دیجی پرایم - راهنمای خرید تسمه تایم خودرو

راهنمای خرید تسمه تایم خودرو

تسمه تایم برای اولین بار در سال 1945 میلادی در یک خودروی آلمانی مورد استفاده قرار گرفت. این قطعه کاربردی پس از آن فراگیر شده و تولید کنندگان این قطعه مهم را بر روی اغلب خودروهای تولیدیشان به کار می‌گرفتند. انتخاب بهترین تسمه تایم در عملکرد خوب خودرو بسیار موثر است. زیرا در صورت پارگی ناگهانی، مشکل بزرگی پیش می آید که برای برطرف کردنش باید هزینه زیادی صرف کرد. برای آشنایی بیشتر با تسمه تایم با ادامه مقاله راهنمای خرید تسمه تایم خودرو همراهمان باشید.

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم قطعه ای پلاستیکی و ارزان قیمت بوده که در موتور خودرو جای می گیرد. در صورت دچار هرگونه عیب و ایرادی در این قطعه بسیاری از قطعات مهم دیگر خودرو در معرض آسیب قرار گرفته و هزینه زیادی متحمل می کنند. ساده تر بگوییم پاره شدن این قطعه ارزان‌ قیمت باعث صدمه دیدن سایر قطعات گران قیمت در خودرو می شود. به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل و صرف هزینه های زیاد، مرتباً تسمه تایم را چک کرده و هرگز با خودرویی که تسمه تایم آن در معرض پاره شدن است، رانندگی نکنید.

نحوه عملکرد تسمه تایم خودرو

به طور کلی انرژی آزاد شده از سوختن بنزین درون محفظه احتراق، مهمترین عامل حرکت خودرو به حساب می آید. به وجود آوردن نیرو محرکه در خودروی احتراقی با 4 کنش یا مانور ( مکش، تراکم، انفجار، تخلیه ) صورت می‌گیرد. در میان قطعات درگیر شده برای عملیات نیرو محرکه در خودرو تسمه تایم قطعه مهم و کلیدی به حساب می آید.

تسمه تایم وظیفه هماهنگی سرعت گردش میل لنگ و میل سوپاپ با یکدیگر را عهده دار است. در واقع می توان گفت با اتصال میل لنگ به میل سوپاپ در یک زمانبندی مشخص، عملیات باز و بسته شدن دریچه سوپاپ با محل قرار گیری سوپاپ انجام می‌شود. حال به هر دلیلی از جمله پاره شدن تسمه تایم، زمانبندی باز و بسته شدن دچار اختلال شود، عملکرد موتور دچار مشکلات اساسی می گردد.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید تسمه تایم خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع تسمه تایم خودرو

برخی از شرکت های سازنده خودرو که از لحاظ مهندسی در سطح بالایی قرار دارند، در عوض به کارگیری از تسمه پلاستیکی از نمونه زنجیری در محصولات خود به کار می‌گیرند. استفاده این قطعه به صورت زنجیر فلزی منجر به بیشتر شدن طول عمر موتور خودرو می شود. استفاده از این زنجیرها ها دارای مزایا و معایبی است، که می توان به کیفیت و مقاومت بالاتر زنجیرهای فلزی مقابل شوک‌های ناشی از معکوس کشیدن ( مزایا )، ایجاد سر و صدای بیشتر ( معایب ) نام برد.

امروزه در برخی از خودروها نمونه پلاستیکی تسمه تایم و در برخی دیگر از زنجیر فلزی به کار گرفته می‌شود. به دلیل اتصال مستقیم زنجیر با موتور برای کنترل آن باید از فشار روغن بهره گرفت بنابراین اگر به هر دلیلی کاهش فشار روغن داشته باشید؛ عملکرد زنجیر دچار اختلال خواهد شد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید تسمه تایم خودرو

هنگام تعویض تسمه تایم های پلاستیکی باید واتر پمپ را هم تعویض کنید؛ که برای نمونه زنجیری نیازی نیست. حال اگر بخواهیم این دو قطعه را با هم مقایسه کنیم باید بگوییم از لحاظ عملکردی زنجیرتایم گزینه بهتر و مناسب‌تری محسوب می‌شودو زیرا انتقال قدرت به وسیله آن بیشتر از نمونه پلاستیکی بوده و در بیشتر موارد نیاز به تعویض ندارد. البته باید در نظر داشت که هنگام پاره شدن تسمه تایم پلاستیکی منجر به تعمیر و یا تعویض موتور می‌شود، در صورتی که هنگام پاره شدن زنجیر تایم باید کل موتور تعویض شود و قابل تعمیر نیست.

دیجی پرایم - راهنمای خرید تسمه تایم خودرو

پارگی تسمه تایم خودرو

قبل از پاره شدن تسمه تایم، سوپاپ ها کاملاً باز هستند که بعد از پاره شدن تسمه تایم در همان حالت باز قفل شده و برگشت ناپذیر می شوند. در این هنگام پیستون که رو به بالا حرکت کرده، موتور دچار حادثه شده و ضربه وارد شده از سمت پیستون به سوپاپ ها باعث کج شدن آنها می شود. به همین دلیل برای جلوگیری از این اتفاق لحظه ای اغلب مکانیک های باتجربه توصیه می‌کنند بهترین زمان تعویض تسمه تایم بین 96 الی 144 هزار کیلومتر است. با ادامه مقاله راهنمای خرید تسمه تایم خودرو همراهمان باشید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دلایل اصلی خرابی و یا پاره شدن تسمه تایم خودرو

 1. تعویض نادرست
 2. خرابی واتر پمپ
 3. خرابی تسمه سفت کن
 4. رانندگی با دور بالا
 5. جنسه تقلبی و نامرغوب

هشدارهای زمان تعویض تسمه تایم خودرو

صدای تیک زدن ناشی از موتور

تسمه تایم از طریق یک سری قرقره ها به میل لنگ موتور و شافت بادامک متصل می شود. میل لنگ میله های اتصال موتور را که به پیستون های داخل محفظه احتراق متصل شده اند، تأمین می کند. میل بادامک سوپاپ های سرسیلندر و مجموعه بازوی راکر را به کار می اندازد. سوخت را به محفظه احتراق می فرستد و گازهای سوخته را از منیفولد اگزوز خارج می کند. هنگامی که تسمه تایم شروع به فرسودگی می کند، ممکن است صدای تیک تیک در داخل موتور ایجاد شود. این علامت هشدار دهنده ممکن است نشانه ای از فشار کم روغن یا نداشتن میزان مناسبی از روغن درون موتور باشد.

از آنجا که تسمه تایم برای عملکرد وسیله نقلیه شما بسیار حیاتی است ، در صورت مشاهده این علامت هشدار دهنده ، باید در اسرع وقت با یک مکانیک تماس بگیرید.

روشن نشدن موتور

اگر کمربند تایمینگ در داخل شکسته باشد، موتور قادر به چرخش یا اشتعال نخواهد بود. هنگامی که کلید را می چرخانید، ممکن است صدای درگیری موتور استارتر را بشنوید. اما از آنجا که تسمه تایم میل لنگ و میل بادامک را به کار می اندازد، موتور دیگر روشن نمی شود. اگر این مشکل به دلیل شکسته شدن تسمه تایم باشد، ممکن است باعث آسیب به محفظه داخلی موتور شود. در بسیاری از موارد، هنگام روشن بودن موتور، تسمه تایم شکسته می شود. برخی از آسیب های معمول وارد شده به وسیله نقلیه دارای تسمه تایم شکسته، شامل آسیب به سخت افزار سر سیلندر (بازوهای راکر، میله های فشار یا شیرآلات)، آسیب به یاتاقان های میل لنگ یا پمپ روغن می باشد.

در صورت نیاز به تعویض تسمه تایم ، یک مکانیک حرفه ای و باتجربه می داند که چگونه تمام این اجزا را پشتیبانی و بازرسی کند.

عملکرد اشتباه در موتور

تسمه تایم فرسوده نیز ممکن است به میزان آتش سوزی موتور تأثیر بگذارد. تسمه تایم به قرقره هایی متصل است که میل لنگ و میل بادامک را حرکت می دهد. همانطور که در بالا ذکر شد، گاهی اوقات تسمه بر روی درایو میل بادامک لغزیده و باعث باز و بسته شدن سیلندر زودتر از آنچه که نیاز است، می شود. این عملکرد باعث ایجاد وضعیت نامناسب شده که باید به زودی تعویض شود. در صورت تاخیر در تعویض این قطعه، منجر به آسیب دیدگی موتور می شود.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید تسمه تایم خودرو

سایر علائم هشدار دهنده برای تعویض تسمه تایم خودرو

 1. نوسان دور موتور
 2. فرسایش دندانه های تسمه تایم
 3. استارت نخوردن خودرو
 4. افزایش میزان گازهای خارج شده از اگزوز
 5. روغن ریزی

نشت روغن از جلوی موتور

نشت روغن از روکش تسمه تایم معمولاً منجر به گرم شدن بیش از حد موتور شده  و می تواند در مدت زمان کوتاه تری تسمه تایم را فرسوده کند.

قبل از پاره شدن تسمه تایم ماشین با سازنده وسیله نقلیه خود زمانی تعویض آن را مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز تعویض نمائید.

زمان تعویض تسمه تایم در خودروهای مختلف

 1. پراید 80 هزار کیلومتر
 2. پژو 405 / 70 هزار کیلومتر
 3. زانتیا 65 هزار کیلومتر
 4. تندر 90 / 40 هزار کیلومتر
 5. مگان 60 هزار کیلومتر
 6. ریو 65 هزار کیلومتر
 7. مزدا 323 / 70 هزار کیلومتر
 8. رانا 60 هزار کیلومتر
 9. 206 تیپ 2 / 70 هزار کیلومتر
 10. 206 تیپ 5 / 60 هزار کیلومتر

نکات مهم هنگام خرید تسمه تایم خودرو

 1. از تا خوردن تسمه تایم خودداری نمائید.
 2. تسمه تایم باید فاقد شکستگی و هرگونه ترک باشد.
 3. ظاهر تمامی دندانه‌ها باید سالم باشد.
 4. هنگام تعویض تسمه تایم، قطعاتی مانند پولی، هرزگرد و واتر پمپ را تعویض کنید.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید تسمه تایم خودرو

برند

با توجه به این موضوع که تسمه تایم قطعه ای ارزان قیمت و در عین حال حساس و مهم است، باید در انتخاب برند آن هنگام خرید مقداری وسواس به خرج داده و از بهترین برندهای موجود خریداری کرد. از معروف ترین برندهای تسمه تایم می‌توان به پاورگریپ گیتس، دایکو، هاتچینسون، دانگیل، دایکو و … اشاره کرد.

به یاد داشته باشید که تولیدکنندگان مطرح خودروسازی، مانند هیوندا و تویوتا قطعات خود را به صورت اصل ارائه می‌دهند.

گارانتی

هنگام خرید تسمه تایم پس از انتخاب برند به سراغ میزان گارانتی در این قطعه توجه داشته باشید. برخی برندها مانند پاورگریپ گیتس، تسمه تایم را 18 ماه یا 80 هزار کیلومتر ضمانت می کنند. این ضمانت نامه در صورت هرگونه خسارت وارد شده به خودرو توسط آن قطعه، بیمه آن را پرداخت می‌کند. البته باید یادآور شد که در کشور ما گارانتی برای اغلب قطعات خودرو مورد توجه قرار نمی گیرد. پس بهتر است فقط از برندهای به نام و مطرح که در بالا اشاره شد، خریداری نمائید.

قیمت

تسمه تایم ها در رنج ‌های متفاوتی موجود می باشند، هنگام خرید باید مدلی را که متناسب با خودروی شما است را انتخاب و خریداری کنید. خرید تسمه تایم نامناسب می تواند در آینده مشکلات زیادی را به وجود آورد.

به طوری کلی باید در نظر داشت که زنجیر تایم بیشتر از تسمه تایم دوام می آورد. بعضی از آنها دارای طول عمر مساوی با ماشین دارند. بیشتر تولیدکنندگان خودرو توصیه ای از پیش تعیین شده در مورد زمان تعویض تسمه تایم را دارند. اما چند نشانگر هشدار دهنده وجود یک مشکل مربوط به تسمه تایم ماشین را اطلاع می دهند. در ادامه با این هشدارها بیشتر آشنا شوید.

خلاصه مقاله

 1. تسمه تایم قطعه ای پلاستیکی و ارزان قیمت بوده که در موتور خودرو جای می گیرد.
 2. انتخاب بهترین تسمه تایم در عملکرد خوب خودرو بسیار موثر است.
 3. برخی از شرکت های سازنده خودرو که از لحاظ مهندسی در سطح بالایی قرار دارند، در عوض به کارگیری از تسمه پلاستیکی از نمونه زنجیری در محصولات خود به کار می‌گیرند.
 4. از دلایل اصلی خراب شدن تسمه تایم می توان به جنس تقلبی، تعویض نادرست و … اشاره کرد.
 5. هشدارهای زمان تعویض تسمه تایم خودرو را جدی بگیرید.
 6. زمان مناسب تعویض تسمه تایم خودرو خود را به خاطر داشته باشید.
 7. هنگام خرید تسمه تایم، نکات مهم را مورد بررسی قرار دهید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید تسمه تایم خودرو لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *