دیجی پرایم - راهنمای خرید رم (RAM) کامپیوتر

راهنمای خرید رم (RAM) کامپیوتر

حافظۀ اصلی یا رم کامپیوتر (RAM) یکی از قطعات مهمی است که باید حتما برای کامپیوترتان تهیه کنید. به نوعی حافظه یا همان رم مانند میز کار شماست. به شما امکان می دهد روی پروژه های مختلف کار کنید و هرچه میز کارتان بزرگتر باشد، مقالات، پوشه ها و وظایفی که می توانید همزمان داشته باشید بیشتر است. از این رو خرید رم مناسب تأثیر چشمگیری بر سرعت سیستم شما دارد و از آنجایی که فاکتورهای متعددی برای انتخاب یک رم خوب وجود دارند که توجه به آنها می‌تواند خرید بهتری را برایتان رقم بزند، شما باید قبل از خرید به مواردی از قبیل سرعت، زمان تاخیر و تعداد کانال‌ هم دقت کنید و اینجا است که انتخاب رم کمی دشوار می‌شود. با مطالعه‌ی راهنمای خرید رم (RAM) کامپیوتر می‌توانید آگاهانه‌تر نسبت به خرید رم اقدام نمائید. لطفا در ادامه همراهمان باشید. 

رم (RAM) کامپیوتر چیست؟ 

RAM حافظه موقت است که با خاموش شدن برق از بین می رود. از این حافظه به صورت موقتی استفاده می شود و اطلاعاتی که باید مورد پردازش قرار بگیرند، ابتدا روی RAM ذخیره می شوند.

RAM را بر اساس میزان مصرف و توان مادربورد انتخاب می کنند. یکی از قطعاتی که باعث افزایش سرعت سیستم شما می شود RAM است. RAM مخفف ۳ کلمه Random Access Memory به معنی حافظه با دسترسی تصادفی است. اگر RAM یا رم را از نزدیک ببینید چند تراشه یا آی سی می بینید که درون این تراشه ها، فضای ذخیره سازی تعبیه شده است.  حافظه RAM در کامپیوتر ، تعدادی سلول خالی دارد که هر کدام آدرس مخصوص به خودشان را دارند. دیتا می تواند به صورت تصادفی در هر سلول خالی جا بگیرد.

RAM را می توانیم یک آزاد راه پهناور در نظر بگیریم که بین پردازنده  کامپیوتر و سایر قطعات ذخیره سازی مثل هارد و فلش کشیده شده است. پردازنده این قابلیت را دارد که با سرعت بسیار زیاد به اطلاعات RAM دسترسی داشته باشد. وقتی پای مقایسه ی رم و هارد دیسک به میان می آمد، این طور گفته میشود که رم حافظه کوتاه مدت است و هارد دیسک بلند مدت. انجام کارهای فوری در ویندوز با استفاده از RAM صورت می گیرد، که البته محدودیت هایی هم دارد. وقتی که داده های جدید تولید می شوند، داده های قدیمی باید پاک شوند.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید رم (RAM) کامپیوتر برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کالای دیجیتال، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کالای دیجیتال ) می توانید مطالعه نمائید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید رم (RAM) کامپیوتر

نحوه عملکرد رم (RAM) کامپیوتر

هنگامی که شما کامپیوتر را خاموش می کنید تمام اطلاعات RAM از بین می رود. زمانی که دوباره سیستم را روشن می کنید سیستم عامل اطلاعات را یک بار دیگر از روی هارد درایو به روی رم لود می کند. هنگام بوت شدن (Boot) سیستم‌عامل و سایر برنامه‌ها اجزای آنها (مانند متغیرهای برنامه و…) که اجرا می‌شوند، ابتدا بر روی این حافظه موقتی ذخیره می‌شوند تا به سرعت برای پردازش در دسترسی CPU قرار بگیرند؛ چون سرعت RAM بسیار بیشتر از سرعت حافظه‌های جانبی مثل هارد دیسک‌ است، بنابراین CPU می‌تواند به سرعت دستورات را دریافت کرده و پردازش کند. تقریبا تمامی عملیات برنامه‌ها و دستوراتی که قرار است از طریق CPU پردازش شوند در RAM منتظر می‌مانند. با اتمام فرایند پردازش یک دستور، دستوری که در صف انتظار قرار دارد، به CPU داده می‌شود تا مورد پردازش قرار گیرد.

معمولاً پردازنده ها دارای سرعت پردازش بالایی هستند در صورتی که حافظه‌های جانبی بر خلاف آن سرعت ذخیره کمتری دارند و کند هستند. بنابراین RAM در کامپیوتر در بین این دو ماژول (حافظه جانبی و پردازنده) قرار می‌گیرد. فرض کنید زمانی که یک خروجی برای ذخیره شدن از طرف CPU به حافظه جانبی ارسال می‌شود، پس از مدت بسیار کوتاهی، خروجی دیگری نیز برای ذخیره شدن ارسال می‌شود. درحالی که حافظه جانبی هنوز پروسه ذخیره سازی ورودی اول را تمام نکرده، ورودی دیگری از طرف CPU دریافت می‌کند. حال اینجاست که RAM با قرار گرفتن بین این دو، میان پردازنده و هارد دیسک یک تعامل ایجاد می‌کند.

خروجی‌هایی که از طرف پردازنده به حافظه جانبی (در این مثال: هارد دیسک) ارسال می‌شوند، یکی یکی در RAM ذخیره می‌شوند سپس به ترتیب به هارد دیسک ارسال می‌شوند. زمانی که هارد دیسک مقدار ورودی اول را ذخیره کرد از حافظه موقتی مقادیر بعدی را درخواست می‌کند. بنابراین وظیفه RAM در کامپیوتر قرار گرفتن به عنوان یک واسطه‌‌ی دو طرفه بین هارد دیسک و پردازنده است.

نکته: وظیفه RAM در کامپیوتر فقط به حفظ تعادل میان هارد دیسک و سی پی یو ختم نمی‌شود. این ماژول بین سایر سخت افزارها نظیر کارت‌های گرافیک نیز این تعادل را به وجود می‌آورد برای مثال، کارت‌های گرافیک می‌توانند از رم نیز به عنوان حافظه موقتی خود استفاده کنند. رم به صورت کلی یک حافظه موقتی برای کلیه سخت افزارهاست. برای مثال RAM به عنوان میزکار پردازنده در مقیاس بزرگتر نیز استفاده می‌شود.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید رم (RAM) کامپیوتر

انواع رم (RAM) کامپیوتر

رم‌های کامپیوتر از نظر نوع اصلی در دو دسته جای می‌گیرند که به شرح ذیل می‌باشند:

 • (SRAM (Static RAM
 • (DRAM (Dynamic RAM

دسته رم‌های کامپیوتر DRAM خود دارای سه دسته‌بندی مختلف هستند که به شرح ذیل می‌باشند:

 • (SDRAM (Synchronous Dynamic RAM
 • (SDR SDRAM (Single Data Rate Synchronous Dynamic RAM
 • (DDR SDRAM (Double Data Rate Synchronous Dynamic RAM

(SRAM (Static RAM:

این نوع رم‌ها که جزو دسته اصلی می‌باشند برای فعالیت نیاز به جریان برق ثابت دارند. این نوع رم برای یادآوری داده‌های ذخیره شده نیاز به تازه‌سازی (Refresh) ندارد که به همین خاطر پیشوند Static را گرفته است.

از مزایای استفاده از این نوع رم می‌تون به مصرف برق کمتر و دسترسی سریع‌تر به داده‌ها و اطلاعات اشاره کرد. اما این نوع از رم‌ها از ظرفیت حافظه کمتری برخوردار هستند و هزینه تولید بالایی نیز دارند به همین دلیل تنها در موارد زیر بکار گرفته می‌شوند

 • CPU Cache – حافظه کش پردازنده مرکزی
 • حافظه کش هارد دیسک
 • مبدل‌های دیجیتال به آنالوگ در کارت‌های گرافیک

(DRAM (Dynamic RAM :

نحوه عملکرد این نوع از رم‌ها به این شکل است که نیاز به Refresh شدن دوره‌ای دارند. در این نوع رم‌ها خازن مربوط به ذخیره اطلاعات به تدریج انرژی را تخلیه می‌کند به همین منظور این نوع از رم‌ها پویا نامیده می‌شوند.

مزایای استفاده از این نوع رم‌های هزینه تولید کمتر و برخورداری از ظرفیت حافظه بیشتر می‌باشد. بنابراین مصرف انرژی در این نوع رم بیشتر و دسترسی به اطلاعات نیز نسبت به رم‌های Static کندتر می‌باشد. بنابراین از DRAM در موارد زیر بکار گرفته می‌شود :

 • حافظه‌های سیستم
 • حافظه‌های کارت گرافیک

(SDRAM (Synchronous Dynamic RAM

SDRAM یکی از زیرشاخه‌های DRAM می‌باشد که عملکرد آن با پردازش CPU همگام می‌شود به این معنی که قبل از واکنش دادن به اطلاعات ورودی منتظر سیگنال پردازش CPU می‌ماند (بر خلاف DRAM). مزیت این نوع عملکرد این است که CPU می‌تواند دستورالعمل‌های دارای هم‌پوشانی را به صورت موازی و همزمان پردازش کند. به این معنی که CPU قادر است دستورالعمل جدیدی را قبل از پایان یافتن قبلی بخواند و پردازش کند.

اگر چه این قابلیت تأثیری در زمان لازم برای پردازش دستورالعمل‌ها ندارد اما این امکان را فراهم می‌کند که دستورالعمل‌های بیشتری به صورت همزمان پردازش و انجام شوند. به هیمن دلیل این نوع رم‌ها نسبت به DRAM بیشتر کاربرد داشته و مورد استقبال قرار گرفته‌اند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید رم (RAM) کامپیوتر

(SDR SDRAM (Single Data Rate Synchronous Dynamic RAM

این نوع رم‌ها تنها از نظر نام نسبت به رم‌های SDRAM توسعه یافته‌اند چون از نظر عملکرد کاملا یکسان و مشابه هستند. اما از لحاظ نام این دسته نیز با همان نام SDRAM شناخته می‌شوند. این نوع از رم‌ها قادرند که یک دستورالعمل خواندن و نوشتن را در هر سیکل پردازشی (Clock) پردازش نمایند.

(DDR SDRAM (Double Data Rate Synchronous Dynamic RAM

در مرحله آخر اینکه بداینم رم کامپیوتر چیست و انواع آن کدامند به جدیدترین نسل رم‌ها یعنی DDR SDRAM می‌رسیم. این نوع رم‌ها کاملا مانند SDRRAM یا SDRAM عمل می‌کنند اما دو برابر سریع‌تر. به این معنی که قادر به پردازش دو دستورالعمل خواندن و نوشتن در هر سیکل پردازشی (Clock) هستند.

این نوع‌ رم‌ها با اینکه از نظر عملکرد مشابه SDR RAM هستند اما تفاوت‌هایی نیز دارند. اولین تفاوت بهره بردن از 184 پین جهت اتصاب به مادربرد می‌باشد. تفاوت بعدی کارکرد با ولتاژ پایین‌تر (2.5 ولت) نسبت به نسل قبلی خود می‌باشد. DDR SDRAM نسل اول این نوع رم‌ها می‌باشند. آخرین و به‌روزترین نسل این نوع رم‌ها DDR5 می‌باشند که تولید و به بازار عرضه شده‌اند.

با عرضه و تولید نسل‌های جدید این نوع‌ رم‌ها شاهد تفاوت‌ها و بهبودهایی نسبت به نسل قبلی هستیم که می‌توان به کاهش توان مصرفی (2.5 ولت در نسل اول و در حدود 1 ولت در نسل پنجم) افزایش تعداد پین‌های اتصال به مادربرد (184 پین در نسل اول و 288 پین در نسل پنجم) و همچنین افزایش فرکانس هسته پردازشی اشاره کرد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید رم کامپیوتر

نکات مهم هنگام خرید رم (RAM) کامپیوتر

حجم حافظه رم: مهم ترین فاکتوری که باید هنگام خرید رم کامپیوتر مورد توجه قرار گیرد حجم حافظه است. شما برای اجرای سیستم عامل ها، برخی بازی ها و نرم افزارها نیاز به مقدار حداقلی از حجم RAM دارید. این مقدار با واحد GB یا گیگابایت سنجیده می شود. معمولاً حجم رم هایی که در لپ تاپ، گوشی و … استفاده می شوند بین ۱ تا ۱۶ گیگابایت هستند. امروزه حتی در گوشی های هوشمند نیز تا ۸ گیگابایت رم استفاده می شود. این که مقدار بیشتری حجم رم از حداقل های توصیه شده استفاده کنیم، مهم است. اما استفاده از حجم های بیش از اندازه رم غیرضروری است و سیستم شما را سریعتر نخواهد کرد.

حجم رم تنها پارامتر مهم در انتخاب و خرید آن نیست. حجم بیشتر رم به قابلیت چند وظیفگی یا مولتی تسکینگ کمک می کند و بدون داشتن حداقل حجم رم، اجرای نرم افزار ها ممکن نیست. 

فرکانس رم: استفاده از رم هایی با فرکانس بیشتر سرعت سیستم شما را بسیار افزیش می دهد. مانند پردازنده ها رم ها هم سرعت (فرکانس) کلاک خود را دارند. فرکانس کلاک مشخص می کند که در هر ثانیه چه میزانی از اطلاعات می تواند منتقل شود. البته عوامل دیگری هم در سرعت انتقال داده ها مهم هستند. سرعت انتقال داده حافظه رم به عنوان پهنای باند آن در نظر گرفته می شود و با واحد مگابایت بر ثانیه اندازه گیری می شود، اما به صورت سنتی بازار جهانی این سرعت با واحد مگاهرتز نشان داده می شود، زیرا فرکانس یا سرعت کلاک مهم ترین نقش را در تعیین پهنای باند دارد.

رم های DDR۴ معمولی از سرعت کلاک ۲۱۳۳ مگاهرتز استفاده می کنند، اما برخی از رم ها سرعت های کلاکی در حدود ۴۰۰۰ مگاهرتز دارند. برای معرفی مشخصات یک رم معمولاً از عبارت DDR۴-۲۱۳۳ استفاده می شود که معنای آن مشخص است. برخی اوقات مشخصات رم با عبارتی مانند DDR۴-۲۱۳۳ PC۴-۱۷۰۰۰ نشان داده می شوند که عدد آخر ۸ برابر سرعت کلاک رم است.  

تایمینگ رم یا زمان پاسخ دهی: خیلی از افراد در خرید کامپیوتر در هنگام انتخاب رم فقط به فرکانس و مقدار حافظه رم توجه می‌کنند در حالی که این صحیح نیست. پارامتر مهم دیگری نیز وجود دارد که با نگاه بروی ماژول رم خواهید دید. این پارامتر به صورت چند عدد پشت سر هم مثلا ۲۴-۹-۹-۹ یا ۲۱-۷-۷-۷ که نشان دهنده ی تایمینگ ram است. اگر اعداد فوق نوشته نشده باشد عبارتی مانند CL9 یا CL7 مشاهده خواهید کرد. تایمینگ رم نشان دهنده‌ی کلاک پالس هایی است که رم نیاز دارد تا داده‌ها را در رم بنویسد یا بخواند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید رم (RAM) کامپیوتر

هر یک از این اعداد فوق معرف نوع خاصی از تاخیر هستند که معروف‌ترین آنها، اولین‌شان است. عدد اول با عنوان CAS Latency شناخته می‌شود (مخفف Column Address Strobe Latency) که واحدش کلاک پالس است و با CL نمایش داده می‌شود. این زمان تاخیر در واقع تعداد کلاک پالسی است که یک کنترلر حافظه (در پردازنده) درخواست دسترسی به یکی از سلول‌های حافظه را به رم می‌دهد و داده‌های مورد نیاز پس از این تعداد کلاک پالس در خروجی رم و در اختیار پردازنده قرار می‌گیرد.

بین تاخیر حافظه و سرعت آن رابطه‌ی خاصی وجود دارد که درک آن از اهمیت بالایی برخوردار است. هر قدر فرکانس حافظه‌ای بیشتر باشد و زمان تاخیر کمتری هم داشته باشد، عملکرد حافظه بهتر است. اگر تنها به فرکانس و عدد CL دقت کنید و متوجه می‌شوند که هرچقدر فرکانس افزایش پیدا می‌کند، عدد CL هم زیاد می‌شود. به همین دلیل عده‌ای تصور می‌کنند به دلیل افزایش تاخیر CAS با افزایش فرکانس، عملا بخشی از سرعت اعلام شده غیر قابل دستیابی است. اما حقیقت این است که همراه با افزایش فرکانس، زمان (نه تعداد کلاک پالس) تاخیر کاهش پیدا می‌کند یا در بدترین حالت تقریبا ثابت باقی می‌ماند.

تعداد کانال های رم: اطلاع از تعداد کانال های رم نیز بسیار مهم است. بیشتر حافظه های رم موجود در بازار دو کاناله هستند. به این معنی که مسیرهای ارتباطی رم و پردازنده دوبرابر رم های تک کاناله است و داده ها با سرعت بیشتری بین آن ها مبادله می شوند. برخی از رم های رده بالا دارای ۳ یا ۴ کانال هستند. برای کارهای معمولی استفاده از رم های چند کاناله تغییر زیادی ایجاد نمی کنند، اما برای استفاده از رم های دو یا چند کاناله باید آنها در اسلات های همرنگ روی مادربرد قرار دهید.

سازگاری فرکانس رم با حداکثر فرکانس قابل پشتیبانی مادربردتان: در هنگام خرید کامپیوتر و انتخاب حافظه‌ی رم از سازگاری فرکانس رم با حداکثر فرکانس قابل پشتیبانی توسط مادربردتان اطمینان کسب کنید. تمام سازندگان مادربرد برای اسلات‌های رم محصولات خود میزان فرکانس‌های پشتیبانی شده و حداکثر این مقدار را اعلام می‌کنند. چنانچه فرکانس رم شما از حداکثر فرکانس قابل پشتیبانی توسط مادربردتان بیشتر باشد، حافظه‌ی رم با سرعتی کمتر از سرعت اصلی خود کار خواهد کرد.

ظرفیت رم: ظرفیت رم با حافظه رم تفاوت زیادی دارند و مقایسه آن‌ها غیرممکن است. ظرفیت رم در تراشه‌های رم نهفته شده و کمی نیز به نرم‌افزار سیستم مربوط می‌شود. باید بدانید زمانی که سی پی یو اطلاعات را پردازش می‌کند، آن‌ها را به صورت بایت به رم ارسال می‌کند.

هر سلول اطلاعاتی در رم 500 بایت حافظه دارد و اطلاعات ارسال شده 1000 بایت هستند. در این زمان رم باید هزار بایت را در دو سلول جای دهد. اما اگر ظرفیت رم بالا باشد، ممکن است هر سلول اطلاعاتی 1000 بایت ظرفیت داشته باشند که کار را برای رم راحت‌تر می‌کند. این مورد در سرعت رم و سرعت ارسال و دریافت اطلاعات از CPU تاثیرگذار است.

قیمت رم: قیمت رم‌ها با یکدیگر متفاوت است و عوامل متفاوتی در قیمت آن‌‌ها تاثیرگذار هستند؛ که مهم‌ترین آن‌ها حافظه و برند تولید کننده رم است. هرچه حافظه رم بیشتر باشد، قیمت آن‌ها نیز بیشتر می‌شود.

رم‌های هایپر ایکس (Hyper X)، ای دیتا (AData)، جیل (Geil)، کینگستون (Kingston)، سامسونگ (Samsung) و کینگ مکس (King Max) بالاترین کیفیت و بیشترین قیمت را دارند. در حال حاضر رم‌های 2 تا 16 گیگ پر استفاده‌ترین رم‌های بازار هستند که قیمت‌های آن‌ها بسته به برند رم و میزان قدرت‌شان متغیر هستند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید رم (RAM) کامپیوتر

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید رم (RAM) کامپیوتر

خلاصه مقاله

 1. حافظۀ اصلی یا رم کامپیوتر (RAM) یکی از قطعات مهمی است که باید حتما برای کامپیوترتان تهیه کنید.
 2. رم مناسب تأثیر چشمگیری بر سرعت سیستم شما دارد و از آنجایی که فاکتورهای متعددی برای انتخاب یک رم خوب وجود دارند که توجه به آنها می‌تواند خرید بهتری را برایتان رقم بزند.
 3. RAM حافظه موقت است که با خاموش شدن برق از بین می رود. از این حافظه به صورت موقتی استفاده می شود و اطلاعاتی که باید مورد پردازش قرار بگیرند، ابتدا روی RAM ذخیره می شوند.
 4. RAM مخفف ۳ کلمه Random Access Memory به معنی حافظه با دسترسی تصادفی است.
 5. RAM را می توانیم یک آزاد راه پهناور در نظر بگیریم که بین پردازنده کامپیوتر و سایر قطعات ذخیره سازی مثل هارد و فلش کشیده شده است.
 6. وظیفه RAM در کامپیوتر فقط به حفظ تعادل میان هارد دیسک و سی پی یو ختم نمی‌شود. این ماژول بین سایر سخت افزارها نظیر کارت‌های گرافیک نیز این تعادل را به وجود می‌آورد.
 7. رم‌های کامپیوتر از نظر نوع اصلی در دو دسته (SRAM (Static RAM و (DRAM (Dynamic RAM جای می‌گیرند.
 8. هنگام انتخاب و خرید رم برای کامپیوتر بایستی نکات مهمی مانند حجم، فرکانس و … را مورد ارزیابی و تحلیل قرار داد. 

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید رم (RAM) کامپیوتر لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *