دیجی پرایم - راهنمای خرید بخور خانگی

راهنمای خرید بخور خانگی

از زمان های قدیم تا کنون افراد برای ایجاد رطوبت در محیط اطراف خود و محل سکونتشان با استفاده از محصولات بخور و یا حتی گذاشتن کتری بر روی بخاری از مشکلاتی مانند خارش و سوزش چشم‌ها و بینی، گلودرد، خشکی پوست، سردردهای سینوسی، خروپف های بلند و حتی خونریزی بینی جلوگیری می کرده اند. امروزه این محصولات مانند تمامی وسایل دیگر دارای پیشرفت های چشمگیری بوده است. نمونه های جدید قابلیت استفاده در مصارف خانگی و صنعتی را برای استفاده کنندگان فراهم آورده اند. برای آشنایی بیشتر با این محصول مرتبط با سلامتی افراد خانواده با ادامه مقاله راهنمای خرید بخور خانگی همراهمان باشید.

دستگاه بخور چیست؟

این محصول وسیله ای است که آب یا مایعات دیگر را به بخار تبدیل می کند. دستگاه بخور قابلیت تبدیل هوای خشک به مرطوب را با ایجاد بخار دارد.

انواع بخور خانگی

 1. دستگاه بخور سرد
 2. دستگاه بخور گرم
 3. دستگاه بخور سرد و گرم ( دو منظوره )

بخور سرد

دستگاه بخور سرد نسل جدید دستگاه های بخور گرم می باشند. بخورهای سرد در انواع گوناگونی طراحی و تولید می شوند. نمونه های ذکر شده در ادامه دارای مزایا و معایب متفاوتی نسبت به یکدیگر می باشند.

 1. رطوبت ‌ساز پروانه‌ ای
 2. رطوبت ساز اولتراسونیک
 3. رطوبت‌ ساز تبخیری

رطوبت ساز اولتراسونیک: این نمونه از بخورها سرد دارای دیسک سرامیکی پیزوالکتریک بوده که به علت وجود میدان الکتریکی دارای نوسان می باشد. وجود این نوسانات باعث ایجاد موج در آب موجود در دستگاه بخور می شود. عدم وجود فیلتر در این نمونه ها باعث کاهش هزینه های جاری در آنها شده و نسبت به مدل تبخیری و پروانه ای، رطوبت بیش تری را وارد فضای مورد نظر می کنند.

دستگاه بخور پروانه ای: این نمونه دستگاه بخور به وسیله یک دیسک پروانه ای که بر روی مخزن آب قرار دارد، عمل می کند. حرکت پروانه باعث وزش باد درون مخزن آب و در نتیجه ایجاد بخار می شود.

دستگاه بخور تبخیری: این دستگاه بخور به وسیله یک فیلتر فیتیله ای، آب را به سمت یک فن هدایت می کند. به این گونه فن باعث تبخیر و هدایت آب به بیرون می شود. وجود این فیلترها در بخور تبخیری سبب جلوگیری از پراکندگی ذرات، گرد و غبار و باکتری ها در محیط اطراف می شود. به یاد داشته باشید این فیلترها نیاز به تعویض دوره ای دارند.

مزایا بخور سرد

بخورهای سرد به دلیل مصرف کمتر برق و کاهش 90 درصدی در خطرهای احتمالی و جلوگیری از دم نکردن هوای محیط اطراف پیشنهاد بهتری برای فصل‌های بهار و تابستان می باشد. همچنین می توان به عنوان یک ضدعفونی‌کننده موثر برای محیط کار یا اتاق کودکان از آن بهره برد.

معایب بخور سرد

بخور سرد محل مناسبی برای تکثیر باکتری‌ها و قارچ‌هاست می باشد. همچنین همزمان با پراکنده شدن قطره های بخار، باکتری‌ها هم به همراه آب در فضای اتاق پخش می شوند. بنابراین مخزن بخورهای سرد باید هر روز با آب و مواد شوینده شسته شو داده شوند. با ادامه مقاله راهنمای خرید بخور خانگی مراهمان باشید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید بخور خانگی

بخور گرم

از دستگاه های بخور گرم برای استفاده در هوای سرد توصیه می شود. در بخورهای گرم یک المنت حرارتی برای گرم شدن و سپس تبدیل کردن آب به بخار استفاده می کنند. بخورهای گرم برای تسکین گرفتگی بینی، عفونت های مجاری تنفسی، کاهش شدت درد و سرفه های خشک مناسب و کاربردی می باشد. بنابراین برای استفاده در فصول سرد سال مناسب می باشند.

مزایا بخور گرم

این بخور خانگی در زمستان بهترین گزینه برای رهایی از خشکی و التهاب‌های تنفسی و پوستی می باشد.

معایب بخور گرم

بخورهای گرم به دلیل المنت حرارتی نسبتا قوی به کار رفته سر و صدا و مصرف برق بیشتری دارند. از معایب دیگر این محصول می توان به داغ شدن هنگام استفاده اشاره کرد. دقت داشته باشید که دستگاه بخور گرم نباید در دسترس کودکان و افراد مسن قرار گیرد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

بخور سرد و گرم ( دو منظوره )

این نمونه دستگاه دارای هر دو سیستم سر و گرم است. اگر به مدت 4 فصل سال به دنبال دستگاه بخور هستید، می توانید با استفاده از این نمونه هم بخار گرم و هم بخار سرد تولید کنید. این دستگاه دو منظوره بهترین گزینه برای خرید است. البته به یاد داشته باشید تجربه نشان می دهد که دستگاه های تک منظوره تخصصی تر و کارآمدتر هستند.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید بخور خانگی برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز منزلتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خانه و آشپزخانه ) می توانید مطالعه نمائید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید بخور خانگی

تفاوت عمده بخور گرم و سرد

 1. بخور گرم دارای قسمتی برای دارو است. اما این قابلت در بخورهای سر وجود ندارد.
 2. بخور گرم به دلیل وجود المنت، مصرف انرژی بالایی دارد. اما دستگاه بخور سرد انرژی کمتری مصرف می کند.
 3. بخور گرم به دلیل بالا رفتن دمای آب تا 100 درجه، بسیاری از باکتری های موجود در آب را از بین می برد و از پراکنده شدن آنها در فضا جلوگیری می کند. اما دستگاه بخور سرد با وجود فناوری جدید، آب بدون گرما را تبخیر می کند. این عملکرد باعث پخش شدن این باکتری ها در فضا می شود.
 4. بخور گرم به دلیل سرد شدن دمای محیط برای زمستان مناسب است. اما در مقابل بخور سرد در تابستان فضا را خنک می کند.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید بخور خانگی

نکات مهم هنگام خرید بخور

نوع

در اولین قدم فبل از خرید مشخص کنید که برای چه نوع کاربردی می خواهید بخور بخرید. همانطور که در بالا ذکر شد انواع گوناگونی از بخورها در بازار موجود می باشد. بنابراین متناسب با نیاز خود خرید کنید.

سایز

دستگاه‌های بخور در سایزهای مختلف و قابلیت‌های متعدد در بازار موجود می باشند. برای انتخاب سایز مناسب به فضای مورد استفاده توجه کافی داشته باشید.

جنس

جنس‌های نامرغوب و بی کیفیت به وفور در بازار وجود دارند. بهتر است هنگام خرید سراغ دستگاهی بروید که جنس مخزن و بدنه آن از مواد مرغوب و مناسب و البته استاندارد تولید شده باشد.

کنترل خروجی رطوبت

شما می توانید به راحتی رطوبت دستگاه های بخور را کنترل کنید. این عمل از طریق سه متغیر انجام می شود. بعضی از این محصولات ممکن است دو قسمت برای این کار داشته باشند. می توانید حالت چرخش را روی حالت روشن یا خاموش قرار دهید تا در سطح مناسبی قرار بگیرد. اما استفاده کنندگان به طور معمول از گزینه اتومات دستگاه استفاده می کنند.

حمل و نقل راحت

بعضی از دستگاه های بخور وزن کم به دلیل حجم محدود دارند. بنابراین به راحتی می توان آنها را جابجا کرد. به دلیل نوع طراحی این محولات، حتی با میزان استفاده از حجم حداکثری این نمونه از بخورها بازهم به آسانی می توانید دستگاه را جابجا کنید.

نکته: فیلترهای موجود در این گونه دستگاه ها در روند رطوبت سازی نقش بسیار مهمی ایفا می کنند.

تنظیمات میزان صدا

برخی از دستگاه های بخور صدای خفیفی هنگام استفاده ایجاد می کنند. برای رفع این مشکل و خلاصی از کلافگی به علت وجود صدا، از طریق تنظیمات، می توانید آن را کاملا بی صدا کنید. دقت داشته باشید حالت های سایلنت کاملا بدون صدا نیستند. اما صدای آن ها اصلاً قابل توجه نخواهد بود.

برای استفاده از دستگاه بخور در مکان هایی که نیاز به آرامش دارید، یک دستگاه بخور التراسونیک یا دستگاهی خریداری کنید که کاملا بی صدا باشند.

سایر ویژگی ها

می توانید از دکمه های کنترل دیجیتالی این دستگاه که به صورت اتوماتیک برای شما عمل می کند، استفاده نمائید. این قابلیت باعث می شود که دستگاه در حالت اتوماتیک و کاملا ایمن عمل کند. از ویژگی های دیگر این محصولات می توان به تنظیم اتومات سطح رطوبت هوا اشاره کرد. این گزینه می تواند هنگام استفاده بسیار پر کاربرد باشد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید بخور خانگی

میزان فضای بازدهی

هنگام انتخاب یک دستگاه بخور (رطوبت ساز) باید در نظر داشته باشید که برای یک اتاق یا کل فضای خانه چقدر نیاز به رطوبت متمرکز دارید. این دستگاه ها چه از نوع سر و چه گرم می توانند 100 متر مربع فضا را مرطوب کنند.

نکته: دستگاه را حتما پیش از خرید امتحان کنید. تا به این وسیله پس از اطمینان از سالم بودن دستگاه، از نوع عملکرد و صدایی که حین کار ایجاد می‌کند، آگاهی کامل پیدا کنید.

برند

دستگاه های بخور از مدل های فانتزی و کوچک گرفته تا مدل‌‌ های بزرگ و رومیزی با قیمت‌ های متنوع در بازار وجود دارند. برندهای بیورر، فلر، های تک، متیو یا متئو، آلپکس و … از نمونه های معتبر موجود در بازار کشورمان می باشند.

گارانتی

به دنبال محصولی باشید که دارای گارانتی یا خدمات پس از فروش معتبر باشد. این گونه محصولات از کیفیت بالاتری نسبت به محصولاتی که تضمین ندارند، برخوردار می باشند. شرکت های معتبر و به نام در این عرصه هرگز کیفیت محصول را فدای فروش حداکثری با قیمت حداقلی نمی کنند. بنابراین می توانید به راحتی آنها را خریداری کنید.

قیمت

قیمت نقش مهمی در انتخاب شما خواهد داشت. ابتدا مشخص کنید که برای خرید این دستگاه چقدر هزینه خواهید کرد. وقتی بودجه مشخص باشد، بسیاری از محصولات به طور خودکار از انتخاب شما خارج می شوند. این عملکرد روند انتخاب برای شما را آسان تر خواهد کرد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید بخور خانگی

فواید عوض کردن فیلتر دستگاه بخور

بیشتر دستگاه های بخور دارای چند فیلتر می باشند. فیلتر ها می توانند مواد آلوده موجود در هوا را به خود جذب کنند. بنابراین بهتر است که چند وقت یکبار آن ها را تعویض کنید. این عمل امنیت دستگاه را افزایش داده و تمیزی هوای درون اتاق را بیش از همیشه تامین می کنند.

نکات مهم پس از خرید دستگاه بخور

از آن جایی که این دستگاه وظیفه مطلوب کردن فضای پیرامون و تنفس سالم برای استفاده کننده را بر عهده دارد، باید تمام نکات بهداشتی لازم را در نگهداری از این دستگاه در نظر داشته باشید.

 1. مخزن آب دستگاه بخور بعد از چند روز استفاده و با کم شدن آب درونش محیط مناسبی برای رشد قارچ‌ها و میکروب‌هامی باشد. بنابراین مخزن آن حداقل هفته‌ای دوبار باید کاملا شسته و تمیز شود.
 2.  به دلیل بالا رفتن رطوبت و تاثیر آن در تشدید حساسیت‌ها از این دستگاه به طور دائم استفاده نکنید. استفاده‌های 30 دقیقه به فاصله هر پنج ساعت کافی می باشد.

خلاصه مقاله

 1. دستگاه های بخور آب یا مایعات دیگر را به بخار تبدیل می کنند.
 2. دستگاه بخور قابلیت تبدیل هوای خشک به مرطوب را با ایجاد بخار دارد.
 3. بخورهای خانگی در سه نوع سرد، گرم و دو منظوره موجود می باشند.
 4. بخورهای سرد دارای سه نوع طراحی ( پروانه‌ ای، اولتراسونیک، تبخیری ) می باشند.
 5. هر کدام از نمونه های دستگاه بخور دارای مزایا و معایبی هستند. با توجه به نوع نیازتان بهترین گزینه را انتخاب نمائید.
 6. این محصولات از لحاظ نوع عملکردی دارای تفاوت های عمده ای می باشند.
 7. هنگام خرید به نوع، جنس، سایز و … در دستگاه بخور توجه کافی داشته باشید.
 8. فیلترهای موجود در این گونه دستگاه ها در روند رطوبت سازی نقش بسیار مهمی ایفا می کنند.
 9. تعویض به موقع فیلترهای دستگاه بخور امنیت دستگاه را افزایش داده و تمیزی هوای درون اتاق را بیش از همیشه تامین می کند.
 10.  به دلیل بالا رفتن رطوبت و تاثیر آن در تشدید حساسیت‌ها از این دستگاه به طور دائم استفاده نکنید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید بخور خانگی لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *