دیجی پرایم - راهنمای خرید دمبل ورزشی

راهنمای خرید دمبل ورزشی

دمبل ها بهترین تجهیزات ورزشی برای بدنسازی آقایان و بانوان در خانه و ورزشگاه است که در گروه وزنه‌ های آزاد گنجانده می ‌شود و به‌ طور وسیع در تقویت، افزایش حجم و کارایی عصبی‌- ‌عضلانی بخش‌ های مختلف بدن کاربرد دارد. برای آشنایی بیشتر با انواع دمبل با ادامه مقاله راهنمای خرید دمبل ورزشی همراهمان باشید.

دمبل چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، دمبل (Dumbbell) ابزاری با کارآیی بسیار بالا در ورزش بدن سازی وتناسب اندام است. دمبل به غیر از آنکه در مقایسه با دیگر ابزارهای بدنسازی قیمت مناسبی داشته، دارای حجم کمتری بوده و علاوه بر باشگاه های ورزشی مناسب برای استفاده در محیط منزل می باشد. 

مزایای استفاده از دمبل

 1. اضافه کردن و افزودن به حجم عضلات
 2. کمک به شکل گیری و فرم دهی عضلات
 3. امکان یادگیری حرکات صحیح
 4. رفع نقص و تقارن
 5. تکمیل دامنه حرکتی مفصل

معایب استفاده از دمبل

 1. دمبل ها نسبت به سایر دستگاه ها توانایی کمتری به جدا کردن عضلات در هنگام تمرین دارند.
 2. تنظیم مقاومت با این دستگاه بسیار مشکل بوده و مهم ترین عیب آن امکان ایجاد آسیب های عضلانی در فرد است.
 3. افراد مبتدی در استفاده از این وسیله با احتیاط برخورد کنند.
 4. افراد سالمند نیز باید از نگه داشتن زیاد دمبل ها در دست اجتناب کنند. زیرا باعث بالا رفتن فشار خون و مشکلات قلبی عروقی در آنها می شود.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید دمبل ورزشی برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با ورزش و سفر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( ورزش و سفر ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع دمبل

به طور کلی دمبل ها به سه دسته طبقه بندی می شوند. دمبل های ثابت، دمبل های قابل تنظیم و دمبل های ایروبیک.

دمبل ثابت

این دمبل ها معمولاً به صورت جفت و در وزن های مختلف از 1 تا 100 کیلوگرم فروخته می شوند. خرید آنها وابسته به قدرت افراد می باشد. همچنین دارای انواع متنوعی در بازار هستند که ورزشکاران با توجه به نوع نیاز و بودجه خود می توانند بهترین را انتخاب و خریداری نمایند.

 1. دمبل لاستیکی ثابت
 2. دمبل یورتان ثابت
 3. دمبل هگزاگونالی ثابت
 4. دمبل ثابت کرومی

دیجی پرایم - راهنمای خرید دمبل ورزشی

دمبل قابل تنظیم

دمبل قابل تنظیم محصولی عالی برای ورزشکارانی است که تمایل دارند انواع مختلف وزنه ها را داشته باشند، اما فضای کافی برای نگهداری آنها و بودجۀ کافی برای خرید مجموعۀ کامل دمبل های ثابت را ندارند. اگر به دنبال صرفه جویی در فضای نگه داری دمبل ها هستید و نیاز به مجموعۀ کامل دمبل ها دارید، دمبل قابل تنظیم برایتان بهترین انتخاب واهد بود.

دمبل صفحه ای نمونه ای دمبل قابل تنظیم بوده و شامل میلۀ کوچک با صفحه هایی است که در دو انتهای آن متصل می شود. تنها مشکل این دمبل ها، دستۀ پهن آنها است که برخی حرکات را محدود کرده و به طور نرمال از گیره های چرخشی برای بستن صفحه ها استفاده می شود، که روشی ایمن برای بستن این صفحات به میله نیستند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید دمبل ورزشی

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید دمبل ورزشی

دمبل ایروبیک

 این نوع از دمبل ها همانطور که از نامشان مشخص است، مخصوص انجام حرکات ایروبیک در محیط منزل و در باشگاه ها می باشند. از وزنی بین 500 گرم تا 10 کیلوگرم برخورداراند و به دلیل سبکی و داشتن روکشی منعطف بر روی خود، می توان از آنها برای انجام حرکات مختلف ورزشی استفاده کرد. ناگفته نماند این نوع از تجهیزات ورزشی مخصوصِ ایروبیک دارای وزن های مختلف با رنگ های مشخصی هستند. افراد حرفه ای با دیدن رنگ آنان، خود متوجه سبک و یا سنگین بودن وزن آن ها می شوند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید دمبل ورزشی

نکات مهم هنگام خرید دمبل

برای خرید دمبل مناسب خود باید به نکات زیر توجه داشته باشید

 1. وزن
 2. جنس
 3. نوع دسته
 4. قطر
 5. شکل ظاهری
 6. قابلیت افزایش وزنه
 7. تجهیزات جانبی
 8. برند 
 9. قیمت

نکته: خرید دمبل می‌تواند به راحتی شما را در مسیر رسیدن به اندامی سالم، قوی و زیبا کمک کند. اما مهم‌ترین نکته‌ای که باید در خرید دمبل در نظر داشته باشید، تناسب آن با نیازها و شرایط جسمانی‌تان می باشد. به یاد داشته باشید اگر دمبلی بیش از حد توان جسمی یا نامناسب با نوع ورزش و تمرینی خریداری کنید که قرار است در منزل یا باشگاه انجام بدهید، به بدنتان آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری وارد خواهد شد.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید دمبل ورزشی

نکات مهم در انتخاب وزنه

 1. اگر تازه کار می باشید حتماً از وزنه های سبک آغاز کنید. زیرا حواستان به نحوه درست انجام حرکت، جلب خواهد شد نه سنگینی وزنه.
 2. وزنه ای مناسب را انتخاب کنید تا شما را به صورت متوسط به چالش بکشاند. (نه آن قدر سنگین باشد که نتوانید آن را با فرم صحیح بدنی و با کنترل، بلند کنید و نه به قدری سبک باشد که بتوان آن را تا ساعت ها بدون خستگی بلند کرد.)
 3. به این علت که در انواع حرکات قدرتی، ماهیچه ها و عضلات مختلفی درگیر خواهند شد که از لحاظ قدرت با همدیگر متفاوت می باشند، بایستی جهت انجام  هر حرکت از دمبل متناسب با آنن حرکت استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که تمامی حرکات قدرتی نباید توسط یک وزنه انجام شوند.
 4. یافتن وزن دمبل برای تمرینات داده شده آسان است، اما نیازهایتان نیز با گذشت زمان تغییر خواهند کرد. به صورت همیشگی بر تعداد ست ها و تعداد تکرارهای تمرینات خود نظارت لازم را داشته باشید و اگر متوجه شدید که توانایی تعداد تکرار تمرین بیشتر را دارید، وزن دمبل خود را 5 درصد افزایش دهید.
 5. قانونی کلی وجود دارد که به هر اندازه گروه های عضلانی بزرگ تر باشند، بایستی از وزنه ای سنگین تر استفاده نمائید.
 6. انتظار می رود که  دمبل های سبک وزن جهت انجام تمرینات عضله دو سر به کار گرفته شوند و جهت عضلات دلتوئیدی از دمبلی با وزنی متوسط و جهت کار با عضلات قفسه سینه و عضلات پشت از دمبلی سنگین تر استفاده نمائید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید دمبل ورزشی

خلاصه مقاله

 1. دمبل (Dumbbell) ابزاری با کارآیی بسیار بالا در ورزش بدن سازی وتناسب اندام است.
 2. دمبل ها در گروه وزنه‌ های آزاد گنجانده می ‌شوند و به‌ طور وسیع در تقویت، افزایش حجم و کارایی عصبی‌- ‌عضلانی بخش‌ های مختلف بدن کاربرد دارتد.
 3. استفاده از دمبل ها دارای مزایا و معایبی نیز می باشد. بهتر است پیش از استفاده به خوبی از آنها مطلع شوید.
 4. به طور کلی دمبل ها به سه دسته طبقه بندی می شوند. دمبل های ثابت، دمبل های قابل تنظیم و دمبل های ایروبیک.
 5. رعایت نکاتی مانند وزن، جنس، نوع و … پیش از خرید دمبل ضروری می باشد. 
 6. نکات ذکر شده بالا در مورد انتخاب وزنه را هنگام استفاده به درستی رعایت نمائید.
 7. به یاد داشته باشید که خرید دمبل می‌تواند به راحتی شما را در مسیر رسیدن به اندامی سالم، قوی و زیبا کمک کند. اما مهم‌ترین نکته‌ای که باید در خرید دمبل در نظر داشته باشید، تناسب آن با نیازها و شرایط جسمانی‌تان می باشد.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید دمبل ورزشی لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *