دیجی پرایم - راهنمای خرید تلویزیون خانگی

راهنمای خرید تلویزیون خانگی

تلویزیون ها که سال های متمادی زیادی خانه های سراسر جهان را به تسخیر خود در آورده از مدل های مکانیکی اولیه تا الکترونیکی امروزی راه درازی را طی کرده اند. تلویزیون ها یک سیستم ارتباطی برای پخش تصاویر متحرک و صداها از فاصله ی دور می باشند. در حال حاضر دنیای تلویزیون ها روز به روز جذاب تر شده و تولیدکنندگان تنها به کیفیت تصویر بسنده نکرده و سعی در وارد کردن انواع و اقسام فناوری های روز دنیا در این محصول جذاب می باشند. ما در مقاله راهنمای خرید تلویزیون خانگی سعی در معرفی انواع تلویزیون های پر طرفدار داریم. در ادامه همراهمان باشید.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید تلویزیون خانگی برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز منزلتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است که در دسته راهنمای خرید ( خانه و آشپزخانه ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع تلویزیون

تلویزیون ها بر اساس کیفیت تصویر به چند دسته متفاوت تقسیم می شوند؛

 1. تلویزیون پلاسما
 2. تلویزیون LCD
 3. تلویزیون LED
 4. تلویزیون OLED
 5. تلویزیون QLED
 6. تلویزیون سه بعدی

تلویزیون پلاسما

تکنولوژی نمایشگرهای پلاسما از طریق لامپ های فلورسنت می باشد که تنوع کمتری نسبت به سایر تلویزیون ها دارند. تلویزیون پلاسما دارای دید ۱۸۰ درجه بوده که در هر مکانی از منزل بنشید تصاویر را به درستی مشاهده می کنید. روشنایی تصاویر در پلاسماها با روشنایی محیط به صورت خودکار تطبیق پیدا می کند.این نمایشگرها مصرف برق بالایی دارند‌. تلویزیون های پلاسما کیفیت تصویر بهتری نسبت به LCD و LED دارند. زیرا تلویزیون های LED همان LCD هایی هستند که نور پس زمینه شان با دیودهای نوری تولید می شود.
وجود معایبی مانند قدیمی بودن و Burn_in (باقی ماندن یک تصویر خاص بر ردی صفحه) باعث شده کاربران از خرید تلویزیون های پلاسما اجتناب کنند. مزیت نمایشگرهای پلاسما در نمایش خوب رنگ مشکی می باشد. با ادامه انواع تلویزیون ها در مقاله راهنمای خرید تلویزیون خانگی همراهمان باشید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

تلویزیون LCD

در نمایشگرهای LCD وظیفه روشن کردن تمام پیکسل ها به عهده کریستال های مایع می باشد. تمامی نور تصاویر توسط یک منبع نور پشتی تامین شده و باعث ایجاد یکدستی در روشنایی تصاویر می شود. مصرف برق در این تلویزیون ها نسبت به پلاسماها کمتر می باشد. طول عمر تلویزیون های LCD حدود ۱۶ هزار ساعت می باشد. ضعف بزرگ در این نمایشگرهااز نظر کیفیت، اشکال در نمایش رنگ مشکی است.
این نمایشگرها مزیت هایی مانند طول عمر بیشتر، وزن کمتر و قابلیت پخش پیکسل های بیشتر نسبت به پلاسماها دارند.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

تلویزیون LED

در نمایشگرهای LED منبع نور از خود پیکسل ها تامین شده و نیازی به تامین منبع نور خارج از پیکسل ها نمی باشد. منبع نوری نمایشگرهای LED نور دیودی سفیدی است که باعث کنتراست تصاویر می شود. هر چه سایز صفحه تلویزیون های LED بزرگ تر باشد، قیمت آن ببشتر خواهد بود.

دیجی پرایم - راهنمای خرید تلویزیون خانگی

تلویزیون OLED

در این نمایشگرها هدایت هر پیکسل به صورت جداگانه و مستقل انجام شده که در نهایت موجب نمایش دادن تصاویر با کیفیت بالا می شود. تلویزیون های OLED کنترل بسیار خوبی بر روی هر پیکسل دارند که سبب کنتراست بالا شده است.رنگ مشکب در این تلویزیون ها بسیار عمیق و با کیفیت است. این نمایشگرها قطر کمی داشته و نازک هستند. OLED ها دارای قیمت بالایی هستند که با توجه به فناوری به کار رفته و کیعیت بالا در آن ها امری بسیار طبیعی است.

ما در مقاله راهنمای خرید تلویزیون خانگی توصیه می کنیم به دلیل ویژگی های ارزنده تلویزیون های OLED، در صورت امکان از این محصول خرداری نمائید.

دیجی پرایم - بهترین راهنمای خرید

تلویزیون QLED یا هوشمند

در این نمایشگرها تمامی صحنه ها با جزئیات کامل و کیفیتی بسیار بالا به نمایش گذاشته می شود. در تلویزیون های QLED تصاویر بسیار طبیعی و واضح قابل مشاهده می باشند‌. زیرا QLED ها با عمق بیشتر و کنتراست خیره کننده ای باعث بروز تصاویر می شود. امکانات تلویزیون های هوشمند فراتر از تلویزیون های دیگر بوده و دارای قابلیت هایی مانند تلفن هوشمند، اتصال به اینترنت، سرویس های آنلاین و … می باشند. QLED ها می توانند به کامپیوتر وصل شده و تبادل اطلاعات نمایند.
امروزه اکثر تلویزیون ها هوشمند بوده که به معنای اتصال به اینترنت می باشند‌.

دیجی پرایم - راهنمای خرید

تلویزیون های سه بعدی

این نمایشگرها علاوه بر ۲ بعدی که تلویزیون های HD به نام طول و عرض دارند، بعد دیگری به نام عمق سبب شده تصاویر را به صورت بعد دار و برجسته ببینید.
استفاده از این نمایشگرها هرگز در صنعت ساخت تلویزیون در جهان مکرد استقبال قرار نگرفت زیرا سه بعدی بودن از فاکتورهای اصلی برای انتخاب یک نمایشگر محسوب نمی شود.

 

دیجی پرایم - راهنمای خرید تلویزیون خانگی

به دلیل تنوع در نوع تلویزیون ها لازم دانستیم در مقاله راهنمای خرید تلویزیون خانگی به مقایسه انواع آن ها بپردازیم.

راهنمای خرید تلویزیون

مقایسه تلویزیون های پلاسما با LCD و LED

تلویزیون های پلاسما نسبت به نوع LCD و خصوصا LED انرژی بیشتری مصرف کرده و معمولا در سایزهای ۴۲ اینچ به بالا تولید می شوند. بنابراین اگر تلویزیون کوچکتر می خواهید باید سراغ LCD و LED ها بروید.
استفاده از تلویزیون های پلاسما در مکان های روشن مناسب نبوده و بهترین انتخاب برای این مکان ها تلویزیون های LED می باشند.

مقایسه تلویزیون های LED, OLED, QLED

کیفیت تصویر در نمایشگرهای OLED بسیار بالاتر از LED می باشد. اگر به دنبال بهترین نمایشگر هستید، گزینه ای بهتر از تلویزیون های OLED وجود ندارد.
تلویزیون های OLED با داشتن سیاهی کامل، یکنواختی خاکستری و زاویه دید گسترده بسیار بهتری نسبت به LED ها ارائه می دهند.
تلویزیون های QLED دقیقا مانند تلویزیون های LED هستند و از نانو ذرات ریز به نام نقاط کوانتومی برای شارژ بیشتر در درخشندگی رنگ ها استفاده شده است.

سایز صفحه نمایش

مهم ترین نکته بعد از کیفیت صفحه نمایش، سایز می باشد.به طور کلی قاعده و قانون خاصی برای تعیین سایز تلویزیون وجود ندارد و عموما ترجیح نظر شخصی، زاویه دید و حتی میزان بینایی خریدار در تصمیم گیری موثر می باشد.
سایز تلویزیون ها از اندازه کوچک 20 اینچ تا اندازه های بزرگتر 80 اینچ متغییر می باشد که می توان نسبت به فاصله نشستن و فضای موجود سایز مناسب تر را انتخاب کرد.فاصله شما تا تلویزیون باید 1.6 برابر اندازه مورب از تلویزیون خریداری شده باشد. با ادامه مقاله راهنمای خرید تلویزیون خانگی همراهمان باشید.

وضوح صفحه نمایش

رزولوشن به تعداد پیکسل های موجود در صفحه نمایش که تاثیر مستقیمی در شفافیت تصاویر دارد، گفته می شود.
هرچه میزان رزولوشن بیشتر باشد، در نهایت وضوح تصویر بالاتر می رود و یا به اصطلاح شارپ تر نشان داده می شود. در حال حاظر تلویزیون های رده پایین دقت 720p، رده متوسط Full HD 1080p و رده بالا U HD 4K دارند.
رزولوشن مشخصه بسیار مهمی در انتخاب تلویزیون محسوب می شود که با توجه به هزینه و سایز مورد نظرتان، تلویزیونی که بیشترین رزولوشن را دارد خریداری نمائید. رزولوشن بالا باعث نزدیک تر شدن تصاویر به واقعیت و نشان دادن اجزای کوچک مانند نوشته ها با جزئیات زیادی می شود. امروزه تلویزیون های Full HD 1080p بسیار فراگیر بوده و از قیمت مناسبی برخوردار هستند. اما در حال حاضر با خرید تلویزیون های 4K می توانید یک انتخاب منطقی تر داشته باشید. زیرا این تلویزیون ها نسبت به ویژگی هایی که دارد قیمت مناسبی داشته و دارای پیکسل های فشرده تری می باشد که هنگام استفاده از این تلویزیون و نشستن در هر مکان و فاصله ای که باشید انگار به تلویزیون نزدیکتر هستید. با خرید تلویزیون 4K در سال های آینده با مشکل وضوح تصویر روبه رو نخواهید بود و چندین سال متوالی به راحتی برای شما کارایی خواهد داشت‌.

اگر نیت خرید تلویزیون با سایز بزرگ (۵۵ اینچ به بالا) را دارید، سراغ تلویزیون های خمیده بروید. در غیر این صورت بهترین انتخاب نوع مسطح می باشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید تلویزیون خانگی

دامنه دینامیکی بالا یا HDR

یکی از نکات مهم دیگر که هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید، دامنه دینامیکی بالا می باشد. این ویژگی باعث افزایش درخشندگی، کنتراست و رنگ تلویزیون شده که در نهایت تصویری شبیه تر به واقعیت و با جزئیات بیشتر نمایش داده می شود. در صورتی که این ویژگی در محصول انتخابیتان به کار نرفته باشد، تصاویر شفاف و واضحی نخواهید داشت.
دامنه دینامیکی وضوح تصاویر را با افزایش کنتراست میان روشن ترین و تیره ترین رنگ خای سفید و مشکی بر قرار می کند.تلویزیونی با این ویژگی به دلیل طیف گسترده رنگ ها (WCG) می باشد. نمایشگر هایی که دارای WCG هستند می توانند تا یک میلیار رنگ را نمایش دهند. زیرا خاصیت دامنه دینامیکی با طیف رنگ گسترده WCG همراه است.

زاویه دید

در تلوزیون های LED با وجود پیشرفت های زیادی که در آن ها بکار گرفته شده، اما هنوز دارای نقص های مهمی از جمله زاویه دید می باشند. شما به صورت مستقیم و درست مقابل تلویزیون امکان دیدن تصاویر با کیفیت را خواهید داشت. در هنگام خرید تلویزیون با تناشای تصاویر از اطراف زاویه دید را بررسی نمائید. تلویزیون هایی که از پنل های IPS استفاده کرده اند، زاویه دید وسیع تری دارند.
تلویزیون های OLED مانند تلویزیون های پلاسما دارای زاویه دید نامحدود بوده و در زوایای مختلف کاهش کیفیت را نخواهید داشت. با ادامه ویژگی های تلویزیون ها در مقاله راهنمای خرید تلویزیون خانگی همراهمان باشید.

راه های ارتباطی

در حین انتخاب نوع تلویزیون به ارتباطات و اتصالات به کار رفته در محصول مورد نظرتان توجه داشته باشید. این ورودی و خروجی ها باید متناسب با همه تجهیزات صوتی و تصویریتان باشد. اغلب برخی برندها ورودی و خروجی ها را در بغل و پشت تلویزیون برای راحتی هر چه بیشتر کاربر تعبیه می کنند. اگر تمایل به نصب تلویزیون بر روی دیوار را دارید، ورودی و خروجی های بغل کارایی بالاتری برلیتان خواهد داشت.

مصرف انرژی

تلویزیون های QLED مصرف انرژی مطلوبی داشته و برای استفاده مداوم از این محصول نیازی به پرداخت هزینه گزاف قبض برق نمی باشد. در تلویزیون های OLED میزان انرژی مصرفی نسبت به QLED بسیار کمتر می باشد. زیرا در این مدل از تلوزیون ها تنها پیکسل هایی انرژی مصرف می کنند که روشن هستند و پیکسل های خاموش که رنگ مشکی را تکلید می کنند، انرژی مصرف نخواهند کرد.

کیفیت صدا

شرکت های سازندتی اگر بهترین تلویزیون را خریداری نمائید، باز هم کیفیت صدای مقبولی نصیبتان نخواهد شد.ه تلویزیون برای باریک کردن محصول تولیدیشان ناچار به فدا کردن سیستم صوتی در آن ها می باشند تا از دنیای به روز و رو به پیشرفت تلویزیون ها عقب نمانند. حتی اگر بهترین تلویزیون را خریداری نمائید، باز هم کیفیت صدای مقبولی نصیبتان نخواهد شد. برای ارتقای کیفیت صدا باید سراغ سینمای خانگی و ساندبارها بروید.

بهترین برند تلویزیون

ضرب المثل قدیمی هیچ گرانی بی حکمت و هیچ ارزانی بی علت نیست حتی در مورد خرید تلویزیون هم درست می باشد. اگر صرفا دنبال خرید تلویزیون با مشخصات خاصی هستید و شرکت سازنده را ملاک قرار نداده اید قطعا خرید مناسبی نخواهید داشت. هر ساده تعداد زیادی از سایت ها کالاها را بر اساس بازخورد خریداران، کیفیت، خلاقیت و … رده بندی کرده و بهتزین برندها را اعلام می کنند. با مطالعه این مقاللت می توانید از بهترین و بروز ترین محصولات اطلاع پیدا کنید.

گارانتی و خدمات پس از فروش

همیشه گارانتی فاکتور بسیار مهمی برای خرید یک محصول می باشد. زیرا اگر دستگاه خریداری شده خراب شود، با پرداخت هزینه بسیار کمی می توانید آن را تعمیر نمائید. این ویژگی برای محصولات داخلی با شرایط موجود بهتر می باشد. ما در مقاله راهنمای خرید تلویزیون خانگی توصیه می کنیم هنگام خرید به نوع گارانتی محصول دقت کافی داشته باشید.

2 قانون اصلی در خرید تلویزیون

قبل از اینکه برای خرید تلویزیون روانه بازار شوید، باید یک سری اصل را مبنای انتخاب خود قرار دهید. با پیروی از این اصول مسیر خرید تلویزیون را ساده تر و راحت تر خواهید کرد.

نادیده گرفتن مشخصات روی تلویزیون

حتما هنگام خرید تلویزیون خانگی متوجه نوارهای رنگارنگ کنار صفحه شده اید که قابلیت های بیشماری را ذکر کرده اند تا شما مجاب به خرید شوید. تنها موارد قابل اعتنادی که بر روی این نوارها ذکر شده پورت های ورودی، وزن و ابعاد محصول مورد نظر می باشد.وجود این نوارها برلی مقایسه تلویزیون ها از لحاظ دارا بودن ویژگی های مختلف از جمله HDR، هوشمند بودن و موارد این چنینی مفید است. اما برای مقاصدی مثل مقایسه کیفیت تصویر دو محصول مختلف، این نوارها کارایی نداشته و فابل اعتماد نمی باشند.

تلویزیون هر چه بزرگتر، بهتر

اغلب بیشتر کاربران از اینکه تلویزیون بزرگتر نخریده اند، اضهار پشیمانی می کنند. حداکثر اندازه تلویزیون به میزان بودجه و فضای در دسترستان بستگی دارد. اندازه تلویزیون به نسبت امکاناتی که دارد مثل عینک سه بعدی و هوشمند بودن و … اهمیت دارد.

تلویزیون خمیده یا مسطح

در حال حاظر استفاده کنندگان از تلویزیون های خمیده رو به افزایش می باشند. در مقاله راهنمای خرید تلویزیون خانگی لازم دانستیم مزایا و معایب این دو نوع محصول را مورد بررسی قرار دهیم؛

مزایا تلویزیون های خمیده

 1. تماشای فراگیرتر تصاویر
 2. افزایش درک بصری از عمق تصویر
 3. نمایش کنتراست بهتر تصاویر

معایب تلویزیون های خمیده

 1. بازتاب بیشتر نور بر روی صفحه نمایش
 2. محدود کردن زاویه دید
 3. اثر بخشی تصاویر در سایزهای بزرگتر
 4. خدمات پس از فروش محدودتر

تلویزیون های مسطح بر خلاف نوع خمیده بوده و شرایط استفاده بهتری را مهیا می کنند.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

تلویزیون ایرانی یا خارجی

با توجه به رشد قیمت محصولات خارجی، خریداران ترجیح می دهند از تلویزیون های ایرانی که قیمت مناسب تر و پائین تری نسبت به نوع خارجی دارند را خریداری نمایند.
از بهترین برندهای ایرانی می توان به ایکس ویژن، جی پلاس، پارس الکتریک و اسنوا اشاره کرد. نمونه برندهای خارجی که از کیفیت مناسبی برخوردارند می توان به سامسونگ، ال جی و سونی اشاره کرد.

میزان پرداخت هزینه برای تلویزیون

برند، سایز، رزولوشن و نوع تلویزیون مهم ترین عوامل تعیین کننده در قیمت یک تلویزیون می باشند. قبل از شناخت نسل جدید تلویزیون ها باید به بخش توان اقتصادی خرید، توجه کرد. بازه قیمت ها در خرید تلویزیون ها بسیار گسترده است. پس قبل از خرید میزان هزینه پرداختی را قبل از خرید مشخص نمائید.

نحوه نگهداری از تلویزیون پس از خرید

 1. تلویزیون را در مکانی از خانه که جلوی نور مستقیم می باشد، قرار ندهید.
 2. گارد محافظ صفحه متناسب با اینچ تلویزیون را خریداری نمائید.
 3. برای تمیز کردن تلویزیون از اسپری مخصوص استفاده کنید.
 4. تلویزیون را دور از دسترس اطفال قرار دهید.
 5. نصب تلویزیون را به افراد ماهر واگذار کنید.

خلاصه مقاله

 1. تلویزیون ها در انواع مختلفی مانند پلاسما، LCD، LED، OLED، QLED و سه بعدی در بازار موجود می باشند.
 2. رزولوشن به تعداد پیکسل های موجود در صفحه نمایش که تاثیر مستقیمی در شفافیت تصاویر دارد، گفته می شود.
 3. اگر نیت خرید تلویزیون با سایز بزرگ (۵۵ اینچ به بالا) را دارید، سراغ تلویزیون های خمیده بروید.
 4. یکی از نکات مهم که هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید، دامنه دینامیکی بالا در تلویزیون می باشد.
 5. تلویزیون هایی که از پنل های IPS استفاده کرده اند، زاویه دید وسیع تری دارند.
 6. در حین انتخاب نوع تلویزیون به ارتباطات و اتصالات به کار رفته در محصول مورد نظرتان توجه داشته باشید.
 7. تلویزیون های QLED مصرف انرژی مطلوبی داشته و برای استفاده مداوم از این محصول مشکلی نخواهید داشت.
 8. حتی اگر بهترین تلویزیون را خریداری نمائید، باز هم کیفیت صدای مقبولی نصیبتان نخواهد شد.
 9. گر صرفا دنبال خرید تلویزیون با مشخصات خاصی هستید و شرکت سازنده را ملاک قرار نداده اید، قطعا خرید مناسبی نخواهید داشت.
 10. همیشه گارانتی فاکتور بسیار مهمی برای خرید یک محصول می باشد.
 11. قبل از اینکه برای خرید تلویزیون روانه بازار شوید، یک سری اصول را مبنای انتخاب خود قرار دهید.
 12. تلویزیون های مسطح بر خلاف نوع خمیده بوده و شرایط استفاده بهتری را مهیا می کنند.
 13. از بهترین برندهای ایرانی می توان به ایکس ویژن، جی پلاس، پارس الکتریک و اسنوا اشاره کرد.
 14. نمونه برندهای خارجی که از کیفیت مناسبی برخوردارند می توان به سامسونگ، ال جی و سونی اشاره کرد.
 15. برند، سایز، رزولوشن و نوع تلویزیون مهم ترین عوامل تعیین کننده در قیمت یک تلویزیون می باشند.
 16. نحوه نگهداری از تلویزیون پس از خرید را با دقت انجام دهید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید تلویزیون خانگی لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

راهنمای خرید تلویزیون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *