دیجی پرایم - راهنمای خرید پیانو دیجیتال

راهنمای خرید پیانو دیجیتال

پیانو یکی از مشهور ترین، مهم ترین و قوی ترین ساز های صفحه کلید دار یا کلاویه ای است که محدوده یا وسعت صدای بیشتری نسبت به سازهای دیگر (به غیر از ارگ) دارد. وجود این قابلیت این امکان را به نوازنده می دهد تا همزمان ده نت را اجرا کند، یعنی به تعداد تمام انگشتان دست. اما مساله ای که اینجا مهم است نحوه انتخاب سازی باکیفیت و کاربردی است تا بتواند نیازهای ما را هنگام نواختن به خوبی برآورده کند. از این رو تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید پیانو دیجیتال سعی دارد شما عزازان را با این ساز بیشتر آشنا کند. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

پیانو دیجیتال چیست؟

پیانو دیجیتال نوعی پیانو است که بر خلاف پیانوهای آکوستیک (مکانیکی) قادر به ارائه و پخش انواع سازهای موسیقی و همچنین اتصال به طیف گسترده ای از سیستم های صوتی و پخش کننده می باشد. تعداد کلاویه ها در پیانوهای دیجیتال بین 61 تا 88 کلید بوده و از چکش، سیم و بسیاری از اجزای متحرک که در پیانوهای آکوستیک یافت می شود، خبری نیست. امروزه در ایران بازار خرید و فروش پیانو دیجیتال از رونق و طرفداران پرشماری برخوردار است و بسیاری از هنرجویان و علاقه مندان این ساز اشرافی در ابتدای آموزش خود برای فراگیری راحت تر بخش ها و مفاهیم موسیقیایی از این نوع پیانو الکترونیکی استفاده می کنند.

مزایای پیانو دیجیتال

 1. پیانو دیجیتال قادر است صدای هر نوع ساز موسیقی قابل تصور را تولید کند.
 2. پیانو دیجیتال می‌‏تواند صدای یک ارکستر کامل را تولید کند.
 3. به کمک پیانو دیجیتال می‏‌توان کیفیت یادگیری از طریق نرم‌‏افزارهای آموزشی را ارتقا داد.
 4. پیانو دیجیتال را می توان به کامپیوتر وصل کرد و یک استودیوی ضبط کامل داشت و با نواختن روی پیانو دیجیتال، پارتیتور همزمان از طریق کامپیوتر نوشته شود.
 5. نیاز به صرف هزینه برای نگهداری آن نیست.
 6. پیانوهای دیجیتال وزن کم و طراحی فشرده ای دارند.
 7. می‏‌توان به کمک هدفون در سکوت به نواختن پیانو دیجیتال پرداخت.
 8. باید اضافه کرد که قیمت پایین‌‏تر و راحتی حمل و جابه‌‏جایی از دیگر مزایای پیانو دیجیتال است.
 9. و …

معایب پیانو دیجیتال

 1. پیانو دیجیتال برای کسانی که می‌‏خواهند پیانو کلاسیک یاد بگیرند و بنوازند مناسب نیست.
 2. ماندگاری کم از نکات منفی این پیانو محسوب می‌‏شود.
 3. پیانو دیجیتال مانند سایر لوازم الکترونیکی با گذر زمان از نظر کارایی افت می‌‏کند.
 4. و …

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید پیانو دیجیتال برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کتاب، لوازم التحریر و هنر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کتاب، لوازم التحریر و هنر ) می توانید مطالعه نمائید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید پیانو دیجیتال

انواع پیانو دیجیتال

کلاوینت ( Clavinet )

عملکرد پیانوهای کلاوینت به این صورت است که با فشردن کلاویه ها، رشته ها کشیده می شوند و ارتعاشی را تولید می کنند. این ارتعاش توسط یک قطعه الکترونیکی تشخیص داده شده و بعد از تقویت صدا، پخش می شود که بیشتر در سبک دیسکو و فانک کاربرد دارد.

کلاوینوا ( Clavinova )

کلاوینوا اگرچه فاقد رشته است، اما با استفاده از کلید های سنگین، حس نواختن یک پیانوی واقعی را به شما منتقل می کند. صدای تولید شده در این پیانو وابسته به سمپل هایی است که برای هر کلید در نظر گرفته شده است.

۳. فندر رودز ( Fender Rhodes )

این پیانو وابسته به کشش رشته ها و تشخیص آن از سوی یک قطعه الکترونیکی می باشد. 

نکته: پیانو دیجیتال بر خلاف پیانو آکوستیک به صورت الکترونیکی صدا تولید می‏‌کند. در واقع پیانوهای دیجیتال نوعی کیبورد الکترونیکی هستند که به عنوان جایگزینی برای پیانوهای آکوستیک به بازار عرضه شدند. پیانو دیجیتال 88 کلید دارد و سعی شده از نظر کیفیت و نوع صدا، کلیدها و کارایی تا حد امکان شبیه به پیانو آکوستیک باشد.

تفاوت پیانو آکوسیک و پیانو دیجیتال

پیانو آکوستیک

 1. ارتعاش سیم ها به وسیله ضربه چکش ها و تقویت صدای ایجاد شده توسط رزونانس صفحه چوبی ساز انجام می شود.
 2. قابلیت ایجاد کلیه جنبه های بیانی و اجرایی (با توجه به مهارت نوازنده ) را دارد.
 3. عموما 88 کلید در سایز کامل (در برخی از پیانو های قدیمی 85 کلید نیز دیده می شود) دارد.
 4. مکانیزم اکشن (حرکت قطعات متحرک اکشن) امکان کنترل رنگ و شدت صدا را به نوازنده می دهد.
 5. 2 یا سه پدال (عموما پدال وسط در پیانوهای دیواری به عنوان silent و در گرند پیانوها به عنوان Sostenuto عمل می کند)دارند.
 6. مبله شده از جنس چوب با پرداخت های مختلف هستند.
 7. 1 یا 2 بار در سال بایستی کوک شوند.
 8. کنترل رطوبت هوای اطراف آن از اهمیت بالایی برخوردار است. عدم رسیدگی و مراقبت باعث افت کیفیت صدای آنها می شود.
 9. پیانوهایی که به درستی از آنها مراقبت شود معمولا به تعمیرات خاصی نیاز ندارند. با بالارفتن عمر پیانو امکان بروز خوردگی و پارگی در قطعات آن بیشتر می شود.
 10. پیانوهای خوب ده ها سال عمر کرده و حتی ممکن است پس از استفاده ارزشمندتر شوند.
 11. پیانوهای آکوستیک با کیفیت بالا قابلیت اجرای کلیه سبک های موسیقی را دارند. برخی از مدرسین اعتقاد دارند که بعضی از مهارت ها تنها بر روی پیانوی آکوستیک قابل یادگیری هستند.
 12. وزنی بین 200 تا 500 کیلوگرم دارند.
 13. برای جابجایی به 2 یا تعداد بیشتری افراد مجرب و ابزار تخصصی نیاز است.
 14. در صورت نیاز می توان امکانات الکتریکی را بر روی آنها نصب نموده و آنها را به کامپیوتر و یا سیستم های استودیویی متصل نمود.
 15. پیانوهای آکوستیک نیازی به اتصال برق ندارند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید پیانو دیجیتال

پیانو دیجیتال

 1. باز‌پخش صدای ضبط شده بوده که در حافظه آن بارگذاری شده است. صدا از طریق هدفون و یا بلندگوهای نصب شده بر روی پیانو قابل شنیدن است.
 2. در نمونه های ارزان قیمت فاقد تمامی جنبه های بیانی و اجرایی می باشد.
 3. 61 تا 88 کلید (ممکن است در برخی نمونه های ارزان قیمت ابعاد کلیدها کوچکتر باشند) دارند.
 4. در نمونه های ارزان قیمت کنترل محدودی بر روی رنگ و شدت صدا وجود دارد. اما در سال های اخیرسازندگان معتبر با استفاده از اکشن هایی با 3 یا 4 سنسور توانسته اند بسیاری از قابلیت های پیانوهای آکوستیک را شبیه سازی کنند.
 5. 3 پدال ( عموما پدال وسط همانند گرند پیانو نقش Sostenuto را برعهده دارد) دارند که در نمونه های ارزان قیمت ممکن است پدال ها جداگانه فروخته شوند.
 6. در مدل های گران قیمت بسیار شبیه به پیانوهای آکوستیک می باشند.
 7. نیاز به کوک و یا مراقبت خاص ندارند.
 8. در صورت بروز مشکل اساسی، هزینه تعمیرات آنها بسیار بالا می باشد.
 9. با گذشت زمان افت قیمت بالایی دارند.
 10. برخی از مدرسین با آموزش هنرجویان سطح بالا با استفاده از سازهای دیجیتال مخالفند.
 11. وزنی بین 25 تا 100 کیلوگرم دارند.
 12. مدل های ارزان را به تنهایی میتوان جابجا نمود.
 13. در مدل های سنگینتر، علی الخصوص گرندهای دیجیتال استفاده از افراد مجرب برای حمل و نقل توصیه می شود.
 14. امکانات الکترونیکی به طور پیشفرض بر روی همه پیانوهای دیجیتال نصب شده است. برخی از آنها قابلیت ضبط با کیفیت صدا را برای مقاصد آهنگسازی دارند. امکان اتصال آنها به کامپیوتر با استفاده از کابل رابط MIDI یا USB وجود دارد.
 15. منبع قدرت آنها برق می باشد.

راهنمای خرید پیانو دیجیتال

نکات مهم هنگام خرید پیانو دیجیتال

در ابتدا باید بدانید جه نوع پیانویی مناسب شماست. با توجه به اینکه به چه هدفی پیانو را خریداری می کنید و بودجه شما چقدر است نوع پیانو را باید مشخص کنید. سپس نکات ذکر شده در ادامه را مورد ارزیابی و تحلیل قرار دهید.

 • کیفیت صدا و کلیدهای پیانو: در پیانوهای دیجیتال به دلیل استفاده از سیستم الکترونیکی به جای مکانیکی کیفیت و کوک ساز همیشه ثابت است و هیچ تغییری نمی کند ولی از نظر زیبایی و زنده بودن صدا می توان گفت که با پیشرفت تکنولوژی هم رده ی پیانوهای آکوستیک می باشند و برتری چشمگیری بر این سازها دارند. در مورد پیانوهای دیجیتال هر چه مدل ساز بالاتر باشد سیستم پخش صدا بهتر بوده و در نتیجه صدایی بهتر و نزدیک تر به پیانوهای آکوستیک را تجربه می کنید.
 • کیفیت کلاویه های پیانو: در پیانوهای دیجیتال چون خبری از سیم و چکش نیست کلاویه ‌ها نرم ‌تر می باشند. البته گاهی پیانوهای دیجیتال را هم برای اینکه به حس لمس کلاویه ‌ها در پیانوهای آکوستیک شبیه ‌تر باشند با کلاویه‌ های سنگین ‌تر می ‌سازند.
 • دقت کردن به وزن و ابعاد پیانو: اغلب پیانوهای دیجیتال به راحتی می توانند به بخش های قابل حمل تقسیم شوند. این بخش ها که هر کدام وزن کمی دارند به کمک پیچ های پنهان به هم وصل می شوند به گونه ای که پس از اتمام کار، ساز کاملاً به صورت یکپارچه به نظر می رسد.
 • شکل ظاهری ساز و نگهداری از آن: معمولاً کابینت و کلیدهای ساز از مواد مشابه چوب ولی مرغوب و با استحکام ساخته می شوند. و شاید ظاهری بسیار شکیل همانند پیانو آکوستیک نداشته باشند. اما اگر ظاهر ساز برایتان مهم است، هنگام خرید به این مساله توجه داشته باشید.
 • امکانات و کاربردهای پیانو: پیانوهای دیجیتال از امکاناتی نظیر سیم و چکش و… بهره ای نبرده اند، اما در مقابل می توانند امکاناتی نظیر ضبط صدا، مترونوم، تغییر تاچ پیانو، یا تنوع صدای ساز و امکان اتصال ساز به کامپیوتر یا سیستم های حرفه ای ضبط و پخش صدا را ارائه دهند.
 • برند های مختلف: یکی از فاکتور های اصلی و مهم در انتخاب پیانو دیجیتال، تصمیم گیری در رابطه با برند و سازنده آن است. بسیاری از برند های مشهور پیانو دیجیتال از ابتدای کار به دنبال پیشرفت و بهبود پیانوهای ساخت خود بودند. از جمله تولیدکنندگان بزرگ پیانو می توان بهYamaha  Casio ، Korg و Roland اشاره کرد.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید پیانو دیجیتال

دیجی پرایم - راهنمای خرید پیانو دیجیتال

خلاصه مقاله

 1. پیانو یکی از مشهور ترین، مهم ترین و قوی ترین ساز های صفحه کلید دار یا کلاویه ای است که محدوده یا وسعت صدای بیشتری نسبت به سازهای دیگر (به غیر از ارگ) دارد.
 2. پیانو دیجیتال نوعی پیانو است که بر خلاف پیانوهای آکوستیک (مکانیکی) قادر به ارائه و پخش انواع سازهای موسیقی و همچنین اتصال به طیف گسترده ای از سیستم های صوتی و پخش کننده می باشد.
 3. پیانوهای دیجیتال دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام دارای مزایا و معایبی می باشند.
 4. هنگام خرید پیانو دیجیتال، ابتدا باید بدانید جه نوع پیانویی مناسب شماست و متناسب با نوع نیاز و علاقه و البته ارزیابی نکات مهمی، اقدام به خرید این ساز داشته باشید.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید پیانو دیجیتال لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *