ام کیو ال یار | mqlyar

راهنمای خرید کولر گازی

با پیشرفت تکنولوژی در کولرهای گازی موجود در بازار علاوه بر حالت سرمایش و ایجاد هوای خنک می توان به گرمایش در این محصولات و استفاده در فصول سرد سال اشاره کرد. وجود این ویژگی در اسپیلت های دو منظوره یک امتیاز محسوب شده و کارایی و عملکرد بهتری را نشان می‌دهند. کولرهای گازی در حالت گرمایشی درست مانند حالت سرمایشی با به گردش در آوردن گاز فریون گرما را به بیرون منتقل می‌کنند. عملکرد این دستگاه پرکاربرد به این نحو است که در تابستان های گرم هوای داخل را به بیرون منتقل کرده و باعث خنک شدن هوای محیط می شوند. اما در فصول سرد که از حالت گرمایش استفاده می شود و جریان گاز به حالت معکوس عمل می کند. هوا از محیط بیرون توسط لوله‌های کندانسور جذب گاز فریون می شود این گرمای جذب شده در لوله های اواپراتور پنل اسپیلت را گرم کرده و باعث جریان پیدا کردن هوای گرم از روی این لوله‌ها به هوای محیط داخل می‌شود. این حالت معکوس در کولرهای گازی از حالت سرمایش به گرمایش با وجود قطعه ای به نام شیر برقی که در قسمت خارجی آن قرار دارد، حاصل می‌شود. کولرهای گازی در انواع مختلفی موجود می باشند که در ادامه مقاله راهنمای خرید کولر گازی به توضیح کامل انواع و نحوه کاراییشان می پردازیم. لطفاً با ما همراه باشید.

انواع کولر گازی در راهنمای خرید کولر گازی

 1. کولر گازی یک تکه یا پنجره ای
 2. کولر گازی دو تکه ( اسپیلت )
 3. کولر گازی پرتابل
 4. کولر گازی ایستاده
 5. کولر گازی سقفی
 6. کولر گازی داکتی یا کانالی ( گرمایش به صورت کویل آب گرم می باشد )

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید کولر گازی برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز منزلتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خانه و آشپزخانه ) می توانید مطالعه نمائید.

کولر گازی یک تکه یا پنجره ای

کولر های گازی پنجره ای فاقد حالت گرمایشی هستند. در این کولرها کندانسوری تعبیه شده که در انتهای یک اتاقک و به سمت بیرون می باشد. در پشت آن یک فن کندانسور وجود دارد، که هوا از طریق آن دمیده شده و به خنک کردن کندانسور کمک می کند. این کولرها به دلیل نصب راحت در قاب پنجره خیلی متداول و مورد توجه هستند و این محصول مصرف برق بسیار بیشتری از نمونه‌های دیگری داشته که هنگام خرید باید به ابعاد پنجره و کولر گازی دقت داشته باشید.

کولر گازی دو تکه یا اسپیلت

این نوع کولر گازی از دو قسمت مجزا تولید می‌شود. قسمت خارجی که بیرون از ساختمان نصب می‌شود، کندانسینگ یونیت نام دارد. کندانسینگ یونیت از کمپرسور و کندانسور تشکیل می‌شود. یونیت داخلی که قسمت تبخیر یعنی اواپراتور در آن قرار گرفته و داخل ساختمان مورد نظر قرار جای می گیرد. این دو یونیت توسط یک لوله مسی یا آلومینیومی به یکدیگر اتصال پیدا می کنند. این لوله ها از دو قطر تشکیل شده تشکیل شده اند. لوله با قطر باریکتر مایع پرفشار را از کندانسینگ یونیت به اواپراتور یونیت خارجی به یونیت داخلی انتقال می‌دهد. لوله با قطر بیشتر گاز کم فشار را به کمپرسور انتقال می دهد. این محصول دارای کنترل از راه دور می باشد.

کولر گازی پرتال

این مدل کولر گازی که با نام پرتابل یا  قابل حمل شناخته می‌شود، در ظرفیت های پائین طراحی و تولید می‌شوند. کولر گازی های پرتابل علاوه بر ریموت کنترل، دارای حالت گرمایشی می باشند. این محصول مناسب فضای کوچک و موقتی است. به دلیل اینکه تمام قسمت های مختلف کولر گازی ( کندانسور و اواپراتور و … ) در یک مجموعه کنار هم قرار گرفته اند و گرمای موتور در مواقعی که بر روی حالت سرمایشی است، از طریق لوله خرطومی تعبیه شده در پشت دستگاه به بیرون می رود. این لوله خرطومی باید از پنجره یا هر منفذ دیگری به بیرون متصل شود، تا هوا را به بیرون انتقال دهد. اگر این عمل به درستی انجام نشود، گرمای خارج شده از هوا، مجدد به فضای محیط اطراف برگشته و کار تهویه و سرمایش به درستی صورت نمی‌گیرد. در حالت استفاده از گرمایش کولر گازی های پرتابل نیازی به این خرطوم نمی باشد. زیرا گرمایش از طریق هیتر صورت گرفته، که از لحاظ هزینه مقرون به صرفه نیستند. با ادامه مقاله راهنمای خرید کولر گازی همراهمان باشید.

کولر گازی ایستاده

کولر های گازی ایستاده در دو نوع تک فاز و سه فاز، معمولی و اینورتر تولید شده و دارای دو تکه می باشند. در کولر گازی ایستاده بر خلاف نوع پرتابل امکان جابجایی و حمل و نقل وجود ندارد. پنل داخلی این دستگاه داخل فضای موجود و پنل خارجی، خارج از محیط نصب می گردد. ظرفیت در کولرهای گازی ایستاده 48000 BTU به بالا تولید شده که به همین دلیل مناسب برای فضاهای بزرگ و وسیع می باشند.

کولر گازی سقفی

کولر گازی سقفی یکی دیگر از انواع متنوع در سیستم های سرمایشی و گرمایشی می باشد، که امکان قرارگیری در سقف های کاذب را داشته و کارایی منحصر به فردی دارند. در این محصول کندانسور خارجی مانند نوع اسپیلتی در خارج از محیط قرار گرفته و پنل توسط لوله‌های مسی به کندانسور متصل شده و در سایزها و ظرفیت های متفاوت موجود می باشند. از مزایای بارز آن ها چرخش چهار جهت باد بوده که از برخورد مستقیم هوای سرد به یک نقطه جلوگیری می کنند.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید کولر گازی

کولر گازی داکتی یا کانالی

در این نوع کولر گازی یونیت داخلی درون سقف کاذب یا راهروها نصب شده و هوای خروجی توسط کانال کشی در اتاق ها و سایر نقاط مختلف ساختمان بعد از فیلترکردن و تنظیم دما درون آن ها توزیع می شود. باید توجه داشت که داکت اسپیلت فقط در نوع سرمایشی مشابه کولر گازی بوده و در گرمایشی کاملاً متفاوت عمل می کند. به این صورت که در یونیت داخلی کویل آب گرم وجود داشته و توسط آب گرم موجوداز پکیج یا موتورخانه ایجاد شده درون کویل ها حرکت کرده و با چرخش فن یونیت داخلی و برخورد هوا با سطح گرم کویل هوا نیز گرم می شود. عملاً یونیت خارجی داکت اسپیلت در فصل زمستان کارایی نداشته و خاموش می باشد. میزان ظرفیت در داخل داکت اسپیلت ها نسبت به سایر وسایل گرمایشی و سرمایشی میزان مصرف انرژی بالاتری دارند که می توان در فضاهای بزرگتر مورد استفاده قرار گیرند.

مزایا و معایب کولر گازی در راهنمای خرید کولر گازی

مزایای استفاده از کولر گازی

 1. هوا به صورت یکنواخت پخش می شود.
 2. برای ساختمان ها و مکان هایی که فاقد لوله کشی هستند، بهترین گزینه محسوب می‌شوند.
 3. هوای گرم پخش شده از اسپیلت مطبوع و پاکیزه است.
 4. این محصول ایمنی بیشتری نسبت به سایر وسایل گرمایشی و سرمایشی دارد.
 5. فضای زیادی را اشغال نمی کنند.

معایب استفاده از کولر گازی

 1. کمپرسور با رسیدن به دمای مورد نظر متوقف می‌شود.
 2. در حالت گرمایش این محصول، توان بالای کمپرسور نیاز می‌باشد.
 3. گاز دستگاه را مرتبا باید چک کنید. زیرا اگر کمتر از حد استاندارد باشد،آسیب‌های جدی به دستگاه وارد می شود.
 4. میزان انرژی مصرفی بالاتری دارند.

تکنولوژی اینورتر چیست؟ ( راهنمای خرید کولر گازی )

اینورتر با تغییر و تنظیم دو پارامتر مهم یعنی ولتاژ و فرکانس باعث تغییر سرعت موتور کمپرسور می‌شود. در سیستم کولر گازی های امروزی قابلیت اینورتر به کار گرفته شده است. نحوه عملکرد سیستم کولر گازی های قدیمی این گونه بود که موتور کمپرسور هنگام شروع به کار جریان الکتریکی زیادی مصرف کرده و با رسیدن موتور به دور مناسب، مصرف جریان الکتریکی اولیه حدود یک سوم کاهش پیدا می‌کرد. با رسیدن کولر گازی به دمای تنظیم شده ترموستات به طور ناگهانی فرمان خاموش شدن موتور را صادر می کند. زمانی که دما بین 1 الی 3 درجه سلسیوس بالا رود، ( این واحد در حالت گرمایش بین 1 تا 3 درجه کاهش می باشد ) موتور به صورت ناگهانی در حالت سرمایش شروع به کار مجدد می‌کند. به دلیل این که موتورهای الکتریکی در این محصول به مقدار قابل توجهی در هر بار خاموش/روشن شدن دستگاه برق مصرفی زیادی را صرف می‌کنن،د وجود تکنولوژی اینورتر در مدل‌های امروزی تر بسیار کاربردی می باشد. کولر گازی های که کمپرسورهای آن ها دارای واحدهای اینورتر جریان مستقیم ) درایو فرکانس_متغیر ) هستند، امکان کنترل سرعت راه اندازی و ادامه کار الکتروموتور را دارند. کمپرسور آهسته شروع به کار کرده و با نزدیک شدن به دمای تنظیمی سرعت آن کاهش پیدا می کند و نیازی به خاموش/روشن شدن های مکرر نیست. این عملکرد باعث صرفه جویی در میزان برق مصرفی و نهایتاً تولید عمر بیشتر در این دستگاه می شود. با ادامه مقاله راهنمای خرید کولر گازی همراهمان باشید.

نکات مهم در کولر گازی در راهنمای خرید کولر گازی

نوع آب و هوا

در اولین قدم در انتخاب نوع کولر گازی آشنایی دقیق با شرایط آب و هوایی و تعیین میزان حداکثر دما در منطقه زندگی می باشد. کلاسهای T2, T1 و T3 نشانگر دامنه دمای در هر منطقه‌ای است که:

T1: آب و هوای معتدل 18 تا 43 درجه سانتیگراد

T2: آب و هوای خنک 10 تا 35 درجه سانتیگراد

T3: آب و هوای گرم 21 تا 52 درجه سانتیگراد

می باشد. قبل از هرگونه تصمیمی، رده بندی کلاس آب و هوای منطقه خود را بشناسید. به این نحو می توانید کولر گازی با بهترین کمپرسور را انتخاب نمائید.

ظرفیت

تمامی کولرهای گازی از هر مدل با هر امکاناتی که باشد، دارای ظرفیت‌های متغیری هستند. پس هنگام خرید به میزان ظرفیت توجه بسیار داشته باشید. توجه به ظرفیت مهم ترین مولفه در خرید این محصول است. اگر میزان ظرفیت انتخابی‌تان با نیازهای روزمره زندگیتان همخوانی نداشته باشد، به طور حتم هنگام استفاده با مشکل روبرو خواهید شد.  علاوه بر این بحث میزان مصرف انرژی هم در یک انتخاب اشتباه در جای خود قرار دارد.

یکای اندازه گیری ظرفیت در کولرهای گازی BTU است، که میزان سرمایش و گرمایش در واحد زمان می باشد. میزان ظرفیت در کولر گازی ها وابسته به عوامل مختلفی مانند مساحت، نوع فضا، آب و هوا، تعداد افراد خانواده، آفتابگیر بودن فضا، ارتفاع سقف، گردش هوا و … بستگی دارد.

تعداد یونیت داخلی

برای تعداد کولر گازی در فضای موجود به نظر یک متخصص نیاز دارید. به عنوان مثال: اگر یک کولر با ظرفیت بالا خریداری کنید و آن طور که انتظار دارید جوابگوی نیازهای تان نباشد، بعد از گذشت مدتی متوجه می شوید که دو کولر با ظرفیت پایین تر برای فضای موجود تان بهتر و کارآمدتر خواهد بود. البته عکس این موضوع ممکن است اتفاق بیفتد. پس یک بار برای مشورت گرفتن از متخصص هزینه کنید تا در دراز مدت جواب مطلوب تر و بهینه تری داشته باشید.

نوع کمپرسور

کمپرسور ها دارای انواع متفاوتی هستند، که هر کدام دارای مزایا و معایبی می باشند. هنگام خرید کولر گازی، کمپرسور محصول را مورد بررسی قرار دهید. کمپرسورها قلب تپنده در این نوع دستگاه ها محسوب می شود.

کمپرسور پیستونی: کمپرسور های پیستونی تحمل حرارت متوسط، مصرف برق و سر و صدای بسیار کمی دارند.

کمپرسور اسکرول: این کمپرسورها نسبت به نوع پیستونی تحمل حرارت بالا در قبال مصرف انرژی بیشتر و سر و صدای بالاتری دارند.

کمپرسورهای روتاری ( موشکی ): این نوع از کمپرسور ها تحمل حرارت پایین و میزان انرژی مصرفی و سر و صدای بسیار بالاتری نسبت به دو نوع بالا دارند.

با توجه به توضیحات ذکر شده در مورد انواع کمپرسورها نتیجه میگیریم که اگر در یک منطقه گرمسیری زندگی می کنید و به توان خنک کنندگی بیشتری نیاز دارید، کمپرسورهای اسکرول و پیستونی بهترین گزینه برای خریداری می باشند.  و اگر در منطقه معتدل و مرطوب از کولر گازی می خواهید بهرمند شوید، کمپرسور روتاری گزینه مناسب تری است.

میزان مصرف انرژی

در مورد میزان برق مصرفی محصول مورد نظرتان تحقیق کامل داشته باشید. همانطور که در بالا اشاره کردیم کولر گازی های پنجره ای مصرف برق بالایی دارند، که همین دلیل، علت اصلی ارزان بودن این نوع کولر گازی است.

نوع برق مصرفی از نکات مهم دیگری می‌باشد که باید بررسی شود. کولرهای گازی خانگی به برق تک فاز و برخی دیگر به سه فاز نیاز دارند. به عنوان مثال برای کولرهای پنجره ای و اسپیلت ها همان برق تک فاز کافی بوده اما برای کولر گازی ایستاده که برای استفاده در مکان های پر رفت و آمد و شلوغ طراحی شده برق سه فاز نیاز دارید.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید کولر گازی

قابلیت اینورتر

اما عنصر مهم دیگری که کولر گازی می‌تواند داشته باشد، قابلیت اینورتر است. کمپرسورهای که این قابلیت را دارند، به دلیل بهینه سازی مصرف برق بسیار کمتری خواهند داشت.

قابلیت EER

این قابلیت به معنای میزان بهره‌وری انرژی الکتریکی است که توسط آن می‌توان متوجه شد کولر انتخابی چه میزان از انرژی الکتریکی را به سرما تبدیل می کند. EER با میزان خنک کنندگی رابطه مستقیم داشته و بازدهی دستگاه را بالا می برد.

تصفیه هوای دوبل

این ویژگی به منظور گیر انداختن گرد و غبار بیش از 10 میکرومتر و حذف آلاینده‌های موجود در هوا مثل کنه ها طراحی شده که محیط سالم تر و پاکیزه ای را فراهم می آورند.

کنترل از راه دور

می توان از کنترل راه دور کولر گازی به عنوان تکنولوژی جدید و بسیار ضروری در این محصول اشاره کرد. در این قابلیت با فشردن چند دکمه از گوشی موبایل همراهتان، پیش از ورود به منزل دستور شروع به کار دستگاه را بدهید.

میزان سروصدا

هر چه دستگاه خریداری شده سر و صدای کمتری داشته باشد، حین استفاده آرامش بیشتری خواهد داشت. به عدد دسیبل ( db ) توجه نمائید. این شاخص به معنای میزان صدا است. هرچه عدد دسیبل کمتر باشد، صدای خروجی کمتر است.

پرتاب باد

این ویژگی یعنی کولر گازی تا چه فاصله ای را می تواند خنک و یا گرم کند. این قابلیت با عددی بر حسب متر اعلام می شود. سعی کنید حداقل میزان پرتاب، عدد 10 باشد.

وجود فناوری جدیدی در این دستگاه باد را فقط در جهتی که افراد نشسته اند، پخش کرده و اگر فردی نباشد قدرت دستگاه را به حداقل می رساند. با این عملکرد میزان مصرف انرژی کاهش پیدا می کند.

شناسایی هوشمند

فناوری پیشرفته ویژه‌ای است که در کولر گازی های جدید می‌توان مشاهده کرد. به این گونه که میزان دمای بدن افراد به میزان سرمادهی و گرمادهی دستگاه تاثیر می گذارد.

جنس بدنه

استفاده از مواد ضد زنگ در بدنه باعث عمر طولانی در محصول می شود. بنابراین سعی در انتخاب بهترین بدنه داشته باشید.

ظاهر زیبا

ظاهری زیبا در پنل کولر گازی بسیار حائیز اهمیت می باشد. زیرا تنها چیزی که پس از نصب دستگاه قابل دیدن است، پنل زیبای آن می باشد. هرچه پنل محصول خریداری شده زیباتر باشد، حس رضایت بخش بیشتری از خرید خود خواهید داشت. مسلما میزان زیبایی پنل ارتباط مستقیم در قیمت کولر گازی دارد. هرچه پنل زیباتر باشد، گرانتر است. پس سعی کنید هنگام خرید نسبت به میزان هزینه ای که در نظر گرفته اید، زیباترین پنل را برگزینید.

سایر قابلیت ها

از ویژگی های منحصر به فرد در برخی نمونه های جدید می‌توان به دکمه Sleep، زمانسنج، محافظ شوک الکتریکی، رطوبت گیر، ریست اتوماتیک، طراحی سه وجهی و … نام برد.

برند

عوامل مختلفی مانند کیفیت، بازدهی انرژی، سهولت در استفاده و … نکاتی هستند که یک برند را نسبت به سایر برندها برتری می‌دهند. از امکانات و ویژگی های موجود در هر برندی را مد نظر داشته باشید. با توجه به موارد ذکر شده چند نمونه از برندهای معتبر و قابل اطمینان برای سولت در  انتخاب و خرید را معرفی می کنیم. که شامل جنرال، ال جی، سامسونگ، گری، اسنوا و ایران رادیاتور می‌شوند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید کولر گازی

گارانتی

از آنجا که وجود گرانتی برای کالاها اجباری نبوده، فقط یک مزیت محسوب می‌شوند. هنگام خرید حتماً کالایی با گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش فعال را انتخاب کنید. زیرا وجود این ویژگی در محصولات برقی می‌تواند بسیار ضروری باشد.

قیمت

قیمت وسایل گرمایشی و سرمایشی با توجه به فصول مربوطه متغیر است که بهترین کار پرسیدن قیمت دقیق از سوی شرکت تولید کننده می باشد. حتما هواستان به هزینه‌های کناره در خرید این محصول باشد. به عنوان مثال نصب اکثر کولرها رایگان است، اما تهیه وسایل مانند لوله و … به عهده خریدار می باشد.

نحوه راه اندازی سیستم گرمایش در کولر گازی

هنگام تنظیم کردن برای حالت گرمایش باید دستگاه خاموش باشد. از منوی دستگاه گزینه HATE که به صورت یک آیکون خورشید مانند نشان داده می‌شود، انتخاب کنید. سپس مورد دمای نظر را تنظیم کنید. ( معمولا 30 درجه سانتیگراد توصیه می‌شود ).  2 الی 15 دقیقه صبر کنید. در این مدت پنل داخلی گم شده و فن هوای گرم را به بیرون انتقال می‌دهد. اگر بعد از گذشت این مدت باد گرمی از اسپیلت خارج نشود، احتمال تمام شدن گاز دستگاه وجود دارد. به یاد داشته باشید که وقتی اسپیلت را بر روی حالت گرمایش روشن می کنید، تمام اجزا به جز فن روشن شده و شروع به کار می‌کنند. فن داخلی اسپیلت تا وقتی که به دمای تنظیم شده نرسند، شروع به کار نخواهد کرد. همانطور که در بالا گفته شد، این زمان بین 2 الی 15 دقیقه می باشد.

علت باد سرد کولر گازی در حالت گرمایش

 1. نیم سوز شدن موتور کمپرسور یا موتور فن
 2. خراب شدن کمپرسور
 3. نیاز به شارژ مجدد گاز
 4. خراب شدن سنسور ها
 5. خرابی فن داخلی
 6. خرابی برد
 7. یخ‌زدگی کندانسور
 8. شارژ بیش از حد مجاز گاز
 9. خرابی شیر چهار طرفه

خلاصه مقاله

 1. با پیشرفت تکنولوژی در کولرهای گازی موجود بازار علاوه بر حالت سرمایش و ایجاد هوای خنک می توان به گرمایش در این محصولات و استفاده در فصول سرد سال اشاره کرد.
 2. کولرهای گازی دارای انواع متفاوتی می باشند که نسبت به نوع نیاز باید بهترین گزینه را انتخاب کنید.
 3. اینورتر با تغییر و تنظیم دو پارامتر مهم یعنی ولتاژ و فرکانس باعث تغییر سرعت موتور کمپرسور می‌شود.
 4. نکات مهم ذکر شده در بالا را هنگام خرید ملاک قرار دهید.
 5. نحوه راه اندازی سیستم گرمایشی را با دقت یاد گرفته و انجام دهید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید کولر گازی لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

نظر دهید

پاسخ دهید

دیجی پرایم
Logo