دیجی پرایم - راهنمای خرید مایکروویو، مایکروفر و سولاردام

راهنمای خرید مایکروویو، مایکروفر و سولاردام

امروزه مایکروویو به عنوان یکی از بهترین فناوری های موجود در جهان می باشد که نقش بسیار مهمی در تسهیل زندگی بشر داشته است. شاید تا به حال هنگام خرید لوازم آشپزخانه این سوال که چه تفاوتی بین مایکروویو و مایکروفر برای گرم کردن و پختن غذا وجود دارد. ما در مقاله راهنمای خرید مایکروویو، مایکروفر و سولاردام سعی در معرفی کامل این محصول داریم. لطفا با ما همراه باشید.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید مایکروویو، مایکروفر و سولاردام برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز منزلتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خانه و آشپزخانه ) می توانید مطالعه نمائید.

ماکروویو چیست؟

ماکروویو ها دستگاهی برای پخت و پز که با استفاده از امواج با طول موج کوتاه عمل می کند.
امواج کوتاه عموما در قسمت های مختلف کارایی های متفاوتی دارند. به عنوان مثال برای برنامه های تلویزیونی، رادار و تلفن همراه به کار گرفته می شود. در صنعت برای فرآوری و در آشپزخانه برای پختن انواع غذا نورد استفاده قرار می گیرد. این امواج کوتاه در برخورد با یک ماده رفتارهای متفاوتی نشان می دهند. به عنوان مثال مواد فلزی امواج را منعکس، شیشه و پلاستیک عبور و مواد دارای آب مانند غذاها انرژی این امواج را جذب می کنند. مواد غذایی در مایکروویو باید به صورت یکسان و یکنواخت باشد، تا به یک اندازه پخته شوند.اگر قسمتی از غذا حجیم تر باشد نسبت به قسمت های دیگر خام خواهد ماند.

دیجی پرایم - راهنما خرید

مایکروفر چیست؟

مایکروفر دستگاهی است که سبب پختن غذا با دمای یکسان در یک محیط بسته انجام می شود. با ادامه مقاله راهنمای خرید مایکروویو، مایکروفر و سولاردام همراهمان باشید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید مایکروویو، مایکروفر و سولاردام

سولاردام چیست؟

این دستگاه توسط کمپانی LG ابداع شد، که ترکیبی از مایکروویو و امواج گرمایشی نوری می باشد. درون محفظه پخت سولاردام یک هیتر زغالی تعبیه شده که نوعی المنت نوری می باشد. داخل المنت ها رشته های زغالی قرار دارد که امواج نورانی با گرما و عمق نفوذ بسیار بالا تولید می کند.در کف محفظه دستگاه چند نوع هیتر سرامیکی و هالوژنی قرار گرفته که امواج گرمایشی نوری را از پائین به مواد غذایی می تاباند. با این نحوه عملکرد غذا کاملا مغز پخت خواهد شد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید مایکروویو، مایکروفر و سولاردام

تفاوت مایکروویو و مایکروفر

برخی از مردم عملکرد مایکروویو را با مایکروفر یکی می دانند، اما در واقع به این گونه نیست.اصلی ترین تفاوت میان این دو محصول در فرایند پخت و پز می باشد. مایکروفر از دما و گرما برای پخت استفاده کرده، در صورتی که مایکروویو علاوه بر دما و گرما از اشعه Wave به کار می گیرد. مایکروویو مواد غذایی را با ساطع کردن امواج با طول موج کوتاه برای پخت در زمان کمی درست می کند، اما در مایکروفر با استفاده از المنت های گرمایی در زمان نسبتا بیشتری، پخت غذا انجام می شود. در مایکروفر غذا به طور کامل گرم شده و به به اصطلاح مغز پخت می شود.

راهنمای خرید مایکروویو مایکروفر و سولاردام

مایکروفر ها دارای کانوکشن، گریل از پشت و حرارت سه بعدی می باشند، که در سه مدل رومیزی توکار و روی فر در بازار موجود می باشد. ارزانترین مدل در مایکروویو یا مایکروفر نوع رومیزی می باشد. این دو محصول با قدرت 600 وات الی 1400 وات تولید می شود که نسبت به میزان استفاده، قدرت آن را انتخاب نمائید.

در دیجی پرایم می خوانید: راهنمای خرید مایکروویو، مایکروفر و سولاردام 

تفاوت مایکروفر و مایکروویو با سولاردام

در سولاردام محفظه داخلی به صورت استوانه ای ساخته شده تا امواج گرمایی بهتر بر روی مواد غذایی منعکس شوند. نسبت سرعت پخت مواد غذایی در سولاردام با آون های المنتی معمولی 3 برابر و با مایکروویو 1.5 برابر بیشتر می‌باشد. سرعت پخت بالا در غذا باعث حفظ شدن ارزش غذایی در مواد شده و غذای حاصله خوشمزه تر می باشد. سولاردام علاوه بر تمام ویژگی های مهم یک مایکروفر می‌تواند غذا را از پایین هم گریل کند. برلی پخت غذاهایی که نیاز به گریل دو طرفه دارند، سولاردام بهترین انتخاب است.

مزایا و معایب استفاده از مایکروویو، مایکروفر و سولاردام

هر کدام از محصولات ذکر شده در بالا دارای مزایا و معایبی می باشند که در ادامه مقاله به یکایک آنها می پردازیم.

مزایای استفاده از مایکروویو

 1. کاهش زمان پخت
 2. مصرف انرژی کمتر
 3. حفظ ارزش غذایی در مواد
 4. نیاز کمتر به ظروف جهت پخت
 5. مناسب برای یخ زدایی

معایب استفاده از مایکروویو

 1. استفاده از ظروف مخصوص
 2. استفاده از پوشش مناسب برای غذای در حال پخت
 3. عدم خوشمزگی غذا
 4. ترکیدن مواد غذایی مانند تخم مرغ و انواع تن ها
 5. سرد شدن سریع غذا

مزایای استفاده از مایکروفر

 1. پخت سریع تر نسبت به اجاق ها
 2. حفظ ارزش غذایی نسبت به پخت غذا به روش سنتی
 3. آشپزخانه ای خنک تر
 4. ایمنی بیشتر نسبت به پخت غذا با اجاق
 5. پخت یکنواخت

معایب استفاده از مایکروفر

 1. از بین نرفتن میکروب های احتمالی در مواد غذایی
 2. از هم پاشیدگی ذرات تشکیل دهنده مواد غذایی

مزایای استفاده از سولاردام

 1. پخت یکنواخت غذا
 2. استفاده آسان
 3. خوشمزه تر شدن غذا

معایب استفاده از سولاردام

 1. نامناسب برای پخت غذای زیاد
 2. قیمت گران تر نسبت مایکروویو و مایکروفر ها

محل قرار گیری

ما توسط مقاله راهنمای خرید مایکروویو، مایکروفر و سولاردام برای شما همراهان همیشگی توصیه داریم که قبل از اقدام به خرید، مکان مناسب برای قرار دادن این دستگاه در فضای آشپزخانه را مد نظر داشته باشید. محل قرارگیری نوع دستگاهی که نیاز دارید را مشخص کنید. این محصولات در سه دسته رومیزی، توکار و روی فر تولید شده که همه یک نوع کارایی را دارند.

سایز

دستگاه های بزرگ میزان انرژی مصرفی بالاتری دارند هنگام خرید با توجه به نحوه عملکرد دستگاه و تعداد اعضای خانواده، سایز مناسب را انتخاب نمائید. عملکردهای مختلف دستگاهی که خریداری می کنید باید قابلیت یخ زدایی، گرم کردن و در نهایت پخت غذا را داشته باشد. مطمئن شوید محصولی را که می خواهید بخرید تمام نیازهای شما را برآورده می کند.

ویژگی های کاربردی در مایکروویو، مایکروفر و سولاردام

قفل کودک

اگر در منزل کودک دارید، امکان باز کردن درب دستگاه توسط آن خطر آفرین می بلشد. با استفاده از این ویژگی می توانید از خطرات احتمالی پیشگیری به عمل آورید.

تایمر

این گزینه به شما امکان تنظیم زمان پخت غذا را می دهد. با وجود این قابلیت از سوختن غذا جلوگیری کنید. با ادامه مقاله راهنمای خرید مایکروویو، مایکروفر و سولاردام همراهمان باشید.

طبخ خودکار

در صورتی که قرار است آشپزی آسان تری در پیش رو داشته باشید، می توانید گزینه طبخ خودکار غذای دلخواهتان را انتخاب نمائید.

سینی چرخان

دستگاه هایی که قابلیت چرخاندن ظرف غذای درون محفظه را دارند، هنگام طبخ برای چرخاندن جهت ظرف، نیازی به توقف دستگاه نخواهید داشت.

هدایت گرما

این ویژگی در برخی از مدل ها موجود می باشد که گرما را به سمت مواد غذایی هدایت کرده و باعث پخت سریع تر مواد غذایی می گردد.

صفحه نمایش دیجیتال

برخی مدل ها با داشتن صفحه نمایش دیجیتال قابلیت های متعددی را برای کاربر امکان پذیر می کنند.

قابلیت های کاربردی دیگر

برخی از مایکروفر ها دارای قابلیت تشخیص رطوبت و یا خشک شدن مواد غذایی هنگام پخت می باشند، که به کاربر وضعیت غذا را اطلاع می‌دهد.

گارانتی و خدمات پس از فروش

در صورتی که محصول خریداری شده شما دارای برگه گارانتی شرکتی باشد و تاریخ آن هم نگذشته باشد می توانید در صورت خرابی احتمالی در دستگاهتان، از خدمات پس از فروش آن محصول بهره مند شوید. هنگام خرید به داشتن گارانتی دستگاه دقت فراوان داشته باشید.

خلاصه مقاله

 1. امروزه مایکروویو به عنوان یکی از بهترین فناوری های موجود در جهان می باشد که نقش بسیار مهمی در تسهیل زندگی بشرداشته است.
 2. ماکروویو ها دستگاهی برای پخت و پز که با استفاده از امواج با طول موج کوتاه عمل می کند.
 3. مایکروفر دستگاهی است که سبب پختن غذا با دمای یکسان در یک محیط بسته انجام می شود.
 4. سولاردام توسط کمپانی LG ابداع شد، که ترکیبی از مایکروویو و امواج گرمایشی نوری می باشد.
 5. در بین محصولاتی مانند مایکروویو، مایکروفر و سولاردام تفاوت هایی وجود دارد که باعث به وجود آمدن مزایا و معایبی در آن ها می شود.
 6. قبل از اقدام به خرید مد نظر داشتن مکان مناسب برای قرار دادن این دستگاه در فضای آشپزخانه می باشد.
 7. دستگاه های بزرگ میزان انرژی مصرفی بالاتری دارند هنگام خرید با توجه به نحوه عملکرد دستگاه و تعداد اعضای خانواده، سایز مناسب را انتخاب نمائید.
 8. ویژگی های کاربردی در این سه محصول وجود دارد، که شامل قفل کودک، تایمر، طبخ خودکار، سینی چرخان، هدایت گرما و صفحه نمایش دیجیتال می باشند.
 9. محصول خریداری شده باید دارای برگه گارانتی شرکتی باشد.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید مایکروویو، مایکروفر و سولاردام لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

راهنمای خرید مایکروویو مایکروفر و سولاردام

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *