دیجی پرایم - راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی

راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی

کوهنوردی عموماً به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت دسته بندی می شود. زمانی که شما به کوهپیمایی های کوتاه مدت می روید، نیازی به حمل وسایل و خوردنی های زیادی ندارید. اما وقتی که قصد یک سفر چند هفته ای را کرده اید، داستان شکل دیگری به خود می گیرد. با در نظر گرفتن سفر خود و فصلی که قصد کوهنوردی در آن را دارید باید به باید و نبایدهای اساسی در این راستا دقت کنید. از این رو کوله پشتی کوهنوردی دومین اصل مهمی است که در کوهنوردی برای انتخاب آن باید دقت نظر کافی به خرج دهید. زمانی که حرف از کوله پشتی کوهنوردی به میان می آید یعنی شما باید بر اساس فرایند که در پیش روی دارید و برنامه ریزی که کرده اید، کوله پشتی که همان خانه شما به شمار می آید را تهیه نمائید. تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی سعی دارد نکات مهمی که باید هنگام خرید این کوله کاربردی رعایت نمائید را مورد بررسی قرار دهد. بنابراین با ادامه همراهمان باشید.

کوله پشتی کوهنوردی چیست؟

کوله پشتی یکی از تجهیزاتی است که برای حمل لوازم و وسایل مورد نیاز از آن استفاده می شود. به عبارت دیگر تمام وسایل مورد نیاز یک کوهنورد باید درون وسیله ای قرار گیرد که این وسیله کوله پشتی (Back pack) نام دارد که باید دارای ویژگی هایی باشد که بتوان از آن به راحتی بیشترین بهره را برد. بنابراین انتخاب یک کوله پشتی مناسب و تنظیم صحیح آن بر روی بدن، دو مسئله بسیار مهم می باشند. 

انواع کوله پشتی کوهنوردی

کوله پشتی کوهنوردی همانند کفش کوهنوردی انواع مختلفی دارد که به صورت مختصر بخشی از آن ها را برای شما عنوان می کنیم.

 1. کوله پشتی طبیعت گردی
 2. کوله پشتی کوهنوردی
 3. کوله پشتی فنی و آلپی
 4. کوله پشتی سنگ نوردی
 5. کوله پشتی یخ نوردی
 6. کوله پشتی غار نوردی
 7. کوله پشتی ویژه
 8. و …

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با ورزش و سفر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( ورزش و سفر ) می توانید مطالعه نمائید.

نکات مهم هنگام خرید کوله پشتی کوهنوردی

جنسیت کوهنورد

جنسیت فاکتور بسیار مهمی است چرا که فیزیک بدنی آقایان با خانم ها تفاوت فراوانی دارد. به همین دلیل شرکت های معتبر کوله هایی ویژه بانوان طراحی کرده اند. خانم ها عموما نسبت به آقایان استخوان بندی ریز تر و ظریف تری دارند، شکل پایین تنه و خصوصا، فیزیک استخوان لگن آنها متفاوت است و سرشانه های بزرگی ندارند. کوله های مناسب خانم ها با علایمی مانند women – lady – SL و اشکالی مثل گل شیپوری مشخص می شود، که بستگی به کمپانی سازنده دارد. البته آقایانی هم که دارای استخوان بندی ریزتری هستند می توانند از این کوله ها استفاده کنند.

نوع

همانطور که در بالا اشاره کردیم کوله‌پشتی ها انواع مختلف و کاربرد خاصی دارند. به عنوان مثال شما نمی‌‌توانید از کوله‌پشتی روزانه برای کمپینگ استفاده کنید. چرا که امکانات کمتری دارد. بنابراین هنگام خرید نکته‌ای که باید به آن توجه کرد نوع و کاربرد کوله‌پشتی است. معمولا کوله‌پشتی‌های مخصوص کمپینگ و کوهنوردی امکانات بیشتری نسبت به سایر کوله‌پشتی‌ها دارند.

اندازه قالب

هر تولید‌کننده ای برای انتخاب کوله‌پشتی سایز قالب‌های مختلفی را در نظر می‌گیرد. شما عزیزان می توانید با توجه به عکس زیر که تقریبا توسط تمامی تولید کنندگان مبنا قرار داده شده است، بهترین قالب را انتخاب نمائید. کوله‌پشتی‌ها در چند سایز قالب مختلف اعم از: خیلی کوچک ( XS )، کوچک ( S )، متوسط ( M )، بزگ (L ) تقسیم می‌شوند. ذقت داشته باشید اینکه چه کوله‌پشتی مناسب شما است بستگی به این دارد که شما در کدام دسته‌بندی قرار می‌گیرید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی
دیجی پرایم – راهنمای اندازه قالب کوله پشتی

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی

ظرفیت 

یکی از مهم ترین معیارهای خرید کوله پشتی ظرفیت آن می باشد، که برحسب لیتر یا اینچ مکعب ارزیابی می شود. شما باید متناسب با طول سفر خود و وسایلی که میخواهید با خود حمل کنید، بهترین نمونه موجود را انتخاب و خریداری نمائید. به یاد داشته باشید که هرچقدر حجم یک کوله بیشتر باشد، تجهیزات بیشتری نیز می توانید با خود حمل کنید. اما اگر در سفرتان نیاز به تجهیزات زیادی ندارید، به سراغ کوله های خیلی بزرگ نروید.

یک شب کوله های کمتر از 30 لیتر

این کوله ها بیشتر برای دوچرخه سواری و یا پیاده روی در جاده یا مسافت های کم کاربرد دارند. همچنین می توانند در کوهنوردی های کوتاه مدت که نیاز به وسایل و تجهیزات زیادی ندارند مورد استفاده قرار گیرند.

1تا 3 شب (30 تا 50 لیتری)

کوله با این ظرفیت برای یک سفر آخر هفته ای یک تا سه روزه کاربردی بوده و شما به راحتی می توانید وسایلی همچون چادر، کیسه خواب، ظروف و … به همراه خود داشته باشید. البته همیشه یادتان باشد که در تمام سفرها، از بردن لوازم اضافی و سنگین کردن کوله اجتناب کنید.

3 تا 5 شب (50 تا 80 لیتری)

بزرگترین تفاوت بین تعطیلات کوتاه آخر هفته با یک مسافرت چند روزه، در میزان غذا و وسایل مورد نیازی است که باید همراهتان باشد. اصولا در سفرهای چند روزه به غذا و امکانات بیشتری نیاز دارید، پس بهترین انتخاب برای این سفرهای چند روزه کوله های 50 تا 80 لیتری می باشد. معمولا این کوله ها جزو پرطرفدارترین کوله های کوهنوردی محسوب می شوند، که برای کوهنوردی و سفرهای چند روزه فوق العاده هستند و شما می توانید با خیال راحت کلیه ابزار آلات و تجهیزات، وسایل مورد نیاز و مواد خوراکی خود را به همراه داشته باشید.

بیشتر از 5 شب (80 تا 110 لیتر)

سفرهای طولانی بیشتر از چند روز و حتی سفرهای زمستانی در فصول سرد، نیاز به کوله های بزرگتر و وسایل اضافه تری دارند. این کوله ها دامنه ای فراتر از 70 لیتر داشته و اصولا گنجایشی بین 80 تا 110 لیتر دارند. اصولا از آن ها برای سفرهای حرفه ای و یا گروهی استفاده می شود. همچنین با توجه به حجم بالای آن ها، می توان هر تجهیزات و ابزار آلات تخصصی مورد نیاز را با خود همراه کنید.

نوع کوله پشتی مخصوص خانم ها و آقایان

دیجی پرایم - راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی
دیجی پرایم – نوع کوله پشتی مخصوص آقایان و بانوان

همانطور که می بینید کوله خانم ها کشیده تر، دارای بندهای کوله نزدیک به هم و کمربندی باریک تر و با شکلی قوس دار است، که بهتر روی استخوان لگن بانوان قرار گیرد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی

راحتی

شما قرار است در طول مسیر، وزن کل وسایل مصرفی را بر روی بدن خود حمل کنید. این نیازمند انتخاب کوله ای است که وزن کلی را به صورت متعادل بر روی تمامی بدن تقسیم کند. یک کوله پشتی راحت با داشتن بند کمری می‌تواند وزن کلی را متعادل در بدن پخش کند. توصیه‌ برای انتخاب کوله‌پشتی راحت، امتحان کردن آن است. چرا که کوله‌پشتی های مختلف با قالب و وزن‌های مختلف می‌توانند تعاریف گوناگونی از راحتی را برای هر فردی به وجود آورند.

جنس

موادی که برای ساخت کوله‌پشتی به کار می‌روند متفاوت بوده و تولیدکنندگان سعی خود را برای انتخاب موادی می‌گذارند تا دوام و استحکام بیشتری به کوله‌پشتی بدهد. پلی استر، برزنت، کتان، نایلون، نایلون سخت، کوردورا، پلی اتیلن، پلی کربنات، پلی اورتان، میکروفیبر پلی استر، پلی آمید و … نمونه جنس های به کار رفته در کوله ها می باشند.

نکته: هنگام خرید به جنس بدنه کوله‌پشتی دقت داشته باشید. به عنوان مثال نمی‌توان از کوله پشتی با جنس پارچه در زمستان و هوای بارانی استفاده کرد. در این موارد استفاده از گزینه های ضد آب انتخابی درست خواهد بود.

وزن

شاید فکر کنید هرچه کوله‌پشتی بزرگتر باشد، سنگین تر خواهد. اما وزن کوله‌پشتی ارتباط مستقیمی با اینکه جنس آن چیست و دارای چه امکاناتی است، دارد. تولیدکنندگان معتبر سعی دارند در حالی که کیفیت و امکانات بیشتری برای کوله پشتی تعبیه می‌کنند، همزمان وزن آن را هم تا حد ممکن پایین بیاورند.

امکانات جانبی

بافت تهویه دار، اسکلت دار یا فاقد اسکلت، کمربند و بندهای روی قفسه سینه، جیب ها، میزان دسترسی به وسایل، روکش ضدآب، زیپ قفل دار و … از امکانات و نکات مهم دیگری است که هنگام خرید باید به آنها توجه کافی نمود. 

برند

شرکت‌های متعددی در دنیا به ‌تولید کوله‌پشتی و سایر تجهیزات کمپینگ می‌پردازند. بعضی از این شرکت‌ها مانند «ریی»(REI)، «ای.ام.اس» (EMS)، «دیوتر» (Deuter)، «میلت» (Millet) و «لو آلپاین» (Low Alpine) کوله‌پشتی‌های خوب و تخصصی تولید می‌کنند. اما توصیه می‌کنیم برای خرید کوله پشتی کوهنوردی بیش از توجه به برند به تمام مواردی که گفته شد توجه داشته باشید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی
دیجی پرایم – نکات مهم هنگام خرید کوله پشتی کوهنوردی

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی

نحوه مراقبت از کوله پشتی کوهنوردی

 1. ظروف شیشه‌ای را در کوله خود حمل نکنید.
 2. در حمل مواد نفتی، روغنی و قابل نشت دقت کنید.
 3. در ورزش‌های مانند صخره‌نوردی، دقت کنید که هنگام حمایت یا حمل کوله با طناب از دیواره، طناب یا کارابین حتما از یکی از بندهای کتف و حلقه حمایت کوله عبور داده شود و تنها به بند حمایت اکتفا نکنید.
 4. هنگام استراحت، کوله خود را در وضعیتی قرار دهید که پشت کوله یعنی قسمتی که در تماس با بدن شما بوده و در اثر تعریق خیس شده، در معرض آفتاب و باد قرار گرفته تا خشک شود.
 5. چنانچه کوله‌پشتی شما کثیف شد، می‌توانید آن‌ را با آب ولرم و صابون بشویید و از حرارت مستقیم به ‌آن جلوگیری کنید.
 6. از شستن کوله با مواد شیمیایی مانند پودرهای لباسشویی، چنگ زدن و انداختن در ماشین لباسشویی خودداری کنید. زیرا لایه ضد آب آن بعد از مدتی از بین خواهد رفت.
 7. بهتر است برای کوله خود یک کاور تهیه کنید، تا در هنگام کثیف شدن نیاز به شستشوی کوله نباشد.
 8. بعد از پایان سفر حتماً کوله خود را از ظروف کثیف یا پسماندهای مواد غذایی، لباس‌های خیس و کثیف تخلیه کنید.
 9. چنانچه در کوله‌پشتی پارگی مشاهده کردید در سریع‌ترین حالت ممکن آن را ترمیم کنید.
 10. گاهی در سفرهای طولانی مدت ناچارید کوله‌پشتی خود را داخل صندوق اتوبوس‌ها یا باربند قرار دهید که با مشکل کثیف شدن، خیس شدن یا پاره شدن کوله مواجه خواهیمد شد. بنابراین برای جلوگیری از این مشکلات بهتر است کیسه‌ای برای حفاظت کوله تهیه نمائید.

نکته: باید یادآور شد که کوهنوردی ورزش سختی است به همین دلیل توصیه می شود حتماً لوازم جانبی خود را برای این ورزش با دقت نظر لازم تهیه کنید. بنابراین کوله پشتی کوهنوردی خود را بر اساس نکاتی که به شما عزیزان ارائه شد تهیه کرده تا سفری خوب و پر خاطره ای را تجربه نمائید. 

خلاصه مقاله

 1. کوله پشتی یکی از تجهیزاتی است که برای حمل لوازم و وسایل مورد نیاز از آن استفاده می شود.
 2. زمانی که حرف از کوله پشتی کوهنوردی به میان می آید یعنی شما باید بر اساس فرایند که در پیش روی دارید و برنامه ریزی که کرده اید، کوله پشتی که همان خانه شما به شمار می آید را تهیه نمائید.
 3. کوله پشتی کوهنوردی همانند کفش کوهنوردی انواع مختلفی دارد که باید متناسب با مکان و نوع استفاده خود بهترین نمونه را انتتخاب و خریداری کرد.
 4. هنگام خرید کوله کوهنوردی باید نکات مهمی مانند جنست کوهنورد، ظرفیت، جنس و … را ملاک خرید خود قرار داد.
 5. نحوه مراقبت از کوله کوهنوردی را به خوبی انجام داده تا بتوانید مدت طولانی تری از آن بهره مند شوید.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

 

دیجی پرایم - راهنمای خرید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *