دیجی پرایم - راهنمای خرید کاپ قاعدگی

راهنمای خرید کاپ قاعدگی

دوره قاعدگی یک از زمان‌های حساس زندگی هر بانویی است و مهمترین موضوع نیز انتخاب محصولی است که در عین سلامت و بهداشت، استفاده از آن نیز راحت باشد. کاپ قاعدگی یکی از محصولاتی که در چند سال گذشته وارد کشور ما شده و برخی از خانم‌ها از آن استفاده می‌کنند. نحوه استفاده و نگهداری از کاپ قاعدگی با دیگر محصولات بهداشتی کمی متفاوت بوده و نیاز به آگاهی و آموزش دارد. بنابراین اگر برای اولین بار می‌خواهید از این محصول استفاده کنید این راهنمای خرید کاپ قاعدگی به خوبی می‌تواند به شما کمک کند. پس در ادامه همراهمان باشید تا ضمن کاهش هزینه‌ها به حفظ سلامت خود نیز بپردازید.

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ یا فنجان قاعدگی، همان طور که از اسمش پیداست، محصولی بهداشتی برای استفاده در دوران قاعدگی است که به‌عنوان جایگزین پد و تامپون تبلیغ می‌شود.

مزایای استفاده از کاپ قاعدگی

 • کاهش هزینه‌ها: البته که کاپ قاعدگی ارزان نیست. اما، چون این کاپ‌ها چندبارمصرف‌اند، در بلندمدت به‌نسبت پد و تامپون به‌صرفه‌تر خواهند بود. اغلب کاپ‌ها را درصورت نگهداری صحیح می‌توانید تا سال‌ها استفاده کنید.
 • قابلیت جمع‌آوری خون بیشتر: کاپ‌های قاعدگی گنجایش‌های متفاوتی دارند. اما به‌طورکلی ظرفیت کاپ‌ها تقریبا سه برابر تامپون‌هاست. به این معنی که در هر بار استفاده برای مدت طولانی‌تری بدون نیاز به تخلیه قابل‌استفاده‌اند.
 • راحت‌تر: برخی افراد با این کاپ‌ها در مقایسه با پد و تامپون راحت‌ترند. چراکه کاپ قاعدگی برخلاف تامپون‌ موجب خشکی واژن نمی‌شود. این کاپ‌ها همچنین، درصورتی که درست جاگذاری شوند، نشتی نخواهند داشت. بنابراین با خیال راحت می‌توانید به باشگاه یا استخر بروید. حتی برندهایی داریم که ادعا می‌کنند کاپ‌شان تداخلی با رابطه جنسی ندارد. اما این را هم اضافه کنیم که استفاده از کاپ‌های قاعدگی، یا بهتر بگوییم گذاشتن و برداشتن‌شان، به‌راحتی پد نیست. به‌عبارتی شاید عادت‌کردن به استفاده از کاپ قاعدگی مدتی زمان ببرد.
 • سازگارتر با محیط‌زیست: اگر از حامیان سرسخت محیط‌زیست باشید، احتمالا کنجکاوی بیشتری درمورد کاپ‌های قاعدگی به‌خرج خواهید داد. این کاپ‌ها، همان طور که گفتیم چون چندبارمصرف‌اند، از حجم زباله‌هایی که روانه محیط‌زیست می‌کنیم به‌مقدار قابل‌توجهی می‌کاهند.
 • کاهش دردهای شکمی: البته این موضوع کاملاً اثبات نشده است اما برخی از خانم‌ها گزارش کرده‌اند که دردهای شدید شکمی آن‌ها در دوران قاعدگی و پس از آن کاهش پیدا کرده است.
 • کاهش عفونت‌های واژینال: نگهداری درست و ضدعفونی صحیح و اصولی کاپ قاعدگی باعث کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های قارچی واژینال می‌شود.
 • و …

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید کاپ قاعدگی برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی محصولات شخصی از جمله لوازم آرایشی، بهداشتی و سلامت، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( آرایشی و سلامت ) می توانید مطالعه نمائید.

معایب استفاده از کاپ قاعدگی

 • جای گذاری آن برای اولین استفاده ممکن است توام با سختی باشد.
 • اگر خونریزی قاعدگی همراه با لخته های بزرگ خون است بهتر است از این محصول استفاده نکنید.
 • بیرون آوردن کاپ قاعدگی می تواند برای بعضی افراد که دیدن خون برایشان ناخوشایند است، سخت باشد.
 • کاپ ها از جنس لاتکس یا سیلیکونی هستند و با بدن سازگار بوده و حساسیتی را ایجاد نمی کنند. اما اگر بدن شما به آنها واکنش نشان می دهد بهتر است از آن استفاده نکنید.
 • و … 

نکات مهم هنگام خرید کاپ قاعدگی

برای خرید وسیله حساس و مهمی چون کاپ قاعدگی نیازمند بررسی فاکتورهای متفاوتی هستیم. مانند: 

جنس کاپ قاعدگی

اغلب کاپ‌های موجود در بازار سیلیکونی هستند، و برخی دیگر نیز از جنس لاتکس و لاستیکی تولید شده‌اند. بنابراین شما می‌توانید بین جنس کاپ‌ها، یکی را انتخاب کنید. اگر به لاتکس حساسیت دارید بهترین کار خرید کاپ های قاعدگی سیلیکونی است.

سایز کاپ قاعدگی

تمامی کاپ‌های قاعدگی موجود در بازار در دو سایز کوچک و بزرگ تولید و عرضه می‌شوند. اما برخی از برندها سایز متوسط را نیز تولید می‌کنند. بنابراین با توجه به آناتومی بدن خود و همینطور میزان خونریزی، سایز مناسب را انتخاب کنید. منظور از آناتومی بدن، اندازه واژن است، بنابراین اگر واژن شما کوچک و تنگ است بهترین کار انتخاب سایز کوچک خواهد بود. اما اگر واژن شما کوچک و تنگ بوده ولی زایمان واژینال داشته‌اید، بهتر است از کاپ متوسط یا بزرگ استفاده کنید.
در هر حال بهترین معیار برای اندازه‌گیری سایز کاپ قاعدگی، اندازه واژن است. به این ترتیب حتی اگر واژن کوچک است اما خونریزی زیادی دارید، باید از کاپ کوچک استفاده کنید تا برای شما آزاردهنده نباشد. برای انتخاب سایز مناسب کاپ قاعدگی باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. شدت خونریزی قاعدگی
 2. سن
 3. سفتی و انعطاف پذیری کاپ قاعدگی
 4. ظرفیت کاپ قاعدگی
 5. سابقه زایمان واژینال
 6. آناتومی بدن یا اندازه واژن
 7. وضعیت دهانه رحم
 8. قدرت ماهیچه‌های کف لگن
 9. گنجایش کاپ قاعدگی
 10. و … 

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید کاپ قاعدگی

سفتی و نرمی کاپ قاعدگی

کاپ‌های قاعدگی از لحاظ انعطاف به سه حالت سفت، متوسط و نرم تولید می‌شوند. کاپ‌هایی که سایز بزرگتری دارند معمولاً سفت‌تر هم هستند و استفاده از آن‌ها کمی سخت‌تر است. اما سریعتر از سایر کاپ‌ها در داخل واژن باز می‌شوند.

فرم بدنه و ساقه کاپ قاعدگی

کاپ‌های قاعدگی معمولاً در قطرهای متنوعی تولید می‌شوند و بنابراین برخی از آن‌ها بلند و باریک و برخی دیگر قطر بیشتری دارند. از طرفی ساقه و دهانه‌ کاپ‌ها از نظر شکل و ضخامت نیز می‌تواند متفاوت باشد. با این وجود اندازه دهانه، بلندی و قطر ساقه به نیاز هر فرد بستگی دارد.

برند کاپ قاعدگی

ازجمله برندهای چندبارمصرف می‌توان به کیپِر کاپ (Keeper Cup)، مون کاپ (Moon Cup)، کاپ قاعدگی لونِت (Lunette Menstrual Cup)، دیواکاپ (DivaCup)، لِنا کاپ (Lena Cup) و لیلی کاپ (Lily Cup) اشاره کرد. 

قیمت کاپ قاعدگی

کاپ‌های قاعدگی موجود در بازار توسط برندهای مختلف، در اندازه‌های متنوع و جنس متفاوت تولید می‌شوند. بنابراین قیمت کاپ قاعدگی تابعی از این ۳ مورد خواهد بود.

نکته: اگر تازه وارد هستید و می خواهید برای اولین بار از کاپ قاعدگی استفاده کنید، حتما دستور العمل روی بسته محصول را به خوبی و با دقت مطالعه کنید. 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

برای استفاده از کاپ مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دستانتان را خوب بشویید؛
 2. لبه کاپ را با آب یا روان‌کننده خیس کنید؛
 3. کاپ قاعدگی را کاملا از وسط تا کنید و آن را در حالتی که لبۀ آن به‌سمت بالا باشد در دست بگیرید؛
 4. کاپ را در حالتی که لبۀ آن بالاست مانند زمانی که از تامپون استفاده می‌کنید در واژن قرار دهید (کاپ باید چند سانتی‌متر پایین‌تر از گردن رحمتان قرار بگیرد)؛
 5. وقتی کاپ در واژن قرار گرفت، آن را بچرخانید. به این شکل باز خواهد شد و محفظه‌ای غیرقابل‌نفوذ در مقابل هوا ایجاد می‌کند که جلوی خون‌ریزی را می‌گیرد.

اگر کاپ را درست در واژن قرار دهید، نباید آن را احساس کنید. باید بتوانید بدون اینکه فنجان بیفتد به‌راحتی راه بروید، حرکت کنید، بپرید، بنشینید و دیگر فعالیت‌های روزمره را انجام دهید. اگر برای گذاشتن کاپ با مشکل مواجه شدید، با پزشکتان مشورت کنید.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید کاپ قاعدگی

نحوه خارج‌کردن کاپ قاعدگی

شما می‌توانید کاپ قاعدگی را بین ۶ تا ۱۲ ساعت در بدنتان نگه دارید. این یعنی در طول شب هم می‌توانید از آن استفاده کنید؛ اما نباید بیشتر از ۱۲ ساعت آن را در بدنتان نگه دارید و اگر زودتر پر شد، باید زودتر آن را بیرون آورید.

برای بیرون آوردن کاپ قاعدگی مراحل زیر را انجام دهید:

 1. دستانتان را خوب بشویید؛
 2. انگشت اشاره‌ و شست‌تان را وارد واژن کنید. دنبالۀ کاپ را به‌آرامی بکشید تا به بدنۀ اصلی آن برسید؛
 3. بدنه را به‌آرامی فشار دهید تا لبۀ آن از دهانه رحم آزاد شود.

دیجی پرایم - راهنمای خرید کاپ قاعدگی

خلاصه مقاله

 1. دوره قاعدگی یک از زمان‌های حساس زندگی هر بانویی است و مهمترین موضوع نیز انتخاب محصولی است که در عین سلامت و بهداشت، استفاده از آن نیز راحت باشد.
 2. کاپ یا فنجان قاعدگی، همان طور که از اسمش پیداست، محصولی بهداشتی برای استفاده در دوران قاعدگی است که به‌عنوان جایگزین پد و تامپون تبلیغ می‌شود.
 3. استفاده از کاپ قاعدگی دارای مزایا و معایبی می باشد.
 4. برای خرید وسیله حساس و مهمی چون کاپ قاعدگی نیازمند بررسی فاکتورهای متفاوتی هستیم. مانند جنس، سایز، برند و … .
 5. برای داشتن نتیجه ای بهتر هنگام استفاده از کاپ قاعدگی، بهتر است نحوه صحیح استفاده و خارج کردن آن را بیاموزید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید کاپ قاعدگی لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *