دیجی پرایم - راهنمای خرید زیورآلات طلا

راهنمای خرید زیورآلات طلا

کمتر خانمی را می توانید بیابید که علاقه ای به زیورآلات طلا و جواهرات نداشته باشد. اما باید بدانید که با توجه به اندام، استایل و تیپی که میزنید باید طلا را هم مانند انتخاب لباس درنظر بگیرید. از این رو در راهنمای خرید زیورآلات طلا سعی داریم نکات کلیدی انتخاب و خرید بهترین زیورآلات را در اختیارتان قرار دهیم. در ادامه همراهمان باشید.

پیش از خرید طلا بدانید

قبل از خرید طلا لازم است بدانید که طلای ۲۴ عیار طلای خام و با ارزشترین طلا به حساب می‌آید. البته طلای ۲۴ عیار برای زیورآلات مناسب نیست. اینکه می‌گویند طلا عیار ۱۰ دارد بدین معناست که اگر طلا به ۲۴ قسمت تقسیم شود، ۱۰ قسمت آن طلای خالص بوده و ۱۴ قسمت دیگر آن فلز‌های دیگر از قبیل کربن، نقره، روی یا نیکل می‌باشد.

طلا و جواهرات در ایران غالبا با طلای ۱۸ عیار ساخته می‌شوند. طبق تعاریف بالا یعنی ۱۸ قسمت از آن طلای خالص بوده و ۶ قسمت آن از فلزاتی دیگر ساخته شده است. پس نتیجه می‌گیریم هرچقدر عیار طلا بالاتر باشد، آن طلا با ارزشتر و گرانتر خواهد بود.

مزیت استفاده از طلا

 • کاهش تب و دمای بدن
 • کمک به التیام درد
 • افزایش بهزیستی کلی و شور نشاط در روانی (از بزرگترین فواید طلا)
 • بهبود و درمان علائم آرتریت و آرتروز
 • کاهش استرس و اضطراب
 • افزایش روند بهبود زخم ها
 • افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن
 • بهبود سیستم عصبی و سیستم لنفاوی بدن (از جالب ترین خواص فلز طلا)
 • و … 

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید زیورآلات طلا برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی البسه و وسایل مورد نیاز آقایان و بانوان، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( مد و پوشاک ) می توانید مطالعه نمائید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید زیورآلات طلا

نکات مهم هنگام خرید زیورآلات طلا

مهم نیست که با چه هدفی به سمت خرید طلا و جواهرات می روید، در هر صورت خرید طلا و جواهر یک تجربه ی لذت بخش برای شما خواهد بود که رعایت نکاتی جزو الزامات آن است.

رنگ پوست

پوست سفید: اگر شما پوست سفید خیلی روشن دارید، بهتر است به جای طلای زرد از طلای سفید استفاده کنید. درخشندگی طلای سفید، زیبایی و جلوه پوست شما را بیشتر نشان می‌دهد.

پوست گندمگون: اگر پوست شما گندمگون است یعنی رنگی بین سفید و برنزه (بیشتر بانوان ایرانی چنین پوستی دارند) ما طلای زرد و ترکیب آن با طلای قرمز را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این رنگ طلا بیشتر به پوست شما می‌آید.

پوست برنزه: بعضی خانم‌ها در فصل تابستان پوست‌شان را برنزه می‌کنند. در این صورت از زیورآلاتی استفاده کنید که ترکیبی از طلای سفید و زرد باشد.

نگین‌ها

اگر شما انگشتر و یا گردن‌بندی از جنس طلا دارید که نگین دارد در مهمانی‌های زنانه فقط کافی است نگین انگشتر و یا آویزتان را با لباس‌تان هماهنگ کنید. این دو رنگ باید با هم هم‌رنگ و یا مکمل یکدیگر باشند.

به‌طور کلی 4 نوع سنگ قیمتی ( الماس، زمرد، یاقوت کبود و یاقوت قرمز )داریم و تعداد زیادی سنگ‌های نیمه قیمتی مانند آمیتیس، سیترین، توپاژ و… که پیاده شدن این سنگ‌ها روی طلا آن را به جواهر تبدیل می‌کند. این‌که هنگام خرید جواهر چه سنگی را در اولویت قرار دهید یا تشخیص مرغوب بودن سنگ، دغدغه بسیاری از خریداران جواهر است؛  به‌طور کلی سنگ جواهر به 3 دلیل ارزش پیدا می‌کند.

زیبایی و درخشندگی، کمیابی و با دوام بودن. سنگ برلیان که گونه‌ای از الماس است از نظر درخشش و دوام بالاتر از دیگر سنگ‌هاست و از آنجایی که مدیریت خوبی از ابتدای اکتشاف روی آن انجام شده بازار عرضه و تقاضای خوبی هم دارد‌. اما سنگ‌های زمرد و یاقوت کبود کمیاب‌تر هستند و کیفیت بالای آنها ارزش زیادی دارد و باعث گران بها شدن روزافزون آنها می‌شود. اما تشخیص مرغوب بودن تمامی سنگ‌ها از عهده افراد عادی خارج است.

عیار طلا

عیار طلا نکته‌ای بسیار مهم در خرید طلا است. این ویژگی خلوص این کالا را نشان میدهد. به همین دلیل در زمان خرید، باید توجه داشته باشید که عیار جنس خریداری شده شما، با آن چیزی که فروشنده اعلام کرده است؛ یکسان باشد. ضمن اینکه درصد خلوص آن بر قیمت تاثیر گذار خواهد بود.

غالبا روی زیورآلات طلا نشانه هایی که بیانگر عیار طلای به کار رفته است هک می شود. این نشانه معمولا روی قسمتی از طلا هک می شود که جلوی چشم نباشد. همان طور که گفته شد در ایران چون طلا ۱۸عیار می باشد، شما باید دنبال عبارت ۱۸k روی جواهر خود باشید. k درواقع اول کلمه ی Karat یا همان عیار است. یا اینکه اغلب در لایه‌های پنهانی یا میانی قطعه جواهر ساخته شده به شرط ۱۸ عیار بودن عدد (۷۵۰) حک شده است.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید زیورآلات طلا

وزن و قیمت

معمولا طلا بر اساس گرم خرید و فروش می شود که هر چه وزن آن بیشتر باشد طبیعتا از قیمت بالاتری برخوردار می شود. توجه داشته باشید برای استفاده روزمره باید طلای ضخیمتر و سنگین تری خریداری کنید تا مقاومت بیشتری داشته باشد. بنابراین باید هزینه ی بیشتری پرداخت کنید.

خرید کالای بدون نقص

شاید برای شما نیز این مشکل پیش آمده باشد که کالای خریداری شده، ایراد داشته باشد. در زمان خرید کالای با ارزشی همچون طلا باید دقت کنید که آیا در صورت وجود مشکل در آن، جنس تعویض یا پس گرفته می‌شود؟ به همین دلیل از ابتدا با فروشنده این موضوع را در میان بگذارید و یا از مراکزی خرید کنید که کالای دچار نقص را تعویض کنند.

طلای شناسنامه دار

در زمان خرید طلا توجه کنید که طلای شما اصل باشد و زرگرهای ماهر آن را طراحی کرده باشند. در این رابطه طلای شناسنامه دار به شما اطمینان میدهد که جنسی که تهیه می‌کنید؛ کیفیت لازم را دارد.

طلای دست دوم

اگر طلای دسته دوم به شما فروخته می‌شود؛ باید از این ویژگی آن آگاهی داشته باشید و از صحت مالکیت جنس فروخته شده، مطلع شوید. علاوه بر این، نکته مورد توجه دیگر در خرید طلای دست دوم، خلوص کافی طلا است که در خرید و فروش آن بسیار تاثیر دارد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید زیورآلات طلا

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید زیورآلات طلا

فرق طلا با جواهرات چیست؟ 

فرق طلا با جواهرات این است که در کار ساخته شده ازطلا هیچ گونه سنگ قیمتی بکار نرفته ولی در جوهرات سنگ های گرانبها بر روی کار ساخته شده نصب می گردد که این سنگ ها ممکن است اتمی و یا اصل باشند. ( به جواهراتی که سنگ اتمی بکار رفته جواهرات اتمی و به جواهراتی که سنگ اصل بکار رفته جواهرات اصل می گویند. )

خلاصه مقاله

 1. کمتر خانمی را می توانید بیابید که علاقه ای به زیورآلات طلا و جواهرات نداشته باشد. اما باید بدانید که با توجه به اندام، استایل و تیپی که میزنید باید طلا را هم مانند انتخاب لباس درنظر بگیرید.
 2. طلا و جواهرات در ایران غالبا با طلای ۱۸ عیار ساخته می‌شوند. طبق تعاریف بالا یعنی ۱۸ قسمت از آن طلای خالص بوده و ۶ قسمت آن از فلزاتی دیگر ساخته شده است.
 3. هرچقدر عیار طلا بالاتر باشد، آن طلا با ارزشتر و گرانتر خواهد بود.
 4. از مزیای همراه داشتن طلا می توان به التیام درد، کاهش تب و دمای بدن و … اشاره کرد.
 5. مهم نیست که با چه هدفی به سمت خرید طلا و جواهرات می روید، در هر صورت خرید طلا و جواهر یک تجربه ی لذت بخش برای شما خواهد بود که رعایت نکاتی مانند عیار، رنگ، نگین ها و … جزو الزامات آن می باشد.
 6. فرق طلا با جواهرات این است که در کار ساخته شده ازطلا هیچ گونه سنگ قیمتی بکار نرفته ولی در جوهرات سنگ های گرانبها بر روی کار ساخته شده نصب می گردد که این سنگ ها ممکن است اتمی و یا اصل باشند.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید زیورآلات طلا لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *