دیجی پرایم - راهنمای خرید تیغه برف پاکن

راهنمای خرید تیغه برف پاکن خودرو

قبل از شروع فصل پاییز و باران های گاه و بی گاه و پس از آن فصل زمستان باید تیغه های برف پاکن ماشین خود را بررسی کرده و در صورت نیاز تعویض کنید. برای تعویض این وسیله حیاتی خودرو که جلوی بسیاری از اتفاق های ناگوار را به آسانی می گیرد، باید کمی وسواس به خرج دهید. زیرا تا زمانی که زیر باران و برف رانندگی نکرده باشد، عملکرد این وسیله حیاتی را درک نخواهید کرد. بنابراین با ادامه مقاله راهنمای خرید تیغه برف پاکن خودرو همراهمان باشید، تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

ساختار برف پاکن خودرو

برف پاکن ها به طور عمده از سه بخش تشکیل شده اند.

 1. بازوی فلزی
 2. تیغه متصل به بازوی فلزی
 3. تیغه لاستیکی ( این تیغه می تواند از هر جنسی با هر قابلیتی باشد. )

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید تیغه برف پاکن خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع تیغه برف پاکن خودرو

تیغه های برف پاکن ها مانند سایر وسایل خودرو دارای انواع متفاوتی می باشند. اگر خودرو را به صورت صفر کیلومتر از نمایندگی خریداری کرده باشید، تیغه ها به صورت فابریک روی ماشین نصب است. اما در زمانی که مدتی از کارکرد ماشین گذشته و تیغه نیاز به تعویض داشته باشند، دستتان برای انتخاب کمی بازتر خواهد بود. در ادامه به توضیح 4 نمونه از تیغه برف پاکن ماشین می پردازیم.

 1. تیغه لاستیکی
 2. تیغه سیلیکونی ( ژله ای )
 3. تیغه برف گیر
 4. تیغه پرتو

تیغه لاستیکی ( معمولی )

به طور عمده در اکثر خودروها از تیغه های لاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد، که هر روز شاهد آن ها بر روی ماشین ها هستید. تیغه های لاستیکی نسبت به سایر نمونه ها ارزان تر می باشند. ساختار این تیغه ها در بخش فلزی صاف بوده و ناحیه ی لاستیکی از نوعی پلاستیک فشرده و متمرکز تولید شده است. اگر از عملکرد این تیغه ها راضی هستید، نیازی به تهیه تیغه ی پیشرفته‌تر نخواهید داشت.

دیجی پرایم - راهنمای خرید تیغه برف پاکن خودرو

تیغه سیلیکونی ( ژله ای )

با توجه به نیاز و استفاده بیشتر از تیغه های برف پاک کن در فصول سرد سال و مصرفی بودن آنها، جنس به کار گرفته شده در لبه ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. هر چقدر جنس تیغه ها کیفیت بالاتری داشته باشد، قدرت تمیز کاری و دوام آن بیشتر است. تیغه های سیلیکونی به مراتب دارای عملکرد بهتری از نمونه بالا می باشند. زیرا در برابر تابش اشعه UV و تغییرات آب و هوایی مقاوم بوده و قدرت تمیز کنندگی بالا، بدون ایجاد صدا دارند. با ادامه مقاله راهنمای خرید تیغه برف پاکن خودرو همراهمان باشید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید تیغه برف پاکن خودرو

تیغه برف گیر

همانطور که از نام این تیغه ‌ها مشخص است، بیشتر برای مناطق سردسیر و کوهستانی که برف بیشتری می بارد، مناسب هستند. تیغه برف پاکن های برفگیر دار قدرت بیشتری در پاک کردن برف ها از روی شیشه اتومبیل دارند. به نحوی که از روی یخ و برف سر نمی خورند و به بهترین صورت ممکن شیشه‌ها را در شرایط سخت تمیز می‌کنند.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

تیغه‌ پرتو

این نوع تیغه ها برای رهایی یافتن از شر هر گونه کثیفی طراحی و تولید شده‌اند. در ساختار تیغه های پرتو از لاستیک و فلز به کار گرفته شده است، که فاقد قاب خارجی می باشند. این تیغه ها گران‌قیمت بوده اما اثر بخشی و تمیزی چشمگیرتری را حاصل می کنند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید تیغه برف پاکن خودرو

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید تیغه برف پاکن خودرو

برف پاکن مجهز به سنسور تشخیص باران

در اکثر خودروهای مدرن و گران قیمت سنسوری جهت تشخیص باران و حرکت اتوماتیک با توجه به آب روی شیشه مجهز می باشند. نرم‌افزار موجود در این سیستم با توجه به میزان رطوبت، سرعت رفت و برگشت را تنظیم کرده و راننده می‌تواند با خیالی آسوده در شرایط جوی متفاوت به حرکت ادامه دهد.

انواع حرکت تیغه ها بر سطح شیشه خودرو

حرکت تیغه های برف پاک کن بر روی سطح شیشه ها در ماشین های گوناگون متفاوت است.

 1. طرح ساده
 2. طرح تیغه ای تک
 3. طرح مخالف چپ و راست
 4. طرح 3 تیغه
 5. پانتوگراف اتوبوسی
 6. طرح دو تیغه با اتصال سقفی

در طرح ساده، تیغه حرکت رفت و برگشتی داشته که محور دورانی یک تیغه در سمت راننده و محور دیگر در مرکز شیشه قرار دارد. در طرح تیغه ای تک، این طرح در خودروهایی مانند مرسدس بنز وجود دارد. یک تیغه مرکزی حرکت رفت و برگشتی دورانی را بر روی سطح شیشه ماشین انجام می‌دهد.

نکات مهم در خرید تیغه برف پاک کن خودرو

اندازه: تیغه نباید از فریم شیشه تجاوز کند.

جنس: جنس تیغه را نسبت به شرایط آب و هوایی محل زندگی خود انتخاب خریداری کنید.

نوع: تیغه های برف پاکن در دو مدل معمولی و آیرودینامیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. نوع معمولی، نمونه ساده و مرسوم تیغه برف پاکن ها هستند. اما تیغه های آیرودینامیک به دلیل نوع طراحی، کارایی خود را در سرعت های بالا حفظ کرده و در انواع شیشه های محدب، به سطح شیشه می‌چسبند. وجود این طراحی در تیغه های آیرودینامیک، قدرت پاک کنندگی را چند برابر می‌کند.

برند: برندهای به نام و معتبر مانند بوش، اتوپروفی و رین ایکس در هر بسته بندی یک سایز تیغه با تمام آداپتورهای لازم را قرار می‌دهند. دقت داشته باشید برندهای با کیفیت پایین‌تر تیغه ها با آداپتور های لازم را در بسته‌بندی‌های جداگانه به فروش می رسانند.

قیمت: همانطور که در بالا ذکر شد، شرکت‌های متعددی اقدام به تولید این محصول کرده اند. که این تنوع با وجود جنس های نامرغوب و تقلبی انتخاب را دشوارتر کرده است. بنابراین هنگام خرید با در نظر گرفتن قیمت مناسب، محصول باکیفیت را برگزینید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید تیغه برف پاکن خودرو

زمان تعویض تیغه برف پاک کن خودرو

بهترین زمان برای تعویض تیغه ها هر ۶ ماه می باشد. زیرا به مرور زمان آلودگی های پاک شده از سطح شیشه ها بر روی لبه تیغه ها می چسبند. این آلودگی ها باعث عدم چسبیدن تیغه شده و در نتیجه قدرت تمیز کاری تیغه ها کاهش می‌یابد. در بعضی مواقع هم موجب ایجاد خط و خش بر روی شیشه هم می شوند. در صورت مشاهده عیوب نام برده در زیر، برف پاکن را تعویض کنید.

عیوب تیغه برف پاک کن خودرو

 1. خشک شدن لبه های لاستیکی
 2. کاهش قدرت تمیز کردن
 3. صدای ناهنجار هنگام کار کردن
 4. زنگ زدگی تیغه فلزی
 5. لرزش شدید تیغه هنگام کار
 6. ایجاد خط و خش بر روی سطح شیشه

نکته:  در صورت ایجاد خط و خش روی سطح شیشه در اثر استفاده از تیغه نا مناسب، می توانید از پولیش شیشه برای ترمیم استفاده کنید.

نحوه تعویض تیغه برف پاک کن خودرو

 1. در ابتدا باید تیغه مناسب را خریداری کنید. تیغه فلزی به ندرت نیاز به تعویض پیدا می‌کند. پس دقت کنید هنگام خرید فقط تیغه ها را خریداری کنید.
 2. بازوی فلزی را به حالت عمود بر شیشه قرار دهید. مراقب باشید بازوی فلزی با شیشه برخورد نکند.
 3. پس از قرار دادن تیغه در حالت عمود بر شیشه، دقت کنید که در پشت تیغه خار پلاستیکی قرار دارد، که به وسیله یک پین به بازو متصل شده است. با دست پین را فشار دهید، تا تیغه رها شود. برای جا زدن تیغه جدید ابتدا خار پلاستیکی را جا انداخته و سپس به آهستگی تیغه جدید را جا بگذارید.

تا انتهای مقاله راهنمای خرید تیغه برف پاکن خودرو همراهمان باشید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله

 1. برف پاکن ها به طور عمده از سه بخش ( بازو، تیغه متصل به بازو، تیغه لاستیکی ) تشکیل شده اند.
 2. تیغه های برف پاکن ها مانند سایر وسایل خودرو دارای انواع متفاوتی می باشند. ( پلاستیکی، ژله ای، برف گیر، پرتو )
 3. در اکثر خودروهای مدرن و گران قیمت سنسوری جهت تشخیص باران و حرکت اتوماتیک با توجه به آب روی شیشه مجهز می باشند.
 4. حرکت تیغه های برف پاک کن بر روی سطح شیشه ها در ماشین های گوناگون متفاوت است.
 5. هنگام خرید تیغه برای برف پاکن ماشین به اندازه، نوع، جنس و برند محصول مورد نظر دقت کافی داشته باشید.
 6. بهترین زمان برای تعویض تیغه ها هر ۶ ماه می باشد.
 7. عیوب مهمی که بعد از مشاهده آنها باید تیغه ها را تعویض کنید، را به خوبی بدانید.
 8. نحوه تعویض تیغه قدیمی با جدید را به درستی انجام دهید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید تیغه برف پاکن خودرو  لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *