دیجی پرایم - راهنمای خرید خودنویس

راهنمای خرید خودنویس

خوش خط بودن و خوشنویس بودن اغلب مورد توجه همگان قرار داشته و این موضوع نزد آقایان از ارج و قرب بیشتری برخوردار است. اما باید بدانید که این ویژگی یک توانایی دست یافتنی بوده و می توان برای آن از هر نوع قلمی استفاده کرد. از این رو خیلی بهتر می شود اگر شما برای نوشتن از خودنویس هایی شیک و زیبا استفاده نمائید. بنابراین با ادامه مقاله راهنمای خرید خودنویس همراهمان باشید تا با این نوع قلم شکیل بیشتر و بیشتر آشنا شوید.

خودنویس چیست؟

همانطور که می دانید خودنویس بعنوان زیباترین و اصیل ترین نوشت افزازی است که در میان مردم شناخته شده و نوشتن با خودنویس احساسی فوق العاده القا می دهد. خودنویس ها نوعغی قلم هستند که بعد از قلم پرها و قلم های فلزی اختراع شده که در آن از مخزن جوهر مایع استفاده شده است. جوهر با به کارگیری گرانش و خاصیت مویینگی به نوک قلم انتقال یافته و بدین وسیله بر روی کاغذ پخش می شود.

خودنویس ها به روش های مختلفی پر می شوند که استفاده از پیستون و ایجاد خلاء در مخزن رایج ترین روش می باشد.  

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید خودنویس برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کتاب، لوازم التحریر و هنر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کتاب، لوازم التحریر و هنر ) می توانید مطالعه نمائید.

تفاوت خودکار و خودنویس

 • ساختارخودکار بسیار ساده است و این در مقابل ساختار پیچیده خودنویس گویای تفاوت خودنویس و خودکار می باشد.
 • تفاوت خودنویس و خودکار، از لحاظ نوشتن در انعطاف پذیری آن است به این صورت که نویسنده هنگام نوشتن با خود نویس نیاز به فشار دست بر روی کاغذ نداشته و جوهر بصورت روان بر روی کاغذ می نویسد و این احساس راحتی و لذت خوبی به نویسنده می دهد. در خودکار برعکس این عمل اتفاق می افتد برای نوشتن نیاز به فشار دست بر روی کاغذ بوده و ممکن است در نوشتن های طولانی دست خسته شود و بازدهی لازم برای نوشتن را نداشته باشد.
 • شکل ظاهر یکی دیگر از گزینه های تفاوت خودنویس وخودکاراست .نوک خودنویس فلزی است و جوهر از طریق این نوک به کاغذ می رسد ونوک خودکار ساچمه ای است که روی کاغذ فشار داده می شود وجوهر رابه کاغذ می رساند.
 • از لحاظ قطر، بدنه خودنویس بخاطر مخزن جوهر داخل آن قطورتر بوده و در هنگام استفاده به مدت طولانی، ممکن است دست نویسنده خسته شود. خودکار دارای بدنه ای ظریف بوده وشکیل تر می باشد.
 • درب خود نویس یکی از مشخصه های مهم تفاوت خودنویس وخودکار است چرا که خود نویس ها برای این که جوهر آن خشک نشود درب دار هستند  و چون جوهر خودکار خشک نمی شود درب ندارد یا اغلب درب ان مورد استفاده قرار نمی گیرد واین مشخصه استفاده از آن را آسان کرده است.
 • تفاوت خودنویس و خودکاردر جوهر آن نیز می باشد جوهر خودنویس روان و رقیق است و جوهرخودکار غلیظ می باشد.
 • جوهرخودنویس را حتی با محلولهای شیمیایی نمی توان پاک کرد ،جوهر خودکار را می توان به آسانی پاک کرد به همین دلیل برای امضا اسناد مهم از خودنویس استفاده میشود.
 • برای خود نویس می توان جوهرهای متنوعی تهیه نمود وبا ترکیب رنگها،رنگ جوهرمد نظر را بدست آورد ، این در صورتی است که در خودکار رنگ جوهر ثابت است.
 • نگهداری خودکار به مدت طولانی ممکن بوده شما می توانید ماهها از یک خودکاراستفاده نکرده وآن را به حال خود رها کنید چرا که جوهر آن خشک نمی شود درخود نویس چون جوهرخشک می شود ،درصورت استفاده نکردن باید مخزن آن شستشو داده شود تا برای استفاده مجدد آماده گردد.
 • مشکل دیگر برای نگهداری خودنویس در پس دادن جوهر آن است. بارها اتفاق افتاده که خودنویس درجیب یاکیف شما به دلیل کم دقتی جوهر پس داده است اما خودکار به ندرت ممکن است جوهر پس دهد.

نکته: بسته به سلیقه و سن نویسنده، اگر شما کند نویس باشید خودنویس و اگر تند نویس باشید می توانید روان نویس استفاده کنید و خودکار قلمی است که درهمه موارد کاربرد دارد.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید خودنویس

انواع نوک خودنویس

نوک خودنویس بخشی از قلم است که با سطح کاغذ در تماس بوده و وظیفه آن رساندن جوهر به کاغذ می‌باشد. انواع مختلفی از نوک خودنویس تا به حال ساخته شده‌اند که بر اساس موارد زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • شکل نوک خودنویس
 • اندازه و سایز نوک خودنویس
 • مواد سازنده نوک خودنویس

سایزهای متداول نوک خودنویس

EF (خیلی باریک): برای افرادی که به نوشتن بسیار باریک عادت دارند، سایز نوک خودنویس با عرض نوشتاری حدود 0٫4 میلی‌متر مناسب می باشد.

F (باریک): برای افرادی که به نوشتن باریک عادت دارند، سایز نوک خودنویس با عرض نوشتاری حدود 0٫6 میلی‌متر مناسب می باشد.

M (متوسط): برای افرادی که به نوشتن با قطر نوشتاری عادت دارند، سایز نوک خودنویس با عرض نوشتاری حدود 0٫8 میلی‌متر مناسب می باشد. نوشتن با این سایز خودنویس به مراتب راحت‌تر و مناسب‌تر از سایزهای دیگر بوده و عمده شرکت‌های تولید کننده خودنویس، محصولات معمولی و لوکس خود را با این قطر نوشتاری طراحی و تولید می‌کنند.

B (پهن): برای افرادب که به نوشتن با قطر نوشتاری پهن علاقمند هستند، سایز نوک خودنویس با عرض نوشتاری حدود 0٫10 میلی متر مناسب می باشد. همچنین این سایز برای کسانی که به نوشتن با قطر نوشتاری پهن علاقمند هستند و یا با خودنویس بسیار امضاء می‌کنند مناسب است.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

سایزهای خاص نوک خودنویس

Italic: این نمونه نوک خودنویس دارای نوک تقریبا تخت بوده و برای نگارش‌های کالیوگرافی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شایان ذکر است که این مدل نوک به طور معمول با عباراتی همچون IF ،IM ،IB ،1٫1mm، 1٫5mm نماش داده می‌شود.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

BB یا ۲B یا EB (بسیار پهن): برای افرادی که به نوشتن با قطر نوشتاری بسیار پهن علاقه مند هستند و یا با خودنویس بسیار امضاء می‌کنند، سایز 1٫2 میلی متر برایشان مناسب می باشد.

BBB (خیلی خیلی پهن): ساخت این مدل نوک خودنویس معمولا خیلی نادر بوده و دارای قطر نوشتاری حدود 1٫4 میلی متر می باشد. در حال حاضر این نوع نوک بسیار غیر معمول است.

OM یا OB و غیره: این نوک خودنویس برای نویسندگانی که طول نوشتاری آنها زیاد بوده و امکان دارد چرخش نوک قلم آنها در جهت خلاف عقربه‌های ساعت باشد و به دلیل همین زاویه نوشتاری آنها با زاویه غیر معمول اتفاق بیافتد، مناسب است.

LH: این نوک خودنویس برای افرادی که چپ دست هستند مناسب می باشد. سایز این نمونه نوک خودنویس معادل سایز M بوده اما دارای مقداری شیب است که نوشتن را برای افراد چپ دست آسان می‌کند.

نکته: اگر برای اولین بار است که خودنویس را برای نگارش استفاده می‌کنید و به اصطلاح تازه کار هستید از خودنویس‌هایی با نوک A استفاده کنید. برخی از برندهای موجود در بازار محصولاتی با همین نوک را عرضه می‌کنند، هر چند که شاید خیلی فراگیر هم نباشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید خودنویس

نوع پر کردن مخزن جوهر خودنویس

معمولا هر خودنویس از مکانیزم و شیوه خاصی برای پر شدن مخزن جوهر خود بهره می برد که می توان آن را به 3 دسته کارتریجی، پمپی و قطره چکانی تقسیم کرد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید خودنویس

بهترین برندهای خودنویس

 • خودنویس پارکر
 • خودنویس کراس
 • خودنویس واترمن
 • خودنویس فابر کاستل
 • خودنویس لامی
 • خودنویس شیفر
 • خودنویس پایلوت
 • خودنویس روترینگ
 • خودنویس استدلر
 • خودنویس پلاتینیوم

نکات مهم هنگام خرید خودنویس

 1. تعیین نوع استفاده 
 2. اندازه و وزن خودنویس
 3. جنس و کیفیت بدنه قلم 
 4. قطر نوشتار
 5. نحوه شارژ جوهر
 6. نوع سطح مقطع
 7. انتخاب رنگ و طرح قلم
 8. برند و قیمت

نکته: هدیه دادن قلم به عنوان یک هدیه می‌تواند انتخاب کاملاً هوشمندانه و درستی باشد. کمتر کسی وجود دارد که از دریافت یک خودکار یا روان نویس شیک و با ارزش، از یک برند معروف، خوشحال نشود و از داشتن آن لذت نبرد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید خودنویس

خلاصه مقاله

 1. خوش خط بودن و خوشنویس بودن اغلب مورد توجه همگان قرار داشته و این موضوع نزد آقایان از ارج و قرب بیشتری برخوردار است.
 2. خوش خطی یک توانایی دست یافتنی بوده و می توان برای آن از هر نوع قلمی استفاده کرد.
 3. خودنویس بعنوان زیباترین و اصیل ترین نوشت افزازی است که در میان مردم شناخته شده و نوشتن با خودنویس احساسی فوق العاده القا می دهد.
 4. در خودنویس جوهر با به کارگیری گرانش و خاصیت مویینگی به نوک قلم انتقال یافته و بدین وسیله بر روی کاغذ پخش می شود.
 5. خودنویس ها به روش های مختلفی پر می شوند که استفاده از پیستون و ایجاد خلاء در مخزن رایج ترین روش می باشد.  
 6. خودکارها و خودنویس ها دارای تفاوت هایی می باشند که شما به عنوان استفاده کنند می توانید با توجه به نوع نیاز خود بهترین نمونه موجود در بازار را خریداری نمائید.
 7. انواع مختلفی از نوک خودنویس تا به حال ساخته شده‌اند که بخشی از قلم بوده و با سطح کاغذ در تماس می باشند. ناگفته نماند که وظیفه نوک خودنویس رساندن جوهر به کاغذ است.
 8. از برندهای به نام شناخته شده در زمینه طراحی و تولید خودنویس می توان به پارکر، کراس، واترمن و … اشاره کرد.
 9. هنگام خرید خودنویس به نکات مهمی مانند نوع، اندازه، جنس و … توجه کافی داشته باشید. 
 10. در آخر می توان گفت که هدیه دادن خودنویس به عنوان یک هدیه می‌تواند انتخاب کاملاً هوشمندانه و درستی باشد.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید خودنویس لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *