ام کیو ال یار | mqlyar

راهنمای خرید تصفیه آب خانگی

استفاده از دستگاه تصفیه آب برای مصارف خانگی جهت تهیه آب آشامیدنی بهتر برای استفاده می باشد. در زمان های قدیم که دستگاهی برای تصفیه آب در دسترس نبود از طریق مزه، آب بهتر را شناسایی می کردند. در سده‌های بعد بقراط پدر مشهور پزشکی شروع به آزمایش آب برای تصفیه آن پرداخت. طی سالیان دراز در روند تصفیه آب فراز و نشیب‌های بسیاری به وجود آمد. مانند کلرزنی آب که توسط جان اسنو کشف شده و از آن پس تا کنون کلر که یک ماده شیمیایی بود به یک ماده با ارزش در تصفیه آب مبدل شد. از آن به بعد موفقیت های فوق‌العاده و موثری در روند تصویه صورت گرفت. باید یادآور شد که هدف اصلی از تصفیه آب ضد عفونی و کنترل بیماری ها می باشد. تمامی مقامات هر شهر باید سلامت ترین آب را در اختیار شهروندان قرار دهند. اما دولت ها با وجود تصفیه آب توسط تصفیه خانه ها باز هم قادر به ارائه آب خالص نمی باشند. زیرا عوامل محیطی مانند لوله کشی های فرسوده یکی از عوامل اصلی عمده محسوب شده که سرب و مواد آلوده را وارد آب می کنند. برای چاره این مشکل نصب دستگاه تصفیه آب در هر منزل توصیه می شود. با وجود این محصول که با روش اسمز معکوس در منازل این اطمینان را حاصل می کند که تمامی آلاینده ها و آلودگی‌های موجود در آب در مرحله آخر تصفیه از بین رفته و آبی با کیفیت و سالم در اختیار استفاده کننده قرار می‌دهند. برای خرید دستگاه آب تصفیه کن مناسب با مطالعه مقاله راهنمای خرید تصفیه آب خانگی با ما همراه باشید.

انواع آب تصفیه کن خانگی

دستگاه های آب تصفیه کن در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که نسبت به نوع نیاز می توانید یکی از آنها را انتخاب نمائید.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید تصفیه آب خانگی برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز منزلتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خانه و آشپزخانه ) می توانید مطالعه نمائید.

دستگاه آب تصفیه کن پارچی

این دستگاه قیمت مناسبی داشته و هر چهار ماه باید فیلتر‌های آن را تمیز کنید. آب تصفیه کن پارچی فقط برای آب های لوله کشی کاربرد دارند و شما نمی توانید برای تصفیه آب های چاه، رودخانه، زیرزمینی و … استفاده کنید. این دستگاه تصفیه کن شرایط نگهداری خاصی ندارد و فقط اگر بیشتر از 5 روز قصد استفاده از دستگاه را ندارید، فیلتر را خارج کرده به خوبی شستشو دهید. سپس فیلتر شسته شده را درون پلاستیک نگهداری کنید. تصفیه کن های پارچی دارای مزایا و معایبی می‌باشند که در ادامه به توضیح می دهیم.

مزایا آب تصفیه کن پارچی

 1. بسیار سبک و قابل حمل می باشند.
 2. ارزان قیمت هستند.
 3. بوی نامطبوع آب را حذف می‌کنند.

 معایب آب تصفیه کن پارچی

 1. توانایی حذف نیترات، آرسنیک، نیتریت و … در آب را ندارد.
 2. مدت زمان تصفیه آب طولانی است.
 3. میزان آب تصفیه شده کم می باشد.
 4. کاربرد محدودی دارد.

دستگاه اب تصفیه کن پرتابل ( مسافرتی )

این محصول کوچک قابل حمل بوده و برای زمان‌هایی که خارج از منزل به سر می‌برید، بسیار کاربردی می باشند. هنگام سفر از خوردن آب هایی که ممکن است ایجاد بیماری کرده و سلامتی شما را به خطر بیاندازد، با خرید یک آب تصفیه کن مسافرتی به راحتی جلوی مشکلات پیش رو را خواهید گرفت. از مزایا و معایب این دستگاه می توان به عوامل زیر اشاره کرد. با ادامه مقاله راهنمای خرید تصفیه آب خانگی همراهمان باشید.

مزایا آب تصفیه کن پرتابل

 1. ابعاد بسیار کوچک و قابلیت جابجایی آسان
 2. تصفیه حجم قابل قبولی از آب
 3. قیمت مناسب نسبت به میزان آب تصفیه شده

معایب آب تصفیه کن پرتابل

 1. فقط برای رفع تشنگی بوده و نیازهای دیگر خانوار حین سفر را برطرف نمی‌کند.
 2. اغلب مدل‌های آن ها یکبار مصرف می باشند.

دستگاه آب تصفیه کن تک مرحله ای سرشیری

این محصول دستگاهی کوچک و ساده بوده که بر روی شیر آشپزخانه نصب می‌شود. قابلیت اتصال و جابجایی راحتی داشته و دارای مدل های متنوعی هستند. برخی از مدل‌های این نمونه تصفیه کن بر روی سری شیر قرار گرفته و برخی دیگر دارای شیر مجزا بوده و توسط تبدیل و شلنگ، آب داخل دستگاه انتقال پیدا می‌کند. در این نمونه شیر دستگاه کنار ظرفشویی قرار می گیرد. امکان اضافه کردن فیلتر های اضافی در این محصول می باشد و دارای عمر مفیدی 4 الی 6 ماهه هستند. از مزایا و معایب این دستگاه به موارد زیر می توان اشاره کرد.

مزایا آب تصفیه کن تک مرحله ای سرشیری

 1. قیمت مناسب نسبت به دستگاه های پیشرفته تر
 2. نصب آسان
 3. توانایی حذف گل و لای و کلر از آب

معایب آب تصفیه کن تک مرحله ای سرشیری

 1. عدم توانایی در حذف آلاینده ها و مواد شیمیایی
 2. کامل نبودن سیکل تصفیه آب
 3. اشغال فضای کنار سینک در بعضی مدل ها
 4. عدم امکان استفاده برای تمامی شیر ها

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید تصفیه آب خانگی

دستگاه آب تصفیه کن کیسی ( رومیزی )

تصفیه کن های رومیزی یا همان کیسی در بازار دارای تنوع بسیار بالایی می باشند، که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند. تصفیه کن های رومیزی که قابلیت RO دارند، نسبت به سایر موارد ذکر شده در بالا برتری دارند. زیرا کامل ترین و مطمئن ترین روش برای بهبود سلامت و پاکیزگی آب به روش اسمز معکوس یا همان RO است، توانایی حذف تمامی آینده‌ها را دارند. از مزایا و معایب این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مزایا آب تصفیه کن رومیزی

 1. دارای سیکل کامل آب به روش اسمز معکوس
 2. شکیل بودن دستگاه
 3. ابعاد کوچکتر نسبت به سایر دستگاه های زیر سینکی

معایب آب تصفیه کن رومیزی

 1. قیمت بالاتر نسبت به سایر موارد ذکر شده در بالا
 2. عدم توانایی اضافه کردن فیلتر های دیگر مانند فیلتر قلیایی و …
 3. حجم کم نسبت به نوع زیر سیر سینکی

دستگاه آب تصفیه کن زیر سینکی

دستگاه های تصفیه کن زیر سینکی از متداول‌ترین و رایج ترین نمونه های تصفیه کن ها می باشند، که همواره خریداران استقبال زیادی نسبت به آنها دارند. همانطور که از نام این محصول مشخص است در زیر سینک جای گرفته و مدل‌های مختلفی در تصفیه آب دارند. تصفیه آب در این محصول به دو روش فیلتراسیون و معکوس انجام می‌شود. به طور کلی اگر دستگاه تصفیه آب دارای تعدادی فیلتر باشد ولی فاقد فیلتر ممبران و پمپ باشد، دستگاه تصفیه اسمز معکوس نبوده و جزو تصفیه آب فیلتراسیون محسوب می‌شود. در روش اسمز معکوس فیلتر ممبران تمام آلاینده های آب را به طور کامل حذف کرده که همراه آن ها املاح مفید موجود در آب هم حذف می شود. در این  صورت آب بیش از حد تصفیه شده و طعم آب به تلخی می‌زند. برای رفع تلخ شدن آب و برگشت املاح مفید حذف شده از فیلتری به نام مینرال استفاده می‌شود. با عبور آب از این فیلتر TDS در حد مجاز قرار گرفته و مواد معدنی مورد نیاز بدن به آب اضافه می‌شود. از مزایا و معایب دستگاه آب تصفیه کن زیر سینکی می ت.تن به موارد زیر اشاره کرد.

مزایا آب تصفیه کن زیر سینکی

 1. امکان اضافه کردن فیلترهای متعدد مانند فیلتر ماورای بنفش UV
 2. حجم بالای آب تصفیه شده نسبت به تمامی دستگاه های تصفیه کن خانگی
 3. در دسترس بودن تمامی قطعات و لوازم جانبی
 4. هزینه پایین تر فیلترها نسبت به نوع کیسی

معایب آب تصفیه کن زیر سینکی

 1. اشغال فضای بیشتری نسبت به سایر مدل ها ن
 2. صب تخصصی نسبت به سایر مدل ها

حال که با انواع دستگاه تصفیه کن آشنا شده اید، باید قبل از خرید نکاتی را مورد توجه و بررسی قرار دهید. در ادامه به توضیح نکات مهم می‌پردازیم.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید تصفیه آب خانگی

نکات مهم آب تصفیه کن خانگی

نوع دستگاه تصفیه آب

اولین قدم در انتخاب نوع دستگاه تصفیه کن انتظار شما از نوع کاربری و حجم مورد نیاز آب خانوار می باشد. هر دستگاه تصفیه کن دارای مخزنی جهت نگهداری آب های تصفیه شده است که نسبت به نوع نیاز باید حجم این مخزن، اندازه و مناسب باشد.

آلاینده‌ها

در برخی از شهرها و مناطق آب آشامیدنی از کیفیت مناسبی برخوردار است و در برخی دیگر این چنین نیست. پس هرچه میزان آلاینده های آب بیشتر باشد، باید دستگاه مورد نظر دارای فیلترهای بیشتری باشد. در این صورت تمام آلاینده‌های آب به طور کامل حذف می شوند. تعداد مراحل دستگاه طبق تعداد فیلترها تعیین می‌شود. هرچه فیلترها بیشتر باشد، آلاینده بیشتری حذف می‌شود.

نوع فیلترها

در برخی از دستگاه ها فقط امکان استفاده از فیلترهای خاص و انحصاری به کار گرفته می‌شود، که ممکن است هنگام تعویض با مشکل مواجه شوید. ترجیحا دستگاهی را برگزید که فیلتر های به کار رفته در آن به راحتی یافت شده و هزینه مناسبی داشته باشند.

جنس فیلتر

به دنبال فیلتر با کیفیت بالا برای این محصول باشید. زیرا این فیلترها با سلامت شما در ارتباط هستند.

نوع اتصالات

دستگاه های تصفیه آب دارای دو نوع اتصال می باشند. اتصالات مهره ای و اتصالات فیتینگ. نوع مهره‌ای به دلیل باز و بسته شدن کند و زمان‌بر رایج نبوده اما ضریب اطمینان بالایی دارند. اتصالات فیتینگ سرعت بالایی در باز و بسته شدن دارند، اما هنگام خرید باید از مرغوبیت آنها اطمینان حاصل نمائید.

شیر برقی یا چهار راهی ( راهنمای خرید تصفیه آب خانگی )

این قطعه در دستگاه های تصفیه کن برای قطع جریان در زمان خاموش شدن به کار گرفته می‌شوند. چهارراهی ها عموماً دارای دوام پایین، دور ریز زیاد آب و دقت پایینی می باشند. بنابراین حتماً از نوع تصفیه کنی که دارای شیر برقی است، خریداری نمائید.

مخزن دستگاه

مخزن های دستگاه های آب تصفیه کن تنوع بالایی در بازار دارند، اما هنگام خرید سعی کنید مخزنی از جنس فلز و یا مخزن سه لایه که لایه داخلی آن از استیل است، استفاده کنید. مخزن های TankPAC نمونه ای از بهترین مخازن می باشند.

پایه دستگاه

دستگاه هایی که دارای پایه می باشند، استفاده راحت تری داشته که علاوه بر آن طول عمر بیشتر، تعویض فیلترها و در نهایت سرویس دستگاه آسان تر می باشد.

شیر برداشت

شیر برداشت دستگاه های تصفیه کن علاوه بر ظاهر زیبا باید جنس خوب و با دوام بالایی داشته باشند. شیری مناسب است که جنس آن از کرم بوده و مغذی آن به راحتی قابل تعویض باشد.

سوئیچ فشار پایین

در واقع این قطعه محافظ پمپ است. زیرا این قطعه در صورت قطع شدن آب، پمپ را خاموش می کند. اغلب تولیدکنندگان با حذف این قطعه در دستگاه تصفیه آب باعث کاهش هزینه نهایی محصول می شوند. اما توصیه می شود حتما دستگاهی با قابلیت سوئیچ فشار پایین خریداری کنید تا طول عمر دستگاه بیشتر شود.

برند

انتخاب برند در این محصول بسیار اهمیت دارد. زیرا کیفیت دستگاه با سلامتی خانواده شما نسبت مستقیمی دارد. برندهایی مانند تایوانی، آکوا، سی سی کا و سافت واتر از برندهای شناخته شده و امتحان پس داده محسوب می‌شوند. هنگام خرید از اصل بودن دستگاه اطمینان حاصل کنید.

گارانتی

خرید از شرکت سازنده اصلی امتیاز ارسال و نصب رایگان و مهمتر از همه گارانتی را با خود دارد. بنابراین سعی در خرید محصول با کیفیت و اصل داشته باشید.

قیمت ( راهنمای خرید تصفیه آب خانگی )

یکی از مسائل مهم برای خریداران این محصول کیفیت بالا در کنار قیمت مناسب می باشد. اما باید بدانید که کیفیت مناسب و درخور نیاز به صرف هزینه بیشتری است که باید پرداخت کنید.

خلاصه مقاله

 1. استفاده از دستگاه تصفیه آب برای مصارف خانگی جهت تهیه آب آشامیدنی بهتر برای استفاده می باشد.
 2. دستگاه های آب تصفیه کن در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند.
 3. نسبت به نوع نیاز یکی از انواع دستگاه های نصفیه کن را انتخاب نمائید.
 4. هر کدام از انواع دستگاه های تفیه آب دارای مزایا و معایبی می باشند.
 5. به نکات مهم ذکر شده در مقاله هنگام خرید دستگاه آب تصفیه کن دقت داشته باشید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید تصفیه آب خانگی لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

نظر دهید

پاسخ دهید

دیجی پرایم
Logo