ام کیو ال یار | mqlyar

راهنمای خرید لاستیک خودرو

انتخاب یک تایر خوب برای خودرو سبب بهبود کارکرد خودرو و تجربه بهتر در رانندگی می شود. کاهش در مصرف سوخت، بالا رفتن ایمنی و در نهایت صرفه‌جویی اقتصادی از مزایای یک لاستیک مناسب می باشد. تایرها بیشترین تاثیر بر روی کیفیت و عملکرد سواری خودرو دارند. گاهی اوقات افراد جایگاه حساس این وسیله در ماشین را نادیده گرفته و باعث بروز مشکلات دیگری می‌شوند. هنگام خرید یک تایر خوب نیازمند دانش و اطلاعات کافی نسبت به انواع تایرها، روش تهیه و ساخت، شماره های حک شده و ویژگی‌های فنی دیگری می باشید. اغلب خریداران به دلیل حساسیت و نکات تاثیرگذار با پیچیدگی زیاد در خرید این محصول در نهایت به پیشنهاد فروشنده اعتماد کرده و تایر خودرو را خریداری می کنند. این موضوع در گاهی مواقع باعث سوجویی و سوء استفاده و البته بروز خسارت جبران ناپذیری برای خریدار می‌شود. تیم تحقیقاتی دیجی پرایم برای افزایش اطلاعات عمومی و خرید بهترین تایر توسط مقاله راهنمای خرید لاستیک خودرو به این موضوع پرداخته است. لطفاً با ما همراه باشید.

وظایف لاستیک خودرو

 1. جذب ضربه ها و موج های ایجاد شده توسط سطح جاده
 2. ایجاد چسبندگی و حفظ تعادل خودرو
 3. انتقال شتاب منفی
 4. انتقال قدرت ایجاد شده از موتور به زمین

مواد تشکیل دهنده لاستیک

کائوچو، نخ یا سیم، دوده، محافظت کننده ها و عوامل شیمیایی مواد تشکیل دهنده در تایرهای خودرو می باشند. هر چه مواد اولیه با کیفیت بالاتری در ساخت آنها استفاده شود در نهایت تایری مرغوب‌تر تولید خواهد شد.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید لاستیک خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع لاستیک خودرو

تایر ها از لحاظ ساختاری در دسته های متفاوتی تقسیم می شوند که هر کدام باعث ایجاد ویژگی های مهمی در تایر تولید شده می شوند. مانند مصرف سوخت پایین تر، فرمان پذیری بیشتر، دوام و طول عمر زیاد، پایداری در حرکت، مقاومت در برابر پنچری، رانندگی راحت و … .

تایر بایاس

تایر بایاس نوع قدیمی تر تایرها بوده که از لایه های لاستیکی متقاطع ( زاویه ۳۰ درجه ) ساخته شده اند. جنس این لایه ها از نایلون بوده که نحوه ساخت آنها به دلیل انجام یک واحد کاری تعیین شده می باشد. در بدنه تایرهای بایاس فقط در ناحیه وه ها از سیم های فولادی استفاده می شود.

تایر رادیال ( راهنمای خرید لاستیک خودرو )

تایرهای رادیال نوع جدید و پیشرفته تایرها هستند. وجود عوامل مختلفی باعث تمایز بین لاستیک‌های رادیال و بایاس بوجود آمده است. این عوامل باعث برتری تایرهای رادیال شده است. بدنه تایرهای رادیال از چندین لایه نخ پلی استر که  معمول ترین آن است، به هم تنیده شده و به صورت عمود بر آج تایر ( زاویه ۹۰ درجه ) قرار گرفته اند. همین شعاعی بودن بافت در این تایر باعث نرم بودن لاستیک می شود. در نتیجه تایر می تواند مانند دمپر، نیروهای جاده ای را به نرمی دفع کند. البته باید یادآور شد که این عامل در سطح برخورد تایر با جاده باعث کمی و کاستی می‌شود. این نقص را شرکت های سازنده با بافت‌هایی مورد بهبود بخشیده‌اند. هر چه میزان زاویه در تایر افزایش پیدا کند، تایر حاصل شده سختی بیشتری دارد. از طرفی دیگر باید گفت که جنس تسمه و میزان مورب بودن می‌تواند در تحمل بار اثر گذاشته و آن را افزایش دهد. در حال حاضر تایرهای رادیال در دو نوع تابستانی و زمستانی طراحی و تولید شده که مهمترین ویژگی این تایرها مقاومت پایین غلتشی بوده که به میزان مصرف سوخت کمتر کمک می‌کند.

تایر ران فلت

لاستیک‌های ران فلت قابلیت حرکت بدون هوا برای طی کردن مسافتی طولانی با سرعت قابل ملاحظه ای را دارند. استفاده از این نوع تایر مشکل اشغال فضای صندوق به وسیله زاپاس را حل کرده و عدم وجود تایر یدکی و وسایل مربوط به زاپاس در وزن نهایی خودرو تاثیرگذار می‌باشد. این نوع تایر از دو عامل پشتیبان برای تعادل خودرو هنگام پنچری استفاده می کند. این تکیه گاه Self و Ring می باشد. مزایای استفاده از این تایر امکان کیلومترها رانندگی، سبک شدن خودرو و فضای بیشتر می باشد. اما معایب آنها فقدان تایر یدکی، تعویض مکرر تایر، سواری سخت و سفت و تنوع کمتر می باشد. با ادامه مقاله راهنمای خرید لاستیک خودرو همراهمان باشید.

تایر تیوبلس

تایرهای تیوبلس ساختمان شبیه تایر های معمولی دارند. با این تفاوت که جدار داخلی توسط لایه نازکی از بوتیل عایق بندی می شود. این تایرها به دلیل ایمنی بالا، راحتی در استفاده و عملکرد خوب جایگاه ویژه ای در میان تایرها دارند. از مزایای آن می توان به نصب ساده،کاهش وزن خودرو، تعداد قطعات کم، تعمیر آسان‌تر، افزایش تعادل و عدم انفجار به دلیل پنچری اشاره کرد.

 

تایر اسلیک

سطح آج این تایرها صاف بوده و فاقد هرگونه آجی می باشند، که دلیل آن چسبندگی صددرصدی با سطح زمین است. این لاستیک‌ها برای پیست های مسابقه ای که دارای پیچ های زیادی بوده بسیار کاربردی و مفید واقع می شوند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید لاستیک خودرو

تایر نیمه اسلیک

این تایرها در خودروهای اسپرت و معمولی امکان استفاده داشته و ممنوعیتی برای به کارگیری در خودرو های شهری ندارند. شاخص تردویر آنها زیر 100 است.

تفاوت میان تایر بایاس و رادیال

اولین قدم در توضیح تفاوت بین این دو تایر باید یادآور شد که تایرهای بایاس نوع قدیمی‌تر و رادیال نمونه جدید این محصول می باشد. تایرهای رادیال مزایای بیشتری به دلیل نوع ساختار با نوع بایاس دارند. از تفاوت های مهم و کاربردی این دو نوع لاستیک می توان به موارد زیر اشاره کرد.

استحکام: تایرهای بایاس بسیار ساده سوراخ شده و قابلیت ترمیم نداشته و باید تعویض شوند. در حالی که تایرهای رادیال امکان تعمیر داشته و در کمترین زمان و هزینه این عمل انجام می شود.

مقاومت در برابر گرما: تایرهای رادیال به دلیل نوع ساختار و جنس مواد اولیه توانایی توزیع گرما در تمامی سطح تایر را به خوبی داشته و به همین دلیل برای طی کردن مسافت های طولانی با سرعت های بالا نسبت به نوع بایاس مناسب تر هستند.

عمر تایر: شاید بتوانید تایرهای بایاس را ارزان‌تر از نوع رادیان خریداری کنید، اما باید بدانید که این تایرها طول عمر و مقاومت بسیار کمتری نسبت به نوع رادیال دارند. تایرهای رادیال طول عمر 2 الی 6 برابری نسبت به نوع بایاس دارند. به همین دلیل تایرهای رادیال با توجه به میزان هزینه اولیه پرداختی بسیار به صرفه تر می باشند.

تشخیص زمان تعویض لاستیک خودرو

اگر وسیله نقلیه را صفر کیلومتر خریداری کرده اید، نیازی به بررسی لاستیک‌ها نبوده و تنها کافی است طبق توضیحات کاتالوگ در سرویس‌های دوره‌ای آنها را با یکدیگر تعویض کنید. اما اگر خودرو خریداری شده کار کرده است، باید زمان تعویض لاستیک ها و خرید تایرهای جدید را مشخص کنید. به طور کلی سه عامل برای تعیین زمان تعویض تایر وجود دارد.

 1. میزان ضخامت و آج تایر: وجود میزان مناسبی آج در تایر ضروری می باشد. زیرا کنترل خودرو تا حد زیادی به وجود آج بستگی دارد. آج ها در اثر استفاده و اصطکاک به مرور زمان از بین می‌روند. پس هر زمان که قطر آج به 1.6 میلیمتر رسید، زمان تعویض تایر فرارسیده است.
 2. تاریخ انقضای لاستیک: به طور معمول طول عمر مفید هر لاستیک 5 الی 7 سال است. با توجه به تاریخ تولید قید شده بر روی لاستیک، اگر بیشتر از مدت زمان ذکر شده می باشد، زمان تعویض آن رسیده است. البته باید یادآور شد اغلب شرکت‌های سازنده تاریخ تولید و انقضا را با هم برای سهولت در استفاده بر روی تایر قید می‌کنند.
 3. میزان کارکرد: حداکثر میزان کارکرد در هر تایر 80 هزار کیلومتر است. سعی کنید قبل از رسیدن به این میزان کارکرد برای پیشگیری از وقوع حادثه حتماً تایرهای خودرو سواری خود را تعویض کنید. به یاد داشته باشید که شرایط رانندگی، آب و هوا، شرایط جاده‌ای و … در میزان عمر مفید لاستیک ها تاثیر گذار می باشند.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید لاستیک خودرو

نکات مهم در خرید لاستیک خودرو

ابعاد و سایز لاستیک

به دلیل تولید خودروهای متنوع در ابعاد و سایزهای گوناگون، طبیعی است که سایز تایر های آنها با هم متفاوت باشد. به طور کلی سه عدد برای سایز لاستیک وجود دارد. اندازه رینگ، اندازه فاق و پهنا. مهمترین و اصلی ترین عدد برای خرید تایر جدید اندازه رینگ است. اگر تمایل به خرید سایز دیگری از تایرها برای وسیله خود دارید باید با حفظ اندازه ی رینگ سایر پارامترها را تغییر دهید. اما بدانید که در صورت خرید لاستیک های مغایر با سایز استاندارد کارخانه به احتمال آسیب دیدن جلوبندی فرمان و اعمال فشار به موتور و گیربکس خودرو خود را افزایش داده اید. بنابراین با توجه به توضیحات ارائه شده ترجیحاً سعی در خرید لاستیکی با استاندارد کارخانه تهیه نمائید.

تاریخ تولید و انقضای لاستیک خودرو

تمامی لاستیک ها چه ایرانی و چه خارجی تاریخ تولید را به صورت یک عدد چهار رقمی و به میلادی روی لاستیک درج می‌کنند. خواندن تاریخ به این نحو است که دو رقم اول از سمت راست بیانگر سال تولید شده تایر بوده و دور رقم بعدی بیانگر هفته تولید است به عنوان مثال عدد 1420 بیانگر تاریخ تولید تایر در هفته چهاردهم سال 2020 میلادی است.

فصل استفاده از لاستیک خودرو

لاستیک ها در دسته های تابستانی و چهار فصل به دلیل عملکرد بهتر تقسیم بندی می شوند. این اصطلاح ها به این منظور نیست که فقط قابلیت استفاده در همان فصول از سال را دارند. بلکه هر دو نوع در تمامی فصول امکان استفاده را دارا می باشند. نکته ای که این دسته بندی دارد نوع اج در تایرها می باشد. تایرهای تابستانی دارای آج کوتاه‌تر و چسبندگی بیشتری می باشند، که برای رانندگی در جاده مناسب هستند. در مقابل نوع چهارفصل دارای آج بلندتری بوده که به عبور و حرکت در جاده های خیس و برفی کمک می کنند. هنگام خرید نوع آب و هوای منطقه زندگی خود را در نظر داشته باشید تا بتوانید یکی از بهترین انواع لاستیک ها را برگزینید. اغلب لاستیک های موجود در بازار ایران از نوع چهارفصل می‌باشند.

 

انواع آج

آج ها در تایرها دارای طرح های متفاوتی هستند، که هر کدام بر روی عواملی تاثیرگذار می باشند.

تایر آجدار جهت‌دار: این تایر برای سرعت های بالا و شرایط آب و هوای خیس کاربردی بوده و مقاومت لاستیک در آب را کاهش می‌دهد. این نوع آج به شکل ۷ است. از این تایر فقط در جهت مشخص شده بر روی آن می توانید استفاده کنید.

تایر آجدار متقارن: این تایر در هر جهت یا هر محور امکان استفاده داشته و ساده‌ترین نوع با عمر طولانی است. آج ها در این نوع یکسان می‌باشند.

تایر آجدار نامتقارن: این تایرها برای آب و هوای خیس و خشک مناسب بوده و آج ها با یکدیگر متفاوت می باشند.

تایر آجدار جهت دار نامتقارن: این نوع آج بهترین گزینه بوده و در زمستان و تابستان قابلیت استفاده دارد. این نوع تایر و آج تمام ویژگی نمونه های دیگر را دارا می باشد. با ادامه مقاله راهنمای خرید لاستیک خودرو همراهمان باشید.

برند ( راهنمای خرید لاستیک خودرو )

لاستیک های موجود در بازار ایران از جمله برند های مطرح ایرانی می‌توان به ایران تایر، کویر تایر، بارز و یزد تایر اشاره کرد. نمونه برندهای خارجی گلدستون، نکسن، میشلن، کومهر و هانکوک می باشند.

گارانتی

اغلب شرکت های تولیدکننده این محصولات آن ها را با گارانتی به فروش می‌رسانند. گارانتی در تایرها فقط شامل ترکیدن بوده و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. با این حال وجود گارانتی اطمینان مشتریان را از کیفیت محصول جلب می‌کند.

قیمت

هنگام خرید لاستیک با توجه به نکات ذکر شده تایری که بیشترین قابلیت و کیفیت را به همراه قیمت مناسب دارد، برگزینید.

شاخص های مهم قید شده در لاستیک ها

شاخص تردویر Tread Wear

شاخص تردویر به عنوان شاخص فرسایش لاستیک است. هرچه میزان این عدد کمتر باشد، میزان چسبندگی لاستیک با سطح زمین بیشتر می‌شود. کمتر بودن این عدد باعث نرمی و پایداری بهتر خودرو در پیچ‌ها شده اما هر چه این شاخص پایین‌تر باشد، عمر لاستیک زودتر به پایان می‌رسد. عددی بین 280 هزار و 340 هزار بهترین میزان برای شاخص تردویر است.

شاخص ترکشن Tracion

این شاخص نشانگر چسبندگی تایر با زمین خیس استT که در سه حالت C ،B ،A وجود دارد. شاخصه A بهترین می باشد.

شاخص دما

همه می دانید ه دلیل نوع جنس لاستیک ها دما دشمن آن ها محسوب می شوند. وقتی لاستیک در حرکت بوده  و می چرخد، گرمای درونی آن بالا می رود. برای امتحان کردن تایر از جهت توانایی تحمل دمای بالا، تایرها در سرعت های بالا و با شرایط ودمایی ویژه تست شده و در نهایت رتبه بندی می شوند. این رتبه بندی دارای سه حالت C ،B ،A بوده و شاخص ‌A بهترین است.

شاخص بار ( راهنمای خرید لاستیک خودرو )

این شاخص اعمال حداکثری میزان وزن روی هر تایر است. هرچه واحد شاخص بار بیشتر باشد، تایر تحمل وزن بیشتری دارد.

شاخص حداکثر فشار باد

این شخص پس از خرید بیشترین کاربرد را داشته و هنگام خرید کارآیی ندارد. با شاخص حداکثر فشار باد میزان حداکثری باد در لاستیک را می دانید.

شاخص نوع لاستیک

p به این معنا است که تایر مخصوص خودروهای سواری می باشد.

T به این معنا است که تایر به دلیل کوچک بودن و اشغال فضای کم مناسب برای زاپاس است.

LT به این معنا است که برای خودروهای SUV ( خودروهای شاسی بلند ) مناسب هستند.

ST به این معنا است که برای خودروهای باری بزرگ می باشند.

بدون تردید هنگام خرید تایر برای خودروی سواری باید شاخص p را برگزیده و اگر برای زاپاس فضای کافی ندارید، از لاستیک های شاخص T هم می توانید برای زاپاس استفاده کنید.

پهنای تایر

برای مشخص کردن عرض تایر فاصله دیواره‌های چپ تایر تا راست را اندازه‌گیری کرده که بر حسب میلیمتر است. شاخص پهنای تایر به صورت یک عدد سه رقمی بعد از شاخص نوع لاستیک قید می‌شود.

شاخص ارتفاع تایر

 این شاخص نشانگر درصد ارتفاع به عرض تایر است. هرچه این عدد بزرگتر باشد، لاستیک نرم تر و حالت بادی رول بیشتری خواهد داشت. از طرفی هم ارتفاع کمتر باعث ایجاد خشکی در لاستیک و بادی رول کمتر می‌شود. این شاخص پس از شاخص پهنای تایر با یک عدد دو رقمی نشان داده می شود.

شاخص R

این شاخص نشان دهنده لاستیک رادیال است که جدیدترین تکنولوژی بوده که توسط آن سیم های استیلی موجود در سطح تایر باعث استحکام و حفظ تعادل خودرو در شرایط سخت می شود. محل قرار گیری شاخص R بعد از شاخص ارتفاع تایر می باشد.

سایر شاخص‌ها

شاخص‌های دیگری برای تایرها ثبت شده که به طور خلاصه در ادامه مقاله راهنمای خرید لاستیک خودرو به آنها می‌پردازیم.

شاخص ابعاد: نشان دهنده ابعاد رینگ

شاخص بار و سرعت: نشان دهنده حداکثر سرعت و بار قابل تحمل

شاخص M + S: نشان دهنده استفاده در شرایط برف و گل

شاخص استاندارد DOT: نشان دهنده امکان استفاده در کشورهای آمریکایی

شاخص ترکیب ها و مواد استفاده شده: نشان دهنده مواد به کار رفته در تایر

شاخص E4: نشان دهنده استاندارد انجمن اتحادیه اروپا

شاخص تاریخ ساخت: نشان دهنده تاریخ تولید تایر

به وسیله شاخص های ذکر شده در بالا توانایی خرید بهترین تایر برای وسیله نقلیه خود را خواهید داشت.

تشخیص لاستیک نو از نوع انباری

متاسفانه خرید یک لاستیک تازه تولید یک دغدغه محسوب می‌شود. زیرا لاستیک های بی شماری وجود دارد که بیش از 5 سال از زمان تولید آنها گذشته است. این مطلب برای تایرهای داخلی کمتر ایجاد مشکل می‌کند. تایرهای تاریخ گذشته با رعایت نکردن سرعت مطمئنه، تعداد جمعیت، دست اندازها، آب و هوا و … هنگام استفاده امکان ایجاد خطر را دارند. این لاستیک‌ها در بازار با نام انباری شناخته می‌شوند.

تایر خارجی یا ایرانی ( راهنمای خرید لاستیک خودرو )

تولید کنندگان خارجی به دلیل تکنولوژی‌های پیشرفته از لحاظ کیفیت لاستیک های بهتری را روانه بازار می‌کنند. از برندهای مطرح جهان می توان به میشیلن، بریجستون و پیرلی اشاره کرد. اما از تایر های مطرح جهانی که بگذریم پس از آن تایرهای ایرانی کیفیت بهتری نسبت به نمونه های چینی دارند. کارشناسان فنی ماشین با بررسی برخی فاکتورهای تایید سلامت تایر اعتقاد دارند که نمونه‌های داخلی تفاوتی با نوع خارجی از نظر استانداردهای بین المللی نداشته و در برخی برندها کیفیت بالاتری را هم مشاهده کرده اند.

مراقبت های بعد از خرید لاستیک

 1. هر چند وقت یک بار باد تایرها را کنترل کنید.
 2. دیدهای دوره‌ای لاستیک را فراموش نکنید.
 3. هنگام خرید به نوع خودرو و شرایط استفاده دقت کنید.
 4. بر روی خودرو از یک نوع لاستیک استفاده کنید.
 5. زاپاس را در شرایط مناسب نگهداری کنید.
 6. مرتباً عمق آج ها را چک کنید.
 7. لاستیک‌ها نخ شده قابل اطمینان نمی باشند.
 8. لاستیک های نو را در اکسل جلو خودرو نصب کنید.

خلاصه مقاله

 1. انتخاب یک تایر خوب برای خودرو سبب بهبود کارکرد خودرو و تجربه بهتر در رانندگی می شود.
 2. لاستیک ها دارای وظایف مهمی از جمله چسبندگی به زمین، جذب ضربه و … می باشند.
 3. لاستیک ها از موادی مانند کائوچو، دوده و … تشکیل شده اند.
 4. تایرها دارای انواع متنوعی می باشند که نوع رادیال جدیدترین می باشد.
 5. هنگام خرید لاستیک به نکات مهم ذکر شده در بالا توجه داشته باشید.
 6. شاخص های قید شده بر روی لاستیک را حتما بررسی کنید.
 7. سعی در خرید لاستیک نو داشته باشید تا نوع انباری.
 8. لاستیک های ایرانی از لحاظ کیفیت در رده خوبی می باشند.
 9. برای بالا بردن درصد ایمنی حتما از لاستیک های مرغوب تهیه نمائید.
 10. پس از خرید لاستیک نکات مهم در نحوه نگه داری آن را با دقت رعایت نمائید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید لاستیک خودرو لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم
Logo