دیجی پرایم - راهنمای خرید تردمیل ورزشی

راهنمای خرید تردمیل ورزشی

اگر آب و هوا برای ورزش نکردنتان بهانه شده است، بهترین انتخاب برای انجام تمرینات روزانه و جلوگیری از کسلی خرید یک دستگاه تردمیل است. با این دستگاه قادر خواهید بود راه رفتن و دویدن روزانه خود را بدون دلهره از باران، برف و هوای گرم انجام دهید. اما برای انتخاب این وسیله گزینه های زیاد و گیج کننده ای از برندهای متنوع پیش رو خواهید داشت، که با داشتن اطلاعاتی کافی می توانید بهترین نمونه موجود را انتخاب و خریداری نمائید. برای آشنایی بیشتر با این وسیله ادامه مقاله راهنمای خرید تردمیل ورزشی را مطالعه نمائید.

تردمیل چیست؟

تردمیل وسیله ای ورزشی است که با نام های دو برقی، دو درجا یا دو ثابت شهرت یافته و امکان دویدن را در فضای بسته برای ورزشکاران فراهم می‌ کند.

اجزاء اصلی تشکیل دهنده تردمیل

 1. تسمه اصلی (تسمه اصلی تردمیل همان تسمه ای است که شما بر روی آن می دوید و یکی از اجزاء مکانیکی اصلی در تردمیل می باشد.)
 2. تسمه موتور (تسمه موتور در زیر پوشش جلویی تردمیل قرار دارد و نیرو حرکتی موتور را به غلتک جلویی منتقل کرده و این غلتک نیز آن را به تسمه اصلی تردمیل انتقال می دهد.)
 3. غلتک (تردمیل دارای دو غلتک می باشد، که تسمه اصلی دور آن دو غلتک قرار گرفته است.)
 4. قطعه الکترونیکی بالا (قطعه الکترونیکی بالا در واقع صفحه کنترل تردمیل بوده و بردی است که در بالای تردمیل قرار دارد.)
 5. قطعه الکترونیکی پایین (قطعه الکترونیکی پایین در کنار موتور و در زیر پوشش جلویی تردمیل قرار داشته و اغلب وظیفه تغذیه برق موتور و قطعات دیگر را عهده دار است.)
 6. موتور تردمیل (موتور اصلی تردمیل وظیفه حرکت دادن تسمه این وسیله را بر عهده داشته و مهمترین قطعه تردمیل است که در نگهداری آن باید بسیار دقت کرد.)
 7. موتور شیب (موتور شیب در تردمیل هایی با شیب برقی موجود بوده و وظیفه تنظیم شیب تردمیل را دارد.)
 8. شاسی تردمیل (شاسی اسکلت اصلی تردمیل است که تمامی قطعات و اجزاء بر روی آن قرار دارد که جنس و آلیاژ آن بسیار مهم می باشد.)
 9. تخته تردمیل (تخته تردمیل همان تخته ای است که تسمه دور آن قرار دارد.)

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید تردمیل ورزشی برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با ورزش و سفر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( ورزش و سفر ) می توانید مطالعه نمائید.

مزایای استفاده از تردمیل

کار با تردمیل باعث سوختن چربی و ساختن عضله می‌شود. می‌توان با برنامه‌های تمرینی متنوع و منظم روی تردمیل تمرین کرد و خسته نشد و با عضله سازی از تناسب اندام خوبی بهره‌مند شد. کار کردن درست و منظم با تردمیل باعث:

 1. تقویت عضلات داخل و خارج ران و باسن
 2. کمک به کاهش وزن
 3. بالا بردن انرژی بدن
 4. سبب بهبود فعالیت ورزشی
 5. بهبود مقاومت بدن و افزایش قدرت قلب و عروق
 6. کمک به حفظ وزن ایده آل بدن
 7. تصحیح برنامه خواب و کاهش استرس

و در نهایت باعث شادابی و سلامت جسمی و همچنین روحی و روانی در فرد خواهد شد. 

معایب استفاده از تردمیل

استفاده از تردمیل علاوه بر داشتن مزایای زیاد، معایب و مشکلاتی دارد که شامل موارد زیر می باشند. 

 1. آسیب دیدگی زانو
 2. فشار به عضلات تحتانی

دیجی پرایم - راهنمای خرید تردمیل ورزشی

انواع تردمیل

به طور کلی تردمیل ها را می توان بر حسب نوع کارکرد، مکان مورد استفاده، وزن، ابعاد تسمه و غیره … تقسیم بندی کرد. اما به طور کلی آنها به دو دسته زیر طبقه بندی می شوند:

انواع تردمیل بر حسب کارکرد

تردمیل دستی: این نوع از تردمیل ها بدون موتور بوده و توسط کاربر به حرکت در می آیند.

تردمیل موتوری: این تردمیل ها دارای موتور بوده و به وسیله برق کار می کنند. می توان این تردمیل ها را به صورت خودکار یا دستی تنها با فشردن یک دکمه، تنظمیات سرعت، شیب و دیگر برنامه ها را اجرا کرد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید تردمیل ورزشی

انواع تردمیل بر حسب مکان مورد استفاده

نردمیل خانگی: اینها برای استفاده در خانه با ابعاد کمتر و قدرت موتور پایین تر طراحی شده اند. موتور آنها DC می باشد.

تردیمل باشگاهی: این تردمیل ها برای استفاده در باشگاه با ابعاد بیشتر و قدرت موتور بالاتر طراحی شده اند. موتور آن ها AC امی باشد.

تردمیل آبی: این نوع از تردمیل ها نیز برای استفاده در داخل آب و معمولا استخرها ساخته شده اند. آنها در واقع همانند تردمیل های دستی بدون موتور می باشند.

تردمیل ضدجاذبه: در سال ۲۰۰۵ ناسا برای اینکه فضانوردان تجربه‌ راه‌ رفتن با بی‌وزنی را داشته باشند، یک تردمیل ضد جاذبه ساخت که می‌توانست با کاهش وزن، همان حس راه رفتن در خلاء را برای فضانوردان ایجاد کند. چندین سال بعد این دستگاه جنبه‌ درمانی پیدا کرده و به عنوان یک روش توانبخشی مدرن برای درمان بیماری‌های عصبی-عضلانی مطرح شد.

نکات مهم هنگام خرید تردمیل

محل قرارگیری

دقت کنید که سایز دستگاه انتخابیتان متناسب با محل قرارگیری در محیط از پیش تعیین شده باشد. همچنین وجود قابلیت تاشوندگی نیز بسیار مهم است. این کار کمک می کند تردمیل پس از استفاده کمترین فضا را اشغال کند.

موتور 

موتور بیشترین کار را در تردمیل انجام می دهد. ضروری است که کیفیت برای استفاده دراز مدت ارزیابی شود، مخصوصا برای کاربرانی که از دستگاه استفاده زیادی می کنند. موتورهای با کیفیت پایین ممکن است بیش از حد گرم شوند و نیازمند تعمیرات غیر ضروری باشند.

اندازه تسمه (belt size)

اگر عرض و طول تسمه زیاد باشد، کاربر به راحتی می تواند با آن کار کند. همچنین اگر تسمه دارای چند لایه باشد، کیفیت و طول عمر آن افزایش می یابد. اگر قصد شما از خرید تردمیل انجام تمرین‌های هوازی سنگین و دویدن است، تسمه‌ای را انتخاب کنید که حداقل دارای 120 سانتی متر طول و 45 سانتی متر عرض باشد. البته اگر قدتان بلندتر از 180 سانتی متر باشد، بهتر است تردمیلی تهیه کنید که حداقل 140 سانتی متر طول داشته باشد. (تسمه های 130 سانتی متری برای راه رفتن افراد بلند قد مناسب است اما از طرفی هم ممکن است در هنگام دویدن اختلالاتی را برای مصرف‌کننده ایجاد کنند).

سرعت تردمیل

دستگاه‌های تردمیل موجود در بازار دارای حداکثر و حداقل سرعت‌های متنوعی بوده و شما باید با توجه به نیازتان، گزینه مورد نظر را انتخاب نمائید. اگر به دنبال یک تردمیل ورزشی حرفه‌ای برای دویدن هستید، محصولی را انتخاب کنید که حداقل سرعت 15 کیلومتر بر ساعت را به شما ارائه دهد.

شیب تردمیل (incline)

مانند دیگر ویژگی‌های تردیمل‌های حرفه‌ای، شیب محصولات موجود در بازار نیز متفاوت است. دستگاه‌های تردمیل معمولی معمولا داری شیب نبوده و سطحی مسطح را به مصرف‌کننده ارائه می‌دهند. اما اگر قصد خرید یک تردمیل ورزشی حرفه‌ای را دارید، توجه کنید که محصول مورد نظرتان شیب کافی برای شبیه‌سازی حالت واقعی دوندگی را دارا باشد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید تردمیل ورزشی

شاسی و تخته تردمیل (cushioning)

تخته تردمیل باید ضربه‌های ناگهانی را جذب کرده و ثباتی نسبی برای استفاده کننده را فراهم کند. از طرفی هم شاسی این وسیله باید قابلیت تحمل تکان‌های شدید و ضربه‌های پی در پی را داشته و به راحتی دچار مشکلات فنی نشود. برندهای مطرح تولید کننده تردمیل همواره از بالاترین کیفیت و تکنولوژی برای ساخت شاسی و تخته محصولات خود استفاده کرده و از اهمیت آن آگاه‌ می باشند. بنابراین با انتخاب یک برند معتبر می‌توانید نگرانی‌های مربوط به این بخش را حذف نمائید.

استحکام تردمیل

در هنگام دویدن روی وسیله‌ای مانند دو ثابت یا دو برقی، داشتن تعادل و ثبات بسیار ضروری می باشد. بنابراین توجه داشته باشید که هنگام خرید دستگاه دو درجا هیچگونه لغزش و یا تکان اضافی در بدنه و کمر قابل چشم پوشی نخواهد بود.

صفحه کنترل (control panel)

این بخش راه ارتباطی شما با تردمیل بوده به همین دلیل باید کاملا ساده و در عین حال کاربردی طراحی شده باشد. همچنین صفحه نمایشگر LCD به شما اطلاعاتی مانند زمان، فاصله، مقدار کالری سوزی، ضربان قلب، سرعت و شیب را نمایش می دهد. مهم است که نمایشگر دارای صفحه ای رنگی و خوانا باشد. بهترین راه برای انتخاب کاربردی‌ترین کنترل پنل تردمیل امتحان کردن آن قبل از خرید نهایی می باشد.

حداکثر وزن قابل تحمل

اگر وزنتان از میزان عادی زیادتر نبوده و مشکل فیزیکی خاصی ندارید، تقریبا تمام تردمیل‌های موجود در بازار قابلیت تحمل وزنتان را خواهند داشت. اما اگر داری وزنی بیش از 100 کیلوگرم هستید، فروشنده را در جریان گذاشته و به اطلاعات درج شده در بخش مشخصات محصول دقت بیشتری نمائید. شایان ذکر است که مدل‌های 90 کیلویی و 150 کیلویی در بازار ایران رواج زیادی داشته و بنابراین هیچ مشکلی در انتخاب محصولی که وزن‌تان را تحمل کند، نخواهید داشت.

گیره ایمنی

یکی از موارد مهم به عنوان راهنمای خرید تردمیل توجه به قابلیت گیره ی ایمنی است. این ویژگی سبب می شود که اگر به هر دلیلی تعادل خود را از دست دادید و بر روی دستگاه افتادید گیره ی ایمنی که به لباس شما متصل هست کنده شده و به صورت خودکار دستگاه را خاموش کند. 

امکانات جانبی 

از جمله موارد راهنمای خرید تردمیل توجه به امکانات جانبی است که البته نبود این امکانات به معنای نامناسب بودن تردمیل انتخابی نیست. مواردی مانند خنک کنندگی بدن، ورودی USB، سیستم پخش ویدیو، جاپایی، تخته شنا، ویبراتور و ماساژور و غیره جزء امکانات جانبی هستند.

چرخ دار بودن

چرخ دار بودن تردمیل کمک خواهد کرد جابجایی آن خیلی راحت تر باشد.

برند

در خرید تردمیل توجه به برند به عنوان یکی از مهم ترین موارد راهنمای خرید تردمیل محسوب می شود. معمولا برندهای شناخته شده و به نام در این زمینه شامل JKexer، Turbo Fitness، PANDA، POWERLAND، PRO MASTER، Azimuth و Reebok می باشند. این برندها علاوه بر تضمین کیفیت، دارای گارانتی معتبر نیز خواهند بود.

قیمت 

تردمیل وسیلۀ ارزانی نیست. یادتان باشد که درنظر گرفتن نیازهای شخصی و نیز فضایی که می‌توانید در آن تردمیل را نگهداری کنید، از همه‌چیز مهم‌تر است. پس حتی اگر گران‌ترین و پیشرفته‌ترین تردمیل بازار را هم خریداری کنید، باز ممکن است چندان کاربرد و استفاده‌ای برای‌تان نداشته باشد. بنابراین یادتان باشد در انتخاب تردمیل به‌دنبال رفع نیازهای شخصیتان باشید و شرایط خودتان را بسنجید.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید تردمیل ورزشی

دیجی پرایم - بهترین راهنما

نحوه استفاده از تردمیل

 1. قبل از تمرین: اولین چیزی که شما نیاز دارید هنگام شروع با یک تردمیل توجه کنید، این است که لباس و کفش ورزشی مناسب پوشیده باشید. سپس کلید ایمنی را از یک سو به پیراهن خود و از سویی دیگر به دستگاه وصل کنید تا در موارد خطر بتوانید تردمیل را متوقف نمائید.
 2. در حال تمرین: هنگام استفاده از تردمیل 5 دقیقه شروع به پیاده روی کرده تا احساس حرکت در یک سطح متحرک را تجربه نمائید. سپس سرعت یا شیب را افزایش دهید. هنگام ورزش، همیشه سعی کنید موقعیت خود را مستحکم نگه دارید. این مورد نیاز به تمرکز در حین تمرین دارد. به یاد داشته باشید نیاز نیست خود را بیش از حد توان خسته کنید، بنابراین به اندازه مناسب با تردمیل ورزش کنید.
 3. در پایان تمرین: به تدریج برای استراحت ماهیچه ها، تمرین خود را با 5 دقیقه پیاده روی آهسته متوقف نمائید. بنابراین از روی دستگاه پائین آمده و 10 دقیقه تمرین های کششی را انجام دهید.
 4. چه زمانی توصیه نمی شود: اگر دچار یک مشکل جدی و یا آسیب عضلانی هستید، به ویژه اگر مشکل از ناحیه کمر، زانو و مچ پا باشد، باید در زمان استفاده احتیاط کرده و با پزشک خود مشورت نمائید.

خلاصه مقاله

 1. اگر آب و هوا برای ورزش نکردنتان بهانه شده است، بهترین انتخاب برای انجام تمرینات روزانه و جلوگیری از کسلی خرید یک دستگاه تردمیل است.
 2. تردمیل وسیله ای ورزشی است که با نام های دو برقی، دو درجا یا دو ثابت شهرت یافته و امکان دویدن را در فضای بسته برای ورزشکاران فراهم می‌ کند.
 3. تردمیل از اجزای متعددی تشکیل شده که محصول نهایی آن وسیله ای ورزشی کارآمد و مفید است. 
 4. به طور کلی تردمیل ها را می توان بر حسب نوع کارکرد، مکان مورد استفاده، وزن، ابعاد تسمه و غیره … تقسیم بندی کرد. اما به طور کلی آنها به دو دسته موتوری و دستی تسیم بندی می شوند.
 5. هنگام خرید تردمیل به نکات مهمی مانند موتور، سایز، نوع، برند و … دقت کافی داشته باشید. 
 6. نحوه صحیح و استاندارد استفاده از تردمیل را آموخته و سپس اقدام به استفاده نمائید. 

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید تردمیل ورزشی لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *