دیجی پرایم - راهنمای خرید تلفن

راهنمای خرید تلفن بی سیم

با وجود اینکه این روزها بیشتر مردم برای تماس‌های ضروری‌شان به تلفن‌های همراه خود وابسته‌اند، هنوز هم تلفن‌های ثابت، چه از نوع بی‌سیم و چه نوع رومیزی، کاربرد فراوانی دارند. تلفن‌های ثابت چه در منازل مسکونی و چه در ادارات و سازمان‌ها، همچنان به عنوان یک ابزار ارتباطی مهم به شمار می‌روند. اما از آنجایی که گوشی‌های تلفن متنوعی در بازار موجود می باشد، پس در قدم اول باید تصمیم بگیرید کدام نوع مناسب منزل یا محل کار شما است و سپس اقدام به خرید نمائید. در ادامه با مقاله راهنمای خرید تلفن بی سیم همراهمان باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد انواع تلفن ها داشته باشید. 

تلفن چیست؟

تلفن (به فرانسوی: Téléphone) از یونانی tele دور و phone آوا، از دستگاه‌های مخابراتی است که برای انتقال صدا بکار رفته و یکی از مهم‌ترین وسایل ارتباطی در جامعه‌های امروزی به شمار می‌رود ( حتی می‌توان گفت مهم‌ترین وسیله ارتباطی بشر در طول تاریخ بوده است ). 

برخلاف باور عوام، نخستین تلفن را یوهان فیلیپ رایس اختراع کرد. تلفن، فرستادن و دریافت پیام را بدون آن که نیاز به جدولی مانند الفبای مورس باشد. ممکن ساخت. 

انواع گوشی تلفن

تلفن های موجود در بازار در دو نوع بی سیم و تلفن های رومیزی موجود هستند.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید تلفن بی سیم برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کالای دیجیتال، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کالای دیجیتال ) می توانید مطالعه نمائید.

گوشی‌های تلفن رومیزی

گوشی های رومیزی ساده ترین و مرسوم ترین نوع گوشی تلفن در ادارات و منازل هستند که مستقیما به خط تلفن وصل شده و به طور دائم روی یک میز قرار می‌گیرند. در واقع طول سیم یکی از محدودیت‌های این نوع گوشی‌ها است؛ هر چند امکان جابجایی پایه به همراه دهنی به هر نقطه وجود دارد.

از امکانات گوشی‌های رومیزی می‌توان به سیستم‌های پیغام‌گیر یا در اصطلاح عامیانه منشی، شماره‌انداز یا CALLER ID و نیز امکان ذخیره نمودن شماره‌های خاص جهت ارتباط سریع در حافظه گوشی اشاره کرد.

از مزایای این گوشی ها می توان به عدم نیاز به برق مستقیم اشاره کرد، هر چند آن دسته از گوشی های رومیزی که دارای منشی هستند، حتما باید به جریان برق اتصال داشته باشند و در صورت قطع بودن برق، این گوشی‌ها نیز قابل استفاده نیستند و همچنین برخی از گوشی‌های رومیزی جهت نمایش شماره تماس گیرنده نیاز به باطری دارند که این امر نیز گاهاً برای کاربران مشکل‌ساز می‌شود. از دیگر امکانات مهم گوشی‌های تلفن رومیزی وجود آیفون یا بلندگو است. البته باید توجه داشت که بلندگو یا آیفون تنها با جریان برق یا باتری قابل استفاده است.

دیجی پرایم - راهنمای خرید تلفن بی سیم

گوشی‌های تلفن بی سیم

نسل جدید تلفن های ثابت که بدون تماس مستقیم با سیم تلفن کار می کنند. در واقع پایه آنها به خط تلفن متصل می شود و خود گوشی که با آن تماس می گیرید بدون سیم است. این گوشی ها دارای امکاناتی نظیر دفترچه تلفن، منشی تلفنی و ای دی کالر می باشند. شما با داشتن یک تلفن بی سیم به راحتی می توانید بدون نگرانی از قطع ارتباط سیمی آن به هر طرفی که تمایل دارید حرکت کنید و با مخاطب خود صحبت کنید؛ این یک تعریف بکر برای توصیف تلفن های بی سیم و مزیت استفاده از آنها می باشد.

در این مقاله روی سخن ما با آن دسته از افرادی است که قصد خرید یک تلفن بی سیم را دارند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید تلفن بی سیم

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید تلفن بی سیم

نکات مهم هنگام خرید تلفن بی سیم

 • توجه به بیس تلفن: بیس تلفن در حقیقت همان پایه و جاشارژی است که گوشی بی سیم بر روی آن قرار داده می شود تا مجددا باتری های آن شارژ شوند. معمولا بر روی بسیاری از بیس ها دکمه های وصل و یا قطع ارتباطی در نظر گرفته می شود تا اگر روزی شما موفق به پیدا کردن گوشی تلفن خود در منزل و یا محیط اداری خود نبودید، بتوانید با زدن تنها یک دکمه پاسخگوی فردی باشید که با شما تماس گرفته است. ناگفته نماند با توجه به ناکارآمدی تلفن های بی سیم به هنگام قطع برق، بهتر است تلفنی را خریداری کنید که از گوشی ثابت بر روی بیس خود نیز برخوردار است تا با اینکار در حقیقت با یک تیر دو نشان زده باشید و 2 نوع تلفن را تهیه کرده باشید.
 • برد آنتن دهی: برد آنتن دهی در دستگاه‌های مختلف متفاوت می باشد. در برخی مدل‌ها برد داخلی دستگا در داخل ۳۰ متر و در بیرون منزل ۳۰۰ متر می باشد. این قدرت آنتن دهی معمولا در دفترچه راهنمای دستگاه یا قسمت مشخصات محصول نوشته می شود.
 • دفترچه تلفن: یکی از مزیت‌های مهم هر تلفن بی‌سیم داشتن دفترچه تلفن برای ثبت مخاطبان است. حافظه تلفن مشخص می کند که چه تعداد مخاطب درون حافظه آن ذخیره شود.
 • منشی تلفنی: همان طور که برای یک تلفن همراه داشتن یک منشی تلفنی لازم و ضروری است. برای تلفن ثابت هم در مواقعی که امکان پاسخ دادن به تماس‌ها برای شما وجود ندارد می توانید از منشی تلفن آن بهره ببرید.
 • تنظیمات شبانه: اینکه تلفن بدون سیم شما از قابلیت تنظیمات شبانه برخودار باشد، این امکان را برای شما ایجاد می کند تا با تنظیم نمودن زنگ تلفنتان در ساعاتی از شب آن را بی صدا کنید و بدون هیچگونه نگرانی و تشویشی خواب شبانگاهی خود را تجربه کنید. لازم به ذکر است این قابلیت برای خانواده هایی که از افراد سالمند و یا نوزاد برخوردارند، بسیار مهم و با اهمیت است.
 • تعداد خط: اگر دارای چند خط تلفن جداگانه هستید و می خواهید همه خطوط را به صورت فعال روی یک دستگاه داشته باشید، بهترین کار خرید تلفن بی‌سیمی است که قابلیت اتصال به چند خط تلفن ثابت را داشته باشد.
 • سیمکارت ساپورت: یعنی تلفن ثابت شما علاوه بر قابلیت اتصال به خط تلفن ثابت امکان این را داشته باشد، که سیم کارت را به آن متصل نمایید و علاوه بر دریافت تماس های تلفن ثابت تماس های تلفن همراه را نیز دریافت کنید.
 • تعداد گوشی: اگر تلفن ثابت شما قرار است به بیش از یک خط تلفن متصل شود، بهتر است مدل‌هایی را انتخاب کنید که دارای بیش از یک گوشی باشند تا موقع پاسخ گویی به یک تماس خاص سایر تماس ها را از دست ندهید.
 • پیجر تلفن همراه: از دیگر موارد مهمی که توصیه می کنیم حتما به هنگام خرید این نوع از تلفن ها در خصوص آن یا از فروشنده سوال کنید و یا فورا وارد دفترچه راهنمایی آن شوید تا از وجودش اطلاع حاصل نمایید، پیجر تلفن می باشد. واقعیتش را بخواهید اصولا تلفن های بی سیم در منزل و یا محیط های اداری گم می شوند و وجود سیستم پیجر در پیدا کردن گوشی تلفن می تواند کاملا کارآمد برایتان جلوه کند.
 • شماره انداز (کالر آیدی): از اصلی ترین نکاتی که هنگام خرید یک تلفن بی سیم باید به آن توجه داشته باشید، کالر آیدی یا همان شماره انداز دستگاه مورد نظرتان است. برخی از مدل های تلفن های بدون سیم فادرند تنها شماره شخص تماس گیرنده را بصورت صوتی و برخی دیگر تنها بصورت دیداری بر روی صفحه نمایشگر تلفن بیاندازند که البته شما می توانید با کمی هزینه بیشتر به تلفن هایی دست پیدا نمایید که از هر دوی این قابلیت ها برخوردار هستند.
 • باتری محصول: توجه به نوع باتری و میزان شارژدهی آن نیز از دیگر موارد مهمی است که باید به هنگام خرید یک تلفن بی سیم خانگی به آن توجه نمایید. بد نیست بدانید تقریبا تمام مدل های این نوع از تلفن ها با باتری های نیم قلمی کار می کنند و باتری های آنان نیز لزوما از قابلیت شارژ شدن مجدد برخوردار هستند.
 • وجود قابلیت های خاص: حتی اگر بهترین تلفن رومیزی بی سیم را نیز خریداری کنید، اما ویژگی‌های آن برای نیازهای خاص شما طراحی نشده باشد، بدون شک از خرید خود پشیمان خواهید شد. اگر شما یا عزیزانتان مبتلا به اختلالات شنوایی یا بینایی هستید، باید در خرید تلفن بی سیم به دنبال مدل‌هایی باشید که برای این شرایط خاص ویژگی‌هایی کاربردی را ارائه می‌کنند. برخی از این ویژگی‌ها شامل سازگاری با سمعک، هشداردهنده دیداری تماس، زنگ های بلند و کنترل صدا، پخش آهسته، دکمه های بزرگ، شماره گیر صدا دار و … می باشد.
 • قیمت و برند تلفن: همیشه قبل از اینکه برای خرید تلفن اقدام کنید، میزان بودجه برای خرید خود را مشخص کنید. با این کار خیلی از مدل‌هایی که در محدوده قیمتی شما قرار ندارند از انتخاب شما حذف می شوند و انتخاب برای شما ساده‌تر می شود. از برندهای به نام و معتبر در زمینه تولید تلفن می توان به پاناسونیک Panasonic، آلکاتل Alcatel، مارشال Marshal، گیگاست Gigaset، تامسون Thomson، آ ا گ AEG، درو Doro و … اشاره کرد. 

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید تلفن بی سیم

دیجی پرایم - راهنمای خرید تلفن بی سیم

روش نگهداری از تلفن بی سیم

 • همیشه تا زمانی که باتری گوشی شما نزدیک به صفر نشده آن را روی پایه قرار ندهید، این کار سبب می شود که باتری شما طول عمر بیشتری داشته باشد.
 • اگر در منزل خود کودک زیر سه سال دارید، تلفن را در نقطه ای قرار دهید که کودک شما به آن دسترسی نداشته باشد. زیرا ممکن است آن را روی زمین یا داخل لیوان آب بیاندازد.
 • اگر روی خط تلفن ثابت خود Adsl دارید و از اینترنت در بستر سیم استفاده می کنید، معمولا روی خط خود مقداری نویز دارید، تاثیر نویز روی تلفن بی سیم چند برابر تلفن باسیم است که باید برای حذف نویز از اسپلیتر استفاده کنید.
 • برای اتصال تلفن به خط حتما از پریزهای سوکت دار استفاده کنید، اگر پریزهای شما قدیمی هستند حتما به سیم آن سه شاخه وصل کنید. سه شاخه باعث می شود که تلفن خود را اشتباها به پریز برق متصل نکنید.

خلاصه مقاله

 1. با وجود اینکه این روزها بیشتر مردم برای تماس‌های ضروری‌شان به تلفن‌های همراه خود وابسته‌اند، هنوز هم تلفن‌های ثابت، چه از نوع بی‌سیم و چه نوع رومیزی، کاربرد فراوانی دارند.
 2. تلفن از دستگاه‌های مخابراتی است که برای انتقال صدا بکار رفته و یکی از مهم‌ترین وسایل ارتباطی در جامعه‌های امروزی به شمار می‌رود.
 3. تلفن های موجود در بازار در دو نوع بی سیم و تلفن های رومیزی موجود هستند.
 4. هنگام خرید تلفن بی سیم باید نکات مهمی مانند برد آنتن دهی، بیس و … توجه کافی داشته باشید. 
 5. پس از خرید تلفن نکات مهمی که برای نگهداری صحیح آن در بالا ذکر شده را به خوبی رعایت کرده تا طول عمر محصول خریداری شده ی شما بیشتر شود.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید تلفن بی سیم لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *