دیجی پرایم - راهنمای خرید مانیتور

راهنمای خرید مانیتور

با توجه به زمانی که کاربر روزانه به صورت متوسط به صفحه نمایش خیره می‌شود، انتخاب مناسبترین مانیتور می‌تواند به عملکرد این فرد کمک زیادی کند. تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید مانیتور سعی دارد به توضیح مهمترین قابلیت‌ها، ویژگی‌ها و ترندهای مانیتورها بپردازد تا در انتخاب بهترین گزینه به شما کمک کرده باشد. لطفا در ادامه همراهمان باشید.

مانیتور چیست؟

همانطور که همه می دانیم مانیتور یک سخت افزار است که ویدئو و اطلاعات گرافیکی که توسط کارت گرافیک پردازش شده است را توسط کابل VGA و یا هر کابل دیگری در نمایشگر مانیتور نمایش می دهد. مانیتور ها شباهت زیادی به تلویزیون دارد اما در عوض اطلاعات گرافیکی را با رزولوشن بالاتر در صفحه نمایش نشان میدهد.بر خلاف تلویزیون ها ، دستگاه های مانیتور را در دیوار نصب نمی کنند (هر چند که میتوان این کار را انجام داد اما در کل مرسوم نیست) و بیشتر بر روی میزکار قرار میدهند. بنابراین به طور کلی می توان مانیتور را اینگونه تعریف کرد: مانیتور یا صفحه نمایش متداول‌ترین دستگاه خروجی بوده که از آن برای نمایش اطلاعات استفاده می‌گردد.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید مانیتور برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کالای دیجیتال، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کالای دیجیتال ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع مانیتور

(CRT (Cathode ray tube لامپ پرتوی کاتدی

اولین نوع از انواع مانیتورها CRTها هستند. این مانیتورها از تکنولوژی لامپ پرتوی کاتدی استفاده می کنند. در این مانیتورها از یک جریان الکترون با انرژی بالا برای ایجاد تصاویر روی یک صفحه فلورسنت استفاده می شود.

فضایی خلاء که در یک طرف آن تفنگ الکترونی و در طرف دیگرش صفحه فلورسنت است. این نمایشگرها هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند اما بخاطر مصرف بالا و ابعاد بزرگ در دفاتر و سازمانها استفاده نمی شوند.

با وجود اینکه تکنولوژی مانیتور های CRT قدیمی تر است، اما نکته قابل توجه این است که این نوع مانیتور ها سازگاری بیشتری با سلامت چشم کاربر دارند.

(LCD ( Liquid crystal display صفحه نمایش کریستال مایع

مانیتورهای ال سی دی دومین نسل از انواع مانیتورها هستند که دارای یکی از پیشرفته ترین فن آوری های موجود است. به طور کلی شامل یک لایه رنگ یا پیکسل تک رنگ است که به صورت طرح بندی بین دو الکترود شفاف و دو فیلتر قطبی قرار گرفته است. اثر نور با قطبی شدن نور در مقادیر متنوع و ایجاد آن از طریق لایه بلوری مایع ایجاد می شود.

دو نوع تکنولوژی در انواع ال سی دی ها موجود است. نام این دو تکنولوژی ماتریکس فعال TFT و ماتریکس غیر فعال است. TFT تصویر با کیفیت تری را تولید می کند، همچنین امن تر و قابل اعتماد تر است. از سوی دیگر، ماتریکس منفعل زمان پاسخ دهی پایین تری دارد و همچنین با دوام ترند.

شاید در ابتدا نام کریستال مایع برای شما تعجب برانگیز باشد. ولی این کریستال ماده ای است که در برخورد با گرما و سرما و حتی جریان الکتریکی از خود واکنش نشان می دهد.

از مزایای این نوع مانیتورها باید به اندازه کوچک و جمع و جور و وزن پایین آنها اشاره کرد. آنها همچنین مصرف برق بسیار پایینی دارند. تصاویری که توسط این مانیتورها منتقل می شوند، هندسه ای تحریف نمی شوند و فلیکر کمی دارند.

با این حال، این نوع مانیتور دارای معایبی مانند قیمت نسبتا بالا، تغییر کیفیت تصویر هنگام مشاهده از زوایای مختلف است و همچنین رزولوشن مانیتور همیشه ثابت نیست، به این معنی که هر تغییری در تنظیمات می تواند عملکرد را کاهش دهد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید مانیتور

(LED (Light-emitting diodes نور پس زمینه با دیود های نوری

در حال حاضر مانیتورهای LED آخرین انواع مانیتورها در بازار هستند. این پانل ها تخت و یا کمی منحنی می باشند که به جای LED های فلورسنت کاتدی سرد (CCFL) که در LCD ها استفاده می شود از نور دیودها برای نورپردازی استفاده می کنند. این مانیتورها مصرف برق پایین تری نسبت به دو نوع دیگر دارند و همچنین به مراتب سازگاری بیشتر با محیط زیست دارند.

مزایای استفاده از مانیتورهای LED این است که آنها تصاویر با کنتراست بالا تولید می کنند، با دوام تر از مانیتورهای CRT و LCD، طراحی بسیار نازک دارند. آنها در حین اجرا نیز حرارت زیادی تولید نمی کنند. تنها نکته این است که آنها از دو نوع دیگر مانیتور ها گران ترند، به ویژه مانیتور های صفحه منحنی.

OLED
OLED به‌معنای دیود نوری از جنس مواد آلی است. امروزه این فناوری در حال جایگزین شدن با فناوری LCD در تجهیزاتی مانند PDAها و تلفن‌های همراه است چون این نوع صفحه نمایش شفاف‌تر، نازک‌تر و سریع‌تر است و نور بیشتری نسبت به نمایشگرهای LCD تولید می‌کند و در عین حال مصرف برق آن هم پایین‌تر است به علاوه تولید انبوه آن ارزان‌ترتمام می‌‌شود.
PLASMA
این فناوی عمر چندانی ندارد و روش آدرس‌ دهی نقاط در آن، شبیه به نمایشگرهای LCD است. سیستم آشکارسازی در نمایشگر پلاسما بر پایه ریزحباب‌هایی از گازهای رادیون یا گزنون کار می‌کند. این حباب‌ها با تحریک الکتریکی، فوتون نوری آزاد می‌کنند که دیده نمی‌شود. اما با برخورد به ذرات فسفری یا دیگر آشکار سازها نور مرئی تولید می‌کند.
لازم به ذکر است که فناوری نمایشگرهای LCD و پلاسما به‌سرعت رو به پیشرفت و بهبود است و ممکن است که برخی از محدودیت‌های آنها به‌زودی برطرف شود.

QLED

 نوع دیگری از نمایشگر‌ها که اخیرا به دنیای مانیتور‌ها نیز راه یافته‌ند، نمایشگر‌های نقاط کوانتومی یا QuantomDot LED است که سامسونگ آن را به‌اختصار QLED می‌نامد. در این مانیتور‌ها که ساختار مشابهی با LEDها دارند، از نانو کریستال‌های نیمه‌هادی برای تولید رنگ‌های قرمز، سبز و آبی مونوکروماتیک خالص استفاده می‌شود. یک لایه‌ی کوانتومی شامل ذرات کوانتومی به پنل این نمایشگر‌ها اضافه می‌شود که با تبدیل نور پس‌زمینه به رنگ‌های خالص تلفات نوری را کاهش داده، روشنایی و فضای رنگ وسیعی را برای این نمایشگرها به ارمغان می آورند.

نمایشگرهای QLED امکان دستیابی به کنتراست و عمق رنگ سیاه عالی را به‌همراه دارند. البته باید به خاطر داشت که مانیتورهای QLED ممکن است سطح روشنایی و فضای رنگ محدودتری در مقایسه با تلویزیون‌های ساخته شده با این فناوری داشته باشند، برای مطالعه بیشتر دراین‌زمینه خوب است پیش از خرید، به بررسی‌های مستقل مانیتورهای QLED در سایت‌های فناوری مراجعه کنید.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید مانیتور

دیجی پرایم - راهنمای خرید مانیتور

تفاوت مانیتورهای LCD ،LED و CRT

 • ضخامت مانیتور LED نسبت به LCD کمی کم‌تر است و قابل مقایسه با مانیتور CRT نیستند.
 • منبع نور مانیتور LED دیودهای ال ای دی است و منبع نور LCD لامپ های فلورسنت است.
 • روشنایی مانیتور LCD حدود 2 الی 4 برابر مانیتور CRT می‌باشد.
 • وضوح تصویر مانیتور CRT حدود 2 الی 4 برابر مانیتور CRT است.
 • کیفیت رنگ در مانیتور CRT نسبت به مانیتور LCD بالاتر است.
 • مانیتورهای CRT لرزش تصویر دارند در صورتی که در مانیتور LCD و LED این اتفاق نمی‌افتد.
 • زاویه دید مانیتور LCD معمولی حدود 90 درجه و در مانیتور CRT حدود 150 درجه است.
 • تصویر در مانیتور CRT در مرکز روشن‌تر است در صورتی که در مانیتورهای LCD و LED روشنایی در گوشه‌ها بیشتر است.
 • امواج مغناطیسی بر روی تصویر مانیتور CRT اثر منفی می‌گذارد. در صورتی که در مانیتورهای LED و LCD این اتفاق رخ نمی‌دهد.
 • زاویه دید مانیتور LED نسبت به مانیتور LCD ضعیف‌تر است.
 • مانیتور LCD نسبت به LED دارای نور پس زمینه یک دست‌تری در صفحه نمایش است.
 • مانیتور LED نسبت به مانیتور CRT آسیب مضری به چشم انسان وارد نمی‌کنند.
 • مصرف برق مانیتور CRT نسبت به مانیتور LCD بیشتر است و مصرف برق مانیتور LCD نسبت به LED بیشتر می باشد.

نکات مهم هنگام خرید مانیتور

در ادامه به نکاتی که باید پیش از خرید مانیتور کامپیوتر بدانید می‌پردازیم.
 • نحوه استفاده

اولین نکته‌ای که باید در راهنمای خرید مانیتور کامپیوتر به آن اشاره کنیم نحوه استفاده کاربر از مانیتور است. به طور کلی اگر به دنبال اجرای بازی‌ها هستید، باید نرخ تازه‌سازی بالا و زمان پاسخ اندک برایتان اولویت داشته باشد. افرادی که می‌خواهند به طور حرفه‌ای از مانیتور استفاده کنند، باید دقت و وضوح رنگ‌ها برایشان مهم باشد. اگر هم می‌خواهید استفاده عادی داشته باشید، بهتر است مانیتوری خریداری کنید که دارای پنل VA و کنتراست بالا باشد.

 • رزولوشن

رزولوشن یک مانیتور به شما می‌گوید آن نمایشگر در فرمت عرض x طول، چه تعداد پیکسل در خود جای می‌دهد. رزولوشن 1920×1080 که با عناوینی مثل 1080p / Full HD (FHD) / HD نیز شناخته می‌شود، حداقل رزولوشنی است که باید به دنبالش باشید. هرچقدر مانیتوری با رزولوشن بالاتر مثل QHD یا 4K بخرید، کیفیت و وضوح تصاویر بیشتر خواهد شد. البته باید به کارت گرافیک سیستم خود هم توجه داشته باشید.

هرچقدر رزولوشن و تعداد پیکسل‌ها بالاتر برود، کارت گرافیک شما به قدرت پردازشی بیشتری برای مدیریت این پیکسل‌ها نیاز خواهد داشت. مانیتورهای 4K تصاویر را با کیفیت فوق‌العاده‌ای نشان می‌دهند، اما اگر سیستم شما نتواند در هر فریم 8.3 میلیون پیکسل را پردازش کند (برای این نوع مانیتورها به کارت گرافیک 1070 Ti یا RX Vega 64 نیاز دارید)، خرید مانیتور کامپیوتر 4K هیچ فایده‌ای ندارد و آن رزولوشن اضافی احتمال زیاد شما را آزار خواهد داد. به همین ترتیب برای مانیتور QHD نیز به کارت گرافیکی هم‌تراز با GTX 1060 یا RX 580 نیاز خواهید داشت.

 • سایز مانیتور

علاوه بر رزولوشن، تراکم پیکسلی نیز تاثیر زیادی بر کیفیت تصاویر دارد. به طور کلی تراکم 109 پیکسل در هر اینچ حد ایده‌آلی است که باید درنظر داشته باشید. یک مانیتور بزرگ اگر رزولوشن پایینی داشته باشد، تراکم پیکسلی کمتری هم خواهد داشت. برای استفاده به عنوان مانیتور کامپیوتر، یک مانیتور 32 اینچ به اندازه کافی بزرگ است. می‌توانید یک مانیتور گیمینگ یا معمولی 32 اینچی با رزولوشن 4K را با قیمت کمتر از هزار دلار در بازار پیدا کنید.

 • نرخ تازه سازی

نرخ تازه‌سازی در واقع عددی است که به شما نشان می‌دهد صفحه نمایش مانیتور در هر ثانیه چندین بار با اطلاعات جدید بروزرسانی می‌شود. این عدد در واحد هرتز محاسبه می‌شود و هرچقدر بالاتر باشد، تصاویری که دریافت می‌کنید بهتر، واضح‌تر و یکدست‌تر خواهند بود. اگر گیمر هستید، نرخ تازه‌سازی یکی از فاکتورهای اصلی است که باید در نظر بگیرید و باید مانیتوری خریداری کنید که نرخ تازه‌سازی آن حداقل 75 هرتز (نرخ تازه‌سازی بیشتر مانیتورهای مخصوص بازی حداقل 144 هرتز است) و زمان پاسخ نیز در کمترین حد باشد.

اما از طرف دیگر بسیاری از مانیتورهای باکیفیت گیمینگ نرخ تازه‌سازی 60 هرتز دارند و بسیاری از مانیتورهای 4K هم از 60 هرتز فراتر نمی‌روند؛ بنابراین اگر قصد خرید مانیتور کامپیوتر 60 هرتز دارید و می‌خواهید بازی کنید، حتما مانیتوری بخرید که از G-Sync یا FreeSync پشتیبانی کند. این فناوری (در کارت‌های گرافیک انویدیا با نام G-Sync و در کارت‌های AMD با نام FreeSync) مانع نمایش خطوط افقی و یا پارگی تصاویر که معمولا در پی عدم همخوانی سیگنال‌های خروجی کارت گرافیک با سیگنال‌های مانیتور پیش می‌آید می‌شود. اگر بودجه خریدتان در حد یک کارت گرافیک پایین‌رده و میان‌رده است، بهتر است مانیتوری بخرید که از G-Sync یا FreeSync پشتیبانی می‌کند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید مانیتور

 • روشنایی

مشخصه‌ی روشنایی مانیتور بیانگر شدت روشنایی روشن‌ترین رنگ سفیدی است که نمایشگر قادر به تولید آن است و گاه به بیان فنی تر به آن درخشندگی (Luminance) نیز گفته می‌شود. به‌طور معمول نمایشگرهای LCD برای کار در شرایط معمولی بسیار روشن جلوه می‌کنند و از منوی تنظیمات نمایشگر یا On-Screen Display (به اختصار OSD) برای تنظیم و تعدیل شدت روشنایی استفاده می‌شود. واحد سنجش روشنایی فیزیکی یک نمایشگر شمع بر متر مربع (cd/m2) یا نیت است. روشنایی توصیه شده برای نمایشگر‌ LCD جهت کار در شرایط عادی نوری (نه بسیار روشن و نه خیلی تاریک) 120cd/m2 است. اما میزان روشنایی پیش‌فرض نمایشگر‌ها عددی بسیار بزرگتر است و برای حصول نتایج بهتر، به‌ویژه در محیط‌های تاریک باید از شدت روشنایی نمایشگر کاست. در برخی مانیتورهای مدرن، حسگر‌هایی (مشابه با گوشی‌های هوشمند) وجود دارد که براساس روشنایی محیط کار، شدت روشنایی نمایشگر را تنظیم و تعدیل می‌کنند.

 • نسبت کنتراست (Contrast Ratio)
نسبت کنتراست مهم‌ترین پارامتر تأثیرگذار بر کیفیت تصویر یک مانیتور است

نسبت کنتراست بیانگر اختلاف روشنایی میان تیره‌ترین رنگ مشکی و روشن‌ترین رنگ سفیدی است که نمایشگر قادر به تولید آن است. ساختار پیکسلی نمایشگر‌ها و توانایی آن‌ها در عبور و انسداد نور برتابیده از واحد بک‌لایت میزان این پارامتر را معین می‌کند. به‌طور کلی هرچه کنتراست بالاتر باشد، با نمایشگر مرغوب‌تری رو‌به‌رو هستیم. عمق رنگ‌های سیاه و میزان روشنایی نقاط سفید تصویر در نمایشگری با کنتراست بالا، بسیار بهتر است. هرچه عمق رنگ سیاه بیشتر باشد، روشنایی پیکسل‌های سیاه خالص به صفر نیت (حداقل روشنایی) نزدیک‌تر است. نسبت کنتراست نیز به نوع پنل بسیار وابسته است. نسبت کنتراست ۱۰۰۰:۱ در نمایشگرهای TN و IPS رایج است و در پنل‌های VA کنتراست گاه به ۳۰۰۰:۱ یا بالاتر می‌رسد که به‌طور چشمگیری بالاتر از سایر پنل‌ها است.

موارد مذکور همگی در توصیف مشخصه‌ی کنتراست استاتیک صفحات‌نمایش است. برخی شرکت‌ها مشخصه‌ای با عنوان نسبت کنتراست دینامیکی یا DCR را در مشخصات مانیتورهای خود برجسته می‌کنند. این نسبت براساس مدل محاسباتی آن، اعدادی بسیار بزرگتر از نسبت کنتراست استاتیک است و گاه به چند میلیون به یک می‌رسد. مراقب باشید که این مشخصه‌ها تنها مربوط به حالت‌های دینامیک است و فناوری‌های مربوط به آن، در عمل چندان کاربردی نیست. لذا در میان مشخصه‌های یک نمایشگر بیشتر به‌دنبال نسبت کنتراست استاتیک آن بگردید و گول ترفند‌های مختلف تبلیغاتی شرکت‌ها را نخورید.

 • گاموت رنگ

یکی دیگر از مشخصه‌های مانیتور که به‌خصوص در هنگام خرید نمونه‌های حرفه‌ای باید به آن توجه کرد، گاموت رنگ است. گاموت عبارت است از گستره‌ی رنگ‌هایی که یک نمایشگر قادر به بازتولید آن است. فضاهای رنگ استانداردی وجود دارد که توانایی نمایشگر برای بازتولید رنگ‌ها در مقایسه با آن‌ها سنجیده می‌شود. هر نمایشگر درصد مشخصی از فضاهای رنگ استاندارد را پوشش می‌دهد. گاموت رنگ هر نمایشگر اساساً در ارتباط با فناوری نور پس‌زمینه‌ی پنل است و چندان مرتبط با ساختار خود پنل نیست.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید مانیتور

 • زاویه دید

زاویه دید یک نمایشگر حداکثر میدان دید عمودی و افقی نمایشگر است که در آن محتوای رنگ و روشنایی تصویر دستخوش تغییر نشود. زاویه دید غالباً با فرمت A/B بیان می‌شود که A بیانگر میدان دید افقی و B بیانگر میدان دید عمودی است. برای یک مانیتور دسکتاپ که از لحاظ ارگونومیک درست در مقابل صورت و چشمان شما قرار می‌گیرد، میدان دید افقی بسیار حائز اهمیت است؛ مگر آن که قصد نصب مانیتور را به دیوار با پایه‌های نگهدارنده‌ی مخصوص داشته باشید.

ممکن است با حرکت به طرفین تصویری تیره‌تر یا روشن‌تر شود یا رنگ‌ها از زوایای مختلف دید دچار پیچش شوند و از طرفین و حاشیه‌ها بسیار متفاوت با آنچه که در مرکز دیده می‌شود، به‌نظر برسد. زاویه‌ی دید معمولاً پارامتری مرتبط با نوع پنل است. همان‌طور که گفته شد پنل‌های IPS بالاترین زاویه دید ممکن را داشته و پنل‌های VA و TN به‌ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

پنل IPS یا TN

 اگر بخواهیم خیلی خلاصه و کوتاه در خصوص این ویژگی مهم و برجسته نمایشگرهای کامپیوتری صحبت نماییم، باید بگوییم پنل IPS به دلیل برخورداری از راویه دید بیشتر و همچنین نمایش دقیق رنگ ها، گزینه بهتری برای تمام گرافیست ها و طراحانی است که به این موارد در کار خود اهمیت می دهند. پنل TN نیز می توان گفت یک مجموعه کاملا معمولی با زاویه دید محدود انا زمان پاسخگویی کمتری نسبت به پنل IPS می باشد و بیشتر نیز مناسب کسانی است که خیلی به داشتن یک مانیتور حرفه ای نیاز ندارند.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید مانیتور

 • قابلیت نصب روی پایه یا دیوار

یکی از مهم‌ترین قطعاتی که همراه‌ ‌با هر مانیتور ارائه می‌شود پایه‌ی نصب یا استند است. قابلیت‌های ارگونومیک هر مانیتور ارتباط تنگاتنگی با استند آن دارد. استند امکان حرکت رو به بالا و پایین، رو به جلو و عقب و زاویه دادن به صفحه‌نمایش مانیتور را تا ۹۰ درجه ایجاد می‌کند. اما در نظر داشته باشید هر استندی این قابلیت‌ها را ندارد. هرچه قابلیت‌های استند بیشتر باشد، مانیتور را در محیط کار در وضعیت بهتری نسبت به بدن و چشم‌ها می‌توان قرار داد.

برخی از مانیتور‌های امروزی با قابلیت نصب روی دیوار VESA روانه‌ی بازار می‌شوند و می‌توان آن‌ها را بدون نیاز به قرارگیری روی میز، بر دیوار نصب کرد و ایستگاه‌های محاسباتی منحصر به فردی ایجاد کرد. چه مانیتور را روی استند قرار دهید و و چه آن را از طریق پایه‌های نگهدارنده مخصوص به دیوار متصل کنید، مسئله مهم حالت قرارگیری درست بدن و چشمها در جلوی مانیتور است. در شکل زیر وضعیت بهینه‌ی بدن در حالت نشسته و ایستاده رو به روی مانیتور تصویر شده است.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

 • رابط‌های اتصال مانیتور

یکی از ویژگی‌های مهم هر مانیتور که پیش از خرید باید در نظر گرفته شود، رابط‌های اتصال مانیتور و تطبیق آن با خروجی‌های کارت گرافیک است.در ادامه این مقاله با دو نوع رابط اتصال اصلی امروزی و کابل‌های متناظر آشنا خواهیم شد.

رابط اتصال DisplayPort

یکی از بهترین رابط‌های اتصال خروجی گرافیکی رایانه به مانیتور‌های امروزی درگاه‌های دیسپلی پورت است. DisplayPort 1.4، آخرین نسخه‌ی این رابط اتصال امکان پشتیبانی از مانیتور 4K با نرخ تازه‌سازی ۱۲۰ هرتز را فراهم می‌کند. رابط اتصال DisplayPort 1.2 نیز پشتیبانی از نمایشگر 4K با نرخ تازه‌سازی ۶۰ هرتز را ممکن می‌کند. کابل‌های دیسپلی پورت علاوه بر محتوای بصری قادر به انتقال داده‌های صوتی هستند و این مسئله مناسب مانیتورهایی است که مجهز به سیستم صوتی داخلی هستند. قابلیت فری‌سینک AMD نیز مبتنی بر درگاه DisplayPort عمل می‌کند.

رابط اتصال HDMI

این استاندارد برای اتصال انواع تجهیزات نظیر کارت گرافیک، انواع پلیر‌ها، کنسول‌های بازی و … به نمایشگرهای HD و البته مانیتورها توسعه یافته است. آخرین نسخه‌ی این رابط اتصال یعنی HDMI 2.0 امکان پشتیبانی از مانیتوری با رزولوشن 4K و نرخ تازه‌سازی ۶۰ هرتز را فراهم می‌کند. کابل‌های HDMI نیز قابلیت انتقال و تحویل محتوای صوتی به اسپیکر‌های مانیتور را ایجاد می‌کنند.
در ادامه بخوانید: راهنمای خرید مانیتور
پورت DVI-I

این پورت برای اکثر مانیتورها با رزولوشن Full-HD استفاده می‌شود. همچنین پورت دیگری مشابه این پورت وجود دارد به نام DVI-D که به دلیل وجود پهنای باند بیشتر می‌تواند تا رزولوشن ۲۵۶۰*۱۶۰۰ پیکسل را نیز ساپورت کند.

قیمت مانیتور

خریداران عزیز توجه داشته باشند همانطور که گفتیم امروزه مانیتورها در انواع و اقسام مدل ها و سایزها تحت نام برندهای مختلف طراحی و تولید می شوند که فارغ از قیمت مانیتور باید همیشه درصدد خرید محصولی باشید که هم نیاز شما را مرتفع سازد و هم از گارانتی معتبری در این میان برخوردار باشد تا بتوانید لااقل برای مدت زمانی مشخص در کمال اطمینان از آن استفاده نمایید.

شرکت های معروف تولید کننده Monitor

از شرکت های معروف سازنده دستگاه های مانیتور میتوان به شرکت LG ، Hanns-G ، Acer و Sceptre اشاره کرد که در بین آنها برند محبوب LG Electronics میتوان گفت از همه برند های سازنده مانیتور سابقه درخشان تری دارد.
دیجی پرایم - راهنمای خرید مانیتور
در ادامه بخوانید: راهنمای خرید مانیتور

یادآوری

 • برای پرهیز از هزینه‌های اضافی، هدف خود را از خرید مانیتور مشخص کنید. هر مانیتور محدوده‌ی کاربردی مشخصی دارد.
 • هرچه رزولوشن و کنتراست مانیتور بالاتر باشد، تصویر بهتری به دست می‌آورید.
 • اگر رزولوشن مدنظر شما 1080p است، مانیتوری بزرگ‌تر از ۲۷ اینچ تهیه نکنید. بهترین اندازه برای QHD بین ۲۷ تا ۲۸ اینچ است و مانیتورهای 4K با اندازه‌ی بزرگتر از ۲۸ اینچ تجربه‌ی بهتری ایجاد می‌کنند.
 • هرچه نرخ تازه‌سازی بالاتری داشته باشید، بازی روان‌تری تجربه خواهید کرد. برای اجتناب از بریدگی تصویر سعی کنید مانیتوری مجهز به فناوری‌های همگام ساز بخرید.
 • زمان پاسخگویی بهتر مانع از پدپده‌ی هاله‌زایی و تاری تصاویر در حرکت سریع می‌شود.
 • عمق رنگ بیشتر مانیتور باعث بازتولید رنگ‌های بسیار بیشتر نسبت به حالت عادی می‌شود و از طرفی از ایجاد پدیده‌ی جدایش طیف رنگی جلوگیری می‌کند.
 • پنل‌های VA بیشترین کیفیت تصویر را برای پوشش چندرسانه‌ای دارند. پنل‌های IPS بهترین زاویه دید و دقت رنگ را برای کاربردهای حرفه‌ای داشته و پنل‌های TN با داشتن بالاترین نرخ تازه‌سازی و زمان پاسخگویی بهترین گزینه برای گیمینگ هستند.

خلاصه مقاله

 1. با توجه به زمانی که کاربر روزانه به صورت متوسط به صفحه نمایش خیره می‌شود، انتخاب مناسبترین مانیتور می‌تواند به عملکرد این فرد کمک زیادی کند.
 2. مانیتور یک سخت افزار است که ویدئو و اطلاعات گرافیکی که توسط کارت گرافیک پردازش شده است را توسط کابل VGA و یا هر کابل دیگری در نمایشگر مانیتور نمایش می دهد.
 3. مانیتور یا صفحه نمایش متداول‌ترین دستگاه خروجی بوده که از آن برای نمایش اطلاعات استفاده می‌گردد.
 4. مانیتورها دارای انواع گوناگونی می باشند. ( CRT، LED، LCD و … ).
 5. مانیتورهای LCD ،LED و CRT از لحاظ ضخامت، منبع نور و … با یکدیگر تفاوت هایی دارند.
 6. هنگام خرید مانیتور بایستی نکات مهمی مانند نوع نیاز، رزولوشن، سایز و … را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهید. 
 7. از شرکت های معروف سازنده دستگاه های مانیتور میتوان به شرکت LG ، Hanns-G ، Acer و Sceptre اشاره کرد.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید مانیتور لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *