دیجی پرایم - راهنمای خرید برد هوشمند

راهنمای خرید برد هوشمند

خرید برد هوشمند، امروزه می تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند در کلاسهای درسی باشد، این بردهای هوشمند کمک به یادگیری و مشارکت بیشتر دانش آموزان در کلاس است. به طوری که بیشتر تولید کنندگان نرم افزارهای آموزشی و محتوای درسی، برنامه ریزی خود را بر پایه این بردهای تعاملی بنا کرده اند، تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید برد هوشمند سعی دارد به معرفی کاربردها و مواردی که در هنگام خرید این دستگاه باید به آن توجه داشته باشید، بپردازد. از این رو در ادامه همراهمان باشید.

برد هوشمند چیست؟

وایت برد هوشمند یا به‌طور خلاصه برد هوشمند در حقیقت ترجمه  Interactive whiteboard یعنی بردهای تعاملی می باشد. وایت برد هوشمند در حقیقت یک صفحه‌نمایش بزرگ و تعاملی است که به یک رایانه یا لپ‌تاپ متصل می شود. به کمک ویدئو پروژکتورتصاویر رایانه بر روی وایت برد هوشمند نمایش داده می‌شود. برخلاف تصور رایج تصاویر مستقیماً از رایانه به وایت برد هوشمند منتقل نمی‌شود بلکه تصاویر توسط ویدئو پروژکتور ایجاد و نمایش داده شده و برد هوشمند این تصاویر را به تصاویر تعاملی تبدیل می کند. وایت برد هوشمند معمولاً با نام‌هایی از قبیل برد هوشمند، تخته هوشمند، کپی برد و … نیز بیان می‌شود که مفهوم همه آن‌ها یکی است.

دیجی پرایم - راهنمای خرید برد هوشمند

بسته به نوع وایت برد هوشمند می‌توان به کمک قلم یا انگشتان دست بر روی برد هوشمند کارکرد، دقیقاً مانند اینکه پشت یک لپ‌تاپ با صفحه‌نمایش لمسی نشسته‌اید. کل کارهایی که در رایانه به کمک موس و کیبرد انجام می‌گیرد در وایت برد هوشمند می‌توان به کمک دست یا قلم انجام داد.

انواع برد هوشمند

وایت بردهای هوشمند از فناوری‌های مختلفی بهره می‌برند، انواع مختلف آنها شامل موارد زیر است.

 1. وایت برد هوشمند اینفرارد
 2. وایت برد هوشمند مقاومتی
 3. وایت برد هوشمند الکترومغناطیسی
 4. وایت بردهای التراسونیک

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید برد هوشمند برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کالای دیجیتال، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کالای دیجیتال ) می توانید مطالعه نمائید.

در لیست بالا موارد وایت بردهای هوشمند اینفرارد و مقاومتی لمسی بوده یعنی هم به کمک قلم مخصوص و هم به کمک هر چیز دیگری مثلاً انگشتان دست می‌توان با آن کارکرد یا چیزی بر روی آن نوشت. اما وایت بردهای هوشمند الکترومغناطیسی و التراسونیک تنها به کمک قلم‌های مخصوص می‌توان با آن کارکرد.

بردهای هوشمند رایج بازار معمولاً از دو نوع اینفرارد و الکترومغناطیسی می‌باشند. در اصطلاح رایج بازار معمولاً بردهای هوشمند  اینفرارد را IR و بردهای هوشمند الکترومغناطیسی را مگنت خطاب می‌کنند.

بردهای هوشمند اینفرارد با توجه به قابلیت کار به‌صورت لمسی معمولاً گران‌تر از بردهای هوشمند الکترومغناطیسی می‌باشند.

وایت بردهای هوشمند درجاهای مختلف مانند اتاق‌های کنفرانس، استودیوهای تلویزیونی و شرکت‌ها قابل‌ استفاده هستند. اما با توجه به ویژگی‌های بردهای هوشمند مهم‌ترین کاربرد آن‌ها در کلاس‌های درس و راه‌اندازی مدارس هوشمند است.

با توجه به گسترش استفاده از بردهای هوشمند بردهای هوشند با قابلیت‌ها و برندهای مختلف وارد بازار شده‌اند. اکثر بردهای مطرح بازار به نرم‌افزار مخصوص به خود مجهز هستند که استفاده از آن را راحت‌تر کرده و به افزایش کیفیت تدریس نیز کمک می‌نماید.

نکته: استفاده از برد هوشمند بجای تخته سیاه و گچ، علاوه بر زیبایی امکانات زیادی اعم از نمایش انواع عکس ، فیلم و فایل های متنی را فراهم می کند.

نکات مهم هنگام خریر برد هوشمند

چند مورد مهم را باید در هنگام جستجو جهت خرید برد هوشمند در نظر بگیرید. این موارد کلیدی شامل اندازه برد هوشمند، نرم افزاری که با برد کار می کند، نوع فناوری مورد استفاده برد هوشمند و لوازم جانبی مختلفی است که با سیستم برد هوشمند عرضه می شود. همچنین موارد ذکر شده در ادامه را هم مورد بررسی قرار دهید.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید برد هوشمند

 • هنگام انتخاب برد هوشمند و تنظیم آن باید دقت کنید که آیا کالیبراسیون به صورت دستی یا به صورت اتوماتیک انجام می شود. کالیبراسیون اتوماتیک می تواند کمک در صرفه جویی و کار کردن را بسیار آسان تر کند.
 • دوام یک برد هوشمند یک معیار مهم در هنگام انتخاب مدل مورد نظر محسوب می شود، خصوصا زمانی که اکثر سیستم های برد هوشمند برای کودکان به صورت روزانه استفاده خواهند شد و ممکن است بعضی اوقات در صورت پرتابل بودن برد، بین محیط ها جابجا شود.
 • قبل از خرید باید مطمئن شوید که برد هوشمندی که می خرید و نیز نرم افزاری که به همراه آن ارایه می گردد، با سیستم عامل کامپیوتر شما سازگار باشد.
 • در هنگام خرید برد هوشمند باید توجه داشته باشید که حتما از یک شرکت معتبر خریداری شود تا دستگاه شامل گارانتی و پشتیبانی فنی باشد.
 • و … 

نحوه نصب برد هوشمند

دو روش برای نصب برد هوشمند وجود دارد. شما می توانید با توجه به محیطی که از برد هوشمند استفاده می کنید نحوه نصب آن را مشخص کنید. اگر می خواهید از برد هوشمند در یک مکان ثابت استفاده کنید پیشنهاد ما به شما این است که برد را بر روی دیوار نصب کنید اما اگر این احتمال وجود دارد که برد را جابه جا کنید و یا به اتاق دیگری منتقل کنید باید آن را بر روی پایه مخصوص برد نصب کنید که قابلیت جابه جایی دارد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله

 1. خرید برد هوشمند، امروزه می تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند در کلاسهای درسی باشد،  این بردهای هوشمند کمک به یادگیری و مشارکت بیشتر دانش آموزان در کلاس است.
 2. وایت برد هوشمند یا به‌طور خلاصه برد هوشمند در حقیقت ترجمه  Interactive whiteboard یعنی بردهای تعاملی می باشد.
 3. وایت برد هوشمند در حقیقت یک صفحه‌نمایش بزرگ و تعاملی است که به یک رایانه یا لپ‌تاپ متصل می شود. به کمک ویدئو پروژکتورتصاویر رایانه بر روی وایت برد هوشمند نمایش داده می‌شود.
 4. وایت بردهای هوشمند از فناوری‌های مختلفی بهره می‌برند. اما بردهای هوشمند رایج بازار معمولاً از دو نوع اینفرارد و الکترومغناطیسی می‌باشند. در اصطلاح رایج بازار معمولاً بردهای هوشمند  اینفرارد را IR و بردهای هوشمند الکترومغناطیسی را مگنت خطاب می‌کنند.
 5. وایت بردهای هوشمند درجاهای مختلف مانند اتاق‌های کنفرانس، استودیوهای تلویزیونی و شرکت‌ها قابل‌ استفاده هستند. اما با توجه به ویژگی‌های بردهای هوشمند مهم‌ترین کاربرد آن‌ها در کلاس‌های درس و راه‌اندازی مدارس هوشمند است.
 6. استفاده از برد هوشمند بجای تخته سیاه و گچ، علاوه بر زیبایی امکانات زیادی اعم از نمایش انواع عکس ، فیلم و فایل های متنی را فراهم می کند.
 7. موارد کلیدی هنگام انتخاب و خرید برد هوشمند شامل اندازه آن، نرم افزاری که با برد کار می کند، نوع فناوری مورد استفاده برد هوشمند و لوازم جانبی مختلفی است که با سیستم برد هوشمند عرضه می شود.
 8. شما می توانید با توجه به محیطی که از برد هوشمند استفاده می کنید نحوه نصب آن را مشخص کنید.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید برد هوشمند لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *