دیجی پرایم - راهنمای خرید استپر موتور خودرو

راهنمای خرید استپر موتور خودرو

در خودروهای درون سوز انژکتوری قطعات زیادی کنار هم قرار گرفته تا بهترین خروجی را برای راننده مهیا کنند. یکی از این قطعات استپر موتور است. به طور حتم می‌توان گفت استپر‌ موتور یکی از قطعات مهم در ماشین محسوب می‌شود، که خرابی آن بر روی عملکرد موتور و افزایش آلایندگی‌ها تأثیر بسزایی دارد. برای آشنایی بیشتر با استپر موتور در ماشین، ادامه مقاله راهنمای خرید استپر موتور خودرو را مطالعه نمائید.

تشخیص اشتباه در عیب یابی ماشین یکی از عمده مشکلات رانندگان است. در چنین شرایطی علاوه بر صرف وقت و هزینه های زیاد، ممکن است قطعاتی به اشتباه تعویض شوند. به کمک این چنین مقالاتی می توانید وضعیت مناسب‌تری نسبت به عملکرد قطعات و قسمت های مختلف ماشین سواری خود داشته باشید.

وظیفه استپر موتور خودرو

این قطعه وظیفه کنترل شرایط مناسب برای استارت خوردن و صدور فرمان های لازم برای جلوگیری از خاموش شدن ماشین را برعهده دارد. به بیان ساده تر توجه به دور موتور وظیفه اصلی استپر است.

به وسیله این قطعه الکترونیکی – مکانیکی دور موتور با توجه به عوامل مختلف تغییر نکرده و به کار خود ادامه می‌دهد. مانند روشن شدن کولر، برداشتن ناگهانی پا از روی پدال گاز و … .

استپر در زمان استارت زدن و روشن شدن خودرو هم وظایفی دارد. به طور مثال زمانی که موتور سرد است، دستور باز شدن دریچه گاز را می دهد. به واسطه این دستور، استارتی بی نقص و فوق العاده خواهید داشت.

استپر ‌موتور اتومبیل به وسیله کامپیوتر مرکزی ماشین ( ECU ) کنترل می شود.

اگر بخواهیم به طور کلی از وظایف استپر نام ببریم، باید به موارد زیر اشاره کنیم.

 1. تنظیم عملکرد موتور در دور پایین
 2. تثبیت دور موتور در شرایط متفاوت
 3. تنظیم زمان بسته شدن مسی هوا در شرایط مختلف

یادآوری: استپر موتور در ماشین هایی که دریچه گازی آنها سیمی و یا به عبارت دیگر مکانیکی است، به کار گرفته می‌شود. مانند رانا، پراید، پژو 405. در خودروهای مانند دنا، سمند EF7، و L 90 دریچه گاز برقی است. تمام وظایف استپر موتور در این گونه خودرو ها که فاقد استپر هستند، به عهده یک سیستم برقی پیشرفته و زیر نظر کامپیوتر مرکزی انجام می‌شود.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید استپر موتور خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید استپر موتور خودرو

اجزای استپر موتور

استپر موتور ماشین نیز مانند هر قطعه الکترونیکی دیگری از اجزای متفاوتی تشکیل شده که هماهنگی تک‌تک این اعضا در کنار هم باعث عملکرد مناسب و بی‌نقص این قطعه می‌شود. ازجمله مهم‌ترین اجزای استپر موتور می‌توان به موتور الکتریکی، فنر نگهدارنده، بوش جداکننده، شفت استپر موتور و کلاهک اشاره کرد.

انواع استپر موتور خودرو

به طور کلی 4 نوع استپر در موتورها وجود دارد. که شامل موارد زیر می شوند.

 1. استپر موتور با مغناطیس دائم
 2. استپر موتور سنکرون هایبرید
 3. استپر موتور با مقاومت مغناطیسی متغیر
 4. استپر موتور لاوت ( LAVET TYPE )

استپر موتور با مغناطیس دائم: از مغناطیس های دائمی تشکیل شده که به واسطه جاذبه و دافعه بین مغناطیسی روتور و مغناطیسی استاتور عمل می کند.

استپر موتور سنکرون هایبرید: عملکرد این نوع استپر به این نحو است که از یک صفحه آهنی به عنوان روتور استفاده شده که حداقل مقدار مقاومت مغناطیسی زمانی که روتور در حال جذب به سمت قطب های استاتور است، زمانی رخ می‌دهد که حداقل میزان فاصله وجود دارد.

استپر با مقاومت مغناطیسی متغیر: این نوع را به دلیل ساختار آنها که از دو تکنیک مغناطیسی دائم و مقاومت مغناطیسی متغیر با هم جهت رسیدن به حداکثر توان در کوچکترین فضا استفاده می‌کنند را هیبرید نامیده اند.

استپر موتور لاوت: این نوع موتورهاساختاری ساده داشته و با اعمال ولتاژ DC به سیم پیچ های استاتور دندانه های روتور را به سمت الکترومغناطیس ایجاد شده جهت گیری می کند. این درگیری باعث چرخش محور موتور می‌شود.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید استپر موتور خودرو

نحوه کارکرد استپر موتور خودرو

استپر موتور قطعه ای الکتریکی DC است، که یک چرخش کامل را به استپ های مساوی تقسیم می کند. پس از ایجاد این موقعیت، موتور می‌تواند بدون هیچ بازخوردی حرکت کند.

سرعت موتور با فرکانس پالس کنترل می شود. استپر برای ایجاد موقعیتی دقیق با موتور مانند درایو عمل می کند. این قطعه تشکیل شده از الکترومغناطیس های دندانی است که در اطراف قطعه ای از آهن به شکل چرخ دنده مرکزی قرار دارند. این الکترومغناطیس ها به وسیله مدار درایور خارجی یا یک میکروکنترلر انرژی دریافت می‌کنند. برای ایجاد شفت موتور در مرحله اول الکترومغناطیس قدرت داده می‌شود، تا چرخ دنده را به صورت مغناطیسی جذب کند. زمانی که دندانه های چرخ دنده با اولین الکترومغناطیس هم تراز شوند، الکترومغناطیس بعدی خنثی می شود. این فرآیند به همین منوال ادامه می‌یابد. هر یک ازچرخش ها با مقدار صحیحی از استپ هایی که چرخش کامل انجام داده اند، استپ نام می گیرند.

عدد صحیح در موتور، مراحل چرخش کامل در آن را نشان می‌دهد. به این ترتیب موتور می‌تواند با یک زاویه دقیق بچرخد. به طور مثال این موتور ها در هر استپ به یک میزان خاصی بر حسب درجه دوران می‌کنند. مانند محور استپر موتور 200 استپ در هر استپ 1/8 درجه دوران می‌کند.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

انتخاب درایو مناسب برای استپر موتور خودرو

درایور استپر موتور باید کاملا متناسب با نوع موتور ‌خودرو انتخاب شود. انتخاب اشتباه در این قطعه باعث اختلال در عملکرد سیستم می‌شود.

هنگام انتخاب درایور برای استپر موتور به دو پارامتر مهم ( ولتاژ و جریان ) دقت کافی داشته باشید.

تست سالم بودن استپر موتور خودرو

یکی از راه‌های اطلاع از سالم بودن استپر موتور که تا 80 درصد صحت سلامت عملکرد را نشان می‌دهد، چرخاندن آن با دست، در صورتی که سیم ها به هم اتصال ندارند، است. اگر سیم ‌های استپر موتور را به هم متصل کرده اید، نباید به راحتی با دست بچرخند.

به یاد داشته باشید که در استپر موتورهای گیربکسی این تست را انجام ندهید. زیرا امکان آسیب دیدن دنده های گیربکس وجود دارد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید استپر موتور خودرو

مزایای استپر موتور خودرو

 1. کنترل دیجیتالی
 2. فاقد خطای تجمعی
 3. توقف ناگهانی بدون آسیب
 4. بدون جاروبک
 5. بدون نیاز به فیدبک پایدار
 6. ساختمان مکانیکی ساده
 7. راه اندازی ساده و ارزان

معایب استپر موتور خودرو

 1. توان خروجی محدود
 2. دوران با پله ثابت
 3. عدم تغذیه بار با اینسرس زیاد
 4. پرش و نوسان زیاد
 5. راندمان کم

علائم خرابی استپر موتور خودرو

ایجاد مشکلات مختلفی در ماشین می‌تواند نشان‌دهنده خرابی استپر موتور باشد. به طور کلی اگر مشکلی در دور موتور ایجاد شود، می‌توان گفت یکی از مهمترین عوامل، استپر موتور است.

اگر در حالت توقف و سکون دور موتور بدون گاز دادن نوسان پیدا کند، ایراد در استپر موتور است. گاهی اوقات دور موتور در دنده های 3 و 4 به صورت کاملاً ناگهانی افت می‌کند، این افت نشان دهنده کثیفی در استپر موتور است. افت دور موتور و خاموش شدن ماشین یکی دیگر از نشانه‌های کثیفی استپر می باشد.

برای اطمینان از خرابی این قطعه در خودرو باید از دستگاه دیاگ استفاده کرد. اما با دانستن موارد ذکر شده در بالا و موارد اشاره شده در ادامه، درباره ی عملکرد استپر موتور در خودرو می توانید به راحتی متوجه علائم خرابی در این قطعه شوید. مانند:

 1. خاموش شدن خودرو به محض رها کردن پدال گاز
 2. افت شدید دور موتور با گرفتن کولر
 3. ناپایداری دائمی دور موتور
 4. نوسانات موتور در حالت سکون مانند گاز خوردن بدون دخالت راننده

تمیز کردن استپر موتور خودرو

استپر موتور در معرض پاشیدن سوخت با هوا است. به همین دلیل جرم می‌گیرد. به طور مشخصی زمان خاصی برای تمیز کردن استپر معین نشده است. بنابراین توصیه می‌شود مرتبا هر 20 الی 30 هزار کیلومتر اقدام به تمیز کردن استپر کنید. این عمل از خرابی های آینده جلوگیری می کند.

تعویض استپر موتور تا حدودی مانند تعویض آن می باشد. با این تفاوت که در عوض جای گذاری استپر جدید، همان استپر قدیمی را با استفاده از اسپری انژکتور تمیز کرده و در جای خود قرار می دهید. با ادامه مقاله راهنمای خرید استپر موتور خودرو همراهمان باشید.

مراحل تمیز کردن استپر به شرح زیر می باشد.

 1. باتری را جدا کنید.
 2. به دقت پیچ های استپر را باز کرده و از دریچه گاز جدا کنید.
 3. از اسپری مخصوص برای تمیز کردن استفاده کنید.
 4. استپر را در جای خود قرار داده و باتری را محکم کنید.
 5. معمولا بعد از تمیز کردن باید 3 الی 5 بار سوئیچ را باز کرده و بعد از گذشت چند ثانیه ببندید.
 6. بعد از اتمام تمامی این مراحل خودرو را استارت بزنید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید استپر موتور خودرو

روش نصب استپر موتور خودرو

برای تعویض استپر سعی کنید این کار را به عهده یک تعمیرکار ماهر واگذار کنید. اما اگر خودتان فرد فنی و دست به آچاری هستید، می توانید به راحتی این قطعه را تعویض کنید.

برای تعویض اقدامات زیر را به ترتیب انجام دهید.

 1. در ابتدا قفل های باتری را باز کنید.
 2. سوکت اتصال را جدا کنید.
 3. پیچ های اتصال استپر خراب را باز کنید و آن را جدا کنید.
 4. قطعه جدید را در قسمت مربوطه قرار داده و پیچ ها را ببندید.
 5. سوکت ها را متصل کنید.
 6. باتری را قرار داده و قفل ها را محکم کنید.
 7. سوئیچ را به مدت زمان 15 ثانیه باز کرده ( استارت نخورد و فقط برق خودرو متصل شود ) و سپس 15 ثانیه از حالت برقخارج کنید.
 8. این کار را 3 الی 5 مرتبه انجام دهید. ( این عمل برای هماهنگی استپر موتور با کامپیوتر مرکزی قبل از استارت زدن انجام شود. )
 9. استارت بزنید.
 10. شما به درستی موفق به تعویض استپر موتور خودرو خود شده اید.

نکته: هنگام انجام مراحل نصب استپر موتور دقت داشته باشید که ضربه‌ای به شفت موتور وارد نشود. با ضربه خوردن شفت موتور، امکان کاهش گشتاور، قفل شدن و خرابی کامل آن وجود دارد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید استپر موتور خودرو

قیمت

هنگامی که بتوان با تمیز کردن های دوره ای این قطعه را مجددا به فعالیت باز گرداند، فقط نیاز به خرید اسپری انژکتور دارید. در صورتی که با تمیز کردن درست نشود، باید آن را تعویض کنید.

قیمت این وسیله در هر خودرویی با توجه به نوع ماشین متغیر است. اما باید بدانید که استپرها در گروه قطعات گران قیمت خودروها قرار ندارند. با صرف هزینه اندکی می توانید استپر جدیدی خریداری کنید.

خلاصه مقاله

 1. در خودروهای درون سوز انژکتوری قطعات زیادی کنار هم قرار گرفته تا بهترین خروجی را برای راننده مهیا کنند.
 2. استپر‌ موتور یکی از قطعات مهم در ماشین محسوب می‌شود.
 3. خرابی استپر بر روی عملکرد موتور و افزایش آلایندگی‌ها تأثیر بسزایی دارد.
 4. استپر وظیفه کنترل شرایط مناسب برای استارت خوردن و صدور فرمان های لازم برای جلوگیری از خاموش شدن ماشین را برعهده دارد.
 5. استپرها دارای 4 نوع می باشند.
 6. استپر موتور قطعه ای الکتریکی DC است، که یک چرخش کامل را به استپ های مساوی تقسیم می کند.
 7. درایور استپر موتور باید کاملا متناسب با نوع موتور ‌خودرو انتخاب شود.
 8. هنگام انتخاب درایور برای استپر موتور به دو پارامتر مهم ( ولتاژ و جریان ) دقت کافی داشته باشید.
 9. ایجاد مشکلات مختلفی در ماشین می‌تواند نشان‌دهنده خرابی استپر موتور باشد.
 10. روش تمیز کردن و یا تعویض استپر را به درستی یاد گرفته و با دقت کامل انجام دهید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید استپر موتور خودرو لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *