‌معنی بهتر‌بودن نیست. 

DPI یکی از مواردی است که شرکت‌های تولیدکننده موس، مانور تبلیغاتی زیادی را روی آن انجام می‌دهند. DPI که خلاصه‌شده عبارت نقطه بر اینچ (Dot Per Inch) است، نشان می‌دهد هر بار که خود موس را به اندازه یک اینچ حرکت می‌دهیم، در واقع نشانگر موس در کامپیوتر چقدر حرکت می‌کند.

به‌عنوان نمونه، یک نمایشگر با کیفیت 4K را در نظر بگیرید که ۳۸۷۰ پیکسل عرضی دارد. برای حرکت از گوشه چپ نمایشگر به گوشه راست با یک موس 400DPI، شما باید موس را در محیطی نزدیک به ۱۰ اینچ حرکت دهید؛ اما این مقدار برای موس 3000DPI چقدر خواهد بود؟ چیزی حدود یک اینچ و نیم!

با‌این‌حال، در‌حالی‌که در دنیای فناوری همواره ارقام بالاتر به‌معنای بهتر‌بودن است؛ ولی در این مسئله استثنائاً چنین موضوعی صدق نمی‌کند. DPI نشان می‌دهد که نشانگر موس چقدر سریع می‌تواند حرکت کند، و سریع بودن همیشه بهتر نیست.

این‌ موارد را مدنظر داشته باشید که:

 1. اغلب کاربران عادی نباید درباره میزان DPI نگرانی داشته باشند.
 2. میزان DPI بالا برای نمایشگرهایی با وضوح بالا یا دستگاه‌هایی که از چندین نمایشگر استفاده می‌کنند عالیست؛ زیرا باعث می‌شود تا برای پیمایش در صفحه، موس را در مسافت کمتری حرکت دهید.
 3. برای مصارف مرتبط با بازی، DPI بالا سرعت واکنش شما را افزایش می‌دهد؛ درحالی‌که که DPI پایین‌ دقت‌تان در نشانه‌گیری را افزایش می‌دهد. گیمرها باید به‌دنبال موس‌هایی باشند که قابلیت تنظیم DPI‌ داشته باشند.
 4. برای فتوشاپ یا دیگر برنامه‌هایی که نیاز به دقت زیادی دارند، موسی با DPI کم‌تر می‌تواند بهتر باشد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید ماوس کامپیوتر ( موشواره )

 • نرخ کشش نیز تاحدی مهم است.

 نرخ کشش که با هرتز (Hz) نشان داده می‌شود، تعداد دفعات ارسال موقعیت موس به کامپیوتر در هر ثانیه است. در این قسمت نیز، ارقام بالاتر به‌معنی دقت و روان بودن بیشتر است؛ حداقل در تئوری!

فاصله بین ۵۰۰ هرتز تا ۱۰۰۰ هرتز شاید زیاد به‌نظر برسد؛ اما در واقعیت، تفاوت بین ۲ میلی‌ثانیه و ۱ میلی‌ثانیه است که چشم به‌هیچ‌عنوان قادر به تشخیص آن نخواهد بود. معمولاً گیمرها باید به موس‌هایی با نرخ کشش بالاتر از ۵۰۰ هرتز فکر کنند؛ اما کاربران عادی نباید زیاد خود را درگیر این مسئله کنند.

 • ماوس را در دست گرفته و اندازه آن را مورد بررسی قرار دهید. 

ماوس ها دارای اندازه و حجم های مختلفی هستند. استفاده از یک ماوس با اندازه کوچک و یا بزرگ تنها بسته به سلیقه شما دارد. معمولا از ماوس های کوچک به جهت کاهش قابلیت کنترل آنان برای کارهای حرفه ای استفاده نمی شود.

 • وزن موس یکی دیگر از نکات مهم می باشد.

وزن یک ماوس بی سیم با توجه به ساختار آن در مقایسه با وزن یک ماوس سیمی بیشتر است.

سبکی و چابکی در استفاده از یک ماوس خصوصاً برای کسانی که ساعات زیادی را با سیستم های رایانه ای سروکار دارند، بسیار مهم است.

 • حسگری متناسب با نیاز خود انتخاب نمائید.

ماوس ها با حسگرهای مختلف لیزری و یا اپتیکالی در بازار موجود می باشند. ماوس های اپتیکالی از حساسیت کمتری نسبت به گرد و خاک و همچنین سطح پد ماوس شما برخوردار هستند. اما ماوس های لیزری اصولا از دقت عملیاتی بالاتری به نسبت مدل های اپتیکالی بهره مند می باشند.

هر یک از این دو حسگر دارای مزایا و معایبی هستند که شما باید نظر نهایی را در خصوص خرید آنها بدهید.

 • طراحی ظاهری ماوس را مدنظر داشته باشید. 

زیبایی یک ماوس برای آن دسته از کاربرانی که به ظاهر میز کامپیوتر خود اهمیت می دهند، بسیار مهم است. از این رو ماوس های موجود در بازار امروز در رنگ ها و طراحی های مختلفی از ساده گرفته تا شکل های فضایی ساخته و تولید شده اند. مدل های ارگونومیکی از جمله سبک های تازه راه یافته به بازار مصرفی این مدل از محصولات دیجیتالی می باشد که از شکل بخصوصی برخوردار نیستند و به نوعی از سبک های فانتری تبعیت می کنند.

 • نحوه اتصال ماوس از نکات مهم می باشد.

توجه به نحوه اتصال محصول در هنگام انتخاب و خرید ماوس بسیار مهم است. بنابراین با توجه به نوع نیاز شخصی خود سعی در انتخاب بهترین نمونه داشته باشید. 

 • استفاده ماوس با هر دو دست را مورد ارزیابی قرار دهید.

برخی از ماوس ها تنها قابل استفاده برای راست دست ها و برخی دیگر تنها مناسب استفاده چپ دست ها با توجه به طراحی خود هستند.

می توان در بازار با مدل هایی مواجه شد که قابل استفاده با هر دو دست شما نیز باشند.

نحوه گرفتن ماوس در دست و راحتی در جا به جایی آن از دیگر موارد مهمی است که حتما باید در خرید ماوس خود به آن توجه داشته باشید.

 • برند و قیمت یکی از مهم ترین ملاک های خرید ماوس است.

از برندهای به نام و شناخته شده در زمینه تولید ماوس می توان به تسکو، فور تک، لاجیتک، جنیوس، فراسو و … اشاره کرد. این برندها در کنار کیفیت مطلوب دارای قیمت مناسبی نیز می باشند.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید ماوس کامپیوتر ( موشواره )

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله

 1. استفاده از ماوس هنگام کار کردن با کامپیوتر یا لپ تاپ می‌تواند منجر به افزایش سرعت و کیفیت کار شما شود.
 2. موشواره، موشی یا ماوس (Mouse) که امروزه به عنوان کاربردی ترین ابزار ورودی رایانه مورد استفاده قرار می گیرد، برای ورود اطلاعات در سیستم عامل های مبتنی بر نمایش گرافیکی نظیر سیستم عامل ویندوز طراحی شده و به کمک آن کاربر می تواند دستورات لازم را به واحد کنترل ارسال کند.
 3. در ماوس دوربین های بسیار کوچکی کار گذاشته شده است که در هر ثانیه در حدود ۱۵۰۰ عکس می گیرند. به این ترتیب موقعیت لحظه ای و صدم ثانیه به صدم ثانیه ای از ماوس را ثبت کرده و میتواند سرعت و جهت جابجایی را در هر صدم ثانیه تشخیص دهد.
 4. ماوس‌های کامپیوتر بسته به استفاده‌ای که برای آن طراحی شده‌اند یا ویژگی اصلی‌ که ارائه می‌دهند در دسته‌های متنوعی ارائه می شوند.
 5. ماوس ها از نظر اتصال، به دو دسته بی سیم و با سیم تقسیم می شوند.
 6. هنگام خرید ماوس بایستی نکات مهمی مانند نوع نیاز، حسگر مناسب، سایز کاربردی و … توجه کافی نمود.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید ماوس کامپیوتر ( موشواره ) لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *