دیجی پرایم - راهنمای خرید گیتار

راهنمای خرید گیتار

گیتار از جمله سازهایی است که امروزه به طور وسیعی در انواع موسیقی از کلاسیک گرفته تا جز و راک به کار می‌رود. انواع این ساز، با طنین صداهای منحصر به خود، طیف وسیعی از علاقمندان سبک‌های موسیقی را به سمت خود کشانده و این موضوع گیتار را پر طرفدارترین ساز معاصر نموده است. اما مساله ای که در اینجا مهم است، نحوه انتخاب نوع سبک و نوع ساز است که تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید گیتار سعی دارد شما عزیزان را با خود همراه کرده و اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهد. در ادامه با ما همراه باشید.

گیتار چیست؟

گیتار نوعی ساز زهی است که با پیک یا انگشت نواخته می‌شود و سیم‌های آن در اثر ارتعاش تولید صدا می‌کنند. گیتار به سازهای گروه کوردوفون (به فرانسوی: Cordophones) یا زه‌صدا تعلق دارد.

اجزای سازنده گیتار

گونه‌های مختلف گیتار امکان دارد شامل اجزای متفاوتی باشند، یا شکل اجزاء یا جنس آنها با هم تفاوت داشته باشند. اما نهایتاً اجزای موجود در همه  انواع گیتارها قطعات ذکر شده در ادامه می باشند؛ 

 1. سردسته
 2. خرک
 3. هد (برای کوک کردن ساز)
 4. فرت (Fret)
 5. Truss Rod (پیچی که برای تنظیم انحنای دسته به کار می‌رود.)
 6. Inlays (تزییناتی که نقش راهنما دارند.)
 7. دسته
 8. پاشنه (اتصال بدنه با دسته)
 9. بدنه
 10. پیکاپ‌ها (pickups)
 11. قسمت‌های مربوط به مدار الکتریکی (تنظیمات ولوم و تن صدا)
 12. خرک پایینی (Bridge – جدا کننده سیم های گیتار از بدنه که روی صفحه جلویی گیتار سوار میشود)
 13. صفحه پیک گارد
 14. صفحه پشتی
 15. صفحه جلویی
 16. قسمت‌های جانبی
 17. دریچه خروج صدا (معمولاً دارای تزییناتی به نام rosset)
 18. سیم‌ها
 19. saddle (تنظیم‌کننده ارتفاع هر سیم)
 20. فرت بورد (چوبی که فرت‌ها روی آن کوبیده شده‌اند)

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید گیتار برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کتاب، لوازم التحریر و هنر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کتاب، لوازم التحریر و هنر ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع گیتار

گیتار فلامنکو (اسپانیش)

این سبک با سازی همنام خودش (گیتار اسپانیش) نواخته شده و دارای 3 سیم فلزی و 3 سیم نایلونی امی باشد. بدنه گیتار اسپانیش از چوب ساخته شده و همانطور که از نامش مشخص است، از کشور اسپانیا آمده است. نام صحیح این مکتب نوازندگی گیتار فلامنکو (flamenco) می باشد که این کلمه نام گونه ای پرنده است و نه یک مکتب موسیقی.
فلامنکو با انگشت نواخته می شود و مانند موسیقی ایرانی یک نوع موسیقی دستگاهی به شمار می آید.
در واقع سیستم نت نویسی برای فلامنکو فقط از این رو اختراع شده تا بتوان آثار فلامنکو را مکتوب کرد وگرنه از قوانین ضربی عمومی موسیقی پیروی نکرده و قوانین ریتمیک مخصوص به خود را دارد. از نوازندگان بزرگ فلامنکو می توان به پاکو دلوچیا،خوان مارتین،پاکو پنیا و … اشاره کرد که با شنیدن قطعات این اساتید فلامنکو شما می توانید دید نسبتا خوبی به سبک فلامنکو پیدا کنید.

گیتار کلاسیک

این سبک گیتار خیلی به گیتار اسپانیش شباهت داشته و در واقع فقط از نگاه یک گیتار ساز و یا یک نوازنده حرفه ای این دو گیتار با هم تفاوت دارند. در نتیجه هر فردی متوجه تفاوت های آنها با یکدیگر نخواهد شد.
اینگونه می توان گفت که تفاوت اصلی این دو ساز در جنس صدای آنها می باشد. گیتار کلاسیک صدایی لطیف تر نسبت به گیتار فلامنکو دارد، که البته باز هم انتخاب ساز به سلیقه نوازنده بر می گردد.
به یاد داشته باشید که با گیتار کلاسیک قطعات کلاسیک نواخته می شود. قطعاتی از آهنگسازان بزرگ دنیا چون بتهوون،باخ،شوپن،شومان و …
از بزرگان گیتار کلاسیک می توان به جان ویلیامز،فرناندو سور،فردیناندو کارولی و … اشاره کرد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید گیتار

گیتار پاپ

گیتار پاپ همانطور که از نامش پیداشت مربوط به موسیقی پاپ بوده و بر خلاف تصور، این سبک گیتار نه تنها ساده نیست بلکه پیچیدگی های بسیار زیادی نیز دارد.
گیتار پاپ هیچ پیش نیازی نداشته که در ایران این سبک گیتار را با همان گیتارهای کلاسیک و فلامنکو می نوازند و ساز گیتاری به نام گیتار پاپ وجود ندارد.
عده ای این سبک را با پیک و عده ای نیز با انگشت می نوازند. تفاوت این دو مدل نواختن در صدای تولید شده و تکنیک های نواختن آنهاست. بعضی قطعات را باید حتما با پیک و بعضی را حتما با انگشت نواخت و بعضی قطعات را نیز می توان با هر دو نواخت.
از جمله نوازندگان پیک نواز این سبک می توان به آرمیک نوازنده ایرانی الاصل اشاره نمود، که قطعات بسیار زیادی را در سبک پاپ و پاپ فلامنکو ساخته و نواخته است و همینطور می توان از اردشیر فرح نام برد.
از جمله نوازندگان انگشت نواز این سبک نیز می توان به بابک امینی اشاره نمود.

گیتار الکتریک

به نوعی از گیتار گفته می شود که صرفا از خود صدایی نداشته و برعکس دیگر گیتارها اکثراً بدنه ی آنها تو پر بوده و برای تولید صدا به دستگاه هایی به نام افکت و آمپلی فایر متصل می گردد. به دلیل اینکه دستگاه های نام برده با برق کار می کنند به این نوع گیتار، گیتار الکتریک می گویند. اما خود گیتار نیازی به برق ندارد.
بدنه گیتار الکتریک از چوب و دارای 6 سیم فلزی می باشد. البته ناگفته نماند که مدلهای 7 سیم و مدل های متفاوت گیتار الکتریک با 2 یا 3 دسته و .. نیز برای این ساز وجود دارد.
با گیتار الکتریک سبکهای بسیار زیاد و متنوعی نواخته می شود مانند راک و متال و مشتقات آنها و …
پروسه ی تولید صدا در گیتار الکتریک به این گونه است که صدا از طریق پیکاپ (میکروفون های گیتار الکتریک) به دستگاهی به نام افکت منتقل شده در آنجا پردازش شده و تغییر پیدا می کند و در آخر از طریق آمپلی فایر به گوش شنونده می رسد.
از بزرگان این ساز می توان به جو ساتریانی، اینگوی مالمستین، پل گیلبرت، دیوید گیلمور، ادی ون هالن، اسلش،گری مور و … اشاره کرد که هر کدام از بزرگانی که نام برده شد، سبکی متفاوت از دیگری دارند و برای انتخاب سبک لازم است اطلاعات زیادی در مورد سبک های مختلف گیتار الکتریک داشته باشید.
گیتار الکتریک انواع مختلفی دارد و در سبکهای مختلف هم با پیک و هم با انگشت نواخته می شود که البته سبک های نواختن آنها با هم نیز متفاوت است.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید گیتار

گیتار آکوستیک

این گیتار ظاهری شبیه به گیتار کلاسیک داشته اما باطنی کاملا متفاوت. از لحاظ ظاهری کمی بزرگتر از گیتار کلاسیک بوده و هر 6 سیم آن فلزی می باشند. بدنه ی آن از چوب تهیه شده و دسته اش از گیتار کلاسیک باریک تر است. بدنه ای مربع گونه تر نسبت به گیتار کلاسیک دارد.
این گیتار 12 نوع سیم نیز دارد. همچنین این ساز هم با پیک و هم با انگشت نواخته می شود.
این گیتار در سبک های کانتری، راک، بلوز، جز و … مورد استفاده قرار گرفته و در حال حاضر سبک جدیدی به نام پرکاسیو نیز با این گیتار نواخته می شود. از نوازندگان بزرگ این سبک میتوان از مانلی جمال نام برد.

گیتار باس

گیتاری با ظاهری شبیه به گیتار الکتریک، دارای انواع 4 سیم، 5 سیم، 6 سیم، 7 سیم، 12 سیم و فرت لس (بدون فرت) است. در این نوع گیتار سیم ها بسیار قطور تر از گیتار الکتریک و صدایی بسیار بم داشته و معمولا به عنوان سولو (تک نوازی) در قطعه استفاده نمی شود. این نوع گیتار بیشتر نقش هم نواز و همراهی کننده موزیک را دارد که هم با پیک و هم با انگشت نواخته می شود.
تقریبا در تمام مکتب های موسیقی از این گیتار استفاده می شود. مانند پاپ، راک، متال، بلوز،کانتری و …

این ساز نیز مانند گیتار الکتریک از خود صدایی نداشته و صدای آن توسط میکروفون های گیتار (pick up) گرفته شده و از طریق کابل به افکت و پس از آن به آمپلی فایر منتقل می شود.

از نوازندگان بزرگ این ساز میتوان به پل مک کارتنی، جیمز جمرسون و مایک وات اشاره کرد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید گیتار

نکات مهم هنگام خرید گیتار

 1. نوع گیتار
 2. نوع بدنه
 3. سایز بدنه
 4. جنس صدا
 5. حجم صدا
 6. ظاهر ساز
 7. لوازم جانبی
 8. برند
 9. قیمت
 10. و … 

راهنمای خرید گیتار

نحوه انتخاب نوع سبک در نوازندگی گیتار 

آسان ترین راه برای انتخاب سبک مناسب این است که انواع مختلف سبک ها را شناخته و به انواع آنها گوش دهید. سپس تصمیم بگیرید که کدام موردعلاقه ی شماست. لازم است بدانید که هر سبکی که انتخاب کنید لازم است اصول پایه ی موسیقی، نت و گیتار را بیاموزید و پس از آموزش های اولیه مانند ریتم، آکورد و آرپژ، سبک مورد علاقه ی خودتان را ادامه دهید. بنابراین می توانید تا زمانی که سبک مورد نظر خود را انتخاب کرده و گیتار مناسب برای آن را تهیه کنید، آموزش های اولیه و پایه ای را شروع کنید تا در انتخاب سبک نیز به شما کمک کند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید گیتار

نحوه نگهداری از گیتار

بعد از خرید گیتار باید از آن مراقبت کنید تا کیفیت صدای خود را از دست نداده و آسیب نبیند. با انجام دادن نکات زیر می توانید گیتار خود را سالم نگه دارید.

تمیز نگه داشتن گیتار: تمام قسمت های گیتار خود شامل بدنه و دسته و سیم ها را همیشه تمیز نگه دارید. هر چند وقت یکبار با دستمال نرم گیتار خود را تمیز کنید. این کار علاوه بر زیبا نگه داشتن گیتار از کهنه شدن آن نیز جلوگیری می کند. همچنین فرت ها و سیم های گیتار با نواختن زیاد مقداری از آلودگی و چربی انگشتان را به خود می گیرد و ممکن است بر روی صدای ساز نیز تاثیر بگذارد.
دمای مناسب گیتار: گیتار را در گرما و دمای زیاد قرار ندهید. زیرا در دراز مدت باعث کهنه شدن و آسیب به چوب گیتار می شود. همیشه گیتار را در دمای معمولی و در جای خشک قرار دهید.
کاور مناسب: گیتار را در کاور های محکم و ضد رطوبت قرار دهید. رطوب زیاد میتواند آسیب های جدی به ساز بزند.
سیم های گیتار: اگر برای مدتی قصد استفاده از ساز را ندارید، سیم های گیتار را شل کنید و کوک گیتار را خالی کنید. سفت بودن سیم ها در بلند مدت میتواند باعث تغییر شکل دسته گیتار شود.

خلاصه مقاله

 1. گیتار از جمله سازهایی است که امروزه به طور وسیعی در انواع موسیقی از کلاسیک گرفته تا جز و راک به کار می‌رود.
 2. گیتار نوعی ساز زهی است که با پیک یا انگشت نواخته می‌شود و سیم‌های آن در اثر ارتعاش تولید صدا می‌کنند.
 3. گونه‌های مختلف گیتار امکان دارد شامل اجزای متفاوتی باشند، یا شکل اجزاء یا جنس آنها با هم تفاوت داشته باشند.
 4. گیتارها دارای انواع مختلف با سبک های گوناگون هستند.
 5. هنگام انتخاب و خرید گیتار باید به نکات مهمی مانند نوع ساز، جنس، برند و … توجه کافی داشته باشید.
 6. پس از خرید گیتار باید به خوبی از آن نگهداری کرده و شیوه درست نواختن آن را آموزش دید.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید گیتار لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *