دیجی پرایم - راهنمای خرید تابلو فرش

راهنمای خرید تابلو فرش

این روزها خرید تابلو فرش به عنوان یک اکسسوری بسیار جذاب و مجلل رواج پیدا کرده است. تا جایی که اگر کسی قصد تزئین فاخر و منحصر به فردی برای دکوراسیون داخلی خود داشته باشد، حتماً این کالا اصیل را در گوشه ای از دکور خود به جلوه می گذارد. منتها مسئله اینجاست که بازه کیفیت و قیمت این عناصر عشوه گر بسیار وسیع بوده و به همین دلیل اغلب اوقات باعث سردرگمی خریداران می شود. اما باید بدانید که با دانستن نکاتی به راحتی می توانید انتخابی زیبا و البته مناسب داشته باشید. تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید تابلو فرش سعی دارد در مورد این کالای قیمتی توضیحاتی خدمتتان ارائه دهد. لطفا با ما همراه باشید.

تابلو فرش چیست؟

تابلو فرش، فرشی است که مانند تابلوی نقاشی تصویری از طبیعت، مناظر، حیوانات، گل‌ها، گیاهان، اشخاص، چهره‌ها، تاریخ و… را به نمایش گذاشته و در ابعاد کوچک‌تر بافته می شود. همچنین ضمن قرار گرفتن در داخل قاب، روی دیوار نصب می‌گردد که به همین علت تابلو‌ فرش نامیده شده و جنبه‌ی تزئینی دارد. این پدیده، هنری پیچیده و عجیب است، گره‌های زیبا و ظریفی که وقتی در کنار هم می‌نشینند، تصویری دلنشین را خلق می‌کنند.

انواع تابلو فرش

تابلو فرش ها در دو نوع دستباف و ماشینی در بازار موجود است و کالایی محبوب و پرطرفدار بین ایرانیان می‌باشد. این تابلوهای جذاب و رنگین در سایزهای مختلفی مانند 50*35 ، 70*50 ، 100*70 ، 120*80 ، 150*100 و 300*200 عمومی‌تر بوده و بیشتر در بازار دیده می‌شوند. 

انواع نخ موجود در تابلو فرش

تابلو فرش از نخ‌های مختلفی بافته می‌شود:

نخ ابریشم مصنوعی یا طبیعی: تابلو فرش‌های بافته شده از ابریشم طبیعی (از پیله‌های ابریشم تهیه می‌شود) بسیار زیبا، لطیف، ظریف و چشم‌نواز بوده و کالایی گران‌بها و لوکس می باشند.

نخ کرک: تابلو فرش‌هایی که با کرک (پشم‌های نرم روی بدن چهارپایان) بافته و قاب می‌شوند. این تابلو فرش ها عموما گران قیمت بوده و طرفداران خود را دارند.

نخ پشمی: (از پشم گوسفندان تهیه می‌شود و بر اساس نژاد گوسفند ، درجه‌ مرغوبیت متفاوتی دارد)، یکی از پرکاربردترین مواد اولیه در بافت انواع فرش و تابلوفرش است که کیفیت‌های مختلفی دارند و فرش‌هایی با درجه‌ کیفی و زیبایی متفاوتی از آنها تولید می‌شود.

نخ پنبه: نخ پنبه در این زمینه نیز پرمصرف بوده و غالبا در تارو پود فرش‌های ایرانی استفاده می‌شود.

نخ اکریلیک: قیمت این نخ‌ها به نسبت نخ‌های طبیعی ارزانتر بوده و فرش‌هایی با قیمت‌ مناسب‌تر از آنها تولید می‌شود.

نخ‌های ترکیبی و …

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید تابلو فرش برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کتاب، لوازم التحریر و هنر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کتاب، لوازم التحریر و هنر ) می توانید مطالعه نمائید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید تابلو فرش

دقت در انتخاب تابلوها

در انتخاب تابلو فرش به خصوص تابلوهای دستباف باید دقت فراوانی نمائید. زیرا این تابلوها به خاطر عدم توجه و بی‌دقتی در بافت امکان دارد دارای ایرادهایی باشند که زیبایی آنها را به مراتب کاهش می دهد.

از جمله عیب‌های این تابلوها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • عدم اصالت طرح یا نقشه
 • عدم کیفیت نخ استفاده شده
 • عدم یکنواختی و نامنظم بودن اندازه‌ها
 • و …

همچنین تابلوهای ماشینی نیز به دلایل مختلف از جمله نخ و الیاف نامناسب، نقشه‌های بی‌هویت، دستگاه‌های قدیمی، عدم نظارت بر مراحل تولید نخ تا بافت فرش و… امکان دارد دارای ایرادهایی باشند که از جذابیت آنها کم می‌کند.

قاب تابلو فرش

به یاد داشته باشید که تابلوفرش‌ را نباید بدون قاب از دیوار آویخت. قاب مناسب جلوه بهتری از تابلوفرش به نمایش گذاشته و نوعی تشخص و اعتبار برای تابلو به ارمغان می‌آورد. انواع قاب ساده، مدرن و تک‌رنگ نمونه های مناسبی برای این کار نبوده و قاب تابلوفرش هر چه پهن‌تر، پر نقش و نگارتر و پر پیچ و خم‌تر باشد، شکوه تابلو فرش بیشتر نمایان خواهد شد. قاب‌هایی که در اصطلاح عامیانه به «سلطنتی» مشهوراند، برای این کار بسیار مناسب بمی باشند. توجه داشته باشید هرگز نباید قاب را شیشه بیاندازید.

نحوه پرداخت تابلو فرش و علت آن

پرداخت یک هنر محسوب می شود و چه بسا فرشهای زیبایی بافته شده که در اختیار پرداختچی بدون مهارت قرار گرفته و کل زحمت بافنده را از بین برده است و چه بسیار پرداختچی های ماهری هستند که عیوب فرش را از طریق پرداخت می گیرند.

در صورتی که تابلوفرش را پرداخت نکنید، فرش شما دارای پرز بوده و نقش و نگار آن به خوبی قابل دیدن نمی باشد. همه تابلو فرش ها باید بعد از بافت کامل و اتمام کار بافت به وسیله ی دستگاه های مخصوصِ پرداخت فرش پرداخت شود تا پرزهای اضافی فرش گرفته شده و طرح بافته شده با کیفیت بالا و به وضوح دیده شود.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید تابلو فرش

نکته: به برجستگی های روی تابلو فرش مدنظرتان که توسط پرداخت ایجاد می شود، دقت داشته باشید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید تابلو فرش

نکات مهم هنگام خرید تابلو فرش

محل نصب

اگر قصد خرید تابلو فرش دارید باید به محل نصب و تناسب تابلو فرش با دکوراسیون منزلتان دقت کنید.

اطلاعات و مشخصات

جز طرح تابلو فرش که باید از رو ببینید و بپسندید، به بافت پشت آن توجه نمائید. زیرا ویژگی‌ها غالبا در پشت تابلو فرش ثبت شده و میتوانید با چک کردن پشت کار از وجود شناسنامه کالا اطلاع پیدا کنید.

نخ ابریشم

با توجه به اینکه تابلو فرش ها از نخ های متعددی بافته می شوند، اما میزان کاربرد نخ ابریشم یکی از گزینه‌هایی است که کیفیت تابلو فرش را نشان می‌دهد. ابریشم نمای ظریف‌تر، دقیق‌تر، زیباتر و البته لوکس‌تری را برای تابلو فرش ایجاد کرده و به همان نسبت قیمت تابلو فرش را هم افزایش می‌دهد. با نگاه کردن به چله می‌توانید نوع آن را تشخیص دهید که ابریشم است یا نه.

نوع گره‌ها

ریز یا درشت بودن گره‌ها و مقدار دقیق شانه‌هایی که بافنده زده است، در کیفیت تابلو فرش موثر است. بنابراین با مشاهده دقیق پشت محصول از نوع گره ها و شانه های زده شده اطمینان کسب نمائید.

بافت دقیق تابلو فرش

امکان اینکه تابلو فرش کج بافته شده باشد، دور از ذهن نیست. با دقت در پشت فرش می‌توانید کجی و انحنای آن را ببینید. دقت کنید قاب کجی های فرش را نپوشاند و اگر فرش به صورت بدون قاب به شما عرضه شود، با گذاشتن دو طرف فرش روی هم کجی های آن را به راحتی خواهید دید. 

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید تابلو فرش

اعتبار برند و بافنده

اگر تمایل دارید تابلو فرشی با برند معتبر یا مربوط به استاد خاصی را خریداری نمائید، حتما آن را از صاحب برند و استاد بافنده تهیه کنید. زیرا حقیقت این هست که در بحث رفو و مرمت فرش و سایر فنون نظیر آن این امکان وجود دارد روی فرشی که هیچ امضاء یا نوشته ای نیست، امضاء یا نوشته قرار داد. شما باید خیلی حرفه ای باشید که متوجه این امر شوید.

نحوه پرداخت

همانطور که در بالا توضیح دادیم، پرداخت یک هنر محسوب می شود و اگر بدون مهارت انجام شده باشد، نه تنها در کیفیت ظاهری تابلوفرش تاثیر منفی دارد بلکه از ارزش آن نیز می کاهد. 

قیمت 

با اینکه تمامی موارد ذکر شده در بالا بر روی قیمت نهائی تابلو فرش تاثیر مستقیم دارند، اما به یاد داشته باشید که بهتر است متناسب با سلیقه و بودجه‌ای که برای این کار کنار گذاشته اید، اقدام به انتخاب و خرید تابلو فرش نمائید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید تابلو فرش

نحوه نگهداری از تابلو فرش

 • روی تابلو فرش میخ نزنید.
 • تابلوفرش‌ها نباید لوله یا تا شوند.
 • پودر یا قرص نفتالین از بید زدگی تابلو فرش جلوگیری می‌کند.
 • تابلو فرش را در معرض رطوبت بالا مانند مسیر مستقیم کولرهای آبی قرار ندهید.
 • اگر ضرورت شست‌وشوی تابلو فرش پیش آمد، از مراکز قالی‌شویی که در امر تمیزی تابلو فرش تخصص دارند، کمک بگیرید. چنانچه این امکان فراهم نشد، تابلو را از قاب بیرون بیاورید و روی آن را با یک جاروبرقی که دهانه‌اش تمییز باشد، جارو بکشید.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید تابلو فرش

خلاصه مقاله

 1. این روزها خرید تابلو فرش به عنوان یک اکسسوری بسیار جذاب و مجلل رواج پیدا کرده است.
 2. تابلو فرش، فرشی است که مانند تابلوی نقاشی تصویری از طبیعت، مناظر، حیوانات، گل‌ها، گیاهان، اشخاص، چهره‌ها، تاریخ و… را به نمایش گذاشته و در ابعاد کوچک‌تر بافته می شود.
 3. تابلو فرش ها در دو نوع دستباف و ماشینی در بازار موجود است و کالایی محبوب و پرطرفدار بین ایرانیان می‌باشد.
 4. تابلو فرش از نخ‌های مختلفی بافته می‌شود. مانند ابریشم، کرک و … .
 5. در انتخاب تابلو فرش به خصوص تابلوهای دستباف باید دقت فراوانی نمائید. زیرا این تابلوها به خاطر عدم توجه و بی‌دقتی در بافت امکان دارد دارای ایرادهایی باشند که زیبایی آنها را به مراتب کاهش می دهد.
 6. به برجستگی های روی تابلو فرش مدنظرتان که توسط پرداخت ایجاد می شود، دقت داشته باشید.
 7. پرداخت یک هنر محسوب می شود و چه بسا فرشهای زیبایی بافته شده که در اختیار پرداختچی بدون مهارت قرار گرفته و کل زحمت بافنده را از بین برده است و چه بسیار پرداختچی های ماهری هستند که عیوب فرش را از طریق پرداخت می گیرند.
 8. اگر قصد خرید تابلو فرش دارید باید به محل نصب و تناسب تابلو فرش با دکوراسیون منزلتان دقت کنید.
 9. هنگام خرید تابلو فرش باید به نکات مهمی مانند جنس نخ، نوع بافت و … توجه کافی داشته باشید.
 10. پس از خرید این کالای قیمتی باید به درستی از آن نگداری کرده و در مکان مناسب نصب نمائید.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید تابلو فرش لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *