دیجی پرایم - راهنمای خرید دستگاه فکس

راهنمای خرید دستگاه فکس

وقتی تصمیم می گیرید که اتاق کار و یا دفتر خود را آماده کنید و تجهیزات لازم برای کارهای روزانه تان را فراهم آورید با لیستی از وسایل رو به رو می شوید که هر کدام به نوعی لازم و ضروری به حساب می آیند. از سیستم کامپیوتر گرفته تا تلفن و … همه و همه وسایلی هستند که باید در دفتر کار شما و بر روی میز کارتان وجود داشته باشد تا بتوانید در ارتباطاتتان راحت تر و البته سریع تر عمل نمائید. یکی از این وسایل دستگاه فکس است. اما از آنجا که این نوع دستگاه ها دارای تنوع زیادی هستند، باید از اطلاعات خرید آن بهره مند باشید تا در نهایت بتوانید انتخابی هوشمندانه و معقول داشته باشید. از این رو تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید دستگاه فکس سعی دارد شما با این نوع دستگاه بیشتر آشنا کند. بنابراین در ادامه همراهمان باشید.

دستگاه فکس چیست؟

دورنگار یا نَمابَر یا فکس به دستگاهی گفته می شود که امکان ارسال و دریافت نامه های اداری را با استفاده از خطوط تلفن مهیا می سازد. بدین صورت که کاغذ در دستگاه وارد شده و اسکن می شود و سپس از طریق تلفن ارسال می شود.
دستگاه فکس نوشته یا همان نامه های اداری را به کدهای مناسب برای ارسال در خطوط تلفن تبدیل می کند. این کار توسط فکس مبدأ اتفاق می افتد، پس از تبدیل نوشته به سیگنال های قابل ارسال در خطوط تلفن و ارسال آن به فکس دیگر، فکس مقصد سیگنال های دریافتی را به نوشته تبدیل می کند و نوشته ها بر روی کاغذ چاپ می شوند.

انواع دستگاه فکس

انواع فکس:

در کل سه نوع تلفکس یا تله کوپینگ داریم:

  • فکس حرارتی
  • فکس کاربنی
  • فکس لیزری

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید دستگاه فکس برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کالای دیجیتال، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کالای دیجیتال ) می توانید مطالعه نمائید.

فکس حرارتی یاترمال (Thermal)

اسم این فکس ها از نحوه عملکرد آنها برای چاپ روی کاغذهای مخصوص خود گرفته شده است که با استفاده از سنسور حرارتی مبادرت به چاپ فکس مورد نظر روی کاغذ حرارتی مخصوص خود می کند. این عمل تا حدود زیادی شبیه عملکرد دستگاه های کارت خوان و خودپردازها خواهد بود. پس متوجه شدیم که خصوصیت اصلی این فکس ها کاغذ مخصوص آنها و مکانیزم حرارتی چاپ روی کاغذ ها است. این ویژگی مانند تمام فکس های دیگر دارای مزایا و معایبی البته از دید کاربران مختلف خواهد داشت.

دیجی پرایم - راهنمای خرید دستگاه فکس

فکس کاربنی 

فکس های کاربنی که نسل پیشرفته تر فکس های حرارتی می باشند توانسته اند با قیمت مناسب و کارایی بالا توجه اکثر کاربران را به خود جلب نمایند. این نوع از دستگاه های فکس عموماً برای کاربری کم تا متوسط طراحی گردیده اند. البته باید در نظر داشت ارسال فکس در انتخاب نوع دستگاه تاثیری نداشته و دریافت فکس مهم است. تمامی فکس های کاربنی با کاغذ معمولی A4 کار کرده و به دلیل داشتن بخش اسکنر قادرند از صفحه ها نیز کپی تهیه نمایند.

کالای مصرفی در این مدل ها کاربن مخصوص بوده و این کاربن دقیقاً کار کاغذ حرارتی را انجام داده و بر روی عناصر گرمایی عبور کرده و کار چاپ بر روی کاغذ را انجام می دهد. ناگفته نماند که نوع کاربن مصرفی در هر برند و مدل متفاوت می باشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید دستگاه فکس

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید دستگاه فکس

دستگاه فکس لیزری

پیشرفته ترین نوع فکس ها، فکس لیزری است. مهمترین مزایای فکس های لیزری سرعت، دقت و مقرون به صرفه بودن آنها می باشد. دستگاه فکس لیزری نسبت به نوع جوهرافشان یا کاربنی گرانتر بوده اما در مقابل پودر مصرفی آن ها زیاد گران نیست و هزینه نگهداری آنها بالا نخواهد بود. یکی از مهمترین ویژگی های یک چاپگر لیزری، تونر است. تونر یک نوع پودر الکتریکی قابل شارژ است که دارای دو عنصر اصلی رنگ دانه و پلاستیک است.

نکته: استفاده از فکسهای حرارتی که دارای سرعت کم است مناسب تر می باشد یا در شرکت متوسط که تعداد فکسها زیاد نیست و تنها یک نفر (مثلاً منشی) از فکس استفاده می کند ، فکس کاربنی که سرعتی متوسط دارد نیاز شرکت را مرتفع می سازد. در شرکت بزرگ که چندین نفر از دستگاه فکس استفاده می کنند بهتر است از نوع لیزری استفاده شود که سرعت بالایی دارد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید دستگاه فکس

نکات مهم هنگام خرید دستگاه فکس

یک دستگاه فکس خوب دارای یک سری مشخصات کلی است که عبارتند از:

سرعت

سرعت یکی از تاثیرگذارترین عوامل بر روی کارایی یک دستگاه فکس است.

سرعت یک دستگاه فکس به سرعت مودم داخلی دستگاه و سرعت چاپگر و اسکنر آن وابسته بوده که هرچه این قسمت‌ها سریعتر عمل نمایند عملکرد دستگاه نیز سریعتر می‌شود.

در هنگام خرید به سرعت ارسال و دریافت دستگاه که معمولا بر روی جعبه آن نوشته شده است توجه داشته باشید.

چاپ

نوع چاپی که توسط چاپگر یک دستگاه فکس انجام می شود یکی دیگر از فاکتور‌های انتخابی است.

همانطور که در بالا ذکر شد بعضی از این دستگاه‌ها عملیات چاپ را بوسیله حرارت انجام می‌دهند که در این نوع وسیله‌ها از کاغذ‌های خاصی استفاده می‌شود که دوام و ماندگاری بالایی ندارند و نمی‌توان روی کاغذ چاپ شده به عنوان یک سند ماندگار حساب کرد و باید یک فتوکپی از کاغذ مورد نظر داشته باشیم.

انواع دیگر چاپگر‌های جوهر افشان و لیزری نیز در بین چاپگر‌های دستگاه فکس قرار دارند که می‌توانند اسناد پایدارتری را چاپ نمایند.

در کل هنگام خرید به این عامل دقت ویژه‌ای داشته باشید و با توجه به اهمیت اسناد فکس شده، فکس‌هایی از انواع چاپگر حرارتی، جوهرافشان و یا لیزری را تهیه نمائید.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید دستگاه فکس

سایز و نوع کاغذ ورودی

دستگاه‌های فکس از نظر نوع کاغذ مورد استفاده در چاپگر به دسته‌های مختلفی از قبیل: کاغذ رولی، کاغذ A۴، کاغذ با ابعاد مختلف تقسیم بندی می‌شوند. شما به عنوان کاربر هنگام خرید باید مشخص کنید که چه نوع کاغذی برای استفاده شما کاربردی و مناسب است.

کاغذ با ابعاد مختلف

قادر به انجام عملیات چاپ بر روی کاغذ‌هایی با ابعاد مختلف (اغلب کوچکتر از A۴) بوده و کاربرد وسیعی ندارد.

حافظه

یکی از مشخصات مهم یک دستگاه فکس حافظه آن است که می‌توان آن را از خصوصیات مهم یک دستگاه فکس خوب به حساب آورد.

حافظه دستگاه های فکس را شاید بتوان شامل؛ حافظه شماره‌های تلفن، حافظه ذخیر فکس در صورتی که کاغذ‌های فکس به اتمام رسیده باشد و حافظه جهت ارسال سندی در زمانی مشخص، دانست.

در زمانی که کاغذ درون دستگاه نیست دستور ارسالی درون حافظه نگهداری می‌شود تا شما کاغذ را درون کاست بگذارید و start را بزنید.

امکانات ویژه

ساده و ابتدایی ترین نوع دستگا ه، اسناد فکس را ارسال و دریافت می کنند. اما مدل های پیشرفته تر ویژگی های گسترده ای را برای بهینه سازی عملکرد فکس ارائه می دهند. یکی از ویژگی های مهم شناسه تماس گیرنده است که می تواند به شما کمک کند به سرعت تشخیص دهید چه کسی فکس را برای شما ارسال می کند. امکاناتی مانند شماره گیری مجدد خودکار و ارسال فکس می تواند ارسال و به اشتراک گذاری اطلاعات را ساده تر کند.

از طرفی هم ممکن است برخی دستگاه های فکس را در بازار ببینید که امکان کپی گرفتن یا اسکن کردن فایل ها و … را نیز داشته باشد. این مدل فکس ها، دستگاه های چند کاره ای هستند که چند قابلیت را با هم در خود دارند تا بوسیله ی یک دستگاه بتوان از امکانات چند دستگاه بهره مند شد.

حتی ممکن است برخی ویژگی های دیگر را نیز شاهد باشید از جمله صفحه نمایشگر لمسی، پشتیبانی از پورت های متنوع، سیستم تصحیح خطا، منشی تلفنی و بزرگنمایی و … . 

برند

برندهای تولیدکننده دستگاه فکس از تنوع بسیار زیادی برخوردار نیستند و معمولا در زمان خرید دستگاه فکس با برندهای نام آشنایی رو به رو می شوید که در این زمینه مطرح هستند و محصولاتشان نیز از کیفیت مناسبی برخوردار هستند. برندهای مطرح دستگاه اسکن عبارتند از پاناسونیک، کانن، برادر، شارپ و … .

قیمت

طبیعتاً یکی از معیارهای مهم برای انتخاب یک دستگاه فکس مناسب، قیمت آن است. بنابراین هنگام انتخاب و خرید این نوع دستگاه به قیمت آن هم توجه داشته باشید.

نکته: دستگاه های فکس در انواع و امکانات متنوعی عرضه می شوند. از این رو برای بهترین انتخاب لازم است به نیاز خود رجوع کنید تا مناسبترین مدل را خریداری نمائید.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید دستگاه فکس

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله

  1. وقتی تصمیم می گیرید که اتاق کار و یا دفتر خود را آماده کنید و تجهیزات لازم برای کارهای روزانه تان را فراهم آورید با لیستی از وسایل رو به رو می شوید که هر کدام به نوعی لازم و ضروری به حساب می آیند.
  2. یکی از وسایل مهم برای انجام کارهای روزمره در اتاق کار و یا دفتر خود دستگاه فکس است تا بتوانید در ارتباطاتتان راحت تر و البته سریع تر عمل نمائید.
  3. دورنگار یا نَمابَر یا فکس به دستگاهی گفته می شود که امکان ارسال و دریافت نامه های اداری را با استفاده از خطوط تلفن مهیا می سازد.
  4. به طور کلی سه نوع دستگاه فکس در بازار موجود است که شامل دستگاه های حرارتی، کاربنی و لیزری می شوند. 
  5. یک دستگاه فکس خوب دارای یک سری مشخصات کلی است که شامل نوع چاپ، سرعت، حافظه و … می باشد. هنگام خرید دستگاه فکس به این مشخصات توجه کافی داشته باشید. 

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید دستگاه فکس لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *